Τί σας εμποδίζει να προσκυνήσετε τους Αγίους Τόπους;

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Ίσως να έχεις δίκιο manousosk, αλλά από την άλλη, αν περιμένω εγώ να ωριμάσω πνευματκά μπορεί και να μην πάω ποτέ !!! :oops:

Δεν είναι προτιμότερο να θέσει κανείς στόχο το προσκύνημα και να προετοιμαστεί γι' αυτό ?
Γνωρίζοντας ότι θα πάει π.χ. έως το τέλος του χρόνου ή λίγο αργότερα.

Εγώ βλέπω ότι αναβάλλω διαρκώς πράγματα σημαντικά για την ψυχή μου και δεν είναι καλό. Είναι και θέμα προτεραιοτήτων.

Όλα μια απόφαση είναι !
ManousosK
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 03, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: cambridge UK

Δημοσίευση από ManousosK »

[quote="Cordelia"]Ίσως να έχεις δίκιο manousosk, αλλά από την άλλη, αν περιμένω εγώ να ωριμάσω πνευματκά μπορεί και να μην πάω ποτέ !!! :oops:
Δεν είναι προτιμότερο να θέσει κανείς στόχο το προσκύνημα και να προετοιμαστεί γι' αυτό ?

nomizo oti sinfonoume Cordelia, apeho poli apo tin pneumatiki orimotita kai apla elpizo sto Theo gia ena "pio" orimos, esto kai ligo kai dino ston euato mou ena hroniko diastima gia na prospathiso oso mporo. Einai mallon auto pou les proetimasia gia to proskinima.
"Αν πεθάνεις πρίν πεθάνεις δέν θά πεθάνεις όταν πεθάνεις"
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Christos »

dtrapel έγραψε:Οταν εργάζεσαι σε δύο εργασίες απο το πρωί μέχρι το βράδυ και τα Σαββατοκύριακα για να πληρώνεις ένα στεγαστικό και δεν σου απομένουν χρήματα ούτε για τρόφιμα που θα βρείς τον χρόνο να επισκεφθείς τέτοια πολυπόθητα μέρη και ποιος θα βρεθεί να σου κάνει τα έξοδα για μια τόσο πολυπόθητη επίσκεψη? Την ζωή μας μας την έχουν κάνει να είναι έτσι που να μην υπάρχει χρόνος για ψυχοφελές εκδρομές. Εστω αν δεν δώ την Ιερουσαλήμ σε αυτή τη μάταια ζωή να καταφέρουμε να δούμε την Άνω Ιερουσαλήμ και τα Ανω Αγια Οροι Του Θεου Συνεργούντος!
Φίλε dtrapel "Τω αιτούντι δωθείσεται και πάς ο ζητών λαμβάνει" είπε ο Κύριος O:)

Άν αναλάληφθεί πρωτοβουλία εκ μέρους των επιθυμούντων να μετάσχουν στο προσκύνημα, θα μπορούσαν να δηλώσουν σε ειδική λίστα ενδιαφέρον όσα πρόσωπα επιθυμούν μεν να προσκυνήσουν στους Αγίους Τόπους αλλά αδυνατούν να καλύψουν το οικονομικό κόστος.
Πού ξέρεις καμιά φορά;
Μπορεί να το διαβάσει κάποιο πρόσωπο που να έχει χρήματα και να επιθυμεί να αποταμιεύσει μερικά εξ αυτών εν Ουρανοίς και να σας καλύψει τα έξοδα.
:wink:
Εικόνα
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Θα ψάξουμε και για χορηγούς dtrapel !!!

Ας δούμε πρώτα ποιοι ενδιαφέρονται, ας βρούμε στη συνέχεια ποιο διάστημα βολεύει τους περισσότερους και στη συνέχεια ας πάρουμε προσφορές από πρακτορεία.

Με τη βοήθεια του Θεού θα ωφεληθούμε τα μέγιστα από αυτό το προσκύνημα.
dtrapel
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 20, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από dtrapel »

Ευχαριστώ όλους τα μέγιστα για το ενδιαφέρον, ας τη γλιτώσω πρώτα δουλεύοντας να μην μου πάρουν οι τράπεζες το σπίτι και μείνει στον δρόμο η οικογένειά μου και έπειτα έχει ο Μεγαλοδύναμος... Προς το παρόν μηδέν χρόνος για εκδρομές... Πολύ το επιθυμούμε με τη σύζηγό μου αυτό το ταξίδι αλλά προς το παρόν δουλειά και όπως αναφερα Εχει Ο Θεός.
Μου αρκεί να βλέπω οτι υπάρχουν ακόμα Ανθρωποι και προπάντων Χριστιανοί!!! Να σται Ευλογημένοι!!!! Ευχαριστώ!!!
filotheitis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευση από filotheitis »

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 1000 EURO TO ΑΤΟΜΟ,ΚΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ,ΜΕ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ.ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ. ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΣΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΡΗ
filotheitis
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: ATHENS

Δημοσίευση από filotheitis »

Cordelia έγραψε:Θα ψάξουμε και για χορηγούς dtrapel !!!

Ας δούμε πρώτα ποιοι ενδιαφέρονται, ας βρούμε στη συνέχεια ποιο διάστημα βολεύει τους περισσότερους και στη συνέχεια ας πάρουμε προσφορές από πρακτορεία.

Με τη βοήθεια του Θεού θα ωφεληθούμε τα μέγιστα από αυτό το προσκύνημα.
ΥΠΟΛΟΓΙΣΑΤΕ ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”