Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Για να ευδαιμονεί ο άνθρωπος και για να αναδειχθεί άξιος της κλήσεώς του, πρέπει να υγιαίνει κατά το σώμα και την ψυχή».
Αγ. Νεκτάριος Πενταπόλεως
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Γνώρισμα της πραγματικής και σταθερής αγάπης

είναι να θέλουμε ‘όχι μόνο εμείς να σωθούμε,

αλλά και όλοι οι αδελφοί μας.

Αγ. Πολύκαρπος Σμυρνης.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Η ακριβής γνώση του εαυτού σου θα σε βοηθήσει αρκετά να συλλάβεις την έννοια του Θεού».
Μέγας Βασίλειος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Εσύ δεν ήσουν εκεί όταν ο θάνατος με κερνούσε καφέ στα ωραιότερα δειλινά της ζωής μου.
Μήτε τις νύχτες που αργούσε να ξημερώσει λες και ο χρόνος είχε χαθεί σε στημένο ραντεβού.
Ήρθες πολύ αργά, για να έχεις κρίση και απαιτήσεις απ την ζωή μου…

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Είναι στιγμές που δεν ξέρω εαν εγώ ψάχνω τον Θεό ή Εκείνος κυνηγάει εμένα. Πάω να του ξεφύγω κι ολο κάπως με βρίσκει. Πάντως όπως κι αν συμβαίνει, ένα ειναι το θέμα, να του επιτρέψω επιτέλους να με νικήσει....

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Εκεί στα βαθιά μας ξέρουμε καλά το ποιοι είμαστε. Πολλές φορές η υποκρισία ταυτίζεται με την ζωή μας. Άλλο δείχνουμε στους άλλους και άλλο είμαστε.
----------------------
Τις προάλλες είχα τελειώσει την εξομολόγηση. Έβγαλα το πετραχήλι και ήμουν έτοιμος να κλείσω το φως του γραφείου για να φύγω. Δεν πρόλαβα. Άνοιξε η πόρτα και εμφανίστηκε ένας άνδρας που τον βλέπω συχνά και στο ναό αλλά και έξω στους δρόμους. Πριν καν μιλήσει κατάλαβα ότι ήταν πιωμένος. Μύριζε ποτό.
----------------------
"Πάτερ και εγώ θέλω να εξομολογηθώ", μου είπε. Ήμουν έτοιμος να αρνηθώ με τον λόγισμό "θα χάσω την ώρα μου, μαζί του", λες και δεν άξιζε τον κόπο ή την προσοχή μου. Τελικά με τη Χάρη του Θεού είπα όχι στον λογισμό.
"Καλά, έλα μέσα", του είπα. Τα βήματά του, το ένα εδώ το άλλο εκεί. Τελικά έκατσε σε μια καρέκλα.
Η εξομολόγηση άρχισε. Μέσα σε 3' λεπτά άκουσα πολλά. Άκουσα την αμαρτία ωμή χωρίς δικαιολογίες, χωρίς ντυμένες όμορφες λέξεις, χωρίς προσχεδιασμένο σενάριο "πώς θα το πώ".
----------------------
Το ποτό ακόμα ήταν στα χείλη του. Το κεφάλι του θολωμένο από το μεθύσι, κι όμως αυτός ο άνθρωπος είχε μετάνοια. Μεθυσμένος αλλά μετανοημένος. Ίσως ακούγεται περίεργο. Αυτό όμως ένοιωσα. Φυσικά το πρώτο που παραδέχτηκε ήταν το μεθύσι του και μετά πολλά άλλα...
Μέσα στο μεθύσι του κατάλαβε τα λάθη του, την τραγικότητά του, την ματαιότητα της ζωής, το βάθος των αμαρτιών του. Στεκόταν γυμνός από δικαιολογίες, από την κατάρα "το έκανα αλλά...".
----------------------
Το αναφέρω αυτό διότι πολλές φορές πέφτουμε στην παγίδα να θεωρούμε κάποιους τέτοιους ανθρώπους "τελειωμένες υποθέσεις", ο Θεός όμως άλλα βούλεται.
----------------------
Από την άλλη θεωρούμε ότι εμείς ζώντας κάπως "συνετά" είμαστε εξασφαλισμένοι πνευματικά, όμως δυστυχώς ζούμε μέσα στην υποκρισία μας που πλάθει "πνευματικές φαντασιώσεις" και ουσιαστικά μας υπνωτίζει. Δεν καταλαβαίνουμε ότι άλλιως παρουσιαζόμαστε και άλλοι τελικά είμαστε. Και όχι μόνο αυτό. Το σπουδαιότερο είναι ότι αρνούμαστε να δούμε την πραγματικότητά μας.
----------------------
Ο μέθυσος αυτός εξομολογήθηκε όσο λίγοι άνθρωποι έχουν εξομολογηθεί στο πετραχήλι μου. Ποιος είναι πιο αρεστός στον Θεό άραγε; σκεφτόμουν. Αυτός ο άνθρωπος ή όλοι αυτοί οι χριστιανοί που εύκολα κατακρίνουν, ελέγχουν, αδικούν (στο όνομα της δικαιοσύνης τους), κρατούν κακία και μισούν αμνηστεύοντας τον εγωισμό τους; Ποιος είναι πιο αρεστός στον Θεό, αυτός ο "περιθωριακός" ή εγώ;
----------------------
Σίγουρα δεν είναι θεάρεστο να μεθούμε ή να πέφτουμε σε διάφορες αμαρτίες αλλά μην ξεχνούμε ποτέ ότι ο Κύριος στους μοναδικούς που εναντιώθηκε φανερά και με σθένος ήταν οι υποκριτές. Δεν έλεγξε τους αμαρτωλούς, αλλά τους υποκριτές Φαρισαίους που κρύβανε την εμπάθειά τους πίσω από τον μανδύα της ευσέβειας και του νομοκανονικού καθωσπρεπισμού τους.
----------------------
Όταν θανατωθεί η υποκρισία μέσα μας, ίσως μετανοήσουμε και ειλικρινά και εξομολογηθούμε καθαρά. Διότι άλλο ένα χαρακτηριστικό των υποκριτών είναι να δείχνουν άλλο πρόσωπο στον πνευματικό τους πατέρα και αλλιώς να συμπεριφέρονται στους άλλους...

