Γάμος και Μοιχεία: Σημεία των Καιρών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

O Πατήρ Αντώνιος σε ποιό θέμα είναι να του γράψω;
Γιατί γίνετε χαμός απο θέματα.
spirosn
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: ΣΠΥΡΟΣ ΝΑΥΠΛΙΟΝ

Δημοσίευση από spirosn »

lovethink έγραψε:Zωγράφισες :D
Σου βγάζω το καπέλο
Τι θα πει ο κόσμος
Τι θα πει η κοινωνία
τι θα πουν οι συγγενείς
Τι θα πει ο ιερέας
Τι θα πουν οι νόμοι
Τι τι τι τι τι τι τι
Θες να γίνεις μοναχός ? θα αντιδράσουν
Θες να μείνεις παρθένος ? θα σε κοροιδέψουν
Θες να παντρευτείς ? θα πρέπει ακόμα και αν τρως ξύλο να μη πεις τίποτα και να μην απευθυνθείς πουθενά σε κανένα σύλλογο σε καμμία στήριξη αλλά να κάθεσαι να τις τρως
Θες να κάνεις έρωτα πριν το γάμο ? στη κόλαση
Θες να κάνεις έρωτα μετά το γάμο ? εκπλήξεις δυσάρεστες

Ολα έχουν δύο όψεις και ο καθένας εξαργυρώνει αυτό το νόμισμα με τις δύο όψεις από τη πλευρά που μπορεί και αντέχει

Δεν αναιρεί ΚΑΝΕΙΣ τα λόγια Του Ευαγγελίου
Αλλά δεν αναιρεί και ΚΑΝΕΙΣ Τη Χάρη Του Θεού που ξέρει και δρα όπου θέλει όπως θέλει ελεύθερα έξω από νόμους και κανόνες και μπορεί να σώσει ανθρώπους από όποιαδήποτε περίπτωση σε όποιαδήποτε στιγμή σε όποιαδήποτε φάση

Ναι Θεέ μου είμαι αδύναμος και δεν μπορώ να κατανοήσω τα γιατί των νόμων
Αλλά σε παρακαλώ μη μου λογίσεις αυτή την αμαρτία γιατί νήπιο είμαι
και σαν νήπιο έχω ανάγκη να με κρατάς απ'το χέρι
Βόηθα με να είμαι ψυχολογικά καλά , είτε παντρεμένος είτε άγαμος είτε παρθένος είτε πόρνος είτε είτε είτε είτε
Να είμαι καλά ψυχολογικά για να μπορώ να έχω δυνάμεις να προσπαθώ για το καλύτερο

Τhat's all folks :wink: για μένα τουλάχιστον
ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ.ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ
ΤΟ ΗΘΟΣ ΣΟΥ.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

spirosn έγραψε:
lovethink έγραψε:Zωγράφισες :D
Σου βγάζω το καπέλο
Τι θα πει ο κόσμος
Τι θα πει η κοινωνία
τι θα πουν οι συγγενείς
Τι θα πει ο ιερέας
Τι θα πουν οι νόμοι
Τι τι τι τι τι τι τι
Θες να γίνεις μοναχός ? θα αντιδράσουν
Θες να μείνεις παρθένος ? θα σε κοροιδέψουν
Θες να παντρευτείς ? θα πρέπει ακόμα και αν τρως ξύλο να μη πεις τίποτα και να μην απευθυνθείς πουθενά σε κανένα σύλλογο σε καμμία στήριξη αλλά να κάθεσαι να τις τρως
Θες να κάνεις έρωτα πριν το γάμο ? στη κόλαση
Θες να κάνεις έρωτα μετά το γάμο ? εκπλήξεις δυσάρεστες

Ολα έχουν δύο όψεις και ο καθένας εξαργυρώνει αυτό το νόμισμα με τις δύο όψεις από τη πλευρά που μπορεί και αντέχει

Δεν αναιρεί ΚΑΝΕΙΣ τα λόγια Του Ευαγγελίου
Αλλά δεν αναιρεί και ΚΑΝΕΙΣ Τη Χάρη Του Θεού που ξέρει και δρα όπου θέλει όπως θέλει ελεύθερα έξω από νόμους και κανόνες και μπορεί να σώσει ανθρώπους από όποιαδήποτε περίπτωση σε όποιαδήποτε στιγμή σε όποιαδήποτε φάση

