Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Εκκλη

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
efadamop
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 30, 2009 8:54 am
Τοποθεσία: Παλλήνη Αττικής

Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Εκκλη

Δημοσίευση από efadamop »

Υπάρχει τέτοια ακολουθία από την Εκκλησία ή είναι κι αυτό μια ακόμη πρωτοτυπία ενός άλλου Σεβασμιώτατου;

Το δημοσίευμα αναφέρει πως πρόκειται για ανακοίνωση της Ι.Μ.Αλεξανδουπόλεως
Δείτε ένα απόσπασμα:

"...Ακολούθησε η Τελετή Αφής της Φλόγας. Οι επίσημοι προσκεκλημμένοι μπήκαν στον Ναό της Παναγίας όπου ο Μητροπολίτης μας ενδεδυμένος με μανδύα άναψε την Φλόγα από την Κρύπτη, συνοδεία σχετικών ύμνων από την Βυζαντινή Χορωδία της Μητροπόλεως. Ο Μητροπολίτης παρέδωσε την Φλόγα στην πρωθιέρεια Μαρία Κώττη, αθλήτρια των Special Olympics, η οποία συνοδεία άλλων συναθλητριών της μετέφερε την Φλόγα έξω από το Ναό και άναψε τον βωμό που είχε στηθεί στο μέρος του τείχους με το Κωδωνοστάσιο του Ναού...."

Παρατηρήσεις
-Η φλόγα είναι με κεφαλαίο Φ. Νομίζω πως οι χριστιανοί το Άγιο Φως γράφουν με κεφαλαίο και όχι της φλόγες των Ολυμπιακών Αγώνων...
-συνοδεία σχετικών ύμνων : Αρχαιοελληνικών, Βυζαντινών, κάποια μίξη;
-την φλόγα την έδωσε ο Σεβασμιώτατος σε πρωθιέρια. Πρωθιέρια αυτή, Αρχιερέας αυτός. Φυσικά δεν είναι της αυτής ιερατικής σχολής...
-Η φλόγα από την Εκκλησία πήγε μετά σε βωμό. Όταν λέμε βωμό εννοούμε βωμό δηλ κάτι ακάθαρτο για εμάς τους Χριστιανούς ή κάνω λάθος; Πάλι καλά που ο βωμός ήταν έξω από την εκκλησία και όχι μέσα σε αυτήν...

http://www.amen.gr/index.php?mod=news&o ... e&aid=3305

Μπορεί κάποιος αδελφός από την Αλεξανδρούπολη να καταλάβει τι έγινε εκεί και να μας εξηγήσει;

Έτσι όπως πάμε θα γιορτάζουμε και το ραμαζάνι μαζί με τους μουσουλμάνους...
Ελπίζω να μην υποκύψουν σε αυτόν τον πειρασμό οι ακρίτες Αρχιερείς μας.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Ε

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εδω κοιταχτε χαλια, κοιταχτε ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΚΑΙ ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ ΚΑΙ ΥΒΡΙΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!

Εικόνα

ΤΟ ΕΛΕΟΣ ΣΟΥ ΚΥΡΙΕ, ΔΕΙΞΕ ΜΑΣ, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΑ ΟΡΓΗ ΣΟΥ, ΚΑΙ ΛΥΠΗΣΟΥ ΜΑΣ...

Για ονομα του Θεου, ρε παιδια, τι ρεζιλικια ειναι αυτα, και καραγκιοζιλικια!!

Που εχουν ξανακουστει και ξαναγινει αυτα στην Αγια Ορθοδοξη Εκκλησια των Πατερων μας;

Ρε τι γινεται; Περικυκλωμενοι απο παντου ειμαστε;

Aυτα κανουν ορισμενοι ετυχως, Αρχιερεις του Υψιστου, και αντι να φερουν κοσμο στην Εκκλησια,
θα διωξουν και το Ποιμνιο που εχει απομεινει πιστο;

Ελεος ρε, σοβαρευτειτε λιγο, τι ξεφτιλικια ειναι αυτα; Τι ειδωλολατρεια μεσα στα Αγια των Αγιων της Πιστεως μας ειναι αυτα;

Μεσα στον Ναο του Θεου, "ιερειες"; Mε χλαμυδα, ση-θρου, και τους ωμους εξω, και λιγο μπουτι, να κανουμε γουστο; AΙΣΧΟΣ!!!

