Γάμος και Μοιχεία: Σημεία των Καιρών

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Οταν έρθει η Χάρη Του Θεού στη ζωή μας όταν προσελκύσουμε με τη καλή μας διάθεση τη Χάρη Του Θεού , όλα απαντώνται μόνα τους
Εγώ εύχομαι σε όλους εδώ που δεν έχουν παντρευτεί να βρουν μια αγνότατη κοπέλα ΣΤΗ ΨΥΧΗ πρώτα απ'όλα και μετά στο σώμα
και σε όλες τις κοπέλες ένα ΑΓΝΟ παληκάρι
Οι υπόλοιποι ................. ότι κλήρωσε κλήρωσε .Του χρόνου πάλι :p
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

lovethink έγραψε:Παιδιά δε γίνετε
Αλήθεια το λέω
Εχω πρόβλημα
Πρέπει να πάω σε γιατρό γλωσολόγο πως τους λένε ?
Δεν είναι δυνατόν δηλαδή να λέω άλλα και να μου λέτε άλλα
Δεν είναι δυνατόν να μου λέτε πως διαφωνώ εγώ με τα λόγια Του Θεού

Διαφωνώ με το "Ο Θεός θα σας καταραστεί"
Ο Θεός θα σας σκοτώσει το άλλος σας παιδί
Ο Θεός θα σας κάνει να πεθάνετε
Ο Θεός θα σας εξολοθρεύσει
Ο ΘΕός θα σας τιμωρήσει

Αυτή την εμμονή να κάνετε Το Θεό πιο τρομαχτικό και από το διάβολο δεν αντέχω
ΔΕ το βλέπετε ? δεν το καταλαβαίνετε ? πως μόνο τρομολαγνεία προσφέρετε ως επί το πλείστον κάποιοι ?

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΑΚΑΡΙ Η ΑΓΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΝΟΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
Μ Α Κ Α Ρ Ι
Εσύ παροίκε έχεις κάνει έρωτα πριν το γάμο ?
Αν ναι γιατί τώρα μιλάς για στενούς οδούς ? για ποιό λόγο ?
Αν όχι τότε πραγματικά τα σέβη μου είσαι ήρωας
Αλλά αν όχι , γιατί ? γιατί προσπαθείς να πείσεις τους άλλους για κάτι που εσύ δεν κατάφερες να πετύχεις ?
Ετσι δεν είναι ? είμαι υπερβολικός ?
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ δεν είπα να βγάλουμε λάθος τις γραφές
Θεέ μου που με φτάσατε με την απολυταρχική σας θέση απέναντι στους συνανθρώπους μας , να νιώθω πως με βγάζετε ενάντια στις γραφές χωρίς να θέλω ποτέ κάτι τέτοιο
Αγαπητέ Μάνο το ζήτημα είναι τι έχω κάνει εγώ στη ζωή μου ή το τι δεν έχω κάνει; Ή η διδασκαλία του Χριστού που αναφέρει ότι κι αν ακόμα δεις και επιθυμήσεις γυναίκα ήδη διέπραξες μοιχεία; Αν κάποιος έκανε ή δεν έκανε κάτι δεν πρέπει να αναφέρουμε την διδασκαλία του Ευαγγελίου που σαφώς καταδικάζει τα σαρκικά αμαρτήματα και να χαΙδεύουμε αυτάκια; Εν πάσει περιπτώση όσο για την τιμωρία που λες, ναι! Ο Θεός παιδαγωγεί, ανεξάρτητα αν εμείς το εκλαμβάνουμε σαν τιμωρία: Εκανε θερινά τα Σόδομα και Γόμορα, τύφλωσε τον απ.Παύλο έξω από την Δαμασκό, καταδίκασε τους Φαρισαίους και τους προειδοποίησε ότι τους περιμένει η κόλαση μ' αυτά που κάνουν. Αποκάλσε τον Ηρώδη "αλεπού" για τη ζωή και τις πράξεις του. Μη τα παρουσιάζουμε γλυκανάλατα όλα για να χαιδεύουμε τα αυτιά....
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Όσο μιλάς εδώ, άκρη δεν θα βγάλεις, όλο και κάποιος θα σου πεί κάτι που θα αντιδράσεις.
Γ' αυτό σου το λέω ξανά και μιλάω σοβαρά, πήγαινε να πάρεις άποψη απο διορατικό.
Έχουμε πεί κάποιους στο "Χαρισματικοί Γέροντες ΥΠΑΡΧΟΥΝ;".
Και όταν σου πεί έλα και πές μας και μας να ξέρουμε.
katia
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Δωδεκάνησα

