Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο ΒΡΑΧΟΣ ΔΕΝ ΤΡΕΜΕΙ

Κάποια σκοτεινή και θυελλώδη νύχτα, ένα πλοίο ναυάγησε στη βραχώδη ακτή της Κορνουάλης. Όλοι χάθηκαν εκτός από έναν νέο Ιρλανδό, που τα κύματα τον πέταξαν πάνω σε έναν ψηλό βράχο, από όπου κατόρθωσε να πιαστεί και να κρατηθεί, μέχρι που έφτασαν τα ναυαγοσωστικά και τον έσωσαν. Όταν μετά από τις πρώτες βοήθειες το ναυαγισμένο παλικάρι συνήλθε, το ρώτησαν:
-Δεν έτρεμες καθώς ήσουν μέσα σε αυτή την καταιγίδα πάνω στο βράχο;
-Και βέβαια έτρεμα, απάντησε. Αλλά ξέρετε, ο βράχος από τον οποίο κρατιόμουν δεν έτρεμε καθόλου.
Πράγματι ο βράχος ήταν ασάλευτος και στερεός και για αυτό σώθηκε ο νέος. Βρισκόνταν πάνω σε σίγουρη βάση.

Τα κύματα της μαύρης θάλασσας του βίου μπορεί να είναι πελώρια. Μπορεί να υπάρχουν ναυάγια πολλά. Μπορεί να τρέμουμε από το φόβο μας, με όλα αυτά τα οποία γύρω μας συμβαίνουν και μας επηρεάζουν. Όποιος όμως, κρατιέται με πίστη και μετάνοια από το βράχο των αιώνων, που είναι ο Σωτήρας Χριστός, θα σωθεί και θα είναι αιώνια ασφαλής.

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

«Ο πειρασμός διττός· ο μεν ενήδονος, ο δε ενώδυνος. Και ο μεν εκούσιος, γεννήτωρ παθών· ο δε ακούσιος, αναιρέτης κακών».
Άγιος Μάξιμος ο Ομολογητής
-----------------------------------
Δηλαδή· ο πειρασμός που βρίσκει τον άνθρωπο είναι δυο ειδών· ένας πειρασμός γεννά ευχαρίστηση κι άλλος πειρασμός φέρνει πόνο.
Ο πρώτος είναι με τη θέληση του ανθρώπου. Ο ίδιος ο άνθρωπος πειράζει τον εαυτό του λόγο της επιθυμίας που έχει να ικανοποιήσει το πάθος του.
Ο δεύτερος είναι χωρίς τη θέληση του ανθρώπου· είναι εκείνος όμως που λυτρώνει και εξαγνίζει. Σ' αυτό τον πειρασμό υπάρχει η οδύνη και ο πόνος που προφυλάσσει τον άνθρωπο από την συνεχή πτώση του, που τον ξυπνά από τον πνευματικό λήθαργο που έχει περιπέσει.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μέ τήν προσευχή ὁ ἄνθρωπος διατηρεῖ τό σύνδεσμό του μέ τό Θεό καί τροφοδοτεῖ τήν πνευματικότητά του. Χωρίς τήν προσευχή κινδυνεύει, ὅπως κινδυνεύει τό ψάρι ἔξω ἀπό τό νερό. Ὁ ἱερός Χρυσόστομος λέει ὅτι ἡ προσευχή γιά τόν ἄνθρωπο εἶναι ὅτι τό νερό γιά τό ψάρι. Αὐτή τόν διατηρεῖ στήν πνευματική ζωή. Ἐπίσης μέ αὐτή ἀνοίγει ὅλες τίς πόρτες τοῦ Θεοῦ καί κλείνει ὅλες τίς πόρτες τοῦ σατανᾶ. Μακάριοι εἶναι οἱ ἄνθρωποι πού προσεύχονται μέ ταπείνωση καί μέ μεγάλη ἐμπιστοσύνη στήν πρόνοια τοῦ Θεοῦ. Αὐτοί θά εἰσέλθουν στή βασιλεία τῶν οὐρανῶν.

