Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Αυτός που εργάζεται πολεμά με ένα δαίμονα και στεναχωριέται πολλές φορές από αυτόν, ενώ ο τεμπέλης αιχμαλωτίζεται από μυριάδες πνεύματα».
Όσιος Ιωάννης ο Κασσιανός
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μέσα από την καρδιά μου να ευχηθώ σ' όλα τα παιδιά καλά αποτελέσματα στις πανελλήνιες εξετάσεις.
---------------------
Ιδιαιτέρως στα παιδιά που έχουνε εμπιστευτεί το πετραχήλι μου, να ξέρουν ότι οι προσευχές μου είναι μαζί τους.
---------------------
Αγαπητά μου παιδιά, μην ξεχνάτε ποτέ ότι η μεγαλύτερη αποτυχία τελικά είναι να μην μπορείς να δεχθείς μια αποτυχία.
Δυστυχώς στις πανελλήνιες εξετάσεις έχει δοθεί υπεραξία. Τίποτα δεν τελειώνει μ'αυτές τις εξετάσεις, ούτε εάν αριστεύσετε σημαίνει ότι πετύχατε στην ζωή σας, ούτε εάν δεν τα πάτε καλά σημαίνει ότι αποτύχατε στη ζωή σας. Απλά είναι μια ακόμα εμπειρία της ζωής σας που απλώνεται μπροστά σας.
---------------------
Εξετάσεις θα δώσετε κι άλλες στη ζωή σας και πιο σημαντικές.
---------------------
Όλα αυτά τα χρόνια ξέρει ο καθένας σας ποια προσπάθεια έκανε, ξέρει τις δυνατότητές του, τους κόπους του. Κάντε τον σταυρό σας ταπεινά, προσευχηθείτε στο Θεό και αφήστε το άγχος έξω από την τάξη που θα εξεταστείτε.
Το άγχος υπάρχει κυρίως διότι νομίζετε ότι όλη η ζωή σας, η ευτυχία σας εξαρτάται απ' αυτές τις εξετάσεις. Δεν είναι όμως έτσι. Γι'αυτό χαλαρώστε. Μην λιγοψυχείτε.
---------------------
Θα ευχηθώ, οι πανελλήνιες εξετάσεις να γίνουν άλλη μια όμορφη εμπειρία με την οποία θα ανακαλύψετε τον εαυτό σας, διότι ανακαλύπτοντας τον εαυτό σας δεν θα ζείτε σε αυταπάτες και ψευδαισθήσεις· έτσι ώστε τον υπόλοιπο χρόνο της ζωής σας να τον περάσετε με αυτοσυνειδησία.
---------------------
Αυτές οι εξετάσεις να φέρουν κάθε καλό για την πνευματική σσς πρόοδο.
---------------------
---------------------
Υ.Γ. Και για εσάς τους γονείς, μην ξεχνάτε ότι είναι παιδιά σας και όχι όντα που καλούνται να εκπληρώσουν τα δικά σας "θέλω", τις δικές σας φαντασιώσεις και απωθημένα. Ό,τι και να γίνει...μια αγκαλιά και ένα φιλί να είστε για τα παιδιά σας!

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Ο ιερεύς δεν είναι άνθρωπος, αλλά η θυσία ενός ανθρώπου, που προστίθεται στη θυσία του Θεού”

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Αν δεν συγχωρούμε από την καρδιά μας αυτό που γίνεται εις βάρος μας,

τότε και η μετάνοιά μας για τα δικά μας αμαρτήματα

δεν γίνεται δεκτή από τον Θεό.

