Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΓΑΛΗΝΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΙΚΥΜΙΑ

Πόση γαλήνη νοιώθει ο άνθρωπος μόλις αισθάνεται την τρικυμία να φεύγει από πάνω του, να τον προσπερνά, να τον αφήνει απαλά να ακουμπήσει στη γη, να αναπνεύσει αργά, σταθερά...Πόση γαλήνη, πόση ανακούφιση, πόση ευτυχία... Επέζησα και από αυτή τη φουρτούνα Θεέ μου, σε ευχαριστώ, λες από μέσα σου και η καρδιά σου γεμίζει οξυγόνο!!!
Πόσο μπορεί να πόνεσες, πόσο φοβήθηκες κάποιες στιγμές πως ίσως δεν θα τα καταφέρεις, κι όμως Εσύ έδειξες ότι μετά την θύελλα υπάρχει φως, με σήκωσες στα πόδια μου, μου θύμισες τις αντοχές μου, με έκανες να μάθω τα όριά μου και με ώθησες να τα ξεπεράσω! Μου έδειξες ότι δεν υπάρχουν τα όρια που εγώ βάζω στον εαυτό μου, πως η δύναμη του ανθρώπου είναι απέραντη, μου έδειξες να ανοίγομαι στο κενό και να μην χάνομαι, αλλά να το αγκαλιάζω, να βάζω στόχο τον ουρανό, το άπειρο...!

Και πόσο όμορφα διαφορετικός βγαίνει ο άνθρωπος μετά από την φουρτούνα...! Λάμπει από ένα φως υπερκόσμιο, αποκτά μία αυτάρκεια μοναδική, γίνεται ικανός να ξεκινήσει τα πάντα από την αρχή, να κυνηγήσει την ζωή, να κάνει βίωμα το όνειρο. Δεν υπάρχει για τον άνθρωπο μεγαλύτερη ικανοποίηση από αυτή..Αν γίνεις και εσύ λίγο πιο παρατηρητικός, μπορεί να δεις αυτή τη σπίθα να ξεπηδά από κάποια περαστικά μάτια που σε απαντούν στο δρόμο..Μάτια άγνωστα σε εσένα, μάτια ζωντανά, πιο "ζωντανά" από το "κανονικό".. Μάτια που έπεσαν στην φωτιά, βαφτίστηκαν στο καμίνι του πόνου και αναγεννήθηκαν σε κάτι μαγικό, φωτεινό..

Δεν υπάρχει τίποτα πολυτιμότερο στη ζωή από αυτές τις φουρτούνες, από αυτές τις επισκέψεις του πόνου!! Αυτή η γνώση να μείνει πάντα στη μνήμη, όταν η επόμενη φουρτούνα θα έρθει να ταράξει τα νερά μας. Η ζωή είναι πανέμορφη, η ζωή είναι μαγική, όχι γιατί μπορεί σήμερα να μας έφερε κάτι καλό, αλλά γιατί μας χαρίζει πολύτιμα μαθήματα, δεν ανέχεται την στασιμότητά μας, μας σπρώχνει στο παρακάτω, μας σπρώχνει στο αύριο!
Να πιστεύουμε, να ελπίζουμε, να αγαπάμε, αυτό είναι το μόνο καθήκον μας. Τίποτε άλλο δεν είναι στο χέρι μας.

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Εκείνος που πιστεύει στον Κύριο, φοβάται την κόλαση. Κι εκείνος που φοβάται την κόλαση, εγκρατεύεται από τα πάθη. Εκείνος που εγκρατεύεται από τα πάθη, υπομένει όσα τον θλίβουν. Εκείνος που υπομένει όσα τον θλίβουν, θα αποκτήσει την ελπίδα στον Θεό. Η ελπίδα στο Θεό απομακρύνει το νου από κάθε εμπαθή κλίση προς τα γήινα. Και όταν χωριστεί από αυτήν ο νους, θα αποκτήσει την αγάπη προς τον Θεό.

Όλες οι αρετές βοηθούν το νου για να αποκτήσει τον θείο έρωτα, περισσότερο όμως απ’ όλες η καθαρή προσευχή. Γιατί με αυτήν ο νους παίρνει φτερά και πετά προς το Θεό, και βγαίνει έξω από όλα τα όντα.

Όποιος αγαπά το Θεό, δεν μπορεί να μην αγαπήσει και κάθε άνθρωπο σαν τον εαυτό του, αν και τον δυσαρεστούν τα πάθη εκείνων που δεν έχουν ακόμα καθαριστεί. Γι’ αυτό και χαίρεται με αμέτρητη και ανέκφραστη χαρά για τη διόρθωσή τους.

Ακάθαρτη είναι η ψυχή που είναι γεμάτη από κακούς λογισμούς, από επιθυμία και μίσος.

Εκείνος που βλέπει και ίχνος μόνο μίσους μέσα στην καρδιά του, προς οποιονδήποτε άνθρωπο για οποιοδήποτε φταίξιμό του, είναι εντελώς ξένος από την αγάπη προς τον Θεό. Γιατί η αγάπη προς το Θεό δεν ανέχεται διόλου το μίσος κατά του ανθρώπου.