Τι αλλο θα ζησουμε για να δουμε εμεις που ανηκουμε σε αυτην την καταραμενη και δικαια εγκατελειμμενη εκ Θεου, αποστατικη γενεα;

Παναγια μου!!!

θα μας βλεπουν οι αγιοι, και θα εχουν φριξει, με τα χαλια μας και την παρανοια μας.


Δεν ντρεπεται λιγο ο Αλεξανδρουπολεως; Bλεπουν καλα τα ματια μου στις φωτογραφιες η εχω παραισθησεις;

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ; ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!!


ΑΔΕΛΦΟΙ ΕΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΤΑΖ, Η ΠΡΟΙΟΝ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ, Η ΚΑΠΟΙΑ ΟΦΘΑΛΜΑΠΑΤΗ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ,
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΞΕΦΥΓΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

ΜΟΝΟ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ, ΕΡΧΟΝΤΑΙ Η ΜΑΛΛΟΝ ΗΡΘΑΝ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ
ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ Η ΠΙΣΤΗ ΜΑΣ ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ, ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ.

ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟΣ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ, ΣΤΕΡΕΨΑΝΕ ΠΙΑ.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ..


ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο STATHISGRH, ΕΙΜΑΣΤΕ,
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΡΥΠΕΣ ΜΑΥΡΕΣ ΝΑ ΧΩΘΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΜΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ,
ΜΗΠΩΣ, ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΥΠΗΘΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΣΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΖΙΚΗ ΑΠΟΣΤΑΣΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΤΕΛΕΙΤΑΙ..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Ε

Δημοσίευση από eleimon »

dionysisgr έγραψε:
Δεν ντρεπεται λιγο ο Αλεξανδρουπολεως; Bλεπουν καλα τα ματια μου στις φωτογραφιες η εχω παραισθησεις;

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΕΡΑ ΣΥΝΟΔΟΣ; ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕ!!!!


[/color]
Oχι δε ντρεπονται βεβαια γιατι αυτοι που εχουν χρηστει ως εκπροσωποι του Θεου για να καθοδηγουν εμας σαν τα προβατα θα γινουν χειροτεροι απ ολους,που καταντησαμε Χριστε μου..ποσο δικιο ειχε ο πατρο Κοσμας που ελεγε οτι ο κληρος θα γινει χειροτερος απ τους λαικους...
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Ε

Δημοσίευση από stathis73 »

Δεν θέλω να παρω θέση γιατι θα γινω Ιεροκατηγορος, αυτο ομως που θα πω ειναι ΚΑΛΗΝ ΑΠΟΛΟΓΙΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΦΟΒΕΡΟΥ ΒΗΜΑΤΟς τιποτα αλλο ο καλος Θεός να τους λυπηθει και αυτους και εμας
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Ε

Δημοσίευση από dionysisgr »

Σε θεματα που διακυβευεται η ιδια η Πιστη και η Λατρεια και το κυρος και η αυθεντικοτητα της Εκκλησιας και των Μυστηριων,
αλλα και η Ιεροτητα των Ναων του Θεου, και προσβαλλεται εν γενει, και εν παντι η Ορθοδοξια και η Ιερα Παραδοση των Πατερων μας,
δεν στεκεται καμμια μομφη της ιεροκατακρισεως για αυτους ελεγχουν αυτους που ξεφευγουν.