Πρωτοπρ. Διονύσιος Τάτσης
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Χιλιάδες καλά κι αν κάνουμε, αν ίσως και έχουμε έχθρα με τον αδελφό μας, όλα είναι χαμένα».
Αγ Κοσμάς ο Αιτωλός
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ερώτηση: Τι είναι η υπακοή και μέχρι ποιο σημείο μπορεί να φτάσει η υπακοή ενός λαϊκού χριστιανού στον πνευματικό του;

Απάντηση: Να ακόμη μία σημαντική ερώτηση! Η υπακοή δεν είναι πειθαρχία. Στην Ορθοδοξία -την ορθή πίστη- η υπακοή είναι ένα μυστήριο. Όταν μιλάμε για πνευματική ζωή, στην ουσία μιλάμε για μυστηριακή, για μυστική ζωή.
Η υπακοή είναι το μυστήριο, μέσα στο οποίο ο άνθρωπος ψάχνει να βρει ποιο είναι το θέλημα του Θεού για τον ίδιο, και πώς μπορεί να μείνει σταθερός στις βουλές και στην πρόνοια του Θεού. Και αυτό γίνεται μέσω του πνευματικού.
-------------------------------------
Ο π. Σωφρόνιος του Έσσεξ τόνιζε πως δεν σώζεται αλλιώς ο μοναχός και αλλιώς ο λαϊκός. Γιατί, αν ίσχυε αυτό, ο Χριστός θα είχε δώσει άλλες εντολές για μοναχούς και άλλες για λαϊκούς, διαφορετικό Ευαγγέλιο για άνδρες και διαφορετικό για γυναίκες, άλλο για Κινέζους και άλλο για Ρουμάνους, κτλ. Έδωσε όμως τις ίδιες εντολές για όλο τον κόσμο - έδωσε για όλους ένα και το αυτό Ευαγγέλιο, δηλαδή την καλή αγγελία της ανάστασης από τους νεκρούς. Επομένως και ο λαϊκός είναι το ίδιο άνθρωπος, σαν τον Αδάμ, σαν την Εύα, σαν και εμένα τον μοναχό - και μας είναι κοινή η ανάγκη της κατανόησης του θελήματος του Θεού.
-------------------------------------
Θα πρέπει να καταλάβετε ότι η υπακοή είναι η αναζήτηση του θελήματος του Θεού, μέσα στο οποίο πρέπει τελικά να μπούμε. Πρέπει να μας απασχολούν τα ερωτήματα: Τι έχει στον νου Του ο Θεός; Ποιος είμαι εγώ; Ή, όπως μου είπε ένας λαϊκός από το Βουκουρέστι: «Θα ήθελα να ήξερα ποιος είμαι και τι θέλει ο Θεός από μένα». Αυτό είναι το σημαντικότερο ερώτημα. Και για μένα, αυτό είναι η υπακοή! Ο Θεός, ο Πλάστης μου, πρέπει να μου πει ποιος είμαι και τι θέλει από μένα, δηλαδή ποιος είναι ο δικός μου ρόλος πάνω στη γη και, συγχρόνως, πώς θα βρω την αληθινή μου φύση και τη σωτηρία μου.
-------------------------------------
Στην ορθά νοούμενη υπακοή δεν έχουμε να κάνουμε με μια οριζόντια σχέση ανάμεσα σ’ εσένα και στον πνευματικό, αλλά μάλλον με μια κάθετη: την αναζήτηση του θελήματος του Θεού για σένα μέσω του πνευματικού σου. Αυτή είναι η υπακοή στην ορθή της έννοια. Στην πράξη το μυστήριο γίνεται ως εξής: Εσύ, ως πνευματικό τέκνο, όταν πηγαίνεις να μιλήσεις με τον πνευματικό σου, είτε για να εξομολογηθείς είτε να του ζητήσεις μια συμβουλή, πρώτα μίλα μυστικά μέσα στην καρδιά σου με τον Κύριο και ζήτα αυτό που θέλεις από τον Κύριο. Όσες φορές αισθάνεσαι αμαρτωλός, προσευχήσου στον Κύριο: «Κύριε, είμαι αμαρτωλός - συγχώρησέ με, θεράπευσέ με!» Και ζήτα Του συγχώρηση. Όταν πρόκειται να πας στον πνευματικό, ζήτα από τον Θεό, ώστε μέσω της ιερωσύνης του πνευματικού και μέσω του μυστηρίου της Εκκλησίας να σου συγχωρηθούν οι αμαρτίες. Και πιστεύω ότι ενεργώντας, όσο το δυνατό, με αυτόν τον τρόπο και «εν πνεύματι και αληθεία», θα φεύγεις μετά από κάθε εξομολόγηση πετώντας. Και αυτό το “πετώντας” δεν είναι μια ψυχική, μια ψυχολογική κατάσταση -δεν είσαι ψυχολογικά ελαφρύς. Πνευματικά, και όχι ψυχικά, μας συμβαίνει αυτή η ελαφρότητα, και μακάρι να μας τη χαρίσει ο Κύριος, και τώρα και στην αιωνιότητα.
-------------------------------------
