H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Οτι έχει σχέση με την Αγιογραφία και τους Αγιογράφους.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
propace
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2015 9:01 pm

H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από propace »

Σε πρόσφατη επίσκεψη στο μουσείο του Πατριαρχείου της Σερβίας στο Βελιγράδι ήρθα σε μια εικόνα
της Αγίας Τριάδας δοκιμάζοντας μια έκπληξη. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα του καλλιτέχνη. Η ξεναγός
μας εξήγησε πως είναι μοναδικό δείγμα και δεν είναι δυνατό να τη δεις σε καμία εκκλησία.
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από nickzark »

Όντως. Απίστευτη
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Καμια σχεση.
Αλλη μια ατυχης ...... εικονα.....
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Η φιλοξενια του Αβρααμ ειναι η Ορθοδοξη απεικονιση της Αγιας Τριαδος

ΘΕΟΣ Ο ΠΑΤΗΡ ΘΕΟΣ Ο ΥΙΟΣ ΘΕΟΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΑΓΙΟΝ, ΤΡΙΑΣ ΑΓΙΑ ΔΟΞΑΣΟΙ

Η αγιογραφια δεν ειναι απλα τεχνη ειναι εκφραση δογματος, πιστης, και νομιζω χρειαζεται προσευχη και νηστεια πριν καταπιαστει καποιος. Ο Θεος ξερει αν ειναι συμφωνη αυτη η εικονα απο τη Σερβια με την Ορθη Πιστη μας. Νομιζω ο καλλιτεχνης προσπαθησε να δειξει τα τρια προσωπα, ενας Θεος αλλα δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να καινοτομουμε σε τετοια θεματα ειδικα επειδη δεν ειναι τεχνη αλλα εκφραση Πιστης. Εκτος βεβαια κι αν ειναι εξακριβωμενη ως αχειριποιητη...η απο θεοφωτιστο προσωπο..αν δλδ εχει στοιχεια οτι ειναι οντως συμφωνη με το θελημα του Θεου.

Οι δυτικοι ξεφευγουν με τις φωτο τους. Και δυστυχως εχουν επιβληθει καπως και σε εμας παπικες
" εικονες " ενεκα της μεγαλης απειχησης που ειχαν στην υποδοχη τους...

Χρειαζεται προσοχη εκ μερους μας.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από toula »

Η ενορία μου που είναι η Αγία Τριάς Αμπελοκήπων έχει στο τέμπλο της δίπλα στην εικόνα της Παναγίας, που εικονίζεται σε κάθε ναό η εικόνα του αγίου το όνομα του οποίου φέρει ο συγκεκριμένος ναός, την Αγία Τριάδα ως Πατέρας, Υιός και το Άγιο Πνεύμα σαν περιστερά. Στον σολέα υπάρχει μια μικρή εικόνα με την φιλοξενία του Αβραάμ αλλά η κεντρική εικόνα του ναού έχει την απεικόνιση που προανέφερα. Η ίδια απεικόνιση που υπάρχει στον ναό μας υπάρχει και σε όσους ναούς έχω επισκεφθεί στην Αθήνα και φέρουν το όνομα της Αγίας Τριάδος.

Να τονίσω δε ότι όταν κτιζόταν ο ναός μας περίπου στο τέλος της δεκαετίας του '40, προϊστάμενος ήταν Αρχιμανδρίτης που είχε διατελέσει από πολύ νεαρή ηλικία και για πολλά χρόνια μοναχός στο Άγιο Όρος δίπλα σε καταξιωμένους γεροντάδες. Για ποιό λόγο δεν έβαλε την φιλοξενία του Αβραάμ σαν κεντρική εικόνα του ναού και γιατί και άλλοι ναοί έχουν την κεντρική εικόνα τους σαν "Πατέρας, Υιός και Περιστερά" ;;
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από nickzark »