Ναι Θεέ μου είμαι αδύναμος και δεν μπορώ να κατανοήσω τα γιατί των νόμων
Αλλά σε παρακαλώ μη μου λογίσεις αυτή την αμαρτία γιατί νήπιο είμαι
και σαν νήπιο έχω ανάγκη να με κρατάς απ'το χέρι
Βόηθα με να είμαι ψυχολογικά καλά , είτε παντρεμένος είτε άγαμος είτε παρθένος είτε πόρνος είτε είτε είτε είτε
Να είμαι καλά ψυχολογικά για να μπορώ να έχω δυνάμεις να προσπαθώ για το καλύτερο

Τhat's all folks :wink: για μένα τουλάχιστον
ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ.ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΤΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ
ΤΟ ΗΘΟΣ ΣΟΥ.
Είμαι εδώ πόσο καιρό ? πρώτη φορά μου λένε μπράβο για το ήθος μου !!!!
Μου κάνει τρομερή εντύπωση !!!!!
Δε πιστεύω στα μάτια μου !!!!!
Σε ευχαριστώ φίλε μου ψηφιακέ . Ελπίζω να μη σε απαγοητεύσω μόνο και σε άλλο ποστ μου πεις "το μετάνιωσα :lol: "
Καλώς όρισες κι όλας
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

Κι εγώ θέλω να πω ένα "ΜΠΡΑΒΟ" στο Μάνο γιατί πολύ απλά.....προτιμώ έναν ειλικρινή ληστή παρά έναν ύπουλο χριστιανό!!!

Επίσης θα ήθελα να παραθέσω κι ένα κείμενο που διάβασα πρόσφατα λόγω της επικείμενης κατάστασης που βιώνω τον τελευταίο καιρό. Μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί συνειδητοποίησα την ουσία της λέξης "άνθρωπος" μέσα σε ένα γάμο και την διαφορετικότητα της λέξης "φύλο".


-----------------------------------------
Πώς αναπτύσσεται μία αρμονική σχέση ανάμεσα στο ανδρόγυνο
Του Μητροπολίτη Λεμεσού Αθανασίου


