Απορία για τη συμβίωση πριν το γάμο

Ψυχολογικά Θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

lovethink έγραψε:Και κυρίως συγνώμμη που εδώ δεν συζητάμε με κοινωνικά σχόλια και ψυχολογία

http://www.islammonitor.org/uploads/pics/violence.jpg

Μανο, αυτη η τραγωδια ,δεν συμβαινει μονο στα παντρεμμενα ζευγαρια ,αλλα και σε αυτα που συζουν.
Μηπως εχει κανεις στατιστικα στοιχεια για τον αριθμο εκτρωσεων απο ανυπαντρα ζευγαρια σε συγκριση με παντρεμμενα;
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

Domna έγραψε: Και τι θα κάνω εαν με δέρνει αυτός που θα παντρευτώ ; Δεν ξέρω να σου απαντήσω , εύχομαι βέβαια να μην έχω ένα τέτοιον άνθρωπο !!!

Για προστασια της δικης σου ζωης ,ψυχικης υγειας και σωματικης ακεραιοτητας,για προστασια των παιδιων και το δικαιωμα τους να μεγαλωνουν σε ενα σπιτικο και οχι σε Νταχαου, για προστασια αυτου του ανθρωπου απο τον εαυτον του και για την φροντιδα της ψυχης του,
πρεπει αυτος ο ανθρωπος με πρωτοβουλια της κοινωνιας και της δικαιοσυνης,να απομακρυνεται οσο το δυνατον πιο γρηγορα και πιο αποτελεσματικα ,απο κοντα σου.
Και εν συνεχεια να παρεχεται πνευματικη,ψυχολογικη ,ιατρικη φροντιδα,καθως και οικονομικη στηριξη.
Λεω με πρωτοβουλια της κοινωνιας και της δικαιοσυνης,γιατι συχνα το θυμα δεν μπορει να αντιδρασει.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
MHTSAKOS
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Τρί Μαρ 20, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από MHTSAKOS »

Για χαρά και απο μένα.
Αυτό που έχει σημασία νομίζω είναι να καταλάβουμε πως δεν είναι όλες οι ομάδες και οι κοινωνίες ίδιες.
Δηλαδή άντε πεστε τα αυτά στα παιδιά ων εξαρχίων......αν τολμάτε κιόλας.
Νομίζω λοιπόν πως απο την στιγμή που έχουμε να κάνουμε με χριστιανικό κύκλο θα έχουμε και τα ανάλογα παραδείγματα ζωής ή πρόθεση για κάτι ανάλογο προς το χαρακτήρα του κύκλου αυτού.

Για το θέμα των προγαμιιαίων σχέσεων δεν νομίζω πάλι να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα στη έννοια του σεξ πρίν τον γάμο αλλά στο σεξ με πολλά πρόσωπα πριν το γάμο.
Ο Θεός δεν είναι στανόμυαλος όπως εμείς.
Δηλαδή αν όλοι είχαν μια μόνο σχέση στη ζωή τους πρίν παντρευτούν έχοντας σεξουαλική επαφή, αυτό δεν παρεμβαίνει και τόσο (νομίζω) στα λόγια του Χριστού που μιλάει μέσα στο Ευαγγέλιο ότι "μόνο ένα πρόσωπο πρέπει να έχουμε και δεν επιτρέπετε άλλο".
Το θέμα είναι λοιπόν ότι δεν υπάρχει προγαμιαία σχέση, αλλά προγαμιαίες σχέσεις με πολλούς.
Εκεί είναι το πρόβλημα και μάλλον αυτό είναι το μεγάλο.