Δημοσίευση από katia »

"Προ της αμαρτίας ουν παρθενία ην, αμόλυντον τηρούσα τον χιτώνα της φύσεως μετά δε την παράβασιν, μετά την του θανάτου απόφασιν ο γάμος αντεισήχθη...Επεί ουν επί τη διαδοχή του γένους και επί αυξήσει της φύσεως ο του γάμου εδόθη νόμος, τω ανθρώπω ηδονήν έσπειρε..."(Αγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος)

Αρκεί να προσέξουμε κάθε λέξη και θα κατάλαβουμε κάποια πράγματα. Δεν είναι μια απλή εντολή το να μην υπάρχουν προγαμιαίες σχέσεις. Και επειδή από το συγκεκριμένο απόσπασμα μπορεί να γίνει παρανόηση, εννοείται ότι δεν αποτελεί μοναδικό σκοπό του Γάμου η τεκνογονία. Ο Θεός δίνοντάς μας το Γάμο, μας δίνει τη δυνατότητα να διαφυλάξουμε την αγνότητα του βίου μας και να διατηρήσουμε το σώμα μας οίκο του Αγίου Πνεύματος. Είναι δε αξιοπρόσεχτο, ότι ο Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος στα τελευταία του λόγια, επισημαίνει ότι δεν ήσσονος σημασίας ο έρωτας. Το αντίθετο. Γιατί δυστυχώς, είναι ένα σαθρο επιχειρήμα ορισμένων, ότι δηλαδή η Ορθοδοξία με το να μην επιτρέπει τις προγαμιαίες σχέσεις απορρίπτει εξ ορισμού και τον έρωτα. Σε καμμία περίπτωση. Πολύ απλά δε θέλει να τον εκχυδαϊσει και να τον καταστρέψει αλλά να τον διαφυλάξει και να τον αγιοποιήσει μέσα στο σώμα της Εκκλησίας, δηλαδή μέσα στο ιερό μυστήριο του Γάμου.[/quote]
Μη αποστρέψης το πρόσωπόν σου απ\' εμού και ομοιωθήσομαι τοις καταβαίνουσιν εις λάκκον.
paroikos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1253
Εγγραφή: Δευ Μάιος 15, 2006 5:00 am

Δημοσίευση από paroikos »

MHTSAKOS έγραψε:Όσο μιλάς εδώ, άκρη δεν θα βγάλεις, όλο και κάποιος θα σου πεί κάτι που θα αντιδράσεις.
Γ' αυτό σου το λέω ξανά και μιλάω σοβαρά, πήγαινε να πάρεις άποψη απο διορατικό.
Έχουμε πεί κάποιους στο "Χαρισματικοί Γέροντες ΥΠΑΡΧΟΥΝ;".
Και όταν σου πεί έλα και πές μας και μας να ξέρουμε.
Αγαπητέ φίλε. Και να ρωτήσει κάποιος χαρισματικό Γέροντα για πραγματα που είναι τόσο ξεκάθαρα; Και τι θα πει ο χαρισματικός Γέροντας; Ναι παιδί μου κάνε προγαμιαίες σχέσεις;
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

paroikos έγραψε:
Αγαπητέ φίλε. Και να ρωτήσει κάποιος χαρισματικό Γέροντα για πραγματα που είναι τόσο ξεκάθαρα; Και τι θα πει ο χαρισματικός Γέροντας; Ναι παιδί μου κάνε προγαμιαίες σχέσεις;
Έχω διαβάσει τα 2/3 του βιβλίου "Αμαρτωλών Σωτηρία", στα θαύματα της Παναγίας, λέει για έναν μεγάλο ληστή που τον παλιό καιρό, έκανε ληστίες φόνους κ.τ.λ.
Πήγε μια μέρα ένας μοναχός, ιερέας δεν θυμάμαι και του μίλησε για τα αμαρτηματά του και ότι κυνδινεύει να πάει στην κόλαση.
Τότε ο ληστής αυτός μετάνιωσε, γιατί τον συνέπαρε ο τρόπος που μιλούσε ο άνθρωπος αυτός και ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΟΤΩΝΕΙ, του είπε ο μοναχός ότι, να μην το κάνει τουλάχιστον την Τετάρτη και Παρασκευή.
Να μην πω όλη την ιστορία, αυτός ο λιστής τελικά, έγινε Άγιος της εκκλησίας μας.
Όταν μπορέσω θα την δώσω όλη την ιστορία
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