Εκείνο που είναι απαραίτητο για τα παιδιά μας είναι αυτή η αρμονία που πρέπει να έχουμε στο σπίτι μας. Πώς μπορούμε να την αποκτήσουμε; Όλα αυτά τα ξέρουμε όλοι μας. Αλλά πώς μπορούμε να τα αποκτήσουμε; Είναι άσκηση ο γάμος. Δεν είναι εύκολο πράγμα. Ο γάμος είναι άσκηση μεγάλη. Τέχνη μεγάλη. Επιστήμη μεγάλη.
Πολλές φορές πάω στα Γυμνάσια και στα Λύκεια της πόλης μας, πηγαίνω σε όλα τα σχολεία της πόλης και επαρχίας μας. Αφού μιλήσω στα παιδιά, μετά μένουν οι τελειόφοιτοι και κάνουμε διάλογο. Ρωτούν τα παιδιά: "Πάτερ, γιατί είναι κακό να έχουμε σχέσεις μεταξύ μας δηλαδή προγαμιαίες σχέσεις; Γιατί η Εκκλησία είναι τόσο αυστηρή;" Λέω στα παιδιά ότι, ναι, η Εκκλησία είναι αυστηρή, όχι γιατί θέλει να καταργεί τις σχέσεις των ανθρώπων, αλλά γιατί θέλει να έχει τη σχέση στη σωστή της βάση. "Αν δε μάθεις από την εφηβική σου ηλικία να βλέπεις τον άλλο άνθρωπο όχι ως φύλο, με "ύψιλον", δηλαδή αν είναι άνδρας ή γυναίκα, άλλα ως πρόσωπο, ότι είναι ο Κώστας, η Ελένη, η Μαρία, ο Γιώργος, ο Αντρέας κ.τ.λ. και να αποδέχεσαι τον άλλο άνθρωπο ως πρόσωπο και να τον βλέπεις ως πρόσωπο, τότε και στο γάμο σου θα δημιουργήσεις προβλήματα. Στο γάμο σου δε θα βλέπεις τον άλλο άνθρωπο σαν άνθρωπο, άλλα σαν γυναίκα. Κι η γυναίκα τον άνδρα σαν άνδρα.
Ξέρετε πολύ καλά, ότι δεν μπορεί να υπάρξει σωστή σχέση μέσα στο γάμο, αν δεν υπερβούμε το φύλο. "Αν δε μάθουμε να βλέπουμε τον άλλο σαν άνθρωπο, με όλο τον ψυχοσωματικό του κόσμο, όχι μόνο σαν σώμα, όχι μόνο σαν άνδρα ή σαν γυναίκα, άλλα σαν άνθρωπο που έχει ψυχικές και σωματικές ανάγκες, που έχει το δικό του κόσμο, τη δική του ύπαρξη. Να βλέπει ο άνδρας τη γυναίκα σαν πρόσωπο και η γυναίκα τον άνδρα μ' αυτόν τον τρόπο. Έτσι βάζουμε το γάμο στη σωστή βάση. Μετά πρέπει να μάθει ο άντρας πώς σκέφτεται μια γυναίκα και πώς είναι το "είναι" μιας γυναίκας και να συμπεριφέρεται ανάλογα. Γιατί αν συμπεριφέρεσαι σε μια γυναίκα με τα κριτήρια του άνδρα, τότε ήδη επιτέλεσες την τραγωδία της οικογένειας σου. Αν λες π.χ. "Μα γιατί η γυναίκα μου αισθάνεται παράπονο μαζί μου; Εγώ είμαι καλός άντρας, δουλεύω, φέρνω λεφτά στο σπίτι, ό,τι θέλει αγοράζει, όσα χρήματα θέλει τα έχει, πηγαίνει εκδρομές το Καλοκαίρι. Γιατί έχει παράπονο;" Κι η γυναίκα πάλι σκέφτεται για τον άνδρα ότι: "Εγώ του μαγειρεύω, τον πλένω, είμαι τίμια κοπέλα, δεν έχω άλλα πράγματα στη ζωή μου. Γιατί έχει παράπονο;" Δεν καταλαβαίνουν ότι αυτά είναι καλά και απαραίτητα, άλλα δεν είναι αυτά που αγγίζουν τον άλλο άνθρωπο. Ότι η συναισθηματική και ψυχική επαφή είναι αυτό που έχει σημασία στο γάμο και ύστερα όλα τα υπόλοιπα. Κι αυτό για να γίνει πρέπει να δεις τον άλλον άνθρωπο όπως είναι.
alexakis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Δεκ 26, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από alexakis »

Το ότι δεν κατανοούμε έναν κανόνα δε σημαίνει ότι δικαιούμαστε να μην τον εφαρμόζουμε.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

mirto έγραψε:Κι εγώ θέλω να πω ένα "ΜΠΡΑΒΟ" στο Μάνο γιατί πολύ απλά.....προτιμώ έναν ειλικρινή ληστή παρά έναν ύπουλο χριστιανό!!!

Επίσης θα ήθελα να παραθέσω κι ένα κείμενο που διάβασα πρόσφατα λόγω της επικείμενης κατάστασης που βιώνω τον τελευταίο καιρό. Μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί συνειδητοποίησα την ουσία της λέξης "άνθρωπος" μέσα σε ένα γάμο και την διαφορετικότητα της λέξης "φύλο".


-----------------------------------------
Πώς αναπτύσσεται μία αρμονική σχέση ανάμεσα στο ανδρόγυνο
Του Μητροπολίτη Λεμεσού Αθανασίου


