Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευση από filotas »

ΦΩΤΕΙΝΗ : orthodoxos.com.gr έγραψε:Ανοίγω το θέμα αυτό για όσες και όσους κατοικούμε στη Βόρεια Ελλάδα. Τον περασμένο Σεπτέμβρη δεν καταφέραμε να συναντηθούμε. Ευελπιστώ πως θα τα καταφέρουμε τώρα την Άνοιξη. Τι θα λέγατε για μετά το Πάσχα γύρω στον Απρίλη ή Μάιο, πρώτα ο Θεός; Είναι βέβαια νωρίς ακόμη για να το κανονίσουμε, αλλά ας το έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας... Θα επανέλθω στο θέμα περιμένοντας και τις δικές σας ιδέες και προτάσεις... Ας ξυπνήσουμε οι Βόρειοι. Τα προβλήματα και οι δουλειές ποτέ δεν τελειώνουν. Ας ξεκλέψουμε λίγο από το χρόνο μας! Μία Κυριακή είναι. Δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά. Καιρός να πούμε και μία Καλημέρα - Καλησπέρα και από κοντά!!! :) :) :) :)
Το θέμα άνοιξε η Φωτεινή από τη Θεσσαλονίκη στο αδελφό forum, αμέσως μετά τη διακοπή λειτουργίας του agiooros.net κι έτσι δεν είχα την ευκαιρία να την κοινοποιήσω και σε σας μέχρι σήμερα.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευση από filotas »

filotas έγραψε:Εγώ προτείνω προσκύνημα στην Ι. Μονή Παντοκράτορος Μελισσοχωρίου (Λαγκαδά) και την Ι. Μονή Αγίας Τριάδος Πέντε Βρυσών (Λαγκαδά). Μετά γεύμα σε ένα καλό ταβερνάκι της περιοχής. Το απόγευμα προσκύνημα στην Ιερά Μονή Παναγίας Θεοσκεπάστου Σοχού Λαγκαδά (μετόχι της Ι.Μ. Δοχειαρίου) και λήξη της συνάντησης.

Το ξεκίνημα της συνάντησης για τους Θεσσαλονικείς κι εμάς που είμαστε από πιο νότια μπορεί να γίνει κάπου στη Δυτική Θεσσαλονίκη για να μοιραστούμε στα αυτοκίνητα.
Στο μεταξύ συμφωνήθηκε το παραπάνω πρόγραμμα και μετά από μερικές αναβολές η ημερομηνία της συνάντησης προσδιορίστηκε την:

17 Μαΐου 2015

Αν συμφωνείτε με το πρόγραμμα και έχετε χρόνο τη συγκεκριμένη μέρα θα χαρούμε πολύ να γίνουμε όλοι μαζί οι Βορειοελλαδίτες μέλη των δυο αδελφών forums agiooros.net και orthodoxos.com.gr μια μεγάλη παρέα.

Ο τόπος και η ώρα συνάντησης δεν έχουν ακόμη καθοριστεί. Περιμένουμε τις συμμετοχές σας
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευση από nickzark »

Για να βλέπουμε συμετοχές απο τα μέλη του φόρουμ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευση από filotas »

Νικόλα δεν βλέπω ενδιαφέρον. Μάλλον μας ξέχασαν τ' αδέλφια μας από το agiooros.net
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

νομίζω ότι πολλά Αδέλφια είναι σε προσκυνηματική επίσκεψη στο Αγιον Ορος, αυτήν την εποχή

κανεις δεν ξέχασε κανέναν, Χριστός Ανέστη!
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευση από nickzark »

Eλπίζω και εγώ απλά να έτυχε.για να δούμε
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευση από filotas »

Η μέρα της συνάντησης πλησιάζει. Δηλώστε συμμετοχή για να κανονίσουμε τις λεπτομέρειες (ώρα και τόπος συνάντησης).
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευση από filotas »

Τα Μοναστήρια όλα είναι γύρω από το Λαγκαδά σε ακτίνα 20-25 χιλιομέτρων. Έχω βρει στο google τα αντίστοιχα χωριά κι εκεί θα ρωτήσουμε για να τα βρούμε. Αν δε μας παίρνει ο χρόνος μπορούμε να παραλείψουμε το ένα απ' τα τρία.

Συγκεκριμένα αυτοί είναι οι χάρτες των διαδρομών και η τοποθεσία των 2 σημαντικότερων Μοναστηριών:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Δεν μπόρεσα να εντοπίσω στο google maps την Ι. Μ. Αγίας Τριάδος Πέντε Βρυσών, είναι όμως στη διαδρομή από το πρώτο στο τελευταίο Μοναστήρι. Αν δεν την εντοπίσουμε ή δε μας παίρνει ο χρόνος θα την παραλείψουμε.

Κάποιος που γνωρίζει την περιοχή, ας μας προτείνει που να γευματίσουμε.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στη Βόρεια Ελλάδα (Άνοιξη 2015)

Δημοσίευση από filotas »

Με τη βοήθεια του Πέτρου εντοπίστηκε και η Μονή Αγίας Τριάδος 300 μέτρα από το χωριό Πέντε Βρύσες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”