Όταν θέλεις να πας στον πνευματικό σου για να του ζητήσεις μια συμβουλή, προσευχήσου πρώτα στον Θεό: «Κύριε, να πράξω έτσι ή αλλιώς; Μίλησέ μου μέσω του πνευματικού μου». Και όταν στην προσευχή σου νιώσεις ότι ήρθε η στιγμή, ότι ωρίμασε ο καιρός, τότε πήγαινε στον πνευματικό σου κρατώντας τον νου σου σε κατάσταση προσευχής. Εκεί πες με λίγα λόγια την ουσία του προβλήματός σου και δώσε προσοχή στον πρώτο λόγο που θα σου πει ο πνευματικός. Έτσι έκανε ο άγιος Σεραφείμ του Σαρώφ, και αυτή είναι ολόκληρη η φιλοκαλική παράδοση μέχρι και σήμερα: προσοχή στον πρώτο λόγο!
-------------------------------------
Μη ρωτήσεις τον πνευματικό σου τίποτε περισσότερο - δέξου τον πρώτο λόγο. Αυτός είναι λόγος για σένα.
Όταν με αυτόν τον τρόπο έχεις απευθυνθεί στον Θεό και έχεις ακούσει τον πρώτο λόγο του πνευματικού, μην γκρινιάσεις και μην αντισταθείς, διότι κινδυνεύεις να διακόψεις τον διάλογό σου με τον Θεό. Ακόμη και αν πεις: «Πάτερ, εξηγήστε το μου καλύτερα», έχασες τη σύνδεση με τον Θεό. Έκλεισες το τηλέφωνο, και τώρα μιλάς με την πλαστική συσκευή (αν πρόκειται για τηλέφωνο) - τώρα μιλάς με τον πνευματικό ως άνθρωπο. Αυτό λοιπόν μην το κάνεις! Δέξου τον λόγο με πίστη, ζήτα την ευχή του πνευματικού σου, και θα καταλάβεις εσύ τον λόγο εφαρμόζοντάς τον.
-------------------------------------
Ο άγιος Σεραφείμ του Σαρώφ έλεγε: «Όταν απαντούσα από τον νου μου, γίνονταν λάθη». Και ο άγιος Σιλουανός συμπληρώνει: «Τα λάθη μπορεί να είναι μικρά, αλλά μπορεί να είναι και μεγάλα». Πρέπει λοιπόν εμείς οι πνευματικοί να προσευχόμαστε, ώστε ο Θεός να δίνει λόγο στην καρδιά μας. Να διακρίνουμε αυτόν τον πρώτο λόγο. Πιστεύω όμως ότι αν εσύ, το πνευματικό τέκνο, πηγαίνεις στον πνευματικό σου με πίστη, η πίστη σου αυτή θα μπορέσει να τον κάνει προφήτη. Προφήτη για σένα που πας με ταπείνωση και εμπιστοσύνη -όχι όμως και για εκείνον που πηγαίνει με ανυπακοή, με αμφιβολίες, με αστάθεια πνευματική. Αλλά αν εσύ πηγαίνεις στον πνευματικό σου με τέτοια καρδιά, μετά από προσευχή, με αυτή τη διάθεση να ακούσεις, θα κάνεις τον πνευματικό σου προφήτη, κάθε φορά που θα προσέρχεσαι με υπακοή.
-------------------------------------
Πολλά θα μπορούσαν να ειπωθούν ακόμη, αλλά εύχομαι τα υπόλοιπα να τα πει ο Θεός στις καρδιές σας, αδελφοί μου εξομολόγοι και αγαπητοί εξομολογούμενοι.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Όταν σεις οι γονείς νηστεύετε, προσεύχεσθε, κάνετε ελεημοσύνες, φυλάει ο Θεός τα παιδιά σας».
Αγ. Κοσμάς ο Αιτωλός
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Σήμερα 8 Νοεμβρίου των Αγίων Παμμεγίστων Ταξιαρχών Γαβριήλ και Μιχαήλ και πασών των επουρανίων δυνάμεων ασωμάτων.
----------------------------------
Εορτάζουν τα πρόσωπα αυτά που υμνολογούν τον Κύριο ακαταπαύστως. Εορτάζουν τα πρόσωπα αυτά που φυλάσσουν τους ανθρώπους από μύρια κακά, που μας βάζουν τον καλό λογισμό, που δέονται για εμάς προς τον Κύριο και Θεό μας.
Εορτάζουν οι επουράνιοι άγγελοι οι οποίοι μας αγαπούν και αγωνιούν για την σωτηρία μας.
----------------------------------
Εορτάζουν όμως και οι μοναχοί -ειδικά οι μεγαλόσχημοι- που έλαβαν το αγγελικό σχήμα και πλέον προσπαθούν να ζουν ως ασώματοι μέσα στα σώματά τους, που προσπαθούν να ζουν ως επουράνιοι πατώντας στη γη αρνούμενοι το κοσμικό φρόνημα των ανθρώπων, αρνούμενοι να συμφιλιωθούν με τις αδυναμίες τους, τα πάθη και την ροπή προς την αμαρτία.
Εορτάζουν οι μοναχοί που μαζί τους επουράνιους αγγέλους αγρυπνούν ότι ο κόσμος κοιμάται, που νηστεύουν όταν ο κόσμος λαίμαργα ικανοποιεί τα πάθη του, που παρθενεύουν όταν ο κόσμος καμαρώνει για την πορνεία του, που ακτημονούν όταν ο κόσμος επιζητά τον πλούτο.
----------------------------------
