Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

"Και αν εγώ κουράζομαι στην προσευχή μου, στην παράστασή μου ενώπιον του Θεού, και αν εγώ αγνοώ τον Θεό, και αν νυστάζω ή δεν καταλαβαίνω ή μου φεύγουν τα λόγια της προσευχής ή ζώ μέσα σε χίλια σκοτάδια, είμαι βέβαιος ότι μέσα στην άγνοιά μου, είναι παρών ο Θεός".

Γέρων Αιμιλιανός
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Ότι κάνουν οι άνθρωποι με πονηριά δεν ευδοκιμεί. Μπορεί να φαίνεται ότι προχωράει, αλλά τελικά θα σωριάσει».
Άγιος Παΐσιος ο Αγιορείτης
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Τόσο απλό κι όμως τόσο βαθύ και ουσιαστικό.
Το άκουσα σήμερα από κάποιον ιερομόναχο.
----------------------------------------
"Όλος ο αγώνας γίνεται για να βγάλουμε από την ζωή μας αυτό το "ρ". Δηλαδή, από άγριοι να γίνουμε άγιοι".

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Το κερί που θα φωτίσει αυτή την νύχτα, το ανάβω για σένα, που είσαι μόνος, που είσαι μόνη και κινείσαι μονότονα στο μισοσκόταδο του απεναντινού διαμερίσματος. Για σένα, που σκυμμένη στο κινητό ψάχνεις μια επαφή να σου απαντήσει ή μια αγκαλιά να σε κρατήσει. Κυρίως όμως για σένα, που σε μπέρδεψε από μικρή η ζωή με σκιές και φαντάσματα, κι όλο προσπαθείς να βγεις στο ξέφωτο μα χάνεσαι. Ξέρω όταν είσαι στο σκοτάδι σε εκνευρίζει να σου μιλάνε για φως, μέσα σου λες, «άσε μας ρε φίλε με τις θεωρίες σου». Ξέρω επίσης ότι θα προτιμούσες να είμαι και εγω χάλια όπως εσένα, μερικές φορές σε παρηγορεί πιο πολύ αυτό, να ξέρεις ότι δεν είσαι μόνη στο μαρτύριο αυτό, όμως, ένα θα σου πω και να το θυμάσαι: Μην Απελπίζεσαι!!! Όσο κι αν πονάς, όσο κι αν αισθάνεσαι ότι δεν πρόκειται ποτέ να γίνεις καλά, θα έρθουν και οι καλύτερες μέρες. Απλά τώρα περνάς μια φάση, μα δεν θα είναι πάντα έτσι. Μπορείς και αξίζεις το καλύτερο. Αν και δυσκολεύεσαι προσπάθησε να δεις με τα μάτια του Θεού, που δεν σε βλέπει μονάχα στο τώρα που είσαι χάλια αλλά και στο αύριο που γελάς, χαίρεσαι την ζωή, δημιουργείς και ανασαίνεις ελπίδα.

Κράτα βαθιά μέσα σου εκείνη την εικόνα του Γολγοθά. Όταν ο Χριστός έγερνε κουρασμένος το κεφάλι φωνάζοντας, «Θεέ μου γιατί με εγκατάλειψες…;» Είμαι σίγουρος ότι κάτι σου θυμίζει αυτή η κραυγή έτσι δεν είναι; Ναι εκείνες τις πολύ δικές σου στιγμές που ράγιζαν οι αντοχές σου. Όμως μην μείνεις εκεί, γιατί δεν τελείωσε έτσι η ιστορία του Γολγοθά. Προχώρα και θα δεις ότι ο Χριστός κραυγάζει ξανά στο Πατέρα Του, λέγοντας του Θεέ μου σε εμπιστεύομαι, εσύ ξέρεις ας γίνει το θέλημα σου… Και ποιο ήταν αυτό; Η ανάσταση. Ποιος αλήθεια περίμενε ότι πίσω από την σταύρωση ξημέρωνε η ανάσταση; Γι αυτό σου λέω οι πληγές σου μια μέρα θα γίνουν η πιο μεγάλη προίκα της ζωής.

