Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Εδώ μπορείτε να συζητήσετε σχετικά με τους Αγιορείτες Πατέρες που έχετε επισκεφθεί στο Αγιον Όρος

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
vangelisfa
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:06 am

Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από vangelisfa »

Ένας υπερήλικας με βλέμμα και καρδιά μικρού παιδιού.

Θυμάμαι οταν για πρώτη φορά επισκέφθηκα το Ορος, ο Γερ.Γαλακτίων ηταν ο πρώτος μοναχός που συνάντησα στην απλωταριά δίπλα απο την Μονή, θυμάμαι είχε μια μικρή φλογέρα και κάθε τόσο έπαιζε κάποιο σκοπό σταματούσε με συμβούλευε και συνέχιζε Πάλι. Μετά απο τόσα χρόνια και αρκετά προσκυνήματα διαπυστώνω πως ο Γέροντας είναι αυτο που αναφέρουν τα βιβλία με τα χαριτομένα γεροντάκια που έχουν βλέμμα και καρδιά μικρού παιδιού.
Στην πρώτη εκείνη συνάντηση, ο λόγος που επισκέφτηκα το Όρος ηταν καθαρά απο περιέργεια, χωρίς κανένα πνευματικό ενδιαφέρον, δεν ήμουν σίγουρα συνεπείς χριστιανός και ακόμα πιο σίγουρα δεν είχα διάθεση να γίνω, η μορφή του Γέροντος όμως με έκανε να επιστρέψω και να αλλάξω.

Πρός δόξα Θεού και για την αγάπη στα αγιασμένα γεροντάκια του Όρους θα αναφέρω κάτι και απο την τελευταία συνάντηση μου με τον γέροντα.
Τον περασμένο Νοέμβριο φιλοξενήθηκα στην Σιμωνόπετρα, στην βραδινή τράπεζα είχα την ευλογία να κάθομαι δίπλα στον Γέροντα, βέβαια δεν με αναγνώριζε γιατί τα χρόνια περάσαν και φύγαν η αγάπη όμως το χαμόγελο και η παιδική απλότητα του ηταν όπως ακριβώς στην πρώτη συνάντηση. Μόνο που εδώ δεν είχε πια φλογέρα και δεν μπορούσε παίζοντας να με ευχαριστήσει, έτσι την στιγμη που καθήσαμε έκοψε στην μέση το μισό ψωμί του και το πρόσφερε, γέμισε κρασί και νερό το ποτήρι μου και ενώ εγώ έτρωγα βιαστικά το φαγητό μου εκείνος έκοβε μικρότερα κομμάτια το δικό του και το πρόσφερε σε εμένα με αποτέλεσμα την ώρα της τράπεζας αντι να τρώει να με διακονεί, ποιον, εμένα τον κατα 70 περίπου χρόνια μικρότερο του και κατα " 70 περίπου τόνους " αμαρτωλότερο.
Στο τέλος θέλησα απο σεβασμό να αντισταθώ και να καθαρίσω μόνος μου το φρούτο, η αίσθηση που είχα ήταν πως θα έδινε τα πάντα για να το έκανε εκείνος, καθ´ όλη την διάρκεια με πείραζε με αστεία, προσπαθόντας να με πείσει πως δεν το κάνω καλά και πως θα έπρεπε να το κάνει εκείνος.
Η αγάπη του για ακόμη μια φορά με διέλυσε.
Την πρώτη φορά, μετά τον αποχαιρετισμό μας στην απλωταριά της μονής θα πήγαινα να βοηθήσω στην κουζίνα, ο γέροντας συγκινήθηκε από την ελάχιστη βοήθεια που θα πρόσφερα και έτσι επιστρέφοντας λίγο πριν την βραδινή τράπεζα έψαχνε να με βρεί για να μου δώσει ένα σκαλιστό μπαστουνάκι που μόλις είχε φτίαξει απο κάποιο κλαδί δέντρου λεγοντάς μου, είναι ευλογία, για να το έχεις της μέρες που θα είσαι στο Ορος.

