Χαρακτηριστικά αιρετικών

Συντονιστής: Συντονιστές

Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από Domna »

Ακούστε την ομιλία του θεολόγου Ν.Σωτηρόπουλου για τους πεντηκοστιανούς της Ε.Α.Ε.Π
http://aktines.blogspot.com/2010/01/blog-post_4820.html
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Δεν μπορώ παρα να παραθέσω τη γνώμη μου, για τον εν λόγω ΄΄θεολόγο΄΄ που είναι σφόδρα αρνητική. Δεν το λέω με εμπάθεια, ελπίζω στην μεταστροφή όλων μας απο τα όποια μας λάθη.Ας με συγχωρέσει αν τον αδικώ....
Επανειλημμένως τον είχα ακούσει σε ομιλίες του, πριν τουλάχιστον 18 χρόνια, μία φορά στο μοναστήρι Αγ. Νεκταρίου στο Γέρακα, σε συγκέντρωση αδελφότητας κατ’ οίκον στην Αγία Παρασκευή, και σε ομιλίες στο ναό της ενορίας μου αναγκαστικά, αφού σε διακοπή της θειας λατρείας, κήρυξε με την άδεια του εφημέριου. Εντύπωση μου έκανε σε αυτή την τελευταία, η των εκκλησιαζομένων αποστασιοποίηση, που εξαφανίστηκαν από το ναό ως διωκόμενοι, αμέσως μετά το διευχών,( η ομιλία αφορούσε τότε τους λεγόμενους Ιεχωβάδες), που έκανε εντύπωση και σε εμάς, και άφησε στα κρύα του λουτρού και τον ίδιο και τον εφημέριο, ο λαός του Θεού δεν μυκτηρίζεται, ούτε εντυπωσιάζεται από δικανικού τύπου λόγους χωρίς αγάπη…….
Προσπαθώ να αποφύγω χαρακτηρισμούς για το πρόσωπό του και ειλικρινά καταβάλλω μεγάλη προσπάθεια. Επειδή όμως το έχω μέσα μου όλα αυτά τα χρόνια θέτω το ερώτημα.
Όπως αν θυμάστε επανειλημμένως είχατε διακηρύξει κ. Σωτηρόπουλε στις ομιλίες σας ότι εμείς οι πιστοί ο μικρός λαός του Θεού οφείλουμε αδιάκριτη υπακοή, στους ιερείς κάθε βαθμού, και μάλιστα ιδιαιτέρως εις τους αναξίους – ακούστε γιατί- διότι λέει έχουν εξουσία του δεσμείν και λύειν και αν ευχηθούν κακώς για εμάς αλλοίμονο μας, έτσι δεν λέγατε ή το αρνείστε; Σας υπενθυμίζω, ότι αρέσκεστε τα μάλα να μαγνητοφωνείτε τις αξεπέραστες ομιλίες σας, διότι φωνή Χριστού Παύλος, φωνή Παύλου Χρυσόστομος, φωνή Χρυσοστόμου….έλα ντε…
Πέστε μου λοιπόν με βάσει τα όσα διδάσκατε πως τολμάτε να απευθύνεστε καν στο λαό του Θεού, και να επιμένετε στην προκλητική για εμένα γενικότερη παρουσία σας, όταν σας αφόρισε το Πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως, και ήσασταν αφορισμένος επί σειρά ετών, ( δεν γνωρίζω αν ήρθη ο αφορισμός μέχρι τώρα) πράγμα το οποίο συνεπάγεται ότι μετά δακρύων και εν μετανοία έπρεπε να διάγετε εις το εξής……..
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από Andreasmas »

Έχω άλλη και εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη για τον κ. Σωτηρόπουλο .
Τον θεωρώ έναν από τους κορυφαίους και πλήρως καταρτισμένους Θεολόγους ,που γνωρίζει να μάχεται και να αγωνίζεται καλώς .Έχει προσφέρει μεγάλη βοήθεια στον αντιαιρετικό αγώνα .Ανήκει στο Σταυρό .
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από Domna »

Σπάρτακε, λεβέντη μου, εγώ δεν γνωρίζω αυτόν τον θεολόγο και ούτε άκουσα ότι ήταν ή είναι αφορισμένος . Απλά άκουσα αυτή την ομιλία του και μου έκαν εντύπωση . Εαν είναι αφορισμένος τότε παρακαλώ να αφαιρεθεί η ομιλία του .
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από petross »

Σπάρτακε για ποιόν λόγο τον αφόρισαν; Μήπως γνωρίζεις;;