Διάβασα στα γρήγορα αυτά που λέτε αλλά ομολογώ πως τα λόγια του Ιωάννη του Χρυσόστομου με άγκιξαν και τα κατάλαβα.
Όλα τα άλλα καλά κακά δεν με γαλήνεψαν και καθόλου.
Θα ήθελα αν γνωρίζει να μου πεί κανείς κάποιο βιβλίο που να μιλάει αυτός ο Άγιος για το θέμα του γάμου και γενικά για τις σχέσεις των δύο φίλων.
Ευχαριστώ.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

MHTSAKOS έγραψε:Για χαρά και απο μένα.
Αυτό που έχει σημασία νομίζω είναι να καταλάβουμε πως δεν είναι όλες οι ομάδες και οι κοινωνίες ίδιες.
Δηλαδή άντε πεστε τα αυτά στα παιδιά ων εξαρχίων......αν τολμάτε κιόλας.
Νομίζω λοιπόν πως απο την στιγμή που έχουμε να κάνουμε με χριστιανικό κύκλο θα έχουμε και τα ανάλογα παραδείγματα ζωής ή πρόθεση για κάτι ανάλογο προς το χαρακτήρα του κύκλου αυτού.

Για το θέμα των προγαμιιαίων σχέσεων δεν νομίζω πάλι να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα στη έννοια του σεξ πρίν τον γάμο αλλά στο σεξ με πολλά πρόσωπα πριν το γάμο.
Ο Θεός δεν είναι στανόμυαλος όπως εμείς.
Δηλαδή αν όλοι είχαν μια μόνο σχέση στη ζωή τους πρίν παντρευτούν έχοντας σεξουαλική επαφή, αυτό δεν παρεμβαίνει και τόσο (νομίζω) στα λόγια του Χριστού που μιλάει μέσα στο Ευαγγέλιο ότι "μόνο ένα πρόσωπο πρέπει να έχουμε και δεν επιτρέπετε άλλο".
Το θέμα είναι λοιπόν ότι δεν υπάρχει προγαμιαία σχέση, αλλά προγαμιαίες σχέσεις με πολλούς.
Εκεί είναι το πρόβλημα και μάλλον αυτό είναι το μεγάλο.

Διάβασα στα γρήγορα αυτά που λέτε αλλά ομολογώ πως τα λόγια του Ιωάννη του Χρυσόστομου με άγκιξαν και τα κατάλαβα.
Όλα τα άλλα καλά κακά δεν με γαλήνεψαν και καθόλου.
Θα ήθελα αν γνωρίζει να μου πεί κανείς κάποιο βιβλίο που να μιλάει αυτός ο Άγιος για το θέμα του γάμου και γενικά για τις σχέσεις των δύο φίλων.
Ευχαριστώ.
Αδελφέ μου, καλημέρα και καλή εβδομάδα! Κυκλοφορούν τόμοι με τα όσα είπε ο Άγιος, ανα θεμάτικό πεδίο και αλφαβητική σειρά : Δηλαδή στον πρώτο τόμο, στο Γ και πιο συγκεκριμένα στο λήμμα γάμος, βρήκα μερικά από αυτά που παρέθεσα σε προηγούμενό μου μήνυμα!
Σχετικά με αυτά που είπες πάντως, νομίζω ότι έχεις άδικο σχετικά με το προγαμιαίο σεξ. Είναι αμαρτία, έστω και αν έχει γίνει με ένα (το ίδιο) άτομο, έστω και αν αυτό το άτομο το παντρευτείς αργότερα. Αυτό μου το είπε ο πνευματικός μου.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
vic
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Ρωμανία

Δημοσίευση από vic »

Με τη συμβίωση προν τον γάμο πιστεύω πως υπάρχει και κίνδυνος να έλθουν σε προαγαμιαίες σχέσεις, που θα επιβαρύνουν τον γάμο.
"Μη εισενέκης ημάς εις πειρασμόν"
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

MHTSAKOS Έγραψε : Για το θέμα των προγαμιιαίων σχέσεων δεν νομίζω πάλι να υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα στη έννοια του σεξ πρίν τον γάμο αλλά στο σεξ με πολλά πρόσωπα πριν το γάμο.
Ο Θεός δεν είναι στανόμυαλος όπως εμείς.


inaapp Λέει: Η ίδια η σαρκική ένωση πρίν από το Γάμο είναι Γάμος.......
Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι η πράξη, που και αυτή είναι ενταγμένη
στα πλαίσια της Χριστιανικής ζωής (και μην αρχίσει κανείς τις ιστορίες περί τεκνογονίας μόνο, γιατί θα τα πάρω στο κρανίο και θα αρχίσω να δαγκώνω)
αλλά.....εδώ είναι η μεγάλη ιστορία: Η πράξη γίνετε χωρίς Χριστό, δηλ. έχουμε ένα είδος άρνησής του. Για να το πω στα ίσια (και συγχωρέστε με αλλά θα το πω για να γίνω κατανοητός) δεν τον θέλουμε στο κρεβάτι μας.

