Ψυχοφελή μηνύματα...

Καθημερινά πνευματικά μηνύματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Και μόνο ένα στοιχείο απο την ζωή του Αγίου Νεκταρίου, είναι ικανό να φανερώσει την αγιότητα του, η ταπείνωση με την οποία αντιμετώπισε τις συκοφαντίες και την κακία των ανθρώπων. Ο κόσμος ακόμη και αρκετοί άνθρωποι της "εκκλησίας" δε μπόρεσαν να δουν στα μάτια του Νεκταρίου την θέα του παραδείσου. Η ζήλια και η αλαζονεία δεν τους το επέτρεψε.

Όταν όμως μικραίνει η αγκαλιά των ανθρώπων πλαταίνει του Θεού. Κι όταν η γλώσσα των κατηγόρων σπιλώνει και αμαυρώνει το όνομα σου, ο Θεός σε δοξάζει. Αργά η γρήγορα ο Θεός απαντάει με τον δικό του τρόπο στο κακό.

Όσο ο κόσμος θα κυνηγάει τα παιδιά του Θεού, τόσο Εκείνος θα γεμίζει με αγίους τον ουρανό. Έτσι για να σπάει πλάκα με την «ηθική» και την «δικαιοσύνη» μας.
Ότι αδικούμε και μισούμε, ο Θεός το αγαπάει και ότι πετάμε Αυτός το μαζεύει. Η κακία του κόσμου, πήγε να εξαφανίσει τον Άγιο Νεκτάριο από την ιστορία και ο Θεός τον έγραψε στην αιωνιότητα…

π. Χαρ. λίβυος Παπαδόπουλος
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Όντως μερικές φορές
δεν αισθάνομαι
τον πόνο σου,
την αγωνιά σου,
το άγχος σου,
το χτυποκάρδι σου,
την ένταση που νιώθεις,
την κούρασή σου,
και ίσως σε στεναχωρώ.

Μην μου θυμώνει όμως,
γιατί δεν είναι ότι δεν νοιάζομαι,
δεν είναι ότι αδιαφορώ,
δεν είναι ότι δεν σε αγαπώ.

Ίσως εκείνη την στιγμή
είμαι "αλλού".
Μάλλον δεν έδωσα
την πρέπουσα προσοχή
σ'αυτό που περνάς
ή δεν σε πρόσεξα
με τον τρόπο που θα ήθελες
να σε προσέξω και να σε στηρίξω.
Δεν θέλω να δικαιολογηθώ,
γι'αυτό και σου ζητώ συγνώμη,
γι'αυτό και προσπαθώ,
γι'αυτό και παραμένω "εδώ".

Εσύ έχεις τα δικά σου,
το ίδιο όμως κι εγώ.
Μπορεί εσύ να νιώθεις κάπως,
εγώ μπορεί να νιώθω διαφορετικά.

Είναι δύσκολο όταν είσαι ξεκούραστος
να καταλάβεις τον κουρασμένο.
Είναι δύσκολο όταν είσαι χαρούμενος και ξένοιαστος,
να καταλάβεις τον θλιμμένο και πιεσμένο.
Είναι δύσκολο όταν δεν πονάς
να νιώσεις τον πονεμένο.
Είναι δύσκολο όταν είσαι χορτασμένος
να καταλάβεις τον πεινασμένο.

Αυτός όμως είναι αγώνας μας.
Αυτός είναι ο δρόμος της συμπόρευσής μας.
Αυτός είναι ο δρόμος της αγάπης
που με καλεί και σε καλεί
να μην αδιαφορήσεις
αλλά να συσταυρωθείς με τον άλλον,
να συμπονέσεις τον άλλον,
να καταλάβεις και να νιώθεις τον άλλον.

Γι'αυτο ζητώ συγχώρεση.
Γι'αυτό ζητώ φώτιση από τον Θεό
να μην ξαναπέσω στην παγίδα
της αδιαφορίας.
Γιατί η αδιαφορία ή η απαξίωση
γι'αυτό που νιώθεις,
γι'αυτό που περνάς,
είναι μεγάλη πτώση για μένα.

Διότι αμαρτία δεν είναι μόνο
εάν σου κάνω κακό.
Αμαρτία είναι και να μην σου κάνω
καλό ενώ μπορώ.
Και σίγουρα καλό είναι
το να σε βοηθήσω έστω και λίγο
να σηκώσεις τον σταυρό σου,
που η αδυσώπητη καθημερινότητα γεννά.