Δόμνα μην βιάζεσαι!
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι ο αντιαιρετικός αγώνας για την Εκκλησία της Ελλάδος τουλάχιστον στην περιοχή μας, γινόταν και αντιπροσωπευόταν επάξια από τον π. Α. Αλεβιζόπουλο τον οποίο είχα γνωρίσει, και ο οποίος για να γλυτώσει ψυχές μέσα από την αίρεση έβαζε τον εαυτό του μέσα στη φωτιά και στα κάρβουνα, αυτόκλητοι ιεροκήρυκες που δεν έχουν να επιδείξουν ούτε μια μετανοημένη ψυχή, αλλά ψάχνουν σύναξη να επιδείξουν τις ρητορικές τους ικανότητες, κατακεραυνώνοντας και ζυγοσταθμίζοντας τους πάντες και τα πάντα, μη σεβόμενοι ούτε Αρχιεπισκόπους , ούτε Πατριάρχες, ούτε τίποτα, με αφήνουν παντελώς αδιάφορο. Ο αντιαιρετικός αγώνας συνεχίζεται επάξια σήμερα από τον π. Κυριακό Τσουρό.
Επί π. Αλεβιζοπούλου ακόμα, πρωτοκυκλοφόρησε και η βιογραφία του γνωστού γέροντα Πορφυρίου, που πρωτοείδα εκεί στο ΄΄βιβλιοπωλείο΄΄ του π. Αλεβιζοπούλου. Εκεί προς το τέλος του βιβλίου, υπήρχαν και μαρτυρίες ορισμένων που τον είχαν γνωρίσει, μεταξύ των οποίων και μαρτυρία του εν λόγω, με τη διαφορά ότι προέκυψε ο αφορισμός, και οι σελίδες είχαν σκιστεί... Εκεί, λοιπόν ρώτησα και έμαθα.
Ουδόλως με ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα αφού πρωτίστως και όπως δείχνουν τα πράγματα δεν ενδιαφέρουν ούτε τον ίδιο... ΟΥΤΕ πρόκειται να επανέλθω στο θέμα.
Για πές μας λοιπόν εσύ petross γιατί ο κακός και άσπλαχνος Πατριάρχης, επέβαλε τόσο άδικα την εσχάτην των ποινών, δηλαδή αφορισμό;
Δόμνα εσύ περίμενε.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από Domna »

Θα περιμένω . :28 :28 :28
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από petross »

Καταρχήν θα αναφέρω ότι ο Μητροπολίτης του Αυγουστίνος Καντιώτης ΠΟΤΕ δεν αναγνώρισε τον αφορισμό του!

Δεύτερον δεν ήταν αυτόκλητος ανήκει στην Οργάνωση Σταυρός ιδρυτής είναι ο πρώην Φλωρίνης Αυγουστίνος Καντιώτης!

Γιατί αφορίστηκε λοιπόν ο Σωτηρόπουλος;;
...Αφωρίσθηκε ο θεολόγος και ιεροκήρυξ Σωτηρόπουλος, ο οποίος δύο πανεπιστημιακά πτυχία και όλη τη ζωή του αφιέρωσε στην ιεραποστολή, στο προφορικό και γραπτό κήρυγμα υπέρ της Πίστεως και εναντίον των αιρέσεων.

Η Σύνοδος, η οποία αφώρισε τον κ. Σωτηρόπουλο, ήταν αντικανονική, διότι απετελείτο από Επισκόπους κατ επιλογήν. Κανονική είνε μία Σύνοδος, αν σ αυτή έχουν κληθή όλοι οι Επίσκοποι μιας τοπικής Ορθόδοξης Εκκλησίας, ή όλης της Ορθόδοξης Εκκλησίας.

Αναρμοδίως δε η Σύνοδος του Φαναρίου έκρινε και αφώρισε τον κ. Σωτηρόπουλο. Διότι ο κ. Σωτηρόπουλος ανήκε στην Εκκλησία της Ελλάδος και αρμοδία να τον κρίνη ήταν η Εκκλησία της Ελλάδος. Σ αυτήν έπρεπε να παραπεμφθή η υπόθεσίς του.

Στην ημερησία διάταξι της Συνόδου του Φαναρίου δεν υπήρχε θέμα Σωτηροπούλου. Το θέμα ετέθη την τελευταία ώρα κατ απαίτησιν του Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας κ. Στυλιανού. Ποία δε η αιτία του αφορισμού; Εκ των υστέρων, επειδή για τον αφορισμό ηγέρθη θόρυβος μεγάλος και υπήρξε κατακραυγή των πιστών κατά του Πατριάρχου και των λοιπών ενόχων για τον άδικο αφορισμό, για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα οι ένοχοι, ισχυρίσθηκαν ψευδή, π.χ. ότι αφώρισαν τον Σωτηρόπουλο, διότι δήθεν ωργάνωσε τα επεισόδια στον ιερό ναό Μεταμορφώσεως Κηφισιάς κατά τον εσπερινό της εορτής 5 Αυγούστου 1993. Πραγματική αιτία του αφορισμού ήταν ο έλεγχος, τον οποίον ήσκησεν ο θεολόγος και ιεροκήρυξ Σωτηρόπουλος κατά του Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας για αίρεσι και βλασφημία κατά του προσώπου του Χριστού.