Κάθε πράξη της ζωής μας, της Χριστιανικής ζωής μας, αποβλέπει στο Χριστό. Ότι κάνουμε πρέπει να περνάει από τη κρησάρα της αγάπης και μόνο τότε αυτό που κάνουμε είναι ευλογημένο. Χωρίς ιδιοτέλεια και συμφέρον.
Στο μυστήριο του γάμου έρχεται ο Χριστός, συγκατατίθεται δηλ. σ`αυτή την ένωση (εξάλλου μέσα από πλήρη ελευθερία δεν γίνεται;) και έτσι ο μονογαμικός αυτός γάμος (μονογαμικό όν ο άνθρωπος ) γίνεται ένωση ψυχοσωματική δυαδικής φύσεως (άνδρας-γυναίκα) σύμφωνα με το ''μοντέλο'' της Τριαδικής φύσεως και αγαπητικής σχέσης . και -
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

MHTSAKOS έγραψε: Ο Θεός δεν είναι στανόμυαλος όπως εμείς.
Ουτε ομως και οι Νομοι Του κομμενοι και ραμμενοι στα μετρα μας...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

inaapp έγραψε: inaapp Λέει: Η ίδια η σαρκική ένωση πρίν από το Γάμο είναι Γάμος.......
Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι η πράξη, που και αυτή είναι ενταγμένη
στα πλαίσια της Χριστιανικής ζωής (και μην αρχίσει κανείς τις ιστορίες περί τεκνογονίας μόνο, γιατί θα τα πάρω στο κρανίο και θα αρχίσω να δαγκώνω)
αλλά.....εδώ είναι η μεγάλη ιστορία: Η πράξη γίνετε χωρίς Χριστό, δηλ. έχουμε ένα είδος άρνησής του. Για να το πω στα ίσια (και συγχωρέστε με αλλά θα το πω για να γίνω κατανοητός) δεν τον θέλουμε στο κρεβάτι μας.

Κάθε πράξη της ζωής μας, της Χριστιανικής ζωής μας, αποβλέπει στο Χριστό. Ότι κάνουμε πρέπει να περνάει από τη κρησάρα της αγάπης και μόνο τότε αυτό που κάνουμε είναι ευλογημένο. Χωρίς ιδιοτέλεια και συμφέρον.
Καλά τε λες φίλε μου, αν και λίγο ...χύμα :D :D .

Πράγματι Γάμος είναι η ψυχοσωματική ένωση του άνρα με τη γυναίκα, το Μυστήριο είναι η ευλογία του Θεού στην ένωση αυτή.

Το ερώτημα είναι χωρίς την ευλογία του Θεού τι μπορούμε να κάνουμε σωστά σ΄αυτή τη ζωή;
nick
Απλό Μέλος
Απλό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από nick »

ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ.

ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΩΔΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΕΤΕΡΟΥ ΗΜΙΣΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΖΕΙ. ΑΝ ΒΡΕΙΤΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΑΣ, ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΞΕΤΕ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ.

ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ Η ΣΥΜΒΙΩΣΗ ΑΠΑΙΤΕΙ ΔΕΣΙΜΟ ΤΟΥ ΕΓΩ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΜΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ. ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ Ο ΧΩΡΙΣΜΟΣ.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.
inaapp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 311
Εγγραφή: Τρί Φεβ 27, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από inaapp »

nick έγραψε:ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΣΚΟΠΕΥΟΥΝ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΝ.

Να μη παντρευτούν [-X Γιατί αλλιώς :-L
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ψυχολογικά Θέματα”