π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Συντονιστής: Συντονιστές

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Re: π. Ανδρέας Κονάνος (διάφορες ομιλίες)

Δημοσίευση από toula »

ΨΥΧΙΚΗ ΚΑΛΟΚΑΙΡΊΑ FOR EVER

Αυτό που με μαγεύει πολύ στις ανθρώπινες σχέσεις είναι το άνοιγμα των καρδιών και το μοίρασμα της αλήθειας μας. Δεν μπορώ τις παρέες και τις κουβέντες που μιλάς μονίμως «περί ανέμων και υδάτων», χωρίς καθόλου να πεις κάτι που πράγματι σε απασχολεί, κάτι απ’ τον μέσα σου κόσμο, τον κρυφό και μυστικό. Ό, τι κι αν είναι αυτό. Είτε καλό είτε κακό, είτε άγιο είτε αμαρτωλό, είτε φωτεινό είτε σκοτεινό.
Το μοίρασμα, τα κάνει όλα φωτεινά, όλα ανθρώπινα, όλα θεϊκά και μυσταγωγικά.
Είναι κάποιοι άνθρωποι που τους ξέρεις λίγες μόνο ώρες και μιλάς λες και γνωρίζεστε χρόνια. Μιλάς, λες και είσαι στο δωμάτιό σου και παραμιλάς, χωρίς φόβο, άγχος, ντροπή, ανασφάλεια, αναστολές, υπεκφυγές και άμυνες.
Προσωπικά, δεν έχω κανένα χάρισμα να αλλάζω τους ανθρώπους, δεν κάνω θαύματα, δεν μεταμορφώνω κανέναν. Αυτό όμως που γίνεται μερικές φορές, με συναρπάζει. Το ότι, δηλαδή, μπορεί ο άλλος να είναι απόλυτα χαλαρός μπροστά μου, και εγώ μπροστά του.
Το ξεκούμπωμα του πουκάμισου που σε πνίγει μέχρι το λαιμό, το ξεσφίξιμο της γραβάτας που σε κάνει να σκας.
Σε τέτοιες συζητήσεις δεν έχεις ούτε πονοκέφαλο, ούτε σκέφτεσαι «να τελειώνουμε, να φύγουμε», ούτε θες να κοιτάξεις στο κινητό να δεις μηνύματα και likes, ούτε το ρολόι να δεις τι ώρα πήγε, ούτε λες ψέματα «μωρέ, τώρα θυμήθηκα ότι πρέπει να πάω να πάρω κάτι πράγματα απ’ το σούπερ μάρκετ, νομίζω πρέπει να φεύγουμε». Είσαι εκεί, είσαι εδώ, ζεις το παρών, την παρουσία του άλλου, του εαυτού σου, και αν έχεις μάτια βλέπεις και την Παρουσία του Θεού, ο Οποίος είναι πάντα παρών σε ό, τι αληθινό και γνήσιο εκτυλίσσεται σ ‘αυτό τον πλανήτη.
Είναι οι στιγμές που χαίρεσαι που είσαι άνθρωπος, και νιώθεις ότι καταξιώνεις τον τίτλο αυτό, «άνθρωπος». Πλουτίζεις, ακόμα κι αν ακούς τα πιο πεζά, φτωχά, ρηχά κι ανθρώπινα πράγματα. Όλα, αν το καλοσκεφτείς, ρηχά είναι σ’ αυτό τον κόσμο. Η ψυχική συμμετοχή όμως και το δόσιμο της καρδιάς, η αποδοχή και η αγάπη, τα κάνει όλα να μοιάζουν - και να γίνονται !- υπερκόσμια.
Στο πιο ταπεινό μαγαζάκι, μπορείς να νιώθεις λες κι είσαι στο Hilton και μένεις σε σουίτα με το πιο τέλειο service. Μπορεί να πίνεις κάτι απλό, και να σου φαίνεται μεθυστικό. Μπορεί να σε τσιμπάνε τα κουνούπια στα γυμνά σου πόδια – τον τσάκισαν τον φίλο μου στη φωτό!!! ενώ εγώ γλίτωσα με το ράσο- και παρόλα αυτά να μη θες να σηκωθείς.
«Σε ξέρω μόλις λίγες ώρες, και σου λέω τα πάντα, τόσα πολλά, τόσα προσωπικά, τόσα μυστικά, τόσα δικά μου πράγματα. Δεν φοβάμαι μην εκτεθώ, μην παρεξηγηθώ, μην πεις ¨πω πω πω¨, ¨ντροπή¨, ¨κακό¨».
Όχι, δεν μου είπε μόνο ο Θ. αυτή τη φράση.
Την ίδια κουβέντα είπα κι εγώ σ’ αυτόν.