Συγνώμη που δεν ήμουν κι εγώ
σαν τον Σαμαρείτη τον καλό
ο οποίος δεν προσπέρασε,
δεν αδιαφόρησε,
δεν κοίταξε το βόλεμά του,
αλλά στάθηκε στο ύψος
της θυσιαστικής αγάπης,
προσφέροντας θαλπωρή
και παρηγοριά και μια ζεστή αγκαλιά
στον πάσχοντα συνάνθρωπό του
που εκείνη την ώρα την είχε ανάγκη.

Μακάρι κι εγώ και όλοι μας
κάποτε να αποκτήσουμε
αυτό το φρόνημα του καλού Σαμαρείτη,
ώστε με την ζωή μας
να δίνουμε οξυγόνο και ζωή
χαρά και ανακούφιση
στις ζωές των γύρων μας.

Aρχιμ. Παύλος Παπαδόπουλος
Άβαταρ μέλους
Αναστάσιος
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1909
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2018 4:18 pm
Τοποθεσία: Νέα Μάκρη, Ηλιούπολη (για όσο θα σπουδάζω)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από Αναστάσιος »

«Όταν βρεθείς μέσα σε θλίψη, μην απελπίζεσαι, ούτε να δείχνεις ραθυμία, αλλά τότε προ πάντων ύψωσε το βλέμμα σου προς τα επάνω, επειδή τότε και προσευχές είναι καθαρότερες και η αγάπη του Θεού είναι μεγαλύτερη».
Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος
«Εγώ ειμί το φως του κόσμου ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση εν τη σκοτία αλλ΄ έξει το φως της ζωής...»
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Συνήθως οι άνθρωποι θεωρούν ντροπή τα πάντα εκτός απ’ την αμαρτία».
Αγ. Ιω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Προσέχετε! Προσέχετε...

Οἱ πειρασμοὶ παραχωροῦνται γιὰ νὰ φανερωθοῦν τὰ κρυμμένα πάθη, νὰ καταπολεμηθοῦν κι ἔτσι νὰ θεραπευθεῖ ἡ ψυχή. Εἶναι καὶ αὐτοὶ δεῖγμα τοῦ θείου ἐλέους.Γι᾿αὐτὸ ἄφησε μὲ ἐμπιστοσύνη τὸν ἑαυτό σου στὰ χέρια τοῦ Θεοῦ καὶ ζήτησε τὴ βοήθειά Του, ὥστε νὰ σὲ δυναμώσει στὸν ἀγώνα σου.

Ἡ ἐλπίδα στὸ Θεὸ δὲν ὁδηγεῖ ποτὲ στὴν ἀπελπισία. Οἱ πειρασμοὶ φέρνουν ταπεινοφροσύνη. Ὁ Θεὸς ξέρει τὴν ἀντοχὴ τοῦ καθενός μας καὶ παραχωρεῖ τοὺς πειρασμοὺς κατὰ τὸ μέτρο τῶν δυνάμεών μας. Νὰ φροντίζουμε ὅμως κι ἐμεῖς νὰ εἴμαστε ἄγρυπνοι καὶ προσεκτικοί, γιὰ νὰ μὴ βάλουμε μόνοι μας τὸν ἑαυτό μας σὲ πειρασμό.

Ἐμπιστευτεῖτε στὸ Θεὸτὸν Ἀγαθό, τὸν Ἰσχυρό, τὸν Ζῶντα, καὶ Αὐτὸς θὰ σᾶς ὁδηγήσει στὴν ἀνάπαυση. Μετὰ τὶς δοκιμασίες ἀκολουθεῖ ἡ πνευματικὴ χαρά. Ὁ Κύριος παρακολουθεῖ ὅσους ὑπομένουν τὶς δοκιμασίες καὶ τὶς θλίψεις γιὰ τὴ δική Του ἀγάπη. Μὴ λιποψυχεῖτε λοιπὸν καὶ μὴ δειλιάζετε. Δὲν θέλω νὰ θλίβεστε καὶ νὰ συγχύζεστε γιὰ ὅσα συμβαίνουν ἀντίθετα στὴ θέλησή σας, ὅσο δίκαιη κι ἂν εἶναι αὐτή. Μιὰ τέτοια θλίψη μαρτυρεῖ τὴν ὕπαρξη ἐγωισμοῦ.