"Όποιος με αγαπά – λέει ο Κύριος – θα τηρήσει τις εντολές Μου(Ιω. 14,23). Και η δική Μου εντολή είναι να αγαπάτε ο ένας τον άλλον"(Ιω. 15,12). Άρα λοιπόν εκείνος που δεν αγαπά τον πλησίον του, δεν τηρεί την εντολή του Κυρίου. Εκείνος που δεν τηρεί την εντολή, ούτε τον Κύριο μπορεί να αγαπήσει.

Άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πόση ματαίωση να αντέξει μια ανθρώπινη καρδιά; Μόνη μου παρηγοριά η βαθιά πεποίθηση, πως ότι πετάνε οι άνθρωποι το μαζεύει ο Θεός..

π. Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ομιλία στην Θεσσαλονίκη..
Θα μιλήσω στην ημερίδα με θέμα: «Ἡ γερόντισσα τῆς χαρᾶς, μοναχή Γαβριηλία Παπαγιάννη»

Θα πραγματοποιηθεί τὴν Δευτέρα 17 Σεπτεμβρίου 2018 καὶ ὥρα 6 μ.μ. στό Συνεδριακό Κέντρο «Διακονία» (Νικ. Πλαστήρα 65, Χαριλάου)
Ὁμιλητὲς θὰ εἶναι οἱ:
Μητροπολίτης Ἀργολίδος κ.κ. Νεκτάριος, μέ θέμα: Γερόντισσα Γαβριηλία, μιά χαριτωμένη μοναχή.
Μοναχή Φιλοθέη, ἡγουμένη Ἱ.Ἡσυχ. «Παναγία τῶν Βρυούλων», μέ θέμα: Γερόντισσα Γαβριηλία καί τά σημερινά παιδιά.
π. Ἐφραίμ Τριανταφυλλόπουλος, Πρωτοσύγκελλος Μητροπόλεως Σιατίστης, μέ θέμα: Ἡ Γερόντισσα Γαβριηλία μέσα ἀπό τά ἀποφθέγματά της.
π. Χαράλαμπος Παπαδόπουλος (Λίβυος), κληρικός Μητροπόλεως Γορτύνης καί Ἀρκαδίας, μέ θέμα: Μάθε νά ἀφήνεσαι σ’ αὐτό πού σέ ξεπερνᾶ. Μορφές ἐμπιστοσύνης στό σχέδιο τοῦ Θεοῦ κατά τήν Γερόντισσα Γαβριηλία.
Τὴν ἐκδήλωση διοργανώνει ὁ Ἱ. Ν. Ἁγίου Γεωργίου Πανοράματος, ὑπὸ τὴν αἰγίδα τοῦ Παναγιωτάτου Μητροπολίτου Θεσσαλονίκης κ.κ. Ἀνθίμου καί σὲ συνεργασία μὲ πτυχιούχους καί φοιτητές διαφόρων σχολῶν τῆς Θεσσαλονίκης.
Ἡ πρόσβαση στήν «ΔΙΑΚΟΝΙΑ» γίνεται μέ τά λεωφορεῖα τοῦ ΟΑΣΘ 11 και 58 (στάση Παπανακλῆ). Τηλ. Πληροφοριῶν: 2310 397800.

π/ Χαρ. Λίβυος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25017
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Η αγία Εκκλησία είναι σαν μάνα. Όταν σφάλλει ο γιος της, τον μαλώνει και πάλι τον συμπαθεί. Η αγία μας Εκκλησία είναι μία πηγή που ποτίζει όλους τους διψασμένους».
Αγ. Κοσμάς ο Αιτωλός
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Συνήθως στην προσευχή μας ζητούμε από τον Θεό να ακούσει τα αιτήματά μας. Ο ταπεινός όμως άνθρωπος στην προσευχή του ζητά ν' ακούσει τον Θεό και όχι ν' ακουστεί από τον Θεό. Γεμίζουμε την προσευχή μας με αιτήματα προς τον Θεό και δεν σιωπούμε για ν'ακούσουμε τον Θεό. Ακόμα κι όταν ο Θεός ξεκάθαρα απαντά στα αιτήματά μας εμείς αρνούμαστε αυτές τις απαντήσεις που δεν μας ικανοποιούν, που δεν είναι σύμφωνες με τα σχέδιά μας. Λέμε ότι ο Θεός δεν απάντησε στα ερωτήματά μας όμως ο Θεός απάντησε. Απλά δεν θέλουμε να αποδεχτούμε αυτές τις απαντήσεις. Ένας άγιος είπε ότι ο Θεός πάντα απαντά με τρεις τρόπους: Ναι, Όχι, Περίμενε. Είμαστε όμως έτοιμοι να δεχτούμε την απάντηση από τον Θεό;

Ας προσευχόμαστε λοιπόν κυρίως για ν' ακούσουμε τον Θεό, κυρίως για να φωτιστούμε, για ν' αποκτήσουμε μετάνοια και ταπείνωση. Ας προσευχόμαστε για να ζητούμε από τον Θεό να μας δώσει φιλανθρωπία, ν'ανοίξει την καρδιά μας προς τους άλλους, να μένουμε στην αγάπη ό,τι κι αν στοιχίζει. Για να προσευχηθείς βαθιά και γνήσια χρειάζεται να έχει καθαρή καρδιά, συντετριμμένη και τεταπεινωμένη, όχι τέλεια από ηθικής πλευράς, αλλά σταυρωμένης, ματωμένης, δακρυσμένης, μετανοημένης.