Ακούω, μιλάω, δέχομαι, παίρνω, δίνω, ζυμώνομαι, αλλοιώνομαι, επηρεάζομαι, αλλάζω.
Διαδραστικότητα λέγεται όλο αυτό. Ανταλλαγή ψυχικών ενεργειών, πνευματικών εμπειριών, βιωμάτων απλών, ταπεινών, υψηλών, χοϊκών, όλα στο on!!!
Αυτό είναι για μένα καλοκαίρι!
Κάτι που μπορεί να κρατά όλο το χρόνο, σε επίπεδο ψυχικό. Διότι η άνοιξη και ο χειμώνας, βιώνονται κυρίως στην καρδιά μας, κι όχι απλά στο ημερολόγιο.
Ψυχική καλοκαιρία, όλο το χρόνο.
Στο εύχομαι. Σε ευχαριστώ αν μου το εύχεσαι κι εσύ.

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

Άντεξες ήδη 8 μήνες του 2020.

Σα να κατάπιε η ψυχή σου
βιώματα αιώνων.
Όλα συμπυκνωμένα,
όλα πολλά,
κι όλα άφιλτρα
για την τρυφερή καρδιά σου.
Κι ακόμα χτυπά
και συνεχίζει να ‘ναι κόκκινη
και ζουμερή
κι ονειροπόλα.

Δύναμη!!!

π. Ανδρέας Κονάνος

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Χαρμολυπη.. :smile: :(
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

«ΧΕΣΤ@ΚΑ»!!!!

