Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από aposal »

Φαγητό θα είναι η πνευματικές συμβουλές που θα αποκομίσουμε. Το κοσμικό φαγητό το βρίσκεις οπουδήποτε, το πνευματικό όχι.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36447
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από toula »

aposal έγραψε: Τετ Σεπ 11, 2019 7:08 am Φαγητό θα είναι η πνευματικές συμβουλές που θα αποκομίσουμε. Το κοσμικό φαγητό το βρίσκεις οπουδήποτε, το πνευματικό όχι.
Πολύ σωστά Αποστόλη μου αλλά δεν μας χαλάει καθόλου μετά τις πνευματικές συμβουλές να πιούμε κι ένα ποτηράκι κρασί (με μεζεδάκι) στην υγειά μας!!! :smile: :smile:
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από aposal »

Ωραία!
Προτείνω λοιπόν το Σάββατο 19 Οκτωβρίου.

ΛΙΣΤΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΩΝ:

1. Κυριάκος
2. Απόστολος
3. Τούλα
4. Κων/νος
5. Ευστάθιος ΝΙ
6. Νικόλαος από την καμμένη Εύβοια
7. Βασίλειος ο Μεγαρίτης
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Θα μιλήσω πάλι με τον π. Αρσένιο. Λίγο υπομονή να έχουμε για να βγεί κατι καλό. Θέλω να τον ρωτήσω και για κάτι πέρα απο την συνάντηση. Επειδή λόγου χάριν η ενορία διατηρεί και γηροκομείο και στο γηροκομείο υπάρχει παρεκκλήσι,μήπως γίνει εκεί απο εμας πριν τη συνάντηση ο μικρός παρακλητικός. Πείτε μου τη γνώμη σας για τούτο, αν είναι να το ζητήσω.
Βασική αρχή της συνάντησης είναι ότι κανείς δεν θα διαθέσει ή θα σπαταλήσει χρήματα πέρα απο τα έξοδα της μετάβασης της συγκοινωνίας - θα έρθουμε εύκολα με μετρό και συγκοινωνία, λεπτομέρειες θα πούμε αργότερα. -
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από aposal »

Θα πρέπει να ξέρουμε τι θα κάνουμε στη συνάντηση. Εμείς στην συνάντηση του Αγίου Δημητρίου, τον Μάρτιο του 2019, συναντηθήκαμε με τον ιερέα, του υποβάλαμε ένα σωρό ερωτήματα και μας έδωσε απαντήσεις. Αυτό μας πήρε μία ώρα και κάτι. Αν είναι να παρακολουθήσουμε και μία παράκληση θα μας πάρει περισσότερο χρόνο, επομένως θα έχουμε λιγότερο χρόνο να τα πούμε μεταξύ μας, και ως γνωστόν υπάρχουν άτομα που θα έρθουν εκτός Αθηνών.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Για μασαμπούκα όμως είχαμε χρόνο, τρομάρα μας. Ο π. Αρσένιος απαξ και είναι μαζί μας - επειδή τον ξέρω - δεν θα μας αγχώσει για ζητήματα χρόνου. Ο μικρός παρακλητικός είναι μιά ώρα. Να το συζητήσουμε και μετα να ρωτήσουμε, πρόταση είναι, δεν έχει ακόμα κανονιστεί τίποτα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36447
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από toula »

Σκοπός της Συνάντησης, εκτός της πνευματικής συζήτησης με τον ιερέα, είναι να βρεθούμε μεταξύ μας και να συζητήσουμε μιάς και δεν βρισκόμαστε συχνά. Παρακλήσεις κάνουν και οι ενορίες μας. Στην δική μας Αγία Τριάδα Αμπελοκήπων, κάθε Τετάρτη απόγευμα από τον Οκτώβριο μέχρι τον Ιούνιο γίνεται ο μικρός παρακλητικός κανόνας και κήρυγμα. Φαντάζομαι ότι αυτό θα γίνεται και σε άλλους ναούς.

Οπότε η δική μου άποψη είναι να γίνει η συνάντηση με τον π. Αρσένιο και μετά να καθήσουμε κάπου να τα πούμε με κάτι που θα τσιμπήσουμε. Να συζητήσουμε μεταξύ μας. Αυτό μας λείπει Κυριάκο.

Ας καταθέσουν την άποψή τους και τα άλλα παιδιά.
Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1313
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2010 8:55 am

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Τούλα και Απόστολε μίλησα και με τον π. Αρσένιο για την σκέψη μου, δεν το απέκλεισε αλλά δεν το είδε και με ενθουσιασμό ( για την παράκληση ), με επιχείρημα τον παράγοντα χρόνο. Άρα δεν θα έχουμε μικρό παρακλητικό. Πρότεινε ημερομηνία συνάντησης 12 Οκτωβρίου 6 η ώρα, μετα δηλαδή ένα μήνα περίπου. Στο μεταξύ μπορούν να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι. Επομένως να τηρηθεί το πολύχρονα δοκιμασμένο Αποστόλειο πρόγραμμα.
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.
Άβαταρ μέλους
ntinos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από ntinos »

Μ.Δ.Κ. έγραψε: Τετ Σεπ 11, 2019 4:10 pm Τούλα και Απόστολε μίλησα και με τον π. Αρσένιο για την σκέψη μου, δεν το απέκλεισε αλλά δεν το είδε και με ενθουσιασμό ( για την παράκληση ), με επιχείρημα τον παράγοντα χρόνο. Άρα δεν θα έχουμε μικρό παρακλητικό. Πρότεινε ημερομηνία συνάντησης 12 Οκτωβρίου 6 η ώρα, μετα δηλαδή ένα μήνα περίπου. Στο μεταξύ μπορούν να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι. Επομένως να τηρηθεί το πολύχρονα δοκιμασμένο Αποστόλειο πρόγραμμα.
Πτου σου!!...μου εσκασε μόλις σημερα μια ομιλία αυτην ημερομηνία!!...δεν ξέρω ακόμα τι ωρα...ελπίζω να είναι νωρίτερα για να προλάβω...δεν γινονται αυτα!
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36447
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Συνάντηση στο Παγκράτι, φθινόπωρο 2019

Δημοσίευση από toula »

Πρώτα ο Θεός να είμαστε καλά, εγώ δηλώνω παρούσα στην Συνάντηση στις 12 Οκτωβρίου.

Μία ερώτηση σημαντική για μένα. Ο Προφήτης Ηλίας Παγκρατίου απ' ότι θυμάμαι, έχει πολλές σκάλες από την κεντρική είσοδο. Υπάρχει Κυριάκο είσοδος σε διπλανές πόρτες που δεν υπάχουν σκάλες ή ανεβαίνεις στον ναό περπατώντας σε μπάρα ;;; Ρωτάω γιατί έχω σοβαρό πρόβλημα με το δεξί γόνατο (μηνίσκος) και μου έχουν απαγορευθεί οι σκάλες. Κάνω τώρα φυσικοθεραπείες αλλά πονάω γενικά πολύ όταν τις ανεβαίνω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”