Εορτάζουν οι μοναχοί μαζί με τους αγγέλους γιατί τους ενώνει αυτή η κοινή αγάπη, ο κοινός πόθος για τον Νυμφίο της ύπαρξής τους. Εορτάζουν αθόρυβα. Δεν δέχονται ευχές κοσμικές ούτε επιζητούν κεράσματα τρυφής.
----------------------------------
Μια ευχή τους αρκεί "καλή μετάνοια και καλό παράδεισο". Αυτή η ευχή -προτροπή- τους γεμίζει κουράγιο για να συνεχίσουν τον αγώνα τους, για να συνεχίσουν να ζούνε ως νεκροί για τον κόσμο. Τα ενδύματά τους μοιάζουν πιο πολύ με νεκρικά υφάσματα παρά με ρούχα ζωντανών. Μαύρα για το πένθος της αμαρτίας τους. Πενθούν γι'αυτούς, μα πενθούν και για και για τον κόσμο όλον. Και είναι αυτό το πένθος χαροποιό διότι έχει μέσα του την ελπίδα. Μια ελπίδα που γεννιέται από την πίστη στον Φιλάνθρωπο Κύριο που δεν μένει στην αμαρτία μας αλλά βλέπει την μετάνοιά μας.
----------------------------------
Μαύρα τα ράσα τους. Τυλίγονται ως σάββανα νεκρών που όντως ζούνε. Οι μορφές τους πολλές φορές μοιάζουν βιβλικές, λες και βγήκαν μέσα από παραμύθια και φαντασίες. Κι όμως είναι αληθινές. Το "μεγάλο σχήμα" που φορούν με σύμβολα και γράμματα μοιάζουν ακαταλαβίστικα ιερογλυφικά ξένων λαών. Όλα όμως έχουν νόημα βαθύ.
----------------------------------
Μοναχοί. Άνθρωποι που αγαπούν γι'αυτό και προτιμούν να χαθούν. Προτιμούν να χαθούν από τα μάτια των πολλών, προτιμούν να παραιτηθούν από τα κοσμικά δικαιώματα ώστε να λευτερωθούν μέσα στο κάλλος της προσευχής και της υπακοής.
----------------------------------
Οι μοναχοί ιερουργούν το μυστήριο του σταυρού που πηγή έχει την αγάπη. Για να τους καταλάβεις χρειάζεται να μην σκεφτείς λογικά αλλά καρδιακά. Τότε ίσως τους θαυμάσεις. Μα δεν θέλουν κάτι τέτοιο. Δεν θέλουν να τους συναντάς για να τους θαυμάσεις, αλλά για να ωφεληθείς πνευματικά, για ξεφύγεις πλέον από την μαλθακότητά σου, για να αφήσεις πλέον την πνευματική χαλαρότητα.
----------------------------------
Να μιμηθείς τον τρόπο σκέψης τους, την αυταπάρνησή τους, την απλότητά τους, την ταπείνωσή τους, την υπακοή τους, την ασκητικότητά τους, μα κυρίως την αγάπη τους για τον Χριστό.
----------------------------------
Εορτάζουν σήμερα οι άγγελοι.
Οι επουράνιες δυνάμεις.
Οι μοναχοί.
Μα και εκείνοι οι άνθρωποι που σαν άλλοι άγγελοι στέκονται δίπλα μας στις δύσκολες κυρίως στιγμές μας και μας παρηγορούν και μας συμβουλεύουν.
----------------------------------
Ναι, εορτάζουν και εκείνοι οι άνθρωποι που είναι οι δικοί μας φανεροί άγγελοι που ο Θεός έφερε στην ζωή μας, των οποίων η παρουσία είναι μια ευωδία χαράς και ειρήνης, μια ευλογία κατανόησης και αποδοχής. Ο φίλος μας, ο συνάδελφος, ο/η σύζυγος, ο γονιός, το παιδί, ο γείτονας. Άγγελοι υπάρχουν παντού. Μας αγαπούν. Κι άλλες φορές αυτή η αγάπη τους γίνεται αισθητή σ'εμάς, κι άλλες όχι. Η αγάπη τους όμως για εμάς δίνει τις μάχες της μέσα στην καθημερινότητα πάντα.
----------------------------------
Όλοι έχουμε τον άγγελο μας. Τον άγγελο που ο Θεός έστειλε από τον ουρανό και είναι πρόσωπο με όνομα και εμπειρία. Μα κάποιοι έχουν και την ευλογία να έχουν κι άλλον άγγελο που προέρχεται από εδώ, από τη γη που έχει όνομα και διεύθυνση που το χαμόγελό του, η φωνή του, η παρουσία του μαρτυρούν ότι δεν είμαστε μόνοι μας, ότι ο παράδεισος για να βιωθεί θέλει τουλάχιστον δύο ενωμένους με τον Χριστό.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24980
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Αβάπτιστος και ανεξομολόγητος άνθρωπος είναι αδύνατον να σωθεί».
Αγ. Κοσμάς ο Αιτωλός
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Δεν αρκεί να είμαστε θαυμαστές των Γερόντων