Και οχι μονο δεν στεκεται η ιεροκατακριση γιαυτους που αντιδρουν,
αλλα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ οι Ορθοδοξοι Χριστιανοι, οσοι τουλαχιστον νιωθουν και ειναι τετοιοι, να ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ,
γιατι εαν δεν μιλησουν αυτοι ως Λαος του Θεου και ως Ποιμνιο του Αρχιποιμενως και Κυριου του Ιησου Χριστου,
τοτε θα ισχυει το: Λέγω ὑμῖν ὅτι ἐὰν οὗτοι σιωπήσωσιν, οἱ λίθοι κεκράξονται.

Οποτε Stathisgrh, μπορεις ελευθερα να τα "χωσεις", και να φωναξεις, και οχι μονο εσυ, αλλα και ολοι οι αλλοι αδελφοι.

Και κανονικα επρεπε να εχουν φυγει επιστολες, απο ολη την Ελλαδα ηδη, και να εχουν φτασει στην Αρχιεπισκοπη.

Ειναι πρωτοφανη αυτα, ειναι βεβηλα, ειναι ιεροσυλα, ειναι τρελλα και παραδοξα.
Με μια λεξη ειναι ΞΕΦΤΙΛΑ και ΠΡΟΔΟΣΙΑ εκ των εσω.


Καμμια δικαιολογια, κανενα πολιτισμικο και αλλο μπουρδολογημα, δεν μπορει να σταθει, γιαυτο το απιστευτο για τα ματια μας, συμβαν, να μπαινουν ψευδο-ιερειες, με ενδυμασια αρχαιας πορνης, μεσα στο Ιερο Ναο του Θεου, και να βαβηλωνεται με αυτον τον βαναυσο τροπο η Πιστη μας, προκαλωντας τους Πιστους με αυτον τον επαισχυντο τροπο.

Τετοια βλεπουν οι Μουσουλμανοι, και μας λενε ΑΠΙΣΤΟΥΣ!
Τετοια βλεπουν οι Προτεσταντες και οι Ρωμαιοκαθολικοι και μας εχουν παρει στο δουλεμα, και μας αποκαλουν ελλειματικη Εκκλησια.
Τετοια βλεπουν οι αθεοι, οι απιστοι, οι μηδενιστες, οι δωδεκαθεϊστες και μας λενε, και απο πανω απολιθωμα και νεκρο βυζαντινο πολιτιστικο απομειναρι.

Και πανε καποιοι να τους δικαιωσουν; Απο μεσα πεφτει το Καστρο;

Ποια λογια, ποιες φρασεις, ποια σταση, ειναι ικανη να απαλυνει αυτον τον βαναυσο βιασμο του συναισθηματος μας, οταν βλεπουμε αυτα τα απιθανα καραγκιοζιλικια, να πραττονται απο τους φρουρους επι τιμη αιματος υποτιθεται της Ορθοδοξιας;

Αυτα εκαναν οι Πατερες μας; Αυτα εκαναν οι Αγιοι Ιεραρχες μας, που σφαχτηκαν σαν τα κοτοπουλα,
απο τον καθε μισοτρελλο βαρβαρο, για να μην μιανθουν και μολυνθουν τα Οσια και τα Ιερα μας;

Σε ποιο ονομα και ποιο σκοπο γινονται αυτα τα θεατρινιστικα ελεεινα και τρισαθλια πραγματα;

Αυτα τα παραδειγματα εχουν παρει οι νεοι μας Πνευματικοι ηγετες;
(ορισμενοι, το τονιζω, ευτυχως για ολους μας, ακομη).

Θα περασει ετσι αυτο; Η μηπως σκοπευει η Ιεραρχια μας, εν σιωπη και συναινεσει,
να κανει καμμια μιξη και κανενα παντρεμα, σιγα σιγα με την "πατρογονικη πιστη", των αρχαιων Ελληνων,
ετσι για "αλλαγη", να λατρευουμε και κανενα δωδεκαθεο,
για να μην βαριομαστε;


Aισχος, και ντροπη, και εαν περασει ετσι ανωδυνα αυτο, να περιμενετε πολυ χειροτερες καταστασεις, και θα τριβουμε τα ματια μας, αλλα το θεαμα δεν θα φευγει απο μπροστα μας, και οι εφιαλτες θα μοιαζουν με παιδικο ονειρο μπροστα σε αυτα που ερχονται!

