Καρυές-Φιλοθέου διαδρομή

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
ΔΑΜΙΑΝΟΣ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Καρυές-Φιλοθέου διαδρομή

Δημοσίευση από ΔΑΜΙΑΝΟΣ »

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Πρόκειται να επισκεφθούμε 3 άτομα την Ι.Μ Φιλοθέου την 10-2-12 για 2 ημέρες.Γνωρίζει κανείς να μου πει αν είναι εύκολη η πρόσβαση με τα πόδια από τις Καρυές αν είναι ευκολος ο δρόμος και πόση ώρα είναι περίπου?Ευχαριστώ προκαταβολικά
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Καρυές-Φιλοθέου διαδρομή

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Από την πλατεία των Καρυών με νότια κατεύθυνση φθάνουμε στην Μονή Κουτλουμουσίου. Βρίσκουμε το μονοπάτι που φεύγει δεξιά από το μοναστήρι και βγαίνει σε λίγο σε δρόμο. Στην συνέχεια για 2 ώρες περίπου ακολουθούμε αυτόν τον δρόμο (που έχει καταστρέψει το παλιό μονοπάτι) προσέχοντας τις πινακίδες που υπάρχουν στις διασταυρώσεις. Αφού περάσουμε την διασταύρωση για Μ. Ιβήρων και μια μεγάλη ρεματιά αρχίζουμε να κατηφορίζουμε. Τελικά αφήνουμε τον δρόμο και μπαίνουμε σε μονοπάτι που κατεβαίνει στην όμορφη ρεματιά, περνάει από ξύλινο γεφύρι και ανηφορίζει για λίγο στη Φιλοθέου.
Να προσέχετε τις πινακίδες....
Δεν είναι δύσκολο, το μεγαλύτερο κομμάτι είναι κατήφορος..
Σύνολο κάπου 2,5 ώρες....
Καλό προσκύνημα αδελφέ μου Δαμιανέ σε όλους σας....
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Καρυές-Φιλοθέου διαδρομή

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Να μην ξεχάσετε να προσκυνήσετε την Φοβερά Προστασία στο Κουτλουμούσι..
Και ένα κεράκι για το φόρουμ παιδιά, στην Παναγία τη Γλυκοφιλούσα στη Φιλοθέου.. :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Καρυές-Φιλοθέου διαδρομή

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Περνωντας απο Καυσοκαλιβια θελεις δεν θελεις ο δρομος απο εκει θα σε παει
χαιρετισματα στον Γεροντα Προκοπιο
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καρυές-Φιλοθέου διαδρομή

Δημοσίευση από g_aggelos »

Σε ζηλεύω (με την καλή έννοια) καλέ μου...
Να ζητήσεις να δεις τον γέροντα Ιωσήφ, πνευματικό τέκνο του κεκοιμημένου προσφάτως Γέροντος Ιωσήφ της Βατοπαιδίου. Δώστου, αν θέλεις τα χαιρετίσματα και την αγάπη μου (Άγγελος από Αθήνα) και ζήτα του να εύχεται για όλους μας.
Στην τελευταία επίσκεψή μου πριν αρκετά χρόνια, μας έκανε την τιμή να μας πάει στο κελάκι του, κεκοιμημένου πλέον, γέροντα στο Βατοπαίδι και να πάρουμε την ευχούλα του...
Και μην ξεχάσεις να δεις και τον γέροντα Ισίδωρο, τον "τυφλό" γέροντα της Φιλοθέου, που μόνο τυφλός δεν είναι!!!
ΔΑΜΙΑΝΟΣ
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Δεκ 09, 2008 3:55 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Καρυές-Φιλοθέου διαδρομή

Δημοσίευση από ΔΑΜΙΑΝΟΣ »

g_aggelos έγραψε:Σε ζηλεύω (με την καλή έννοια) καλέ μου...
Να ζητήσεις να δεις τον γέροντα Ιωσήφ, πνευματικό τέκνο του κεκοιμημένου προσφάτως Γέροντος Ιωσήφ της Βατοπαιδίου. Δώστου, αν θέλεις τα χαιρετίσματα και την αγάπη μου (Άγγελος από Αθήνα) και ζήτα του να εύχεται για όλους μας.
Στην τελευταία επίσκεψή μου πριν αρκετά χρόνια, μας έκανε την τιμή να μας πάει στο κελάκι του, κεκοιμημένου πλέον, γέροντα στο Βατοπαίδι και να πάρουμε την ευχούλα του...
Και μην ξεχάσεις να δεις και τον γέροντα Ισίδωρο, τον "τυφλό" γέροντα της Φιλοθέου, που μόνο τυφλός δεν είναι!!!
Σε ευχαριστω αδελφε για την πληροφορια .Εμεις θα φιλοξενηθουμε στο ι.κ Αγ.Γεωργιου στον γεροντα Κυπριανο έξω απο την φιλοθεου οποτε θα παμε και στην φιλοθεου.Θα το ζητησω αδελφε αυτο που ειπες μια και που εμεις ειμαστε επισκεπτες του κελλιου του γεροντος Νικωνος στην νεα σκητη οπου ζουσε για μεγαλο χρονικο διαστημα ο γερων Ιωσηφ ο βατοπαιδινος και γενικα ειναι κελλι που εχει τις καταβολες του απο τον γεροντα Ιωσηφ τον σπηλαιωτη
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”