SOS Βοήθεια για αίρεση

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

SOS Βοήθεια για αίρεση

Δημοσίευση από lathras »

Καλησπέρα σας. Έχω καιρό να γράψω στο forum αλλά πάντα παρακολουθώ και είμαι κοντά σας.

Θέλω τη βοήθειά σας για ένα συγγενή μου νεαρό που έχει μπλέξει με μια οργάνωση του Δρ Μουρούτη. Το καλοκαίρι που συναντηθήκαμε στο χωριό, μου έφερε φυλλάδια και άρχισε να μου λέει για υγιεινή διατροφή, ευ ζην, αγάπη για όλον το κόσμο και άλλα τέτοια. :45
Εμένα αμέσως χτύπησαν καμπανάκια για 'Νέα Εποχή". Του είπα ότι μου ακούγονται ύποπτα όλα αυτά, αλλά εκείνος επέμενε ότι είναι σύμφωνα με την εκκλησία και τον Χριστό.
Θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά στο site http://inz.gr/index.html και να μου πείτε τη γνώμη σας (για να μην λέω και εγώ αδικίες για τον άνθρωπο).

Σας ευχαριστώ.
Dimokratis
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 06, 2007 5:00 am

Re: SOS Βοήθεια για αίρεση

Δημοσίευση από Dimokratis »

Απ'όσο κατάλαβα ο Π.Αντώνιο δεν γράφει πια εδώ.
Οπότε μήπως πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον πνευματικό;
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: SOS Βοήθεια για αίρεση

Δημοσίευση από vasilisalt »

Το θέμα ψάχνεται.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: SOS Βοήθεια για αίρεση

Δημοσίευση από dionysisgr »

Να του πεις να μεινει μακρια του συγγενη σου, αγαπητε.

Εαν θελεις περισσοτερες λεπτομερειες, πες μου να σου στειλω τους λογους σε π.μ.

Λιγα μονο επιγραμματικα..

1. Το να συνιστουμε σε ανθρωπους να "αποφευγουν" τα χειρουργεια, εκτος απο επικινδυνο και αφελες,
μπορει σε περιπτωσεις κρισιμες να αποδειχθει και ποινικα κολασιμο.

Δηλαδη αμα γεννηθει ενα παιδακι με καποια συγγενη καρδιοπαθεια π.χ. τετραλογια fallot, η αλλη,
θα λεμε στους γονεις να μην κανουν.. χειρουργειο, γιατι ο ανθρωπος ειναι πλασμενος με τα γονιδια του να μην το χρειαζεται;

Και μετα να εχει το παιδι προβλημα σε ολη την ζωη του, οσο προλαβει να ζησει, επειδη θα ακουσουν καποιοι αυτην την τσαρλατανιστικη συμβουλη, ενω με μια επεμβαση ρουτινας τωρα πια, θα απαλλασσοταν το παιδι μια για παντα;

Για Ονομα του Θεου, οτι θελει λεει καθενας, για να βγαινει το μεροκαματο..

2. Καμμια "Θεοβιολογια", δεν υπαρχει, παρα μονο αφθονη "θεο"-μπουρδολογια στα μυαλα καποιων.

3. Ουτε υπαρχει κανενα "ιερο Σαββατο" για την Ορθοδοξη Εκκλησια, αλλα μονο για παρασυναγωγες εκτος αυτης.
Υπαρχει μονο Ημερα Κυριου - Κυριακη, κατα την οποια τελειται η Θεια Ευχαριστια,
για να ζησει ο ανθρωπος εν Χριστω, και οχι για να ζει να λατρευει το Σαββατο,
οπως κανανε οι Ιουδαιοι και χασανε εν τελει, Αυτον που εκανε το σαββατο να υπαρχει, δηλαδη τον Χριστο.

4. Δεν αναφερει πουθενα ουτε μια φορα τον Χριστο, η την Αγια Τριαδα, ενω μιλαει μονο γενικα και αοριστα για "Θεο"..

5. Οταν αποφασιζει καποιος να κανει "ινστιτουτα υγειας" και δεν ξερω κι εγω τι αλλο, ακομα και εαν εχει καλες προθεσεις, δεν αρχιζει κανει στον καθενα εως ετυχε, θεολογια η κυρηγμα απο θεση αυθεντιας, καθως αυτο ειναι αποστολη της Εκκλησιας,
την οποια οικειοποιειται ανομα, αλλα ασχολειται με το αντικειμενο του, και την ειδικευση του εαν εχει κατι θετικο να προσφερει.

Θελω να πω οτι οταν παω στον Γιατρο, η τον Δικηγορο, παω για το συγκεκριμενο προβλημα και δεν παω για να μαθω τι ειναι ο Θεος και πως θα Τον πιστεψω, ιδιως δε οταν αυτοι μου αραδιαζουν δοξασιες προσωπικες ασυμβιβαστες με το τι πρεσβευει-διαφυλαττει και ομολογει ανα τους αιωνες η Εκκλησια ως Σωμα Χριστου, και ως κοινη εμπειρια και βιωμα εν Πνευματι Αγιω.

6. Παιζει και μπολικη αρχαιολατρεια μεσα στο κολπο, και μαλιστα απο την φθηνη, αυτην του συρμου.