Εκείνο που είναι απαραίτητο για τα παιδιά μας είναι αυτή η αρμονία που πρέπει να έχουμε στο σπίτι μας. Πώς μπορούμε να την αποκτήσουμε; Όλα αυτά τα ξέρουμε όλοι μας. Αλλά πώς μπορούμε να τα αποκτήσουμε; Είναι άσκηση ο γάμος. Δεν είναι εύκολο πράγμα. Ο γάμος είναι άσκηση μεγάλη. Τέχνη μεγάλη. Επιστήμη μεγάλη.
Πολλές φορές πάω στα Γυμνάσια και στα Λύκεια της πόλης μας, πηγαίνω σε όλα τα σχολεία της πόλης και επαρχίας μας. Αφού μιλήσω στα παιδιά, μετά μένουν οι τελειόφοιτοι και κάνουμε διάλογο. Ρωτούν τα παιδιά: "Πάτερ, γιατί είναι κακό να έχουμε σχέσεις μεταξύ μας δηλαδή προγαμιαίες σχέσεις; Γιατί η Εκκλησία είναι τόσο αυστηρή;" Λέω στα παιδιά ότι, ναι, η Εκκλησία είναι αυστηρή, όχι γιατί θέλει να καταργεί τις σχέσεις των ανθρώπων, αλλά γιατί θέλει να έχει τη σχέση στη σωστή της βάση. "Αν δε μάθεις από την εφηβική σου ηλικία να βλέπεις τον άλλο άνθρωπο όχι ως φύλο, με "ύψιλον", δηλαδή αν είναι άνδρας ή γυναίκα, άλλα ως πρόσωπο, ότι είναι ο Κώστας, η Ελένη, η Μαρία, ο Γιώργος, ο Αντρέας κ.τ.λ. και να αποδέχεσαι τον άλλο άνθρωπο ως πρόσωπο και να τον βλέπεις ως πρόσωπο, τότε και στο γάμο σου θα δημιουργήσεις προβλήματα. Στο γάμο σου δε θα βλέπεις τον άλλο άνθρωπο σαν άνθρωπο, άλλα σαν γυναίκα. Κι η γυναίκα τον άνδρα σαν άνδρα.
Ξέρετε πολύ καλά, ότι δεν μπορεί να υπάρξει σωστή σχέση μέσα στο γάμο, αν δεν υπερβούμε το φύλο. "Αν δε μάθουμε να βλέπουμε τον άλλο σαν άνθρωπο, με όλο τον ψυχοσωματικό του κόσμο, όχι μόνο σαν σώμα, όχι μόνο σαν άνδρα ή σαν γυναίκα, άλλα σαν άνθρωπο που έχει ψυχικές και σωματικές ανάγκες, που έχει το δικό του κόσμο, τη δική του ύπαρξη. Να βλέπει ο άνδρας τη γυναίκα σαν πρόσωπο και η γυναίκα τον άνδρα μ' αυτόν τον τρόπο. Έτσι βάζουμε το γάμο στη σωστή βάση. Μετά πρέπει να μάθει ο άντρας πώς σκέφτεται μια γυναίκα και πώς είναι το "είναι" μιας γυναίκας και να συμπεριφέρεται ανάλογα. Γιατί αν συμπεριφέρεσαι σε μια γυναίκα με τα κριτήρια του άνδρα, τότε ήδη επιτέλεσες την τραγωδία της οικογένειας σου. Αν λες π.χ. "Μα γιατί η γυναίκα μου αισθάνεται παράπονο μαζί μου; Εγώ είμαι καλός άντρας, δουλεύω, φέρνω λεφτά στο σπίτι, ό,τι θέλει αγοράζει, όσα χρήματα θέλει τα έχει, πηγαίνει εκδρομές το Καλοκαίρι. Γιατί έχει παράπονο;" Κι η γυναίκα πάλι σκέφτεται για τον άνδρα ότι: "Εγώ του μαγειρεύω, τον πλένω, είμαι τίμια κοπέλα, δεν έχω άλλα πράγματα στη ζωή μου. Γιατί έχει παράπονο;" Δεν καταλαβαίνουν ότι αυτά είναι καλά και απαραίτητα, άλλα δεν είναι αυτά που αγγίζουν τον άλλο άνθρωπο. Ότι η συναισθηματική και ψυχική επαφή είναι αυτό που έχει σημασία στο γάμο και ύστερα όλα τα υπόλοιπα. Κι αυτό για να γίνει πρέπει να δεις τον άλλον άνθρωπο όπως είναι.
Kαι εγώ να πω ΜΠΡΑΒΟ για το όμορφο κείμενο που μας παρέθεσες
( πολύ αγαπημένοι είμαστε σήμερα και με πιάνει ανησυχία :lol: )
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

mirto έγραψε:
Κι εγώ θέλω να πω ένα "ΜΠΡΑΒΟ" στο Μάνο γιατί πολύ απλά.....προτιμώ έναν ειλικρινή ληστή παρά έναν ύπουλο χριστιανό!!!
Φίλε mirto τα λόγια που έγραψα (αλήθεια ποιός τα θυμάται;) δεν τα έγραψα για μένα αλλά γενικά για όλους.
Αν εγώ είμαι πονηρός και ύπουλος, αυτό δεν αλλάζει την ορθότητα όσων υφίστανται ως αλήθεια για το θέμα αυτό.

Και με την εμονή μας να το σηζητάμε, δείχνουμε ότι δεν υποτασόμαστε στους λόγους Γεροντάδων.
Αυτό που λένε δηλαδή ότι: "ότι πεί ο Πατερ, εγω γνώμη δική μου δεν έχω"
Γιατί προσπαθούμε να γίνουμε οι φωτισμένοι Παΐσιοι;
Υπάρχουν ποιό σοφοί απο εμάς.
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

MHTSAKOS έγραψε:Έτσι βλέπουμε τις συνέπειες στην κοινωνία μας, με τα διαζύγια, τις παράλληλες σχέσεις και τα παιδιά χωρισμένων γονιών που φέρνουν δυστυχία και απόγνωση πολλές φορές.
Αλήθεια πως βλέπαμε την Αμερική πριν λίγα χρόνια και τους λιπόμασταν για την κατάντια τους σε αυτό το θέμα; Τώρα έχουν γεμίσει κομπλεξικά άτομα χωρισμένων γονιών και τους ακολουθούμε και εμείς απο πίσω.
Ο Θεός έδωσε αυτόν τον νόμο ως γλυκό, γιατί όταν πραγματικά αγαπάς μια γυναίκα την έχεις στο μιαλό σου τόσο δυνατά που θέλεις να είσαι για πάντα μαζί της και ώς εκ τούτου θέλεις να είναι αναγνωρισμένος ο δεσμός σου και ενώπιον του Θεού.
Η αγάπη λέει ότι όταν αγαπάς κάποιον θέλεις να είσαι πάντα μαζί του. Αυτό δεν γίνετε και στην άλλή ζωή που είναι αιώνια; Γιατί κολάμε στα 80 χρόνια εδώ; (και ούτε στα 30 κολάμε)

Ακούω απόψεις.

..... φίλε ΜΗΤSAKO μήπως τα παραπάνω λόγια είναι δικά σου και μάλιστα οι δικές σου απόψεις και όχι των Γεροντάδων;
΄
Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τα παιδιά των χωρισμένων γονιών σαν "κομπλεξικά";;;;;
Ποιος είσαι εσύ που βάζεις όρια στη δυστυχία των ανθρώπων και την οριοθετείς μόνο σε διαζύγια, μοιχείες, και προγαμιαίες σχέσεις;;;;;

Κανένας δεν αρχίζει την ζωή του με τη σκέψη ότι μια μέρα θα χωρίσει.. αντίθετα όπως λες κι εσύ.... ο άπειρος ....γιατί μάλλον δεν είσαι παντρεμένος και κοιμάσαι κι ονειρεύεσαι....έτσι βλέπει ο καθένας το σύντροφο που επιλέγει να παντρευτεί.... σαν μια γλυκιά ύπαρξη, που θα σε συντροφεύει για όλη σου τη ζωή..... όμως αυτή η ύπαρξη για διάφορους λόγους, άλλοτε σε συντροφεύει για αρκετό διάστημα, άλλωτε γίνεται ένας εφιαλτης που παρακαλάς να τελειώσει... άλλωτε σου δημιουργεί ένα τεράστιο κενό....κτλ. Και εκεί έρχεται ο πόνος, η θλίψη, η απόγνωση και όλα τα παρεμφερή που καλείσαι να δώσεις λύσεις και να συνεχίσεις τη ζωή σου. Εδώ λοιπόν μπορούμε να επικαλεστούμε τους Γέροντες, τους Αγίους, τον ίδιο το Θεό.
Δυστυχώς όλοι μας σηκώνουμε ένα σταυρό και αυτός ο σταυρός μας κάνει να συνειδητοποιούμε την αμαρτωλότητά μας και να γινόμαστε καλύτεροι άνθρωποι σύμφωνα πάντα με τους λόγους του Θεού.

Οπότε φίλε ΜΗΤSAKO είναι προτιμότερο να παραθέτουμε μεν τους λόγους του Θεού σύμφωνα με το ευαγγέλιο αλλά να μην κρίνουμε ανθρώπους και καταστάσεις που μπορεί κάποια μέρα να βιώσουμε οι ίδιοι κάτι ανάλογο και τότε με μετάνοια και κατάνηξη θα προσπαθούμε να παρηγορηθούμε και όχι να καταδικαστούμε!!!!!!!!!!!
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

MHTSAKOS έγραψε:Και με την εμονή μας να το σηζητάμε, δείχνουμε ότι δεν υποτασόμαστε στους λόγους Γεροντάδων.
Αυτό που λένε δηλαδή ότι: "ότι πεί ο Πατερ, εγω γνώμη δική μου δεν έχω"
.
Συγνώμμη θεωρείς ΥΓΙΕΣ το "ότι πείτε εγώ γνώμη δεν έχω ? "
Καλά και αν σου πει να πα να κόψεις το λαιμό σου θα πας να το κόψεις ?
Και αν σου πει να χωρίσεις θα χωρίσεις ?
Και αν σου πει να μείνεις σε ένα σπίτι που τρως ξύλο μέρα νύχτα θα κάτσεις ?
Οχι αγάπη μου λυπάμαι αυτό δεν είναι υπακοή , αλλά αρρωστημένη εξάρτηση
Οπως κάποιος είπε πριν μέρες δεν είναι δυνατόν να ρωτάμε τον πνευματικό μας για το κάθε τι
Πρέπει και εμείς να μεγαλώνουμε πνευματικά να ανδρειονόμαστε και να μπορούμε να έχουμε και λίγο μυαλό του τι είναι σωστό και τι όχι
Αλλιώς ποιά η ελευθερία μας ?
Ο Θεός μας έκανε ελεύθερους για ποιό λόγο ? για να είμαστε "δούλοι" γεροντάδων ?
Ολα αυτά εφόσον ζούμε μέσα στο κόσμο φυσικά
Διότι αν ήμουν μοναχός θα ήταν αλλιώς οι κανόνες της ζωής

Και τέλος ........ αν θεωρείς την συζήτηση δείγμα "Αντιχριστιανισμού" τότε γιατί συζητάς ? ;)
(Να προσθέσω λοιπόν ότι μετά τον έρωτα , την ομορφιά , την τέχνη και τον πολιτισμό που εξορίζουμε , εξορίζουμε και τη συζήτηση ως αμαρτία )
Για να δούμε τι άλλο θα μάθω στο φόρουμ αυτό :)
miskin
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από miskin »

Αν σκεφτόμασταν Το Θεό τη μισή ώρα από όσο καταναλώνουμε εδώ μέσα καθημερινά θα είμασταν ήδη καλύτεροι άνθρωποι
Μάνο έχεις 2373 παραχωρήσεις!
:)

Το μοναδικό ασφαλές συμπέρασμα είναι ότι όλοι μας,μηδενός εξαιρουμένου, προτιμάμε να μιλάμε(ή να γράφουμε) πολύ και να ακούμε(ή να διαβάζουμε) λίγο.
Συμφωνώ απόλυτα με τη θέση του Μάνου,και πιστεύω ότι η ανάγνωση ενός ψυχωφέλιμου συγγράμματος είναι απείρως ωφελιμότερη από-σχεδόν- οποιαδήποτε δημοσιεύση που αναρτάται σε διαδικτυακά φόρουμ.
Πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου και αυτή τους η διαφωνία είναι θεμιτή και σεβαστή.
Δεκτός κάθε αντίλογος.
Η αίσθηση που έχω είναι ότι μονόφθαλμοι,προσπαθούν να οδηγήσουν τυφλούς(κατατάσσω στους τυφλούς τον εαυτό μου) και το σκουπιδάκι του εγωισμού και της ανθρωπαρέσκειας καθιστά ενίοτε τυφλούς και τους μονόφθαλμους,με αποτέλεσμα όλοι μαζί να γκρεμιζόμαστε σε χαντάκια.
Αρκετοί εξ ημών έχουμε την εντύπωση ότι εφαρμόζουμε τους νόμους και έτσι δικαιούμαστε να κρίνουμε τους άλλους.
Άλλοι πάλι κατακρίνουμε αυτούς που κατακρίνουν,προσάπτοντας σε αυτούς
έλλειψη αγάπης,μιας αγάπης που εμείς κατέχουμε(αλήθεια ποιος μας βεβαιώνει ότι κατέχουμε την αληθινή αγάπη) και αυτή θα μας σώσει.
Ας ακολουθεί καθένας την πορεία του και ας βρει ένα πνευματικό που να αναπαύει την ψυχή του και με αυτόν ας συζητά τα πάντα.
Τελικά υπάρχει ή πολύ μοναξιά ή πολύ ελεύθερος χρόνος!
Καλό μεσημέρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”