Περί επώνυμου και ανώνυμου

Πνευματικά θέματα

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

Απάντηση
Markos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 12, 2006 5:00 am

Περί επώνυμου και ανώνυμου

Δημοσίευση από Markos »

Λέγοντας οτι έχω το θάρρος να ερωτήσω επώνυμα περί των 7 Μυστηρίων, δεν επιζητούσα επιβράβευση ή συγχαρητήρια από κανένα, και δεν γνωρίζω τι είδους ευλογία έχει άνθρωπος να μοιράζει ή να (απο)λαμβάνει τέτοιες "τιμές" (Ιωάννη ε΄ 44) καθώς επίσης πότε, πώς και γιατί "κλειδώνει" ένα θέμα :?


Απλώς ήθελα ο τελικός Αποδέκτης του ερωτήματος να μην μου πει "αδάμ, διατί κρύβεσαι;".
Και βεβαίως, εάν με το ερώτημά μου αυτό έδωσα την εντύπωση του "κακού" και του "αντίθεου" εντός αυτού του ιστοχώρου, πάλι δε θέλω να κρύβομαι. Προτιμώ να με κατατάξει στους ψυχρούς, παρά στους χλιαρούς.

Ευχαριστώ για τις παραπομπές στα σημεία του Ευαγγελίου. Ηταν αρκετά ικανοποιητικές. Ευπρόσδεκτη και κάθε τυχόν υπάρχουσα επιπλέον παραπομπή (στα πλαίσια Β΄Πέτρου Α΄5-11).

( :?: Μάλλον λοιπόν είναι λίγο αδιόρατη η θέσπιση των Μυστηρίων και δεν αποκαλούνται ευθέως "Μυστήρια" από τον θεσπίσαντα αυτά :?:
Christos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1870
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 12, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Περί επώνυμου και ανώνυμου

Δημοσίευση από Christos »

Markos έγραψε:Λέγοντας οτι έχω το θάρρος να ερωτήσω επώνυμα περί των 7 Μυστηρίων, δεν επιζητούσα επιