Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Χρειάζεται το όνειρο, ο στόχος, ώστε να έρθει μετά η προσπάθεια της επίτευξής του.

Σίγουρα κατα την διάρκεια της προσπάθειας θα έρθουν αποτυχίες που μπορεί να είναι πολλές και οδυνηρές. Οι αποτυχίες αυτές όμως δίνουν στο όνειρό σου περισσότερο αξία. Δεν πρέπει να σε φοβίζει η αποτυχία αλλά να γεννά μέσα σου την δίψα για αγώνα και περισσότερη προσπάθεια.

Όχι δεν με φοβίζει η αποτυχία, είτε γίνεται στις διαπροσωπικές μου σχέσεις, είτε στην εργασία μου, είτε στα πνευματικά μου.
Αντιθέτως σέβομαι την αποτυχία πάρα πολύ.
Διότι η αποτυχία μπορεί να σε διδάξει πολλά. Μέσα από την αποτυχία μπορείς να δεις ότι κάνεις κάτι λάθος ώστε να το διορθώσεις την επόμενη φορά.

Την απογοήτευση φοβάμαι και δεν την θέλω γιατί κάνει τον άνθρωπο πλέον να παραδίδεται, να συμβιβάζεται, να μετριάζει, να παραιτείται.

Μην φοβάσαι την αποτυχία. Να φοβάσαι την εύκολη επιτυχία που δεν έχει βάσεις, που δεν έχει την ωριμότητα να συνεχίσει και να αυξηθεί.

Μην φοβάσαι την αποτυχία. Αυτό που έχει σημασία δεν είναι η γρήγορη επιτυχία αλλά η τόλμη να συνεχίσεις τότε που οι πολλοί σου λένε παράτα τα, που γελάνε μαζί σου, που απαξιώνουν την προσπάθειά σου.

Μην φοβάσαι την αποτυχία στην ζωή σου. Διότι πετυχημένη ζωή δεν είναι αυτή που αναγνωρίζεται από τους πολλούς αλλά αυτή κατα την οποία ανακάλυψες τον εαυτό σου, τα βρήκες με τον εαυτό σου, αγωνίστηκες για τα ιδανικά σου, σταυρώθηκες για την αγάπη σου, θυσιάστηκες για τον συνάνθρωπό σου, προσπάθησες για την δουλειά σου, τόλμησες για τα όνειρά σου.

Μην φοβάσαι την αποτυχία.
Τις πιο πολλές φορές μέσα από την αποτυχία αποκτούμε σοφία, διότι, εάν όχι πάντα, πολλές φορές προηγείται το λάθος ώστε να ανακαλύψουμε έπειτα το σωστό. Αλίμονο εάν στο λάθος σταματούσαμε.

Γι' αυτό σου λέγω, μη φοβάσαι την αποτυχία και μη απογοητεύεσαι, μην παραιτείσαι και μην παύεις να προσπαθείς για τα όνειρά σου και τους στόχους σου.
Γιατί ζωή χωρίς στόχο και όνειρα καταντά ξενέρωτη και βαρετή, κούφια, χωρίς πνοή.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

ΤΩΡΑ!

Μια λέξη τόσο απλή και όμως τόσο καταφρονημένη! Πόσο διαφορετική θα ήταν η ζωή μας αν την χρησιμοποιούσαμε κάθε ώρα και στιγμή. Να μη βάζαμε στη θέση της τη διαβολική αναβολή.
Τώρα να κάνω προσευχή. Τώρα να ζητήσω τη συγχώρεση και να μετανοήσω. Τώρα να βοηθήσω τον αδελφό που έχει ανάγκη. Τώρα να κάνω τη δουλειά μου. Τώρα να σιωπήσω ή τώρα να μιλήσω. Τώρα, τώρα και τόσα τώρα που αν γινόντουσαν στην ώρα τους δε θα ήμασταν τώρα αυτό που δεν θέλουμε. Δεν θα ήταν τα αποτελέσματα αυτά που δεν πρέπει.
Καιρός λοιπόν να αφυπνιστούμε και να βάλουμε ώθηση, να δώσουμε θέληση, προαίρεση και ο Κύριος θα προσθέσει όλα τα υπόλοιπα.

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Τα χρήματα είναι άχρηστο πράγμα σε εκείνους που μόνο τα έχουν, αλλά πολύ χρήσιμο σε εκείνους που ξέρουν να τα μεταχειρίζονται καλά».
Γνώμες Αγίων Πατέρων
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Για να μην ζείτε στο σκοτάδι, γυρίστε τον διακόπτη της προσευχής, ώστε να έλθει το Θείο φως στη ψυχή σας. Στο βάθος του είναι σας, θα φανεί ο Χριστός.

Εκεί στο βάθος, είναι η Βασιλεία του Θεού.
«Η Βασιλεία του Θεού εντός ημών εστίν».
Άγιος Πορφύριος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μια μέρα ένας μαθητής αποφάσισε να προκαλέσει τον δάσκαλό του. Έτσι σκέφτηκε να του στήσει μια παγίδα. Έπιασε μια πεταλούδα και την κράτησε στη χούφτα του. Όταν θα πήγαινε στο δάσκαλο θα τον ρώταγε τι είχε στο χέρι του. Κι αν ο δάσκαλος το έβρισκε, τότε θα τον ρωτούσε εάν η πεταλούδα ήταν ζωντανή ή νεκρή. Στην περίπτωση που απαντούσε ότι η πεταλούδα ήταν ζωντανή, τότε θα έσφιγγε το χέρι του και θα τη σκότωνε και το αντίστροφο. Όταν είχαν μάθημα λοιπόν, πλησίασε τον δάσκαλο, μπροστά σε όλους τους υπόλοιπους μαθητές, έτεινε το χέρι προς το μέρος του και τον ρώτησε:

- "Δάσκαλε, τι έχω στο χέρι μου;"

- "Την ψυχή σου έχεις παιδί μου", απάντησε ατάραχος ο δάσκαλος.

Ο μαθητής προβληματίστηκε για λίγο σκεπτόμενος την απάντηση. Κατέληξε ότι ο δάσκαλος είχε δίκιο. Η πεταλούδα ήταν μια ψυχή που θα μπορούσε να είναι και δική του. Ωστόσο, συνέχισε:

-"Και είναι ζωντανή η ψυχή μου δάσκαλε ή όχι;"

Ο δάσκαλος τον κοίταξε με καλοσύνη στα μάτια και του είπε χαμογελαστά: - "από το χέρι σου εξαρτάται".

Τίποτα δεν μπορεί να επηρεάσει την ψυχή μας παρά μόνο εάν το επιτρέψουμε εμείς οι ίδιοι!!!

O Δάσκαλος της ιστοριούλας είναι ο ίδιος ο Θεός, το παιδί ένας από εμάς και η πεταλούδα η ψυχή μας. Και η ιστορία σε βάζει σε σκέψεις να πάρεις καινούριες αποφάσεις βασισμένες σε κάτι όχι επιφανειακό αλλά στο συμφέρον της ψυχής σου. Εσύ επιλέγεις, από το δικό σου χέρι εξαρτάται αν θα προχωρήσεις και θα αποτελέσεις ίσως ακόμη και παράδειγμα προς μίμηση ή θα μείνεις στάσιμος.

Μόνο ο Θεός μπορεί να σε γεμίσει εσωτερικά. Μόνον ο Θεός μπορεί να σε ολοκληρώσει ως άνθρωπο. Μόνο Αυτόν αν έχεις ως συνοδοιπόρο έχεις τα πάντα. Αν έχεις όλους τους άλλους εκτός από Αυτόν, τότε λυπάμαι αλλά να ξέρεις πως δεν έχεις τίποτα και θα βασανίζεσαι σε όλη σου την ζωή για να βρεις κάτι που σε γεμίζει. Όσα κι αν κάνεις, όσα κι αν αποκτήσεις, αν δεν καταφέρεις να έχεις τον Θεό-Πατέρα-Δάσκαλο στην καρδιά σου τότε μόλις αποκτάς κάτι καινούριο πάλι άδειος θα αισθάνεσαι.

Εσύ είσαι αυτός που δεν θες και δεν κυνηγάς αυτό που θα σε κάνει ολοκληρωμένο σαν άνθρωπο και θα είναι αυτό μέσα στο οποίο δεν θα σου λείπει τίποτα γιατί θα τα έχεις όλα, θα έχεις τον Θεό. Στο χέρι σου είναι... Στο εύχομαι !!! Ελπίζω να συναντηθούμε στην κορυφή...

http://agiabarbarapatras.blogspot.com
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Μου λένε πολλοί νέοι ότι είναι μεγάλη απόφαση να παντρευτείς.
Δηλαδή, συγνώμη, δεν είναι μεγάλη απόφαση να μην παντρεύεσαι και να μένεις σε μια σχέση εκτός γάμου;
Κάθε απόφαση που παίρνουμε έχει και τα ανάλογα επακόλουθα (υπέρ και κατά), το ζήτημα είναι να μην δικαιολογούμε την ατολμία μας και την φοβία μιας πιθανής αποτυχίας.
Εάν δεν το τολμήσεις, πότε δεν θα μάθεις εάν τελικά ήταν σωστή η απόφασή σου ή όχι.
Και δεν εννοώ μόνο για τον γάμο αλλά και γενικότερα είτε αυτό αφορά τις σπουδές μας, μία εργασία κτλ.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25023
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Το κήρυγμα πρέπει να είναι απλό και βαθύ. Βαθύ για να ελκύει και απλό για να κατανοείται».
Γερ. Ιωλ Γιαννακόπουλος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Υπάρχουν άνθρωποι, που μας μιλούν μέσα από την κόλαση τους, κι όμως η φωνή τους μυρίζει παράδεισο. Υπάρχουν άνθρωποι που οι λέξεις τους είναι ραγισμένες, μα τι θαυμαστό σε εμάς φτάνουν σας κρυστάλλινες αφυπνιστικές προτάσεις.
Τελικά για την αλήθεια των πραγμάτων μιλούν καλύτερα οι «στερημένοι». Εκείνοι που δεν αγαπήθηκαν ή έχασαν νωρίς την αγάπη, που προδόθηκαν ή γελάστηκαν από τον ίδιο τους τον εαυτό. Που έχασαν την υγεία τους και πένθησαν μεγάλες απώλειες ζωής. Αυτοί που υπερασπίστηκαν το δικαίωμα στο λάθος και την μετάνοια. Που ρίσκαραν, έχασαν και βρήκαν.
Κανείς δε θα μπορούσε να φτιάξει καλύτερους ήλιους από εκείνους του Βαν Γκονγκ, εάν ο ίδιος δεν βίωνε ένα βαρύ χειμώνα στην ψυχή του(διπολικός). Κανείς δε μπορεί να θρηνήσει στην κόλαση εάν δεν έχει χάσει ένα παράδεισο.

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Ναι, υπάρχουν στιγμές
που ο θυμός με κατακλύζει.
Δεν εκπλήσσομαι.
Ξέρω ότι δεν έφτασα στο ύψος εκείνο
που η βαθιά ταπείνωση και πραότητα
λούζουν την ψυχή μου,
ειρηνεύουν τις αισθήσεις,
χαλιναγωγούν το ένστικτο.

Όμως εκείνες τις στιγμές του θυμού
είδα πράγματα να ξεπροβάλλουν
από τα βαθιά της ύπαρξής μου.

Πίσω απ' αυτήν την επίθεση
προς τον άλλον
κρύβεται ένας φόβος
και πίσω από το φόβο ανατέλλει η μοναξιά
και πίσω από την μοναξιά η δίψα για αγάπη.

Δεν είναι που θυμώνω, είναι ότι διψώ για αγάπη.
Δεν είναι ο θυμός αλλά
ο φόβος για τον εαυτό μου,
ο φόβος μη σε χάσω,
ο φόβος μη χαθώ.

Γι’αυτό όταν με δεις να θυμώνω
μη σταθείς μπροστά μου ως δικαστής
αλλά ως ένα χάδι που θέλει να ξοδευτεί.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 36490
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όταν καθαριστείς μέσα σου, θα δεις την μυστική δοξολογία του Θεού από τα κτίσματα. Όσο καθαρίζεσαι μέσα σου, θα το δεις και λες: Ταλαίπωρε άνθρωπε, εσύ μόνο δεν δοξολογείς τον Θεό.

Όσιος Εφραίμ Κατουνακιώτης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”