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Εκεί που για όλους υπάρχουν αδιέξοδα, ο Χριστός δείχνει το δρόμο».
Γέρων Γαβριήλ
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ο θυμός αποτελεί αδυναμία. Η αδυναμία φανερώνει έλλειψη γνώσης. Η έλλειψη γνώσης προέρχεται από τη στέρηση της αλήθειας. Στέρηση της αλήθειας σημαίνει στέρηση του Θεού.

Ο πιστός άνθρωπος είναι πάντοτε ευγενής. Η ευγένεια είναι το διακριτικό. Όχι όμως η επίπλαστη, αλλά αυτή που πηγάζει από την καρδιά. Εκεί όπου κατοικεί ο γλυκύς Ιησούς, ο "πρᾷός καὶ ταπεινὸς τῇ καρδίᾳ".

Aρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από vasilisalt »

Ρώτησαν τον π. Κάλλιστο Γουεαρ πως μπορεί να περιγράψει την ορθοδοξία με μια φράση. Και αυτός είπε: Η ορθοδοξία είναι η πίστη στην Ανάσταση του Κυρίου και η εμπιστοσύνη στους Αγίους της εκκλησιας
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Το ότι βρίσκουμε κάποιο εμπόδιο σ' αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε δεν σημαίνει πάντα ότι είναι κάτι κακό.
-------------------------------
Σε κάθε εμπόδιο θα πρέπει να εμβαθύνουμε, ν' ανακαλύπτουμε το δικό μας λάθος. Μην το προσεγγίζουμε ως κατάρα αλλά ως μέσω μάθησης.
Πολλές φορές κάποιο εμπόδιο μπορεί να γίνει η αφορμή να αναθεωρήσουμε αυτό που θέλαμε να κάνουμε.
Είναι αυτό που λέγει ο λαός "κάθε εμπόδιο για καλό".
Τα εμπόδια στην ζωή μας κρύβουν αρκετές φορές μεγάλες αλήθειες και ρίχνουν φως στον άγνωστο εαυτό μας. Μας αποκαλύπτουν δηλαδή το ποιοι είμαστε, ανάλογα πώς θα προσεγγίσουμε το εμπόδιο και πώς θα το διαχειριστούμε.
-------------------------------
Το θέμα νομίζω είναι να μην τα παρατάμε ποτέ. Ό,τι κι αν κάνουμε να προσπαθούμε να το πετύχουμε κι ας έρχονται πολλά εμπόδια. Βεβαίως καθώς τα εμπόδια εμφανίζονται (υπάρχει καθ αυτό το ενδεχόμενο) καλούμαστε να σκεφτούμε μήπως τελικά αυτό που θέλουμε να κατορθώσουμε είναι μία εγωιστική φαντασίωση και όχι κάτι το ρεαλιστικό.
Τα εμπόδια πάντως και οι δυσκολίες σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να μας απελπίζουν, αλλά να μας προβληματίζουν και συγχρόνως να χρησιμοποιούνται ως πνευματικοί προπονητές μας.
-------------------------------
Και κάτι τελευταίο που ποτέ όμως δεν πρέπει να μένει τελευταίο. Πριν κάνουμε οτιδήποτε, πριν προσπαθήσουμε για κάτι ας προσευχηθούμε στον Θεό, ας πάρουμε την ευλογία και του πνευματικού μας πατρός (εάν είναι κάτι πολύ σημαντικό), ώστε πνευματικά ενισχυμένοι να εισέλθουμε στην προσπάθειά μας. Εννοείται ότι ποτέ δεν πρέπει να επιτρέψουμε οποιονδήποτε στόχο μας να γίνει αφορμή να απομακρυνθούμε από τον Χριστό. Καλύτερα «αποτυχημένος» με τον Χριστό, παρά «καταξιωμένος» χωρίς Χριστό.

Αρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24978
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Το σώμα χρειάζεται τροφή και όχι τρυφή, ολιγάρκεια και όχι αφθονία, αυτάρκεια και όχι πολυτέλεια».
Αγ. Ισίδωρος Πηλουσιώτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Ο λόγος για τον οποίο αμαρτάνει ο άνθρωπος, είναι ότι ξεγελάστηκε πάνω στην αναζήτηση του αγαθού, εξαιτίας της αθέτησης του ηθικού νόμου που είναι γραμμένος στην καρδιά του».
Άγιος Νεκτάριος Πενταπόλεως
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”