πιστευω οτι αλλο τεχνη- αγιογραφια και αλλο δογμα πιστης.Ο αγιογραφος απο πιστη και αγαπη μονο ισως ηθελε καπως να εκφρασει την Αγια Τριαδα.Δεν πιστευω να υπαρχει λαθος .Και στην Ιερα Μονη Αγια Αναστασιας εδω θεσσαλονικης εχουν σε αγιογραφια στον τοιχο τον Ιησου Χριστο με Ασπρα γεννια σαν τον Πατηρ.Δεν ξερω αν ειναι και αυτη σωστη οπως λεμε αλλα τα παλια χρονια ετσι εκφραστηκε ο αγιογραφος με πιστη πιστευω
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
propace
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 24, 2015 9:01 pm

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από propace »

Η αγιογραφία όντως δεν είναι απλά μια τέχνη. Ο συγκεκριμένος εικονογράφος
ουσιαστικά επηρεασμένος από την Ινδουιστική (!) παράδοση εικονογραφίας μεταφέρει ατυχώς κατά την ταπεινή
μου γνώμη το τριαδικό δόγμα. Η Σέρβικη Εκκλησία φυσικά και δεν την δέχεται απλά την έχει σώσει ως μουσειακό
αντικείμενο. Το Σέρβικο πατριαρχείο είναι πολύ προσεκτικό σε τέτοια θέματα! Μπορεί να μην έχει σχέση με το θέμα
μας αλλά μια επίσκεψη στη Σερβία και το Μαυροβούνιο αποτελεί ένα ουσιαστικό ταξίδι για να δει κάποιος πως οι
Σλάβοι μέσα στους αιώνες έχουν βιώσει και βιώνουν την Ορθόδοξη πίστη. Είναι απίστευτο και αξίζει!
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Re: H εικόνα της Αγίας Τριάδας

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Συμπτωματικά με την ουσιαστική θεολογία της εικόνος της Αγίας Τριάδος ασχολήθηκαν 2 άτομα στην Ελλάδα: ο π. Σεραφείμ Ζήσης (τότε Νικόλαος) και ο υποφαινόμενος, τις οποίες δημοσιεύσαμε στο περιοδικό ΘΕΟΔΡΟΜΙΑ. Θα παρακαλούσα αδελφούς αν δεν γνωρίζουν, να μην προσπαθούν αναπαράγοντας άσχετα της θεολογίας blogs, τα οποία δεν είναι σε θέση να αξιολογήσουν, να κατοχυρώσουν ως ορθόδοξη την αιρετική λεγόμενη εικόνα της Αγίας Τριάδος με τον "Παλαιό των ημερών" ως αποδεκτή από την Εκκλησία. Η εικόνα αυτή έχει καταδικαστεί από 2 ορθόδοξες συνόδους, το 1666 στην Μόσχα και το 1776 στην Κωνσταντινούπολη, με ειδική αναφορά στην παπική θεολογία της. Εκφράζει σαφώς το δόγμα του filioque, όπως αυτό έγινε αποδεκτό στους κύκλους του Καρλομάγνου, με πρώτο σχετικό παράδειγμα, όχι όμως με την γνωστή μορφή, τον Ψαλτήρα της Ουτρέχτης του Θ΄ αιώνος. Θα παρακαλούσα, λοιπόν, να κατεβάσουν οικειοθελώς τις σχετικές αναρτήσεις. Να με συγχωρείτε και εμένα από τη μεριά μου, αφού δεν είχα αντιληφθεί τις αναρτήσεις όταν έγιναν. Τέλος Παλαιός των Ημερών ονομάζεται ρητά στην υμνολογία της Εκκλησίας ο άσαρκος Λόγος (πρβλ. Ακολουθία της Υπαπαντής όπου "ο Παλαιός των ημερών εισάγεται..."), ο οποίος όμως εξιστορείται με την ιστορική του μορφή, δηλαδή σαρκωμένος. Χριστός Ανέστη και πάλι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγιογραφία”