Γέροντας Αμβρόσιος

Βιογραφία των Αγίων και Γερόντων τις Εκκλησίας μας

Συντονιστές: ntinoula, Συντονιστές

Απάντηση
magdalena
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Γέροντας Αμβρόσιος

Δημοσίευση από magdalena »

Γεια σας, εδώ και καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και μου αρέσουν πάρα πολύ! Μου αρέσει να κάθομαι με τις ώρες να διαβάζω τις απόψεις σας σε διάφορα θέματα και όταν βλέπω πως περνάει η ώρα ούτε που το καταλαβαίνω. Γι' αυτό συγχαρητήρια σε όσους πήραν αυτή την πρωτοβουλία του forum.

Θα ήθελα επίσης να κάνω μια ερώτηση (ίσως η χρήστης "εκπαιδευτικός" ξέρει καλύτερα γιατί στη διήγηση του θαυματος σε αυτήν, το οποίο ήταν συγκλονιστικό, αναφέρθηκε σχετικά) αν ξέρετε κάτι για τον Γέροντα Αμβρόσιο (κοιμήθηκε πρόσφατα και ήταν σε ένα μοναστήρι Παναγία Γαυριώτισσα, αν δεν κάνω λάθος στον Παρνασσό) και κατά πόσο είναι άγιος άνθρωπος, όπως έχω ακούσει να λένε. Ξέρω άτομα που τον έχουν γνωρίσει αλλά δε μου έχουν πει πολλά πράγματα γι' αυτόν και σκέφτηκα μήπως κάποιος ξέρει να πει κάτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
vfilip
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 695
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από vfilip »

Σου παραθέτω ένα απόκομμα που δημοσιεύτηκε στον Ορθόδοξο τύπο για τον θαυμαστό αυτόν γέροντα .
Ας έχομαι την ευχή του .

Εικόνα
ekpaideytikos
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από ekpaideytikos »

Ακόμα δεν το έχω ξεπεράσει ότι κοιμήθηκε ο γέροντας , οποίος ταλαιπωρήθηκε από πολλές ασθένειες.
Ήταν ο πρώτος που με σταύρωσε και μου είπε και εμένα και των άλλων παρευρισκομένων τι έπρεπε να αποφεύγουμε για να έρθει η χάρις του Θεού και να εισακουσθεί το αίτημά μας. Ο καθένας άκουγε έκπληκτος προσωπικά του γεγονότα ,που οι υπόλοιποι δεν τα ήξέραν. Είμαστε με τον πνευματικό μας και 3 πνευματικοπαίδια του άρα γνωστοί μεταξύ μας. Μας είχε συγκλονίσει γιατί μας μιλούσε ενώ δεν μας έβλεπε στην ουσία, και μας απάντησε προσωπικά για τον καθένα.
Σε άλλη επίσκεψή μου, κάνοντας κομποσχοίνι, μου είπε την πορεία της ασθένειάς μου, και ακριβώς έτσι εξελίχθηκε.
Είχα τη ευλογία να τον συναντήσω 4 φορές και πολύ με παρηγόρησε.
Να έχουμε την ευχή του.
magdalena
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από magdalena »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Στην πραγματικότητα τον έχω γνωρίσει και εγώ, αλλά όταν πήγα να τον δω μαζί με την οικογένεια μου είχα την εντύπωση ότι θα αρχίσει να λέει τα ονόματά μας χωρίς να μας γνωρίζει, καθώς είχα ήδη ακούσει από έμπιστο άτομο ότι έχει χάρισμα.
Έτσι απαγοητεύτηκα λίγο όταν όχι μόνο δεν είπε σε κανέναν το όνομα αλλά συνεχώς ξεχνούσε το όνομα του πατέρα μου. :!:

Το ξέρω, ότι δεν πήγα με καλό λογισμό να τον δω. Περίμενα κάτι θαυμαστό και όταν δεν είδα τίποτα άρχισα να αμφιβάλλω. Μετά από καιρό κατάλαβα ότι πρέπει να αντιμετωπίζεις διαφορετικά τέτοιους ανθρώπους και όχι να περιμένεις θαύματα

Με βοηθήσατε πολύ και αν έχει και κάτι άλλο να πει κάποιος πολύ θα με ενδιέφερε :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βίοι Αγίων και Γερόντων”