Αγ. Γρηγόριος , Ο Διάλογος Παπας Ρωμης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Τι ωραία που μου το είπες...
"Νομίζω ότι έχω μια παράνομη σχέση με τον Χριστό".
Η μόνη παράνομη σχέση που είναι τόσο ευλογημένη.
--------------------------
Προσπαθείς να ζήσεις όπως θέλει ο Χριστός χωρίς περικοπές μα οι δικοί σου δεν σε καταλαβαίνουν, οι φίλοι σου αντιδρούν, δεν τους αρέσει αυτή η σχέση σου μαζί Του. Προσπαθούν να σου δημιουργήσουν ενοχές για κάτι που δεν καταλαβαίνουν. "Άλλαξες", σου λένε, χωρίς και οι ίδιοι να ξέρουν που είναι το κακό σ'αυτό! Μα εσύ βγαίνεις κρυφά ραντεβουδάκια μαζί Του. Λες και μερικά ψεμματάκια στους δικούς σου για να Τον συναντήσεις. Νιώθεις παράνομη για χάρη Του. Παίρνεις τα ρίσκα σου. Τι όμορφο. Πανέμορφη παρανομία.
--------------------------
Ξέρεις κάτι;Σ' αυτές τις περιπτώσεις, εάν οι δικοί σου δεν Τον αποδεχτούν ποτέ, μία λύση υπάρχει. Να κλεφτείς μαζί Του. Να τα δώσεις όλα για όλα σ'Αυτόν που σε ολοκληρώνει αιώνια, σ'Αυτόν που σε καταλαβαίνει απόλυτα, σ'Αυτόν που σε αγαπά ανόθευτα. Να κάνεις την ζωή σου μαζί Του με κάθε κόστος...
--------------------------
Να νιώθεις παράνομος και παράλογος (από τον πόλεμο που δέχεσαι από φίλους και γνωστούς) επειδή θέλεις να ζήσεις χριστομίμητα. Αυτό κι αν είναι παράσημο, στεφάνι, μαρτύριο.
Τέτοιοι νέοι υπάρχουν πολλοί. Βγαίνουν κρυφά ραντεβουδάκια με τον Χριστό μέσα στο δωμάτιό τους, την ώρα που είναι με παρέες, τις στιγμές που εκκλησιάζονται, τις στιγμές που είναι στην θάλασσα. Ο νους τους, η καρδιά τους είναι σ'Αυτόν. Χαίρονται την ζωή γιατί είναι η Ζωή παρόν στην ζωή τους.
"Παράνομοι" μα τόσο δεδικαιωμένοι στα μάτια του Νυμφίου Τους.
--------------------------
Αυτή η γλυκιά παρανομία μην την εγκαταλείψεις...
Μην εγκαταλείψεις την χαρά να είσαι μαζί Του...
--------------------------
Κι αν νιώθεις κουρασμένη και κουρασμένος από τους γύρω σου μην αποκάμεις. Βγες άλλο ένα ραντεβουδάκι μαζί Του να τα ξεχάσεις όλα. Και το βλέπω στο πρόσωπό σου, ότι αλλοιώνεσαι όταν Τον συναντάς στην προσευχή σου, στην Κοινωνία μαζί Του. Το προσωπό σου γεμίζει ειρήνη, το χαμόγελό σου μυρίζει ουρανό, τα μάτια σου σπινθηρίζουν ζωή.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Κρατάει χρόνια αυτή η κολόνια....»

Με αυτά τα λόγια, προσπάθησε μια κυρία να μου περιγράψει το πόσο την είχαν κουράσει τα πάθη της και μάλιστα ένα συγκεκριμένο που την είχε εξουθενώσει. «Κουράστηκα πάτερ μου, να λέω από αύριο τέλος, και όχι μόνο αυτό να μην έρχεται αλλά το πάθος μου να μεγαλώνει, λες και το κάνει επίτηδες να με τρελάνει..». Και έλεγε την αλήθεια. Είναι φανερό ότι η επιμονή του συγκεκριμένου πάθους κάλυπτε μια βαθύτερη ανάγκη που δεν είχε βρει ένα υγιή τρόπο να εκφραστεί. Τα πάθη παίρνουν πάντα την θέση μιας βασικής ανθρώπινης ανάγκης που δεν βιώθηκε σωστά. Τι κάνουν όταν δεν ικανοποιούνται; Μασκαρεύονται. Λαμβάνουν διάφορες μορφές και με έναν άλλο τρόπο κυρίως καταστροφικό ζητάνε την ικανοποίηση τους. Όταν λείπει το πραγματικό, βρίσκουμε υποκατάστατα. Όταν μας δυσκολεύει η αλήθεια ζούμε με ψέματα. Τα πάθη είναι το ψέμα του εαυτού μας σε μια αλήθεια που κραυγάζει.