ΛΑΘΟΣ. Δεν του είπε να σκοτώνει, του είπε να λιστεύει (έχει διαφορά)
Μόνο Τετάρτη και Παρασκευή να μην το κάνει.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

paroikos έγραψε:
MHTSAKOS έγραψε:Όσο μιλάς εδώ, άκρη δεν θα βγάλεις, όλο και κάποιος θα σου πεί κάτι που θα αντιδράσεις.
Γ' αυτό σου το λέω ξανά και μιλάω σοβαρά, πήγαινε να πάρεις άποψη απο διορατικό.
Έχουμε πεί κάποιους στο "Χαρισματικοί Γέροντες ΥΠΑΡΧΟΥΝ;".
Και όταν σου πεί έλα και πές μας και μας να ξέρουμε.
Αγαπητέ φίλε. Και να ρωτήσει κάποιος χαρισματικό Γέροντα για πραγματα που είναι τόσο ξεκάθαρα; Και τι θα πει ο χαρισματικός Γέροντας; Ναι παιδί μου κάνε προγαμιαίες σχέσεις;
Σόρι αποχωρώ από τη συζήτηση λόγο διαφορετικού μήκους κύματος
Οτι και να πω εγώ εσείς θα βάλετε τη κασετούλα να παίζει
Παροίκε κατάλαβες την απάντηση που έδωσες την ήξερα πριν τη δώσεις
Και βέβαια δεν έχει σημασία τι έκανες εσύ
Αλλά έχει σημασία να μη τα βάζουμε με όσους δεν κατάφεραν πράγματα ου ούτε οι ίδιοι καταφέραμε
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

O lovethink αν κατάλαβα, ξέρει ποιό το σωστό, αλλά δεν δέχετε ότι όλοι αυτοί που το κάνουν θα πάνε στην κόλαση.
Μα αδελφέ δεν έίπαμε κάτι τέτοιο. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει.
Ο Θεός θα κρίνει δίκαια.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

MHTSAKOS έγραψε:O lovethink αν κατάλαβα, ξέρει ποιό το σωστό, αλλά δεν δέχετε ότι όλοι αυτοί που το κάνουν θα πάνε στην κόλαση.
Μα αδελφέ δεν έίπαμε κάτι τέτοιο. Δεν ξέρουμε τι θα γίνει.
Ο Θεός θα κρίνει δίκαια.
Δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό
Ξέρω τι λένε οι γραφές που σκοπό έχουν να προφυλάξουν την ψυχή μας αλλά ΚΑΙ τη δομή της κοινωνίας

"Χωρίς αμφιβολία η γενετήσια δύναμι του ανθρώπου δημιουργήθηκε από το Θεό. Είναι δώρο του Θεού, ένα από τα πολυτιμότερα δώρα του, που σου έδωσε για τη νειότη σου. Αλλά η ύπαρξι ενός ενστίκτου δεν δικαιολογεί και την αλόγιστη ικανοποίησί του. Η παρουσία μιας δυνάμεως δεν σημαίνει πως πρέπει ν’ αφεθή να μας διευθύνη στα τυφλά και χωρίς χαλινό... Λες: ‘’ό,τι υπάρχει, πρέπει νάχη και χρήσι’’. Σωστά, μα στην ώρα και στον τόπο του. Ένας φίλος σου, ας πούμε, γίνεται αστυνομικός κι αποκτά, για πρώτη φορά στη ζωή του, περίστροφο. Απ’ αυτή τη στιγμή αναπτύσσει την παρακάτω θεωρία: ‘’Μου έδωσαν αυτό το περίστροφο, δεν το πήρα μόνος μου. Κι αφού μου το έδωσαν, πρέπει να το χρησιμοποιώ. Πρέπει λοιπόν να πυροβολήσω, άσχετα πάνω σε ποιον’’.
Όχι, δεν έχει αυτό το δικαίωμα! Του δόθηκε βέβαια το περίστροφο, είναι όμως υπεύθυνος για τη χρήσι του.
Ακριβώς έτσι συμβαίνει και με τη γενετήσια δύναμί σου•… στο σωστό τόπο και χρόνο, κάτω από εντελώς ωρισμένες συνθήκες. Έτσι τα καθώρισε ο Θεός.» (Αγάπησα ένα κορίτσι, εκδ. Έλαφος, Αθήνα 1980, 10)
"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”