Προσέχετε τὸν ἐγωισμό, ποὺ κρύβεται κάτω ἀπὸ τὴ μορφὴ τοῦ δικαιώματος. Προσέχετε καὶ τὴν ἄκαιρη λύπη, δημιουργεῖται ὕστερ᾿ἀπὸ ἕναν δίκαιο ἔλεγχο. Ἡ ὑπερβολικὴ θλίψη γιὰ ὅλα αὐτὰ εἶναι τοῦ πειρασμοῦ. Μία εἶναι ἡ ἀληθινὴ θλίψη. Αὐτὴ ποὺ δημιουργεῖται, ὅταν γνωρίσουμε καλὰ τὴν ἄθλια κατάσταση τῆς ψυχῆς μας. Ὅλες οἱ ἄλλες θλίψεις δὲν ἔχουν καμιὰ σχέση μὲ τὴ χάρη τοῦ Θεοῦ. Φροντίζετε νὰ περιφρουρεῖτε στὴν καρδιά σας τὴ χαρὰ τοῦ Ἁγίου Πνεύματος καὶ νὰ μὴν ἐπιτρέπετε στὸν πονηρὸ νὰ χύνει τὸ φαρμάκι του. Προσέχετε! Προσέχετε, μήπως ὁ παράδεισος, ποὺ ὑπάρχει μέσα σας, μετατραπεῖ σὲ κόλαση.

Άγιος Νεκτάριος

http://www.in-agiounikolaoutouneou.gr
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Πρέπει να γνωρίζουμε τι λέμε και πως το λέμε. Πότε να μιλήσουμε και πότε να σιωπήσουμε. Τα πάντα να είναι απαύγασμα μιας καρδιάς προσευχόμενης, που λιώνει από αγάπη για όλους ανεξαιρέτως. Έτσι μόνο θα μπορέσουμε πραγματικά να αναπαύσουμε τον αδελφό και να δοξάσουμε τον Θεό.

Αρχιμ. Σεραφείμ Λεβέντης
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Η πρωινή Προσευχή να προηγείται της εργασίας

Πρωινή Προσευχή: Να έρχεσθε εδώ με μεγάλη προθυμία και να αναπέμπετε στο Θεό των όλων τις πρωινές σας προσευχές και εξομολογήσεις, να Τον ευχαριστήτε για τα αγαθά που σας έχει χαρίσει και να Τον παρακαλήτε να λάβετε μεγάλη βοήθεια για να μπορέσετε κατόπιν να τα διατηρήσετε…

Και έτσι μετά την αναχώρησί σας από εδώ να αρχίζετε ο καθένας την εργασία σας με κάθε ευλάβεια. Ο ένας ας πηγαίνη στην χειρωνακτική εργασία, ο άλλος στη στρατιωτική του υπηρεσία και ο άλλος στις πολιτικές του ασχολίες∙ ο καθένας με φόβο και αγωνία να αρχίζη την εργασία του και έτσι ας διανύη τον καιρό της ημέρας, σαν να οφείλη το εσπέρας να έρθη πάλι εδώ και να αποδώση λόγο στον Κύριο και να ζητήση συγνώμη για τα πταίσματά του. Διότι δεν είναι δυνατόν, και αν ακόμη πάρουμε αμέτρητα ασφαλιστικά μέτρα, να μην πέσουμε σε πολλά και διάφορα σφάλματα∙ ή θα κάνουμε απρεπείς σκέψεις στο νου μας, ή θα δούμε απρεπή θεάματα ή θα ξοδέψουμε τον καιρό μας άσκοπα και στα χαμένα και χωρίς καμμιά ωφέλεια.

Και γι’ αυτό πρέπει κάθε εσπέρα να ζητάμε συγγνώμη για όλα αυτά από τον Κύριο, να καταφεύγουμε στην φιλανθρωπία του Θεού και να Τον παρακαλούμε. Και αφού περάσουμε τη νύκτα με πολλή προσοχή, πάλι έτσι το πρωί να καταφεύγουμε σε εξομολόγησι, ώστε ρυθμίζοντας ο καθένας μας τη ζωή του με τον τρόπο αυτόν, να μπορέσουμε να περάσουμε ακίνδυνα το πέλαγος της παρούσας ζωής και ν’ αξιωθούμε της φιλανθρωπίας του Κυρίου. Και όταν μας καλή η ώρα της συνάξεως, να προτιμούμε από όλα τα άλλα τα πνευματικά και την εδώ σύναξί μας, για να τακτοποιήσουμε με ασφάλεια τα όσα έχουμε αποκτήσει.

Κατήχησις Η΄, ΕΠΕ 30, 510-512

Από το βιβλίο: «ΑΓΙΟΥ ΙΩΑΝΝΟΥ ΤΟΥ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ, Χρυσοστομικός Άμβων Ε΄, Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ - Τα νεύρα της ψυχής»
https://www.vimaorthodoxias.gr/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

O διάβολος μας βομβαρδίζει με λογισμούς ακατάπαυστα...