Πως λύνονται; Δεν ξέρω εάν λύνονται, εάν ξεπερνιούνται ή εάν τελικά μεταμορφώνονται με την Χάρι του Θεού. Εγώ προσωπικά πιστεύω πολύ στην τελευταία εκδοχή. Εκείνη της μεταμόρφωσης και όχι κατάργησης, αλλά με την συνεργία της ανθρώπινης ρακένδυτης θέλησης και της Χάρις του Θεού.
Ο άνθρωπος τις περισσότερες φορές φαντάζει αδύναμος να τα ξεπεράσει τα πάθη του, για ένα πολύ απλό λόγο, που δυστυχώς μας διαφεύγει. Ότι για να ξεπεράσει κάποιος ένα πάθος, που έστω ψευδώς και καταστροφικά κάτι του δίνει, πρέπει να βρει ένα άλλο τρόπο να καλύψει την ανάγκη του. Με κενά δεν έζησε ποτέ κανείς, ή τα γέμισε ή τον άδειασαν…

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Καιρός στεναχώριας είναι, όχι όταν υποφέρουμε, αλλά όταν ενεργούμε κακώς».
Αγ. Ιω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

11/6 Τελευταία Λόγια του Αγίου Λουκά

μαγνητοφωνήθηκαν σε video και παρακάτω είναι η ακριβής μετάφραση τους)

Παιδιά μου πολύ σας παρακαλώ,
Ντυθείτε με την πανοπλία που δίνει ο Θεός για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε τα τεχνάσματα του διαβόλου.
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πονηρός είναι.
Δεν έχουμε να παλέψουμε με ανθρώπους, αλλά με αρχές και εξουσίες δηλαδή με τα πονηρά πνεύματα.
Προσέξτε!
"Τον διάβολο δεν τον συμφέρει να δέχθεί κανείς την ύπαρξη του να σκέφτεται και να αισθάνεται ότι είναι κοντά στον άνθρωπο.
Ένας κρυφός και άγνωστος εχθρός είναι πιο επικίνδυνος από έναν ορατό εχθρό.
Πόσο μεγάλος και τρομερός είναι ο στρατός των δαιμόνων!
Πόσο αμέτρητο είναι το μαύρο τους πλήθος!

Αμετάβλητα, ακούραστα, μέρα και νύχτα, επιδιώκουν να σπρώξουν όλους εμάς που πιστεύουμε στο όνομα του Χριστού, να μας παρασύρουν στό δρόμο της απιστίας της κακίας και της ασέβειας.
Αυτοί οι αόρατοι εχθροί του Θεού, έχουν βάλει ως μοναδικό τους σκοπό μέρα και νύχτα να επιδιώκουν την καταστροφή μας.
Όμως μη φοβάστε, πάρτε δύναμη από το όνομα του Ιησού!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Μόνο όποιος μιλάει με γλυκό και πράο τρόπο προπάντων σήμερα, μπορεί να οδηγήσει τον άλλο σε συναίσθηση και μετάνοια».
Γέρων Σίμων Αρβανίτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ας ξεκινήσουμε με μια πολύ σοβαρή πνευματική άσκηση. Να μην παίρνουμε στα σοβαρά τον εαυτό μας. Είναι απίστευτα θεραπευτικό. Όπως με πνευματώδη σαρκαστικό τρόπο λέει ο Γούντυ Αλλεν, "Πρέπει να γυρίσω γρήγορα πίσω, πριν πάρουν είδηση ότι δεν με έχουν ανάγκη....". Αφήσου από ρόλους δεσμευτικούς, από αυτό που πρέπει να είσαι, εκείνο που περιμένουν οι άλλοι, κυρίως δε από αυτό που πιέζεις τον εαυτό σου να γίνει, ενώ ο ίδιος δεν το αντέχει και δεν το θέλησε ποτέ.

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”