Απορία για τη συμβίωση πριν το γάμο

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2728
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Merika minimata ta efage o kakos o lykos :lol: :lol:
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

agiooros έγραψε:Merika minimata ta efage o kakos o lykos :lol: :lol:
Σε ευχαριστώ από τη καρδιά μου :)
Ο Θεός να σε έχει καλά Νίκο μου
Ευχαριστώ
Καλή Σαρακοστή
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2728
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

Agapite Kosta(silver) kai eleni (strumfi)
kai mano(lovethink) zito sygnomi.
Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από preloude »

οποιος ξυνεται στου τσοπανη την γκλιτσα τον τρωει ο λυκος . μην με παραξηγειται χιουμορ κανω.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

agiooros έγραψε:Agapite Kosta(silver) kai eleni (strumfi)
kai mano(lovethink) zito sygnomi.
Χαρά μας :)
Μη το ξαναπείς
Καλά έκανες
Καλή Σαρακοστή
strumfi
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 614
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 12, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ελένη@Αττική

Δημοσίευση από strumfi »

Να είσαι καλά, Νικόλα !
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Gafaranga έγραψε:Φιλε nkope δεν είπα κάτι αντίθετο από αυτό που είπες. Μόνο συμπληρωνω την άποψη, που δεν παύει να είναι μια ανάμεσα σε παρα πολλές και όχι απαραίτητα η σωστή ή η μόνη σωστή, ότι αγαπάμε τους ΕΧΘΡΟΥΣ μας γιατί αγαπάμε τον Θεό. Αγαπάμε τους ανθρώπους ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ αγαπάμε τον Θεό. ετσι μάλλον εξηγείται γιατι υπάρχουν άτομα σε αυτόν τον κόσμο που αγαπάνε, μολονότι είναι άθεοι, περισσότερο από θεοσεβούμενους ανθρώπους που κηρύσσουν πόλεμο και διψούν για αίμα. Πιστεύω ότι οι άνθρωποι είναι ικανοί να φτάσουν σε μεγάλα επίπεδα αγάπης.
Η Αγάπη και για τους εχθρούς μας και για τους φίλους μας πηγάζει απ΄το Θεό. Όσοι δηλώνουν άθεοι και παρ΄όλα αυτά συμπεριφέρονται σωστά είναι επειδή η εικόνα του Θεού μέσα μας δε σβήνει τελείως, εκτός κι αν το θελήσει ο άνθρωπος.

Όμως όταν θα έρθουν τα δύσκολα κι η αγάπη μας για τους άλλους θα έρθει σε αντίθεση με το "συμφέρον" μας, τότε μόνο η Αγάπη μας στο Θεό μπορεί να μας βοηθήσει να μην ξεχάσουμε το καθήκον προς τον πλησίον.

Ο θεοσεβούμενος άνθρωπος δεν κρίνεται απ΄το τι δηλώνει, ούτε από τους τύπους, "από τους καρπούς κρίνεται το δέντρο" είπε ο Κύριος. Επομένως κι οι άνθρωποι κρίνονται για τα έργα τους απ΄τους ανθρώπους, γιατί τις σκέψεις τους δεν μπορούμε να τις ξέρουμε. Για το Θεό μετρούν πιο πολύ οι προθέσεις, γιατί Εκείνος γνωρίζει και τις σκέψεις μας.
theophania
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2007 6:00 am

APANTHSH

Δημοσίευση από theophania »

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΥΜΒΙΩΣΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ Κ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΥΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΙΑ?Κ ΔΕ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΠΛΑ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΝ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΩΘΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

Re: APANTHSH

Δημοσίευση από pAntonios »

theophania έγραψε:ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΣΥΜΒΙΩΣΑ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΓΑΜΟ Κ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΥΤΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΜΕ ΑΓΑΠΑΕΙ ΠΙΑ?Κ ΔΕ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΑΠΛΑ ΕΒΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΑΝ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΩΘΕΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ
Ο Χριστός αγαπάει όλους τους ανθρώπους και πονάει περισσότερο για το "χαμένο πρόβατο" αλλά όταν εμείς επιμένουμε στην αμαρτία (=παράβαση του θελήματος του Θεού με την ευρεία και με τη στενή έννοια!) τότε στερούμαστε τη χάρη του Θεού διότι δεν μπορούμε να την πάρουμε. Είναι σαν να έχεις ένα τέλειο κινητό και δεν το βάζεις στη μπρίζα να φορτιστεί. Δεν φταίει άλλος παρά ο κάτοχος!

Γι αυτό και πρέπει να μετανιώνουμε γιαόλες τις αμαρτίες μας, έστω κι αν έχουν συμβεί στο παρελθόν και τώρα δεν ισχύουν. Διαφορετικά στερούμαστε "πακέτα" αγάπης και χάριτος του Θεού. Έτσι λειτουργούν οι πνευματικοί νόμοι και δεν φταίει ο Θεός γι αυτό...

Από την άλλη επειδή "χάλασε" σήμερα η κοινωνία μας δεν σημαίνει ότι μπορούμε να παραβιάζουμε το θέλημα του Θεού. Γι αυτό είπε ο Χριστός "ο ουρανός και η γη παρελεύσονται, οι δε λόγοι μου ου μη παρέλθωσι"!!!
Που σημαίνει ότι όλοι αυτοί οι παραβάτες θα χαθούν και θα ξεχαστούν αλλά ο Νόμος του Θεού θα παραμείνει ζωντανός εις τους αιώνες και θα δώσει αιώνια Ζωή σε όσους τον τηρήσουν.
fousca
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από fousca »

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΧΕΡΗ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΜΑΖΙ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ? ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΧΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ. ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΑς" ΕΦΑΓΕ". ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑΘΕΡΕΣ ΑΞΙΕΣ ΟΛΑ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΓΙΑ. Ο ΠΑΤΕΡ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΕΙΠΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΕΚΑΤΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ. ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΒΑΛΣΑΜΟ ΓΙΑ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΝ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ .(ΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΝΕΟΛΑΙΑ)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”