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Βρες κάποιον σήμερα και πες του "σ'αγαπώ". Σίγουρα κάποιον έχεις. Μην το κρατάς μέσα σου γιατί γίνεται αυτό το παράδοξο, από την πολύ αγάπη που έχεις πέφτεις στην στεναχώρια. Και αυτό γίνεται γιατί δεν την ξοδεύεις.
Όπως σοφά είπε και ένας πάτερ, "η κατάθλιψη είναι αξόδευτη αγάπη".
------------------------------
Πες στον άνθρωπό σου ένα σ'αγαπώ χωρίς ντροπή. Σ'αγαπώ που με στηρίζεις, που με μαλώνεις, που με βασανίζεις, που με αγαπάς κι εσύ με τον δικό σου τρόπο, που υπάρχεις στην ζωή μου.
------------------------------
Ας μην είμαστε αγνώμονες των ευεργεσιών των άλλων. Σίγουρα δεν είναι τέλειοι. Αλλά και εσύ δεν είσαι τέλειος. Και ίσως περιμένεις από τον άλλο περισσότερα. Ίσως το ίδιο γίνεται και από τον άλλον.
------------------------------
Πάντως πιο καλό είναι να βασανιζόμαστε μέσα στην αγάπη παρά να "ειρηνεύουμε" μέσα στην αδιαφορία και την ψυχρότητα.
------------------------------
Μην στεναχωριέσαι λοιπόν για πράγματα που θα έπρεπε να σε λευτερώνουν όχι να σε εγκλωβίζουν.
Ας έχεις πάντα στο νου σου ότι στην συνύπαρξη υπάρχει πάντα το αλάτι των λαθών και των ατελειών. Το να είσαι τέλειος δεν γίνεται. Γιατί εσύ θεωρείς τέλειο κάποιον με τα δικά σου δεδομένα και εκείνος θεωρεί τέλειο τον εαυτό του με τα δικά του δεδομένα. Το θέμα είναι ότι παρά τις ατέλειές μας συνυπάρχουμε. Αυτό δεν είναι θαύμα;
Δεν είναι θαύμα που τόσο διαφορετικοί άνθρωποι, με διαφορετικά βιώματα ξάφνου συνυπάρχουν;
Αυτό είναι η αγάπη, ένας γλυκός βασανισμός που λειαίνει τις αιχμηρές πλευρές μας και μας κάνει πιο προσιτούς, πιο καταδεκτικούς, πιο παιδικούς.
------------------------------
Μ'ακούς; Σ'αγαπώ κι ας πονώ...μάλλον το ότι πονώ φανερώνει ότι σ'αγαπώ.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αγαπώ τους αγίους όχι για τα κατορθώματα τους, αλλά γι αυτές τις μοναχικές μάχες που έδωσαν στην ζωή τους και κανείς ποτέ δεν θα τις μάθει....

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Εκεί που ενεργεί ο Θεός η επιστήμη δεν έχει εφαρμογή».
Γέρων Σωφρόνιος Σαχάρωφ
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Κύριε,φώτισέ με να μιλήσω σωστά και

να με καταλάβουν σωστά.

Γέροντας Εφραίμ Κατουνακιώτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”