Χιλανδάρι + Παντοκράτορος...πως πας??

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Χιλανδάρι + Παντοκράτορος...πως πας??

Δημοσίευση από ntinos »

Έχει πάει κανείς σε κάποια από τις 2 μονές να με διαφωτίσει?..σκέφτομαι πως υπάρχουν οι εξής επιλογές:

Χιλανδάρι
1. Νότια πλευρά: κλασσικά με φέρρυ/ταχύπλοο από Ουρ/λη έως τον ασρσανα...εκεί περιμένει βανάκι ή περπάτημα??
2. Βόρεια πλευρά: με ταχύπλοο από Ιερισσό...που είναι πιο κοντά να κατέβω, στον αρσανά Χιλανδαρίου ή Εσφιγμένου??

Παντοκράτορος
1. Νότια πλευρά: λεωφορείο από Δάφνη->Καρυές, και μετά??...υπάρχει βανάκι από Καρυές για Παντοκράτορος??
2. Βόρεια πλευρά: με ταχύπλοο από Ιερισσό.
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Χιλανδάρι + Παντοκράτορος...πως πας??

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ntinos έγραψε: Τετ Απρ 26, 2017 8:35 am Έχει πάει κανείς σε κάποια από τις 2 μονές να με διαφωτίσει?..σκέφτομαι πως υπάρχουν οι εξής επιλογές:

Χιλανδάρι
1. Νότια πλευρά: κλασσικά με φέρρυ/ταχύπλοο από Ουρ/λη έως τον ασρσανα...εκεί περιμένει βανάκι ή περπάτημα??
2. Βόρεια πλευρά: με ταχύπλοο από Ιερισσό...που είναι πιο κοντά να κατέβω, στον αρσανά Χιλανδαρίου ή Εσφιγμένου??

Παντοκράτορος
1. Νότια πλευρά: λεωφορείο από Δάφνη->Καρυές, και μετά??...υπάρχει βανάκι από Καρυές για Παντοκράτορος??
2. Βόρεια πλευρά: με ταχύπλοο από Ιερισσό.
Κατ αρχήν Ντίνο πρέπει να αναφερθεί ότι η πρόσβαση απ τη βόρεια πλευρά είναι επισφαλής και αστάθμητη..
Με έναν μέτριο βοριά το δρομολόγιο δεν γίνεται.. Και αυτό δεν μπορείς πολλές φορές να το ξέρεις, παρά μόνο την τελευταία στιγμή..

Αν όμως υποθέσουμε ότι ο καιρός είναι ιδεατός, τότε..

Για Χιλιανδάρι..

Αν πας από νότια, θα κατέβεις στον αρσανά (ονομάζεται Γιοβάντσα) και θα περπατήσεις περίπου 2 ώρες για το μοναστήρι, έχει και αρκετό ανήφορο..
Ή θα πας με μεταφορικό μέσο της μονής.. Πολλές φορές έχω δει να περιμένει εκεί το όχημα, αλλά όχι πάντα, καλό νομίζω είναι να επικοινωνήσεις με την μονή για να ενημερωθείς για τη συγκεκριμένη μέρα που θα πας..
Αν πας από βόρειια, τότε είναι πιό κοντά να κατέβεις στον Χιλιανδαρινό αρσανά, θα δεις έτσι και τον εντυπωσιακό πύργο του Μιλούτιν.. Αλλά και στην Εσφιγμένου αν κατέβεις δεν είναι μακρυά.. Οι διαδρομές είναι καπου 20-25 λεπτά η πρώτη, περίπου 10-15 επιπλέον λεπτά η δεύτερη..

Για Παντοκράτορος..

Από νότια και Καρυές μπορείς να βρεις σχετικά φτηνό μέσο, ή να πάρεις το τακτικό δρομολόγιο που πάει Ιβήρων και να κατέβεις στη διασταύρωση που οδηγεί στην Παντοκράτορος και να περπατήσεις μια εύκολη, περίπου ωριαία κατηφορική διαδρομή..

Από βόρεια και αν ο καιρός το επιτρέπει τότε είναι πολύ εύκολα τα πράγματα, θα κατέβεις ακριβώς στο μοναστήρι..

Καλό προσκύνημα.... :smile: :smile: :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χιλανδάρι + Παντοκράτορος...πως πας??

Δημοσίευση από ntinos »

Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη!!...αρχές Αυγούστου θα ανέβω...λες να ειναι τόσο επίφοβο να πάρω το ταχύπλοο από Ιερισσό ??
Το έχω ακούσει κ από άλλους....Τι στο καλό, μποφορ Αυγουστιάτικα?!
Άβαταρ μέλους
nickzark
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4403
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2011 10:19 am
Τοποθεσία: Νικόλαος@θεσσαλονίκη

Re: Χιλανδάρι + Παντοκράτορος...πως πας??

Δημοσίευση από nickzark »

δεν εχει να κανει με την εποχη.μπορει να εχει μεσα στην θαλασσα αναταραχη..παραξενη περιοχη ειναι...
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Χιλανδάρι + Παντοκράτορος...πως πας??

Δημοσίευση από panagiotisspy »

ntinos έγραψε: Τρί Μάιος 09, 2017 7:05 pm Ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη!!...αρχές Αυγούστου θα ανέβω...λες να ειναι τόσο επίφοβο να πάρω το ταχύπλοο από Ιερισσό ??
Το έχω ακούσει κ από άλλους....Τι στο καλό, μποφορ Αυγουστιάτικα?!
Οι ανατολικές "μύτες" της ξηράς που βγαίνουν στο Αιγαίο ( καβο Μαλιάς, καβο Ντόρο και Άθως), έχουν ιδιαιτερότητες και αστάθμητα καιρικά χαρακτηριστικά, δεν είναι το ίδιο για παράδειγμα τα 5 μποφόρ βοριάς εκεί και η ίδια ένταση σε άλλο σημείο.. Βέβαια όταν έχει νοτιά, τότε δεν υπάρχει θέμα..

Πάντως μου έχει τύχει κάμποσες φορές να περιμένω το πλοίο στη βόρεια πλευρά για να πάω από μια μονή στην άλλη και να μην γίνεται το δρομολόγιο..

Και άλλες φορές ενώ κατά τα φαινόμενα ήταν να μην έρθει, ξαφνικά τελικά "τσακ" να παρουσιάζεται.. :wink: :wink:

Τρέχα γύρευε δηλαδή!! :smile: :smile:
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”