Ο Θεος βλεπει και κρινει, και αυτους και εμας για την σταση μας, απεναντι σε αυτα που γινονται και θα γινουν..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Ε

Δημοσίευση από stathis73 »

Εχεις απολυτο δικιο και αν τα αρχισω να τα λεω εξω απο τα δοντια θα πω ασχημα πραγματα Διονυση.
Ενα θα πω και αυτο ειναι που μου ερχεται στο μυαλο αυτην την στιγμη ειναι η εικονα του Χριστου μας που διωχνει τους εμπορους μεσα απο τον Ναο του Σωλομοντα ΜΕ ΤΙς ΚΛΩΤΣΙΕς, νομιζω το ιδιο θα εκανε και τωρα εαν ηταν εδω, για αυτο ειπα καλην απολογια επι του φοβερου βηματος τι αλλο θα δουν αυτα τα ματακια μας απο τους "δικους μας" ενας Θεός ξερει.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Ε

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Η φωτογραφία τα λέει όλα.

Σώσε μας Κύριε!

Και λίγα λέει ο Διονύσης.

Ξέρετε τι γίνεται στη φωτογραφία?

Είναι πολύ απλό, αλλά και φρικώδες.

Η φλόγα που άναψε στην Αρχαία Ολυμπία, μετά από επίκληση στον Απόλλωνα!!!!!, μεταλαμπαδεύεται από την λυχνία που κρατά η χλαμυδοφόρος κορασίς, η οποία στέκεται εμπρός στο καντήλι του Χριστού!!, στην άλλη κοπέλλα, μπροστά στο καντήλι της Παναγίας!!

Μπροστά στην Ωραία Πύλη!
Και η μεταλαμπάδευση γίνεται από τον Επίσκοπο Αλεξανδρουπόλεως!

Θου Κύριε!

Λέμε κάθε τόσο για τις προσπάθειες που γίνονται από κάποιους για από κοινού Λειτουργία με τους Παπικούς.
Αυτό όμως που γίνεται εδώ είναι χειρότερο.
Είναι παγανισμός!
Είναι πράξη διαβολική!

Ισως να εντάσσεται κι' αυτό, στην προσπάθεια επιβολής της πανθρησκείας.
"Ελα μωρέ τώρα, όλες οι θρησκείες πρεσβεύουν το καλό. Ας τις κάνουμε όλες μαζί χαρμάνι, να είμαστε όλοι οι άνθρωποι "αγαπημένοι", και να βγάζουμε και κανά φράγκο, από τους σπόνσορες"

Συγγνώμη για το ύφος μου αδέρφια, αλλά ανατρίχιασα πρωί - πρωί! :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25015
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Ε

Δημοσίευση από aposal »

Περισσότερα από το amen.gr:
http://www.amen.gr/index.php?mod=news&o ... e&aid=3305


Το βράδυ η Φλόγα κατέφθασε στην Πλατεία του Φάρου της Αλεξανδρουπόλεως όπου ο Δήμαρχος Αλεξανδρουπόλεως κ. Γεώργιος Αλεξανδρής ανακήρυξε Επίτιμο Δημότη της πόλεως την κ. Γιάννα Δεσποτοπούλου ενώ ο Μητροπολίτης μας κ. Άνθιμος τίμησε με το Παράσημο της Μητροπόλεως, που εικονίζει την Αγία Γλυκερία, την κ. Δεσποτοπούλου για τις ενέργειές της για την φετινή διοργάνωση της τελετής της Αφής της Φλόγας και την κ. Mary Davis για την απόφαση της μονίμου τελέσεως της Αφής της Φλόγας στον βυζαντινό Ναό της Παναγίας Κοσμοσώτηρας.
Η Τελετή Αφής της Φλόγας των Special Olympics είναι μία σημαντική πλέον ετήσια εκδήλωση της περιοχής μας που προσδίδει μεγάλη αξία στον τόπο μας και αναδεικνύει τον βυζαντινό Ναό της Παναγίας Κοσμοσώτηρας των Φερών.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Ε

