Περίοδος και θεία κοινωνία..

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

ELLINAS
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: kypros

Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από ELLINAS »

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!

Έχω μια απορία εδώ και κάποιες μέρες και θα ήθελα την άποψη σας αλλά και της εκκλησίας..

Είναι σχετικά με τις γυναίκες που κατα την διάρκεια της περιόδου τους δεν μπορούν να λάβουν την θεία κοινωνία..
Γιατί συμβαίνει αυτό, εάν συμβαίνει? Θεωρείτε ότι αποβάλλεται η θεία κοινωνία απο το άιμα?

Επίσεις άκουσα ότι δεν δικαιούνται να προσκυνήσουν εικόνα, αυτό αληθεύει και γιατί?

Ευχαριστώ!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ELLINAS την Κυρ Οκτ 01, 2006 6:05 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

γυναίκες!

Δημοσίευση από pAntonios »

Ο λόγος είναι ότι για να κοινωνήσει κάποιος Σώμα και Αίμα Χριστού πρέπει να είναι καθαρός ψυχικά αλλά και σωματικά. Και η ψυχική προετοιμασία βέβαια είναι η σπουδαιότερη και πετυχαίνεται με την μετάνοια και την Εξομολόγηση. Η σωματική καθαρότητα περιλαμβάνει και το ότι οι γυναίκες δεν πρέπει να είναι σε περίοδο εμμηνορρυσίας.
Αυτό περιλαμβάνει και τους άντρες (μιας και αυτός που ερωτά είναί μάλλον ανήρ!) οι οποίοι δεν μπορούν να κοινωνήσουν αν την προηγούμενη νύχτα είχαν ονείρωξη (δηλαδή ακούσια νυχτερινή ρεύση).
Για τον ίδιο λόγο πολλοί πνευματικοί, σύμφωνα με την αρχαία Εκκλησιαστική παράδοση συνιστούν να μην παίρνουν οι γυναίκες ούτε αντίδωρο, ούτε να προσκυνάνε τις εικόνες αν δεν έχουν καθαρίσει τελείως και σωματικά.
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Δεν είναι παράλογή αυτή η τοποθέτηση , Πάτερ; Η έμμηνος ρύση είναι μια απόλυτα φυσιολογική λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμου (η έλλειψή της, ίσα-ίσα, είναι σοβαρό παθολογικό σύμπτωμα) και δεν μπορεί να παραλληλισθεί με την ονείρωξη, εξίσου φυσιολογική λειτουργία, η οποία συνδέεται με άμεσα ή εμμεσα σεξουαλικά ερεθίσματα. Η έμμηνος ρύση αφορά αποκλειστικά στην ικανότητα τεκνοποίησης και όχι στην σεξουαλική απόλαυση.
Εξάλλου, δεν έχω δει ποτέ ιερέα να απαγορεύει την προσκύνηση εικόνων ή την Θεία μετάληψη σε ανθρώπους (συνήθως άστεγους, περιθωριακούς ή νοητικά ταραγμένους) που δεν είναι και τόσο τυπικοί στην σωματική τους καθαριότητα.
(Και καλώς δεν επεμβαίνουν, κατά την γνώμη μου)
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

tigris έγραψε:Δεν είναι παράλογή αυτή η τοποθέτηση , Πάτερ; Η έμμηνος ρύση είναι μια απόλυτα φυσιολογική λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμου (η έλλειψή της, ίσα-ίσα, είναι σοβαρό παθολογικό σύμπτωμα) και δεν μπορεί να παραλληλισθεί με την ονείρωξη, εξίσου φυσιολογική λειτουργία, η οποία συνδέεται με άμεσα ή εμμεσα σεξουαλικά ερεθίσματα. Η έμμηνος ρύση αφορά αποκλειστικά στην ικανότητα τεκνοποίησης και όχι στην σεξουαλική απόλαυση.
Εξάλλου, δεν έχω δει ποτέ ιερέα να απαγορεύει την προσκύνηση εικόνων ή την Θεία μετάληψη σε ανθρώπους (συνήθως άστεγους, περιθωριακούς ή νοητικά ταραγμένους) που δεν είναι και τόσο τυπικοί στην σωματική τους καθαριότητα.
(Και καλώς δεν επεμβαίνουν, κατά την γνώμη μου)
Η περίοδος της γυναίκας λογικό είναι να μην κάνει να κοινωνήσεις όπως και όταν κοινωνήσεις δεν κάνει να φτύσεις τσίχλα ή να κοπείς και να τρέξει αίμα
Όσο αφορά όμως την ονείρωξη εν αγνοία μας μέσα στη νύχτα ....δεν νομίζω ότι είναι σωστό να μας αποτρέψει από την κοινωνία αν έχουμε την ευλογία του πνευματικού μας
Ο πάτερ είναι ΑΚΡΑΙΟΣ δυστυχώς και είναι κρίμα που δεν υπάρχει και μια δεύτερη γνώμη ιερέα που να ζει στις πόλεις και στη κοινωνία μέσα , υποστηρίζει άλλωστε την παρακέντηση υγρού για εξέταση σπέρματος και όχι την φυσιολογική οδό μιας και ΟΛΕΣ τις φυσιολογικές λειτουργίες του σώματός μας τις θεωρεί αμαρτία