Ήταν τόσο όμορφη η παρέα μας σε καφετέρια κεντρικού βιβλιοπωλείου στο Σύνταγμα. Τα λέγαμε με φιλικό ζευγάρι, περνάγαμε τέλεια, κάθε λίγο βάζαμε στα χέρια μας το πηχτό ζελέ, ένα αντισηπτικό σκέτη αηδία. Τα παιδιά της οικογένειας χάζευαν διάφορα παιχνίδια στον κάτω όροφο, και κάθε λίγο ανέβαιναν πάλι πάνω να δώσουν το «παρών», και να μας ανακοινώσουν με ενθουσιασμό τι καινούργιο βρήκαν: πληκτρολόγια, βιβλία, πλαστελίνες, κινητά, και άλλα τέτοια θαυμαστά του παιδικού βασιλείου.
Έβλεπα τον ενθουσιασμό και τη χαρά στα μάτια τους, την δίψα για ζωή και χαρά και για ατέλειωτες…αγορές. Λεφτά να έχεις να δίνεις διαρκώς.
Οι γονείς προσπαθούσαν να φρενάρουν λίγο την κατάσταση, για λίγη οικονομία και αυτοσυγκράτηση.
Κάποια στιγμή, μάλλον για να στρέψει το ενδιαφέρον του γιου του αλλού, λέει ο πατέρας στο καμάρι του: «Βρε, σταμάτα να τρέχεις! Κοίτα ποιον έχουμε εδώ! Είναι αυτός που ακούμε ομιλίες του στο σπίτι!»
Ο μικρός απτόητος κι αδιάφορος, συνέχιζε να ζητάει λεφτά, νέα ψώνια, καινούργια παιχνίδια και δώρα.
«Παιδί μου, κάτσε να μιλήσουμε λίγο σοβαρά. Κοίτα τον φίλο μας, μίλα του λίγο».
«Έλα τώρα, μπαμπά! Θέλω να μου το πάρεις αυτό το παιχνίδι! Το υποσχέθηκες!»
«Ναι, θα το δούμε, μα μίλα και με τον πάτερ λίγο, ρε παιδί μου! Πάρε τα μάτια σου από το κινητό, άσε τα ψώνια. Ξέρεις τι σπουδαίος είναι αυτός ο πάτερ; Είναι και γιουτιούμπερ!! Έχει δικό του κανάλι στο YouTube, σου λέω! Κάνει βιντεάκια, είναι youtuber!!»
Οπότε, γυρίζει ο μικρός και δίνει μια απάντηση μεγαλοπρεπέστατη: «Χέστηκα!!!»
Η μάνα κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό και να της φύγει ο καφές με τα παγάκια. Και δεν την έφτανε που το άκουσε μια φορά, ήθελε να επαληθεύσει αν άκουσε καλά, και ξαναρώτησε αυστηρά τον μικρό. «Τι είπες;;!!!»
Κι αυτός, αντί να ανακαλέσει και να το ξανασκεφτεί καλύτερα, πολύ πρόθυμα το επανέλαβε: «Χέστηκα!!!»
Εγώ ένιωσα τόσο λυτρωτικά και χαλαρά, που άρχισα να γελάω.
Και λέω στους γονείς: «Μα να μη συγκινώ καθόλου ένα παιδί 8 χρονών που είμαι youtuber;!!! Χαχαχα»
Πέθανα στα γέλια! Οι γονείς κοκκίνησαν οι καημένοι, τι έφταιγαν κι αυτοί.
Γυρίζω και λέω χαμογελώντας στο μικρό: «Ναι; Χέστηκες;» «Ναι», μου λέει ξανά χαμογελώντας.
Εκεί κατάλαβα πόσο ασήμαντα είναι κάποια πράγματα για τα παιδιά, που για εμάς ίσως φαντάζουνε σπουδαία.
Ένιωσα να γειώνομαι τόσο όμορφα και γλυκά. Και, να σου πω;, προτιμώ τη χύμα απάντηση του παιδιού, από κάτι γλοιώδεις και υποκριτικούς επαίνους ενός μεγάλου, που δεν πιστεύει πιθανόν τίποτε από όσα λέει.
Κοίτα πώς βλέπουν τα παιδιά, πώς βαθμολογούν και αξιολογούν πράγματα που για εμάς μοιάζουνε σπουδαία.
Όχι ότι είχα κάποιο καημό ή προσδοκία να καταλάβει το παιδί και να εκτιμήσει ένα κανάλι. Καθόλου δεν με ένοιαζε.
Θυμήθηκα και τον Χριστό που είπε, «να γίνετε σαν τα παιδιά».
Τα παιδιά - μεταξύ άλλων - είναι αληθινά, θέλουν παιχνίδια, χαρά, ξεκούραση και εκτόνωση, δράση, δημιουργία, ζωή και ζωντάνια. Δεν μπορούν τα καλούπια, τους τύπους και καθωσπρεπισμούς, το χαμομήλι και τη ρηχή ζωή.
Λένε αυτό που νιώθουν, δεν ξέρουν να υποκρίνονται. Δεν μένουν σε ετικέτες, τίτλους, χρώματα, στολές ή εμβλήματα που φοράς ή επικαλείσαι!
Μπορεί να τα δουν όλα αυτά, να τα προσπεράσουν αδιάφορα και να πουν έτσι απλά: «Χέστηκα!»
Στο τέλος γίναμε πολύ καλοί φίλοι και ελπίζω να δει και κανένα βιντεάκι μου, στο «σπουδαίο» κανάλι μου.
Μιας και – όπως είπε ο μπαμπάς του- είμαι και… youtuber!!!
«Πάτερ μου, συγγνώμη, για το παιδί μας, γίναμε ρεζίλι μπροστά σου!»
«Να σας πω κάτι, εγώ κρατάω ότι το παιδί σας ένιωσε χαλαρά και άνετα μπροστά μου και εκφράστηκε όπως θα έκανε αν ήσασταν μόνοι στο σπίτι! Αυτό, για μένα, είναι μεγάλη επιτυχία. Δεν ενοχλήθηκα καθόλου! Άλλωστε - μεταξύ μας- συμφωνώ μαζί του!! Σιγά το πράμα. Έλα, πιες τον καφέ σου τώρα και μην το σκέφτεσαι άλλο»
«Πάτερ, είσαι αληθινός!»
«Βλακείες!»
Τελικά, τι ωραίο να έχεις παιδί και να σου λέει τόσο χύμα αλήθειες, στον 5ο όροφο, σε καφετέρια γνωστού βιβλιοπωλείου, στο Σύνταγμα.
Ευγνώμων.

