Είμαι ΑΘΕΟΣ!

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Αχ. Τυχερός είναι που δεν τον έχει συναντήσει στη ζωή του ο πόνος. Γιατί σε μια στιγμή απόγνωσης και απελπισίας, οι ιδέες του δεν θα είναι ικανές να τον λυτρώσουν. Όταν θα νιώθεις οτι η βοήθεια δεν έρχετε απο πουθενά και ότι όλα έχουν χαθεί και ότι πρέπει να συμβιβαστείς στην ιδέα οτι όλη σου η ζωή στο εξής θα είναι ενα μαρτύριο. Και γω αδελφοί δεν ήμουν άθεος αλλα μέσω του πόνου γνώρισα καλύτερα το Θεό.
pNektarios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Καρπενήσι

Δημοσίευση από pNektarios »

"Υπέρ του φωτισθήναι ημάς φωτισμόν γνώσεως και ευσεβείας, δια της επιφοιτήσεως Αγίου Πνεύματος, του Κυρίου δεηθώμεν". Ως δέηση και ως ευχή για εκείνους που μέσα στην πλάνην του υλισμού και της ματαιοδοξίας δεν βλέπουν τον θάνατον της ψυχής τους.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

εγω ακομα προσπαθώ νά καταλαβω ποιος προσευχηθηκε γιά εμένα καί απο αθεος μπήκα στήν Εκκλησια εδω και 8 χρόνια :?
Εικόνα
pNektarios
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Καρπενήσι

Δημοσίευση από pNektarios »

Η Αγάπη του Κυρίου και η Κοινωνία Του Αγίου Πνεύματος αδελφέ. Στον πόνο και στα αδιέξοδα όλοι βλέπουμε τις "ακτίνες" της λυτρώσεως και οι θέλοντες να σωθούν τις ακολουθούν οι δε μη θέλοντες θάνατον γεύονται και στην Γή.
kostas_k
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 15, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Λευκωσία

Δημοσίευση από kostas_k »

Nici-D έγραψε:As proseuxithei mia fora mono, tosa xronia tha tou elega den pisteuei ti exei na xasei ean to kanei kai katsei monos tou se ena domatio kai milisei ston Kurio. O Kurios kanenan den afinei, giati oso isxurizetai o nous oti den uparxei toso i psyxi ton anazitaei kai to ekdilonei me ena keno stin zoi auton ton anthropon.
Ισως είναι η καλύτερη παρότρινση προς τον αδερφό μας, να βρεί τον Κύριο
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Αν κάποιος δεν πειθεται από το μεγαλείο της Δημιουργίας και την τελειότητα των αστρικών συστημάτων και γενικότερα την αρμονία του σύμπαντος κόσμου, των εμβύων όντων της γης αλλά και των κινήσων των πλανητών, τότε ας δει μόνο τον άνθρωπο σαν προσωπικότητα. Υπάρχει σε αυτόν η συνέπεια της άρνησης του Θεού, τούτο είναι τα οψώνια της αμαρτίας, η φθορά και ο θάνατος. Είναι νόμος στη ζωή απαράβατος: κάθε αμαρτωλή πράξη επαναλαμβανόμενη να γίνεται πάθος θανατηφόρο. Αυτό μπορεί να το παρατηρήσει στην κοινωνία κάθε άθεος και να δει ότι πράγματι επιβεβαιωνεται ο λόγος του Θεού ότι τα οψώνια της αμαρτίας είναι θάνατος ακόμη και σ' αυτή τη ζωή.
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”