Να εκζητάς το Θείο έλεος παντού και πάντοτε, να αγωνιάς για αυτήν την συνάντηση με τον Χριστό. Να θέλεις να συναντηθείς έστω και για λίγο -στα κλεφτά- με τον εραστή της ψυχής σου. Προσεύχεσαι, συναντιέσαι μαζί Του και με όλον τον κόσμο, κοινωνείς την αγάπη Του και την κοινωνείς στον κόσμο. Χαίρεσαι. Έχεις χαρά που πηγάζει όχι από εξωτερικά ερεθίσματα αλλά από μέσα σου. Έχεις χαρά που πηγή έχει αυτό το βίωμα της παρουσίας του Χριστού στην ζωή σου. Και όλα γίνονται εύκολα, όλα παίρνουν νόημα βαθύ. Ανάλαφρα δέχεσαι τον κάθε πειρασμό. Αλλάζεις. Διδάσκεσαι από την ίδια την προσευχή πώς να προσεύχεσαι. Η Χάρις σε σκεπάζει. Μα θέλει αγώνα. Αγώνα χωρίς συμβιβασμούς. Αγώνα κυρίως με το εγώ σου. Αγώνα σιωπής και υπομονής, υπακοής και ταπείνωσης.

Χωρίς προσευχή δεν νοείται πνευματική ζωή. Μάλλον, η πνευματική ζωή είναι προσευχή.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η ιστορία δύο φίλων

Δύο φίλοι περπατούσαν στην έρημο. Κάποια στιγμή τσακώθηκαν και ο ένας από τους δύο έδωσε ένα χαστούκι στον άλλο.
Αυτός ο τελευταίος, πονεμένος, αλλά χωρίς να πει τίποτα, έγραψε στην άμμο: ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΧΑΣΤΟΥΚΙΣΕ.
Συνέχισαν να περπατούν μέχρι που βρήκαν μια όαση όπου αποφάσισαν να κάνουν μπάνιο. Αλλά αυτός που είχε φάει το χαστούκι παραλίγο να πνιγεί και ο φίλος του τον έσωσε.
Όταν συνήλθε, έγραψε πάνω σε μια πέτρα:
ΣΗΜΕΡΑ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΣΩΣΕ ΤΗ ΖΩΗ.
Αυτός που τον είχε χαστουκίσει και στη συνέχεια του έσωσε τη ζωή, τον ρώτησε: όταν σε χτύπησα, έγραψες πάνω στην άμμο, και τώρα έγραψες πάνω στην πέτρα. Γιατί;
Ο άλλος φίλος απάντησε : «όταν κάποιος μας πληγώνει, πρέπει να το γράφουμε στην άμμο, όπου οι άνεμοι της συγνώμης μπορούν να το σβήσουν. Αλλά όταν κάποιος κάνει κάτι καλό για μας, πρέπει να το χαράζουμε στην πέτρα, όπου κανένας άνεμος δεν μπορεί να το σβήσει».
Μάθε να γράφεις τα τραύματα σου στην άμμο και να χαράζεις τις χαρές σου στην πέτρα.

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΕΙΠΕ ΜΟΝΑΧΟΣ:
Μην πηγαίνετε στο Θεό να πείτε ότι έχετε κάποιο πρόβλημα.
Γυρίστε στο πρόβλημα και πείτε ότι έχετε τον Θεό!

Ι. Ν. Αγίας Κυριακής Αμφιθέας-Παλαιού Φαλήρου
Website: www.inak.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Φιληππησίους Δ/6: Μηδὲν μεριμνᾶτε, ἀλλ' ἐν παντὶ τῇ προσευχῇ καὶ τῇ δεήσει μετὰ εὐχαριστίας τὰ αἰτήματα ὑμῶν γνωριζέσθω πρὸς τὸν Θεόν.

7 καὶ ἡ εἰρήνη τοῦ Θεοῦ ἡ ὑπερέχουσα πάντα νοῦν φρουρήσει τὰς καρδίας ὑμῶν καὶ τὰ νοήματα ὑμῶν ἐν Χριστῷ ᾿Ιησοῦ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25017
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Ευσέβεια δεν είναι να μιλάτε συχνά για το Θεό, αλλά το να είστε διατεθειμένοι περισσότερο να σιωπάτε».
Αγ. Γρηγόριος Θεολόγος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”