Αυτα, εαν θελεις οτι μπορουμε να βοηθησουμε.

Ο Κυριος να τον φυλαξει τον συγγενη σου,
και ειτε παιρνει απο λογια, ειτε οχι,
εσυ κανε προσευχη, να φωτισθει,
πανω απο ολα αυτο ειναι το ζητουμενο.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathisekp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7289
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:16 am
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία Αττικής

Re: SOS Βοήθεια για αίρεση

Δημοσίευση από stathisekp »

Ψάχνοντας λίγο πρόχειρα στο internet για τον Κ.Μουρούτη βλέπεις ότι άρθρα του έχουν συμπεριλάβει και ορθόδοξες ιστοσελίδες (άπαντα ορθοδοξίας, πενταπόσταγμα κλπ) αλλά και αιρετικές (Sporeastv, χριστιανικά νέα κλπ). Με λίγα λόγια τον βρίσκεις παντού. Τα δε σεμινάρια του απ ότι βλέπω είναι με συμμετοχή (επειδή κάπου στο site του διάβασα ότι έδινε το 50% του μισθού του).
Μπορεί ο άνθρωπος να έχει καλές προθέσεις, θέλει περισσότερο ψάξιμο για να πει κανένας με σιγουριά τι είναι και τι δεν είναι.
Όμως ρώτα τον ανιψιό σου όλα αυτά που ψάχνει, τα έψαξε στην Ορθοδοξία και δε τα βρήκε;
Η Πίστη μας προσφέρει τόση χαρά, αγάπη και "ευ ζην" που τα άλλα περιττεύουν!!!
Ταπεινή μου άποψη....
Δώρησαί μοι του όράν τα έμά πταίσματα και μη κατακρίνειν τον άδελφόν μου
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: SOS Βοήθεια για αίρεση

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Η υγεία του σώματος και η αποκατάστασή της είναι προφανώς κάτι πολύ σημαντικό στη ζωή του ανθρώπου. Όμως έως τώρα η φθορά και ο θάνατος ακολουθούν κατά πόδας τον άνθρωπο ως τελευταία και αναπόφευκτη πράξη .
Η υγεία και η σωτηρία της ψυχής όμως είναι ότι σπουδαιότερο και σημαντικότερο, και παραδόξως πολλές φορές επιτυγχάνεται και με την βοήθεια σωματικών ασθενειών.
Τεχνικές λοιπόν που γίνονται κάτι σαν θρησκεία και αποσκοπούν στην διατήρηση δήθεν της σωματικής υγείας, πολλώ μάλλον όταν επικαλούνται και περιπλέκουν στις απόψεις τους και ζητήματα πίστεως, αποσκοπούν ακριβώς στο να αποπροσανατολίσουν τον άνθρωπο, από τον βασικό στόχο του, που είναι η σωτηρία της ψυχής του στην αιωνιότητα διά Ιησού Χριστού, στη σωτηρία του φθαρτού ούτως ή άλλως σώματος, δια τεχνικών που όμως δεν θα αποτρέψουν τελικά ούτε θα αποφύγει ο άνθρωπος το μοιραίο. Φυσικά δεν εννοούμε ότι ο άνθρωπος δεν πρέπει να φροντίζει και να επιμελείται και για την υγεία του σώματός του.
Υπάρχει σχετική μάλιστα προτεσταντική αίρεση που αποκαλείται νομίζω ΄΄Επιστημονικός Χριστιανισμός΄΄ ή κάτι τέτοιο, και ασχολείται ακριβώς με ζητήματα υγείας.
Αν θέλει ο κύριος αυτός λοιπόν να ασχοληθεί με ζητήματα υγείας είναι δικαίωμά του να το κάνει, όμως η επιμονή του να εμπλέκει και ζητήματα πίστεως και μάλιστα με Ιουδαϊκοπροτεσταντική χρειά όπως ΄΄ η ανάπαυση του….Σαββάτου΄΄, μας οδηγεί ασφαλώς να βγάλουμε τα δικά μας συμπεράσματα…….
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
lathras
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 2:41 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: SOS Βοήθεια για αίρεση

Δημοσίευση από lathras »

Ευχαριστώ παιδιά με βοηθήσατε πολύ να του γράψω δύο πράγματα και αν θέλει ας καταλάβει. Μετά μονο προσευχή.
Domna
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6147
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

Re: SOS Βοήθεια για αίρεση

Δημοσίευση από Domna »

Εδώ κάτω από το βίντεο γράφουν ότι είναι προτεστάντης . Ετσι φαίνεται κιόλας . :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=vipVVcB_FRY
Ο αληθινός χριστιανός έχει τρία γνωρίσματα:
1. Διαβάζει τον Λόγο του Θεού (Αγία Γραφή).
2. Τον εφαρμόζει στη ζωή του.
3. Φροντίζει να τον διαδίδει για να σώζονται και οι άλλοι και να γίνονται κοινωνοί του θαύματος που έζησε.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: SOS Βοήθεια για αίρεση

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Αγάπα τον πλησίον σου κι ας είναι και προτεστάντης, :smile:

Από κει και πέρα , ...ο Θεός να μας ελεεί και φωτίζει :8
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”