Συγκεκριμένως, ο Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας τα Χριστούγεννα του 1988 με εγκύκλιο κήρυγμά του, το οποίο διαβάστηκε από τους ιερείς στους ιερούς ναούς της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας και δημοσιεύθηκε στο δημοσιογραφικό όργανο της Αρχιεπισκοπής «ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ» (τεύχος Δεκεμβρίου 1988), κήρυξε, ότι ο Χριστός αρχικώς ήταν ατελής και αμαρτωλός, και κατόπιν αγώνος μεταξύ των δύο φύσεων και των δύο θελήσεών του κατέκτησε την αναμαρτησία. Σε ραδιοφωνική δε εκπομπή του για το περιβόητο έργο του Καζαντζάκη «Ο τελευταίος πειρασμός» δήλωσε, ότι αυτό το έργο δεν τον σκανδάλισε, δεν του προκάλεσε αγανάκτησι, αντιθέτως του προκάλεσε έντονη εντύπωσι, είνε ένα ζωντανό, πολύ ζωντανό κείμενο, που παρουσιάζει την ανθρώπινη πλευρά του Χριστού... Συμφώνως δηλαδή προς αυτή τη δήλωσι του Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας για το έργο του Καζαντζάκη «Ο τελευταίος πειρασμός», ο Χριστός ήταν ερωμένος της Μαρίας της Μαγδαληνής κ.α.! Ας σημειωθή δε, ότι τη φρικτή αίρεσι και βλασφημία του Αρχιεπισκόπου Αυστραλίας κατά της ηθικής υποστάσεως του Κυρίου ήλεγξε και ο Μητροπολίτης Φλωρίνης κ. Αυγουστίνος και ο αείμνηστος Καθηγητής Κων. Μουρατίδης.
Αν θέλεις να διαβάσεις ολόκληρο το κείμενο κάνε κλίκ εδώ: http://www.egolpion.com/E9FAA008.el.aspx
Άβαταρ μέλους
Σπάρτακος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 1:15 pm

Re: Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από Σπάρτακος »

Ειλικρινά δεν χαίρομαι καθόλου που μια ψυχή είναι υπό καθεστώς αφορισμού. Εύχομαι επίσης ειλικρινά, να δηλώσει την μετάνοια, και εν ταπεινώσει, να ικανοποιήσει την προϋπόθεση που του επέβαλλε ο Πατριάρχης.
Αλλά φοβάμαι ότι ο αρρωστημένος εγωισμός μήπως φανεί μέγα εμπόδιο προς τούτο.
Ένα έχω να σου πώ ως αδελφός και απο καρδιάς, το δίκιο ( ΑΝ το έχουμε, που πολλές φορές δεν έχουμε) απο μόνο του δεν μας δικαιώνει, χρειάζονται και άλλα....
Τα υπόλοιπα θα τα κρίνει ο Κύριος.
Αληθές είναι το πραγματικό, και η αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
petross
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2009 2:35 pm

Re: Χαρακτηριστικά αιρετικών

Δημοσίευση από petross »

Aν αδελφέ μου ήταν θέμα λογομαχίας ο κ. Σωτηρόπουλος την επόμενη στιγμή νομίζω ότι θα έπεφτε στα γόνατα. Αλλά εδώ όπως καταλαβαίνεις πρέπει να αναιρέσει την στάση του και να πει με λίγα λόγια: δίκαιο είχε ο Μητροπολίτης Αυστραλίας που είπε αυτά ... και αυτά... και αυτές της βλασφημίες για τον Χριστό, τα οποία υπό όψιν μέχρι σήμερα δεν τα αναίρεσε δημόσια.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι θα ήταν μεγάλη πνευματική κατάπτωση εάν δήλωνε μετάνοια.
Ρώτησε μερικούς ανθρώπους που τον γνωρίζουν θα σου πουν ότι έχει μεγάλη ταπείνωση. Πώς να μην έχει εξάλλου μετά από τέτοια αδικία!
Μάλλον αδελφέ μου από άλλους πρέπει να ζητήσουμε μετάνοια... Διότι ύβρισαν αυτό το πολυτιμότερα πρόσωπο στον ουρανό και στην γή, αυτόν στον οποίο ανήκει πάσα δόξα τιμή και προσκύνησις αυτόν τον Κύριον ημών Ιησούν Χριστόν!

Είθε να αποκαταστήσουν αυτήν την αδικία. Αμήν!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ομιλίες”