Μια μέρα οι άνθρωποι σκέφτηκαν να γίνουν θεοί στη θέση του Θεού και έχασαν τον παράδεισο. Μια μέρα οι άνθρωποι έβαλαν σχέδιο στο μυαλό τους να εξοντώσουν τον Θεό που ήρθε να τους καλέσει πίσω στην αγκαλιά Του και Τον κρέμασαν στον σταυρό σαν εγκληματία. Μια μέρα –κάθε μέρα– οι άνθρωποι αφήνουν το νου τους να σκοτιστεί και χάνουν τη θέα του προσώπου του Θεού· πρώτα με τη σκέψη τους και ύστερα με τις πράξεις τους επιμένουν να προδίδουν Εκείνον που υπάρχει και να λατρεύουν ψεύτικους θεούς που δεν υπάρχουν. Και γιατί όλα αυτά; Πολλοί είναι οι λόγοι και άλλες τόσες οι αφορμές μας για να αποστατήσουμε από τον Θεό μας. Αλλά ένας είναι ο τρόπος: πώς η σκέψη μας χειρίζεται τα ερεθίσματα που λαμβάνει και τί τελικά πράττει η ελεύθερη βούλησή μας. Η σκέψη μας οδηγεί σε συμπεράσματα και αυτά σε αποφάσεις· έπειτα πράτουμε κατά την βούλησή μας. Ποια είναι όμως αυτά τα ερεθίσματα που επεξεργάζεται η σκέψη μας και καταλήγουμε σε πράξεις; Είναι οι λογισμοί· αγαθοί ή πονηροί.

Οι καλοί λογισμοί προέρχονται από το Θεό: είναι η παρηγορία, η ενίσχυση, ο φωτισμός ή ακόμα ο έλεγχος της συνείδησής μας. Οι κακοί λογισμοί προέρχονται από τον μισάνθρωπο διάβολο και τους χρησιμοποιεί ακατάπαυστα και επίμονα για να αλλώσει τον άνθρωπο και να τον εξοντώσει. Οι κακοί λογισμοί, σαν άλλα νοερά θηρία, μας κυκλώνουν και καραδοκούν για τη στιγμή που εμείς θα δείξουμε αδυναμία και θα τους δεχτούμε, αρχίζοντας απλώς να τους δίνουμε λίγη σημασία στην αρχή και περισσότερη στη συνέχεια έως ότου να τους πιστέψουμε. Τότε πέφτουν πάνω μας και μας κατασπαράσσουν. Αδειάζουν τους καλούς λογισμούς από το μυαλό μας και φυγαδεύουν τη χάρη του Θεού, αφού η Χάρις του Θεού δεν μπορεί να συνυπάρξει με τους λογισμούς και τα έργα του σκότους. Έτσι οι κακοί λογισμοί μας παραδίδουν έρμαια στην απιστία και την αποστασία από τον Θεό, το συνάνθρωπο, τον ίδιο μας τον εαυτό.

Είναι συνεχής και αδυσώπητος ο πόλεμος του διαβόλου μέσω των λογισμών. Μας το δίδαξε ο Χριστός, μας το μεταφέρει η εμπειρία των Αγίων Πατέρων της Εκκλησίας μας. Το συνειδητοποιούμε στην καθημερινή μας ζωή. Πολλές ψυχές χάθηκαν και εξανεμίστηκαν από τους λογισμούς. Ο άνθρωπος έπεσε από τον παράδεισο από έναν λογισμό. Κάθε αμαρτία, κάθε ανόσιο έργο ξεκινά από έναν κακό λογισμό. Ότι σπείρεις στο κεφάλι σου, αυτό θα θερίσεις στη ζωή σου. Αν εξετάσουμε προσεκτικά, πριν από κάθε μας αμαρτία, μια σκέψη είχε έρθει και ριζώσει στο κεφάλι μας.

Τα περισσότερα ψυχικά προβλήματα που ταλανίζουν το σύγχρονο άνθρωπο έχουν προέλθει από έναν κακό λογισμό στον οποίο δόθηκε έδαφος. Αυτοί είναι που μας οδηγούν σε απόγνωση, απελπισία, κατάθλιψη, στενοχώρια. Κάθε πληγωμένο θήραμα κυνηγιέται και κατασπαράσσεται πιο εύκολα από τα θηρία. Αυτό ο διάβολος το ξέρει πολύ καλά και για αυτό μας βομβαρδίζει με λογισμούς ακατάπαυστα και αλύπητα.