Είναι πολλοί εκείνοι πού εναγωνίως αναζητούν κάποιον σύγχρονο Γέροντα γιά νά τού αναθέσουν τή λύση τών προβλημάτων τους. Θέλουν νά συναντήσουν ένα νέο Γέροντα Παΐσιο, πού θα έχει γενική καί απέραντη αγάπη, άνωθεν σοφία, αγιότητα βίου καί θεοπειθή προσευχή, μέ τήν οποία θά κάνει θαύματα. Τηλεφωνούν σε γνωστούς τους κληρικούς, γιά νά πληροφορηθούν σχετικά καί στεναχωρούνται πού δέν είχαν τήν τύχη νά γνωρίσουν τό Γέροντα Παΐσιο όσο ζούσε.

Οι απαντήσεις πού συνήθως παίρνουν είναι ότι ο Θεός θά ξαναστείλει τέτοιους ενάρετους Γέροντες, γιά νά μάς στηρίξουν. Προφανώς δημιουργείται η ελπίδα, αλλά οι αδελφοί θέλουν τώρα νά αντιμετωπίσουν τά προβλήματά τους καί όχι στό μέλλον. Το βλέπει κανείς αυτό στόν τόνο τής φωνής τους, στόν πόνο τους και στά δάκρυά τους.Πολλές φορές οι άνθρωποι αναθέτουν σέ άλλους νά προσευχηθούν γι᾽ αυτούς, λησμονώντας ότι καί η δική τους προσευχή, όταν βγαίνει από καθαρή καρδιά, εισακούεται καί ικανοποιούνται τά αιτήματα. Η επικοινωνία μέ τό Θεό δέν πρέπει νά γίνεται μέσω τρίτων. Ο καθένας πρέπει νά προσεύχεται, νά αγωνίζεται πνευματικά, νά τηρεί τίς εντολές τού Ευαγγελίου καί νά επικοινωνεί μέ εκείνους πού μπορούν να τόν βοηθήσουν. Αλίμονο, άν ο πονεμένος αδελφός γίνεται εργοδότης τών Αγίων καί ο ίδιος παραμένει αδρανής καί ράθυμος. Πρέπει να δραστηριοποιηθεί ο ίδιος καί νά βρεί τό δρόμο τού Θεού.