Κάποιες απο τις ευλογιμένες στιγμές με τον Γερ.Γαλακτίων.
Πρώτα ο Θεός εύχομαι να τον ξανά συναντήσω.
Δόξα τω Θεώ *
gkou
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γεωργία@Κόρινθος

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από gkou »

Τι ωφέλιμη διήγηση αδελφέ μου! :25 Πόσο τυχερός που γνώρισες μια τέτοια ευλογημένη μορφή! Ο Κύριος να σε αξιώσει να τον ξαναβρεις!
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από stathis73 »

Να σημειώσω αν μου επιτρέπεις αδελφέ μου vangelisfa κάποια πράγματα.

1) Για να κάθισες στην τράπεζα δίπλα στον Παππούλη σημαίνει οτι ήσουν στο κεντρικό τραπέζι που συνήθως κάθονται οι δωρητές-επίσημοι επισκέπτες-σημαίνοντα πρόσωπα κ.τ.λ

2)Να πώ οτι είναι ο κατά σάρκα πατέρας του πάτερ Αθανάσιου( υμνογράφος της εκκλησίας μας) ειναι και οι δυό στην Σιμωνόπετρα.

3) Η Γυναίκα του Πάτερ Γαλακτίων είναι μοναχή στο μετόχι της μονής στην Ορμύλια Χαλκιδικής

4) Η Κόρη του πατερ Γαλακτιων είναι Ηγουμένη στο ίδιο μοναστήρι με την μητέρα :8 :8 :8 ......Θεέ μου τι ευλογημένη οικογένεια.

5)Να πώ οτι ο Πάτερ Γαλακτίων εχει διατελέσει Ηγούμενος στην Ιερά Μονή (νομιζω) Κωνσταμονιτου

Ο Ιερομόναχος Πατερ Γαλακτιων πρέπει να είναι καμιά 85-90 χρονών σίγουρα και μια φορά που περπατήσαμε απο το αρχονταρίκι μέχρι το σπήλαιο του Οσίου Σίμωνος που απέχει απο την μονη 150 μέτρα μας ειχε αφήσει τουλάχιστον 50 μετρα πίσω.
Βέβαια πρίν λιγο καιρό με τα χιόνια έπεσε και έσπασε το πόδι του, με αποτέλεσμα να κάνει επέμβαση το Διαβαλκανικό κέντρο Θεσσαλονίκης, του τοποθέτησαν λάμες-καρφιά στο πόδι του και τώρα απο οσο ξέρω ειναι σχετικά πολύ καλα, αν δεν βιάζονταν να τον σηκώσουν απο το κρεβάτι για κάποιες κινησιοθεραπείες τώρα ο παππούλης θα ηταν απολύτως καλά.

Να έχουμε την ευχή του.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
vangelisfa
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:06 am

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από vangelisfa »

[quote="stathis73"]

1) Για να κάθισες στην τράπεζα δίπλα στον Παππούλη σημαίνει οτι ήσουν στο κεντρικό τραπέζι που συνήθως κάθονται οι δωρητές-επίσημοι επισκέπτες-σημαίνοντα πρόσωπα κ.τ.λ

5)Να πώ οτι ο Πάτερ Γαλακτίων εχει διατελέσει Ηγούμενος στην Ιερά Μονή (νομιζω) Κωνσταμονιτου


Αγαπητέ Stathis73, ναι στο κεντρικό τραπέζι, εκεί όπου κάθεται ο π.Γαλακτίων με τον π.Θεολόγο αν θυμάμαι καλά και ένας ή δυο ακόμα πατέρες. Την συγκεκριμένη ημέρα στο ίδιο τραπέζι ήταν κ ο π.Ηλίας απο το μετόχι της Μονής στην Γαλλία.
Δεν είμαι και δεν ήμουν επίσημος επισκέπτης αλλά ούτε και σημαίνον πρόσωπο υπήρξα ποτέ, ο σεβασμός μου προς την Ι.Μονή και η αγάπη των πατέρων ήταν αυτό που με έκανε να βρίσκομαι στην συγκεκριμένη τράπεζα δίπλα στον παππού. (βέβαια η αγάπη των πατέρων εκφράζεται και με πολλούς άλλους τρόπους και προφανώς δεν είναι μόνο πρός το πρόσωπο μου αλλά πρός όλους τους προσκυνητές της Μονής )