Εμείς όμως τι μπορούμε να κάνουμε σε ένα τόσο σκοτεινό και ασίγαστο πόλεμο; Η οδός είναι απλή. Μας την δείχνει η Εκκλησία μας: επαγρυπνούμε και αποδιώχνουμε αμέσως τους κακούς λογισμούς· μετοχή στο Ποτήριο της Ζωής, δηλαδή μετάληψη των Αχράντων Μυστηρίων - όπλο και πανοπλία φοβερή και αδιαπέραστη· εξομολόγηση ουσιαστική, απαλλαγμένη από εγωισμούς και πάθη· προσευχή και νηστεία και πότισμα της καρδιάς και του νου μας με την ευχή: «Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με» που πραγματικά κάνει τους δαίμονες να φρίτουν και να ανακόπτονται. Και τέλος, απόλυτη εμπιστοσύνη και υπακοή στο θέλημα του Θεού, που αγαπά τον άνθρωπο ασύγκριτα, απύθμενα και ανεξιχνίαστα. Κάθε φορά που ένας κακός λογισμός ζαλίζει τη σκέψη μας εμείς με θάρρος να απαντούμε με τα λόγια του προφήτου Δαυΐδ: «Ἀγαπήσω σε, Κύριε, ἡ ἰσχύς μου. Κύριος στερέωμά μου καὶ καταφυγή μου καὶ ῥύστης μου. Ὁ Θεός μου βοηθός μου, ἐλπιῶ ἐπ᾿ αὐτόν, ὑπερασπιστής μου καὶ κέρας σωτηρίας μου καὶ ἀντιλήπτωρ μου.» [ψαλμός 17, στιχ. 2-3]

http://www.in-agiounikolaoutouneou.gr/
toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 35855
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 7:29 am
Τοποθεσία: ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ (ΤΟΥΛΑ) - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ - ΑΘΗΝΑ

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από toula »

Επειδή συγχωρούσα!!!

Όταν αναγνωρίστηκε Άγιος, ο Άγιος Νεκτάριος το 1961, σε μια μονή του Αγίου Όρους, δημιουργήθηκαν δύο παρατάξεις Μοναχών. Οι μεν παραδέχονταν την Αγιότητά του, οι δε την αμφισβητούσαν.

Ο Ηγούμενος της Μονής, βλέποντας την κατάσταση που δημιουργήθηκε στο Μοναστήρι, κάλεσε μια μέρα τους Μοναχούς και τους είπε:
- Δεν θα γίνει το θέμα της αγιοσύνης του Νεκταρίου, αιτία να χάσουμε τις ψυχές μας, αντιμαχώντας μεταξύ μας.

- Δεν θα γίνει το θέμα της αγιοσύνης του Νεκταρίου, αιτία να χάσουμε τις ψυχές μας, αντιμαχώντας μεταξύ μας. Κηρύττω τριήμερη νηστεία και με την προσευχή μας, να ζητήσουμε από το Θεό να μας αποκαλύψει, αν ο γέροντας Νεκτάριος είναι Άγιος ή όχι!
Πράγματι αυτό και έκαναν.

Την τρίτη ημέρα, και ενώ ετοιμαζόταν ο Ηγούμενος να κατέβει στην Εκκλησία, χτυπάει διακριτικά η πόρτα του κελλιού του και μπαίνει μέσα ο Άγιος Νεκτάριος! Όταν μπήκε μέσα, ο Ηγούμενος αμέσως τον αναγνώρισε και έπεσε να τον προσκυνήσει.

Του λέει τότε ο Άγιος Νεκτάριος:
- Αδερφέ Αθανάσιε (έτσι έλεγαν τον Ηγούμενο), πήγαινε και πες τους Πατέρες να μην κουράζονται! Ο Κύριος με Αγίασε και είμαι Άγιος, θαυματουργός και μυροβλύτης! Γνώρισε δε, ότι ο Κύριος δεν με αγίασε για κανένα άλλο λόγο, παρά μόνο επειδή συγχωρούσα...!!!

(+) Δημήτριος Παναγόπουλος, Ιεροκήρυκας
http://www.in-agiounikolaoutouneou.gr/
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Ψυχοφελή μηνύματα...

Δημοσίευση από aposal »

«Αποτελεί μεγάλο μέσον κάθαρσης το αμαρτημάτων μας η φιλική διάθεση και η αγάπη προς τον συνάνθρωπό μας».
Αγ. Ιω. Χρυσόστομος
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Μηνύματα”