Δημοσίευση από dionysisgr »

Εχω στειλει ηδη email, στο παρακτορειο εκκλησιαστικων ειδησεων ΡΟΜΦΑΙΑ,
με παρακληση να δημοσιευουν την τραγικη ειδηση, και να καλεσουν Ιεραρχες, Ιερεις, Θεολογους, να την σχολιασουν.

Τους ξεφυγε, περιεργως πως, η ειδηση, και την εχει μονο το ΑΜΕΝ, και μαλιστα την δημοσιευει τραλαλα-τραλαλο,
σαν να ειναι ολα καλα και φυσιολογικα.

Βεβαια ειδικα απο δαυτους, δεν περιμεναμε και τιποτα αλλο, (οικουμενιστες γαρ) αλλα και μονο που την βαλανε, καλο ειναι.

Επισης ετοιμαζω επιστολη διαμαρτυριας προς την Αρχιεπισκοπη Αθηνων και την Ιερα Συνοδο της Ελλαδος,
το ξερω ακουγεται ισως γραφικο, αλλα δεν εχουμε, αλλα οπλα να αμυνθουμε σαν Πιστοι,
για τα ξεφτιλικια και αυτα τα απιστευτα που συμβαινουν.

Επισης θα στειλω σε οσα αξιολογα blog, και εκκλησιαστικες, μοναστικες ιστοσελιδες, μπορω την ειδηση, για να παρει διαστασεις.

Δεν μπορουμε να το αφησουμε αυτο να περασει ετσι.

Καντε οτι μπορειτε, φωναξτε, διαμαρτυρηθειτε, οπου εχετε βημα και λογο.

Ο Θεος θα μας κρινει, καθως η σιωπη, θεωρειται και ειναι συνενοχη!
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Η αφή της φλόγας των special olympics μέσα σε Ορθόδοξη Ε

Δημοσίευση από stathis73 »

dionysisgr έγραψε:Εχω στειλει ηδη email, στο παρακτορειο εκκλησιαστικων ειδησεων ΡΟΜΦΑΙΑ,
με παρακληση να δημοσιευουν την τραγικη ειδηση, και να καλεσουν Ιεραρχες, Ιερεις, Θεολογους, να την σχολιασουν.

Τους ξεφυγε, περιεργως πως, η ειδηση, και την εχει μονο το ΑΜΕΝ, και μαλιστα την δημοσιευει τραλαλα-τραλαλο,
σαν να ειναι ολα καλα και φυσιολογικα.

Βεβαια ειδικα απο δαυτους, δεν περιμεναμε και τιποτα αλλο, (οικουμενιστες γαρ) αλλα και μονο που την βαλανε, καλο ειναι.

Επισης ετοιμαζω επιστολη διαμαρτυριας προς την Αρχιεπισκοπη Αθηνων και την Ιερα Συνοδο της Ελλαδος,
το ξερω ακουγεται ισως γραφικο, αλλα δεν εχουμε, αλλα οπλα να αμυνθουμε σαν Πιστοι,
για τα ξεφτιλικια και αυτα τα απιστευτα που συμβαινουν.

Επισης θα στειλω σε οσα αξιολογα blog, και εκκλησιαστικες, μοναστικες ιστοσελιδες, μπορω την ειδηση, για να παρει διαστασεις.

Δεν μπορουμε να το αφησουμε αυτο να περασει ετσι.

Καντε οτι μπορειτε, φωναξτε, διαμαρτυρηθειτε, οπου εχετε βημα και λογο.

Ο Θεος θα μας κρινει, καθως η σιωπη, θεωρειται και ειναι συνενοχη!
Και πολυ καλά έπραξες
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”