π. Ανδρέας Κονάνος

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

ΕΝΑ ΤΕΛΟΣ, ΜΙΑ ΑΡΧΗ

Αγαπητοί μου φίλοι και φίλες, εύχομαι να είστε όλοι καλά!
Σήμερα είναι μια μέρα - ορόσημο για τη ζωή μου.
Κάτι πολύ σημαντικό τελειώνει.
Και κάτι καινούργιο αρχίζει.

Σήμερα, 24/8/20, υπέβαλα στην ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών την παραίτησή μου από τις τάξεις του Κλήρου, και έγινα πάλι ένας απλός πολίτης αυτού του κόσμου. Πλέον, είμαι «σκέτο», ο Ανδρέας Κονάνος.
Οι λόγοι της αποχώρησής μου είναι αρκετοί και δεν θα αναλυθούν σήμερα εδώ. Με το κείμενο αυτό θέλω να κάνω μόνο δύο πράγματα: Α. Να σε ενημερώσω για την αλλαγή αυτή στη ζωή μου και Β. Να εξηγήσω τον τρόπο που θα δραστηριοποιούμαι από εδώ και πέρα. Και μόνο αυτό.
Μετά από 20 χρόνια ιερατικής ζωής, σήμερα αποχωρίζομαι τα ράσα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν «τα πετάω» με περιφρόνηση και αποστροφή! Τα φιλώ και τα ευγνωμονώ, διότι για 2 δεκαετίες μου έδωσαν την ευκαιρία να κάνω «πατρίδα» μου όλη τη Γη, να ζήσω καταπληκτικές θεανθρώπινες στιγμές και να γνωρίσω ωραίους ανθρώπους σε όλα τα μέρη του κόσμου.
Και τώρα, προχωράω παρακάτω.
«Φεύγω» από κληρικός. Μα η καρδιά μου, η ουσία και ο πυρήνας μου, παραμένουν μαζί σου, αμετακίνητα. Αυτά δεν θα αλλάξουν ποτέ, παρόλο που η μορφή και η εμφάνισή μου θα είναι πλέον αλλιώς.
Η αγάπη και η Αλήθεια του Θεού που με συγκινούσαν από παιδί, θα συνεχίσουν να με συγκινούν και να με μαγνητίζουν πάντα, όπως το οξυγόνο και το φως.
Θα εξακολουθώ να διακονώ και να αγαπώ τον κάθε άνθρωπο που συναντώ. Θα γράφω, θα μιλάω και θα βοηθώ με τις φτωχές δυνάμεις μου, όποιον μπορώ.
Με αυθεντικότητα και ειλικρίνεια, αλλά με περισσότερη πλέον ανοιχτοσύνη, ευρύτητα και ελευθερία.
Η φωνή μου θα εξακολουθεί να «ηχεί» και να ακούγεται με καθαρότητα και διαύγεια δίπλα σας, στη θλίψη και τη χαρά σας.
Ένα νέο κεφάλαιο ζωής ανοίγεται μπροστά μου και θα χαρώ να είμαστε συνοδοιπόροι.
Δεν ξέρω αν αύριο ζω. Ούτε ξέρω για πόσο ακόμα θα μπορώ να μιλώ, να γράφω και να επικοινωνώ μαζί σας.
Ξέρω όμως ότι, όσα ακόμα «αύριο» μου χαρίσει ο Θεός – μήνες, χρόνια ή δεκαετίες- θα ήθελα να είναι αυθεντικά και αληθινά.
Δεν έχω να παρουσιάσω αγιότητα και μεγάλες αρετές, πέρα από την αλήθεια και εντιμότητα της καρδιάς μου.
Αυτή ακριβώς η επίγνωση, μου δίνει χαρά και δύναμη να προχωρήσω, έχοντας τον Θεό και την Αγάπη Του πάντα δίπλα μου.
Μπορώ να μιλάω ώρες για όλα αυτά, μα δεν θέλω να σε κουράζω. Αρκετά για σήμερα.
Άλλωστε, θα τα λέμε.
Ευγνώμων για όλα,

Ανδρέας Κονάνος

Άβαταρ μέλους
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από aposal »

Θλιβερό...
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Πολυ στενοχωρηθηκα.. :(

Ομως, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ, συμβαινουν στη ζωη..

Θα διατηρησω τη φλογα που εχω να διαβαζω τα γραπτα του.. Ειναι μεγαλη η προσφορα τους αλλα και η προσφορα του προσωπου που τα εγραψε. Αποδεικνυεται περιτρανα οτι ολα τα καλα που εχει ο καθενας μας να δωσει δεν του ανηκουν προσωπικα, αλλα ανηκουν στο Θεο.

Περα ομως απο ολα αυτα,
εκεινο που στην ουσια εχω να πω,,
ειναι οτι ο λογος που στενοχωριεμαι που αποσχηματοποιηθηκε ο εν λογω, εγω φταιω που στενοχωριεμαι,
( κοιταξτε τωρα ενα οξυμωρο πραγμα, ΔΕΝ μπορω να τον προσφωνησω καν, ΔΕΝ μπορω να τον πω σκετα Ανδρεα Κονανο, ουτε μπορω να τον πω πρωην πατερα Κονανο),
να, και γι αυτο ακομα το παραπανω,
ΠΑΛΙ εγω φταιω,
γιατι η ισχνη διανοια μου, δεν με αφηνει να κατανοησω ορισμενα πραγματα,
ορισμενα πραγματα τα αντιλαμβανομαι μονοδιαστατα,
μονο απο το Α στο Β τα καταλαβαινω και οχι απ το Β στο Α.

Και επειδη λογω της με δικη μου ευθυνη αδυναμιας στην κατανοηση τους,
παλι για τον ιδιο λογο διαφωνω (επειδη παλι δεν το καταλαβαινω),
διαφωνω οτι ισως ο ερωτας να επαιξε ρολο σε αυτην την εξελιξη, οπως γραφτηκε σε αλλη δημοσιευση..

Ολα τουτα επειδη δεν μπορω να το καταλαβω..
Δε μπορω να καταλαβω για παραδειγμα την επιθυμια ενος μαραθωνοδρομου να ειναι ξεκουραστος, ενος κολυμβητη να ειναι στεγνος και οχι μουσκεμα απ το νερο..

Δεν μεμφομαι, ουτε προσαπτω τιποτα στον Α.Κ.,
αλλωστε απο που κι ως που να τον φτασω εγω σε αξια,
απλα περιγραφω την αμηχανια μου και την αδυναμια κατανοησης μου σε ολα αυτα,
και τη βαθεια μου στενοχωρια,
που ουτε πώς να προσφωνησω δεν ξερω,
ενα προσωπο τοσο προσφιλες κ αγαπημενο για τοσα χρονια..

Ειναι τοσο ιδιαιτερο αυτο το ζητημα, που δεν εχω κατι αλλο να πω, περα απο την περιγραφη της αμηχανιας μου..

Ας ειναι παντα καλα ο αδελφος μας :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.

Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Ομως τωρα σκεφτηκα και τουτο:

Ευτυχως που δεν καταλαβαινω πως γινονται αυτα,
γιατι αν τα καταλαβαινα,
τοτε αντι για αμηχανια, θα ενιωθα χειροτερα,
αν ηταν κατανοητα ολα αυτα,
τοτε θα παραιτουντο καθ εκαστην, παπαδες, αρχιμανδριτες, καλογεροι, δεσποτες..

Ευτυχως λοιπον που δεν καταλαβαινω,
που κανενας μας δεν καταλαβαινει,
τα μυστηριωδη της ζωης μας,
τα ακαταληπτα του Θεου..

Ας γινει το θελημα Του..

Άβαταρ μέλους
Μ.Δ.Κ.
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από Μ.Δ.Κ. »

Δυστυχώς, κάποτε θυμάμαι - πάλαι ποτέ- γράψαμε κάτι σαν επιφύλαξη για τον εν λόγω, και εγώ και νομίζω και ο Διονύσης, και η Τούλα είχε βγάλει ΄΄καντήλες΄΄ ( δεν μπόρεσα να κρατηθώ.....το έγραψα)
Αληθές είναι το πραγματικό, και Αλήθεια ο ίδιος ο Κύριος, μόνο Αυτός μπορεί να μας ελευθερώσει.

toula
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας

Δημοσίευση από toula »

Tα τελευταία χρόνια, δεν θυμάμαι πόσα, μάλλον 3-4 ο πρώην ιερέας περί ου ο λόγος, έκανε τον dealer. Διαφήμιζε μέσα από την σελίδα του στο φβ ένα διαιτολογικό κέντρο που το ειχε μαλλον κάποιος φίλος του και εκείνος έκανε την ψυχολογική υποστήριξη, σε κάθε παχύσαρκο άτομο που ήθελε να αδυνατίσει. Με είχε ξενίσει πολύ αυτό. Δεν μου άρεσε καθόλου αλλά το προσπέρασα. Σκέφτηκα ότι ήθελε να υποστηρίξει κάποιον φίλο του και προσπάθησα να τον καταλάβω. Μετά διαφήμιζε στην σελίδα του, έναν καλό φωτογράφο, έναν καλό μάγειρα, έναν καλό ζωγράφο, έναν καλό μουσικό κλπ. Μέχρι και έναν βουλευτή της ΝΔ που ήταν πνευματικοπαίδιτου μας διαφήμισε και μας προέτρεπε, αν ανήκουμε σε αυτόν τον χώρο, να τον υποστηρίξουμε γιατί είναι εξαιρετικό παιδί (Κ. Κυρανάκης)!

Είχε ξεφύγει από την πνευματικότητα που είχε, τότε που τον πρωτογνώρισα και έτρεχα με την κόρη μου σε κάποιες ομιλίες του σε γειτονικές ενορίες μας και είχα αγοράσει και δύο βιβλία του. Ναι, είχε ξεφύγει. Το έβλεπα, το αισθανόμουν ότι κάπου έχανε στα γραφόμενά του από το κύριο νόημα της ορθοδοξίας. Δεν μιλούσε πουθενά για μετάνοια, για εξομολόγηση, για θεία ευχαριστία. Υπήρχε μόνο αγαπολογία στα γραπτά του. Καλός ψυχολόγος αλλά όχι καλός παπάς.

Είχα γράψει νομίζω ότι μάλλον ο έρωτας είναι η αιτία. Ισως επειδή γνωρίζω δύο περιπτώσεις αρχιμανδριτών (εδώ και πολλά χρόνια) που αποσχηματίσθηκαν επειδή ερωτεύτηκαν και εντέλει παντρεύτηκαν. Ο έρωτας είναι καταλυτικος παράγων στην μέση ηλικία των ανδρών και πόσω μάλλον όταν έχουν ζήσει στερημένοι από αυτόν. Είναι αυτοί που δεν γνώρισαν τον θείο έρωτα όταν χειροτονήθηκαν ή νόμισαν ότι τον γνώρισαν. Μόνο για αυτόν τον λόγο, έγραψα ότι μάλλον είναι αυτή η αιτία, χωρίς να γνωρίζω τίποτα περισσότερο.

Κρίμα!!! Λυπάμαι πάρα πολύ!!! Είναι μεγάλη αμαρτία αυτή!! Καλή μετάνοια!!

Ο Θεός να μας ελεήσει!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορες Ομιλίες”