Ο π.Γαλακτίων ήταν όντως Ηγούμενος της Κωνσταμονίτου, νομίζω χρονολογικά κάπου στο 1974 και για περίπου τέσσερα χρόνια, είχανε πάει μερικοί πατέρες της Σιμωνόπετρας τότε για να βοηθήσουν το μοναστήρι. Σήμερα ο παππούς πρέπει να είναι 94 - 96 χρονών με ένα πηγαίο χαμόγελο που σου το μεταδίδει από την πρώτη στιγμή.''

Εύχομαι ο καλός Θεός να δώσει και να συναντηθείτε σύντομα για ένα δεύτερο περίπατο ως τον Αγ.Σίμων. !!!
Δόξα τω Θεώ *
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Σε θυμόταν..... ευλογημένος είσαι.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ωραίο θέμα!!!
Μπράβο!!!

Δεν αξιώθηκα να το δω τον γέροντα κατά την πρόσφατη επίσκεψη μας.
Γνώρισα όμως τον γέροντα Θεολόγο που αναφέρθηκε. Τι να πω!!! Εξαιρετικός!!!

Η εξιστόρηση από το Στάθη με ΄΄έστειλε΄΄...

Ο γέροντας Αθανάσιος γιος του;;;;

Τι να πεις...

Τελικά όλα είναι δυνατά και σε αυτό το κόσμο.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6455
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από stathis73 »

Ο Παππούλης κάθεται πάντα διπλα στον ηγούμενο γέροντα Ελισαίο και σε κάθε εσπερινό περιμένω να τον ακούσω με την ιδιαίτερη προφορά του να διαβάζει...... "Εκεί στρουθία εννοσεύσουσι, του ερωδιού η κατοικία ηγείται αυτών. Όρη τα υψηλά ταις ελάφοις, ..."

Ο Θεός να του δίνει χρόνια να τον χαρούμε για αρκετό καιρό ακόμη κοντά μας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
vangelisfa
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:06 am

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από vangelisfa »

vasilisalt έγραψε:Ωραίο θέμα!!!
Μπράβο!!!

Δεν αξιώθηκα να το δω τον γέροντα κατά την πρόσφατη επίσκεψη μας.
Γνώρισα όμως τον γέροντα Θεολόγο που αναφέρθηκε. Τι να πω!!! Εξαιρετικός!!!

Η εξιστόρηση από το Στάθη με ΄΄έστειλε΄΄...

Ο γέροντας Αθανάσιος γιος του;;;;

Τι να πεις...

Τελικά όλα είναι δυνατά και σε αυτό το κόσμο.
Εύχομαι ο καλός Θεός που τόσο μας αγαπά και τόσο των πληγώνουμε να ευλογίσει και την επόμενη φορά να τον δείς και να σου μεταδόσει τα χαρίσματα του.
Δόξα τω Θεώ *
Άβαταρ μέλους
vangelisfa
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 27, 2012 6:06 am

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από vangelisfa »

Εικόνα

Ο Γέρων Γαλακτίων. πρίν απο αρκετά χρόνια.
Δόξα τω Θεώ *
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Γέρων Γαλακτίων Σιμωνοπετρίτης

Δημοσίευση από nickzark »

Aγιες πατερικές μορφές σαν αυτη του γέρων Γαλακτίων που διάβασα στο παρόν θέμα ειναι που χρειαζόμαστε και ευχομαι ο καλός θεός να μας ευλογεί να έχουμε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιορείται Πατέρες”