Παρατηρώ ότι πολλοί μελετώντας τά διάφορα βιβλία, πού γράφτηκαν γιά τούς σύγχρονους Γέροντες, μένουν περισσότερο στά θαυμαστά γεγονότα καί λιγότερο στίς διδαχές τους. Αυτό είναι κάτι πού πρέπει νά διορθωθεί. Τό θαύμα έχει ως αποτέλεσμα νά γίνεται γνωστός ο Γέροντας καί νά πιστοποιείται η αγιότητά του. Ο αριθμός τών θαυμάτων δέν έχει καμιά ιδιαίτερη αξία. Τί ένα, τί εκατό, τό ίδιο είναι. Καί νά μή ξεχνάμε ότι ο Χριστός θαυματουργεί μέσω τών εναρέτων ανθρώπων. Εάν ο Χριστός κρίνει ότι ένα θαύμα, πού ζητάει κάποιος, δέν πρόκειτα νά βοηθήσει πνευματικά, δέν θά τό κάνει.Η προσοχή μας κυρίως πρέπει νά στρέφεται στίς διδαχές καί τή διδασκαλία τών Γερόντων. Πρέπει νά τίς μελετάμε, νά στοχαζόμαστε πάνω σ᾽ αυτές, νά συγκινούμαστε από τό νόημά τους καί νά αγωνιζόμαστε νά τίς εφαρμόσουμε, χωρίς επιφυλάξεις καί παρερμηνείες, έχοντας πάντα τή βεβαιότητα ότι όλα όσα διδάσκουν οι Γέροντες, προηγουμένως τά είχαν εφαρμόσει οι ίδιοι. Η διδασκαλία τους είναι βιωματική, γι᾽ αυτό καί αλλοιώνει ιερώς τούς καλοπροαίρετους μελετητές, οι οποίοι δέχονται πνευματικούς σπόρους στόν αγρό τής ψυχής τους καί προοδεύουν στήν κατά Χριστόν ζωή. Σύντομα διαπιστώνουν ότι ο δρόμος τών Γερόντων πρέπει νά γίνει καί δικός τους δρόμος καί τά βιώματα εκείνων πρέπει νά γίνουν καί δικά τους βιώματα.Δέν αρκεί νά είμαστε θαυμαστές τών Γερόντων καί στή ζωή μας να ακολουθούμε διαφορετικό δρόμο. Πρέπει νά είμαστε καί ταπεινοί μιμητές τους. Νά τούς έχουμε φωτεινά παραδείγματα στήν πνευματική μας ζωή.

Του Πρωτ. Διονυσίου Τάτση

Ορθόδοξος Τύπος, www.inagiounikolaoutouneou.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Θέλει να Του μιλάμε ο Χριστός μας

Ήταν μία κοπέλα, μου τηλεφώνησε προχθές και μου λέει ότι πέρσι ήταν κατάκοιτη. Ούτε από δω γυρνούσε ούτε από κει, είχε πάθει εγκεφαλικό. Αλλά την ευχούλα δεν την άφηνε «Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με» και «Υπεραγία Θεοτόκε βοήθει μοι», στο κεφάλι δεν είχε πάθει τίποτε.
Και λοιπόν μετά παρουσιάστηκε η Παναγία τόσο λαμπρή, τόσο όμορφη, τόσο ωραία, πού ήταν ένα ανάστημα που δεν μπορεί να το φανταστεί κανείς και πίσω της ήταν τάγμα αγγέλων.
Είχε μία σκέπη και σκέπαζε όλο τον κόσμο και της λέει:
-Τι θέλεις να σου κάνω;
Λέει:
-Θέλω να γυρίσω από το ένα πλευρό και από το άλλο γιατί είμαι παράλυτη. Η πλάτη μου κουράστηκε και να σωθώ, τη σωτηρία μου θέλω.
-Αυτά θα στα δώσω, αλλά όμως αυτό που θα σου πω να κάνεις να με φωνάζεις, γιατί εγώ θέλω να με φωνάζετε. Λοιπόν, της Παναγία μας να της λέμε λογάκια, να της λέμε το ένα, το άλλο.
Θέλω να φωνάζεις της λέει. Αυτά θα σ’ τα κάνω.

Πλημμύρισε το δωμάτιο όλο άρωμα και τέτοιο φως μέσα στο σπίτι της, πού έλαμπε το προσωπάκι της, τόσο πολύ χάρη είχε και κατόπιν άρχισε και σηκωνότανε από το ένα πλευρό, από το άλλο και γύριζε από το ένα μέρος και το άλλο.

Γι’ αυτό ό Χριστός μας θέλει να Τον φωνάζουμε, θέλει να Τον ζητάμε. Είναι εραστής μας. Ο Χριστός θέλει όλη την αγάπη μας να την δώσουμε σ’ Εκείνον και ύστερα Αυτός τα οικονομάει όλα…

https://iliaxtida.wordpress.com/
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”