Δηλαδή αν εξομολογηθώ και το βράδυ ξυπνήσω και αντιληφθώ ότι είχα ονείρωξη δεν θα κοινωνήσω ? δηλαδή θα περάσει του σατανά το δικό του ?
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΕΚΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΤΕΡ
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δεν μιλάτε ΣΕ ΝΕΚΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ μιλάτε σε νέα παιδιά
lookfor
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ@Kaiti

Δημοσίευση από lookfor »

Πριν από κάποια χρόνια ήμουν ανάδοχος στο μυστήριο της βάπτίσεως και ενώ βρισκόμουν σε περίοδο εμμηνορρυσίας, ενημέρωσα τον ιερέα δυο μέρες πριν και μου επέτρεψε να λάβω μέρος στο μυστήριο. Τι γίνεται στην περίπτωση που ένας ιερέας δεν επιτρέψει αυτή τη συμμετοχή; Θα πρέπει να αναβλυθεί το μυστήριο ή να ψάχνουμε τελευταία στιγμή για άλλο αναδοχο;
tigris
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Παρ Ιαν 20, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από tigris »

Κοινωνούμε Σώμα και Αίμα Χριστού εις άφεσιν αμαρτιών και εις Ζωήν αιώνιον

(Όχι εις αύξησιν αιμοπεταλίων και ενδυνάμωσιν μυών)

Η Τροφή που παίρνω τρέφει την ψυχή μου- ο κίνδυνος λοιπόν είναι να Την βεβηλώσω ή να Την απολέσω δια των αμαρτημάτων της ψυχής μου.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Δεν καταλαβαίνω!

Δημοσίευση από pAntonios »

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση επιμονή από μερικούς σε ένα τόσο απλό θέμα που αφορά άλλωστε τις γυναίκες...
Έχω την αίσθηση ότι ψάχνουν μερικοί να βρούνε θέμα για να σκανδαλιστούν!!!
Εσείς λοιπόν αγαπητοί μου, ρωτείστε τον πνευματικό σας και κάνετε ότι σας πει... μην ψάχνετε για πιο βολικές λύσεις. Θεωρείστε τις απαντήσεις μου ενδεικτικές, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις! Πάντως μην ξεχνάτε ότι ζω μέσα στον κόσμο, τον περισσότερο καιρό...
Ας μην το θεολογήσουμε περισσότερο το θέμα. Καλό είναι μερικά πράγματα να τα δεχόμαστε έτσι όπως μας τα παρέδωσε η Εκκλησία και ας μην συμβαδίζουν με τη λογική του κόσμου.
Έτσι αποκτά ο άνθρωπος την ταπείνωση αλλά και το φωτισμό του Θεού. Αντίθετα ο υπερήφανος (γενικά μιλάω, με αφορμή μόνον τη συζήτηση αυτή) ψάχνει να βρει θέματα για να διαφοροποιηθεί και ρωτάει όλο γιατί και γιατί, προσπαθώντας να ερμηνεύσει και τις απόκρυφες βουλές του Θεού!
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από annasar »

Μήπως ξέρει κανείς τι κάνουμε αν η περίοδος έρθει την ημέρα που έχουμε κοινωνήσει ;

Δυστυχώς μου έτυχε σήμερα αυτό. Ένιωσα έναν πόνο στην Εκκλησία. Από τη μία έλεγα να πάω σε μια εξωτερική τουαλέτα, από την άλλη έλεγα δεν κάνει να βγεις. Ήρθε 2-4 μέρες νωρίτερα, 2 ώρες μετά τη Θεία Κοινωνία. Κάποιες φορές συμβαίνει και το άλλο : Να νομίζεις ότι έχει τελειώσει αλλά να "βγει" κάτι, ή τα λεγόμενα "ενδιάμεσα" που δεν τα καταλαβαίνεις.

Πώς το αντιμετωπίζουμε αυτό; Έχει καμία κοπέλα εμπειρία; Δυστυχώς ο πνευματικός μου επισκέπτεται αυτές τις μέρες τους Αγίους Τόπους. Η μόνη σκέψη που έκανα είναι να το αντιμετωπίσω σαν να "έπεσα" και μάτωσα, να κάψω δηλαδή το αίμα που θα συγκεντρωθεί. Δεν μπορώ ούτε τουαλέτα να πάω. Ελπίζω να κρατήσω μέχρι τα μεσάνυχτα.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από toula »

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εφόσον η περίοδος έλθει μετά την θεία κοινωνία μας την ίδια μέρα. Ούτε κάνουμε κάτι ούτε και καίμε τίποτα. Αυτά είναι παράλογα πράγματα. Συνεχίζουμε κανονικά την ζωή μας !
annasar
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 10:38 am

Re: Περίοδος και θεία κοινωνία..

Δημοσίευση από annasar »

Σε ευχαριστώ Τούλα μου. Είμαι πολύ στεναχωρημένη. 7 ώρες μετά τη Θεία Κοινωνία πήγα τουαλέτα τελικά.
Κάπως με ανακούφισες. Θα προσέχω πάντως πολύ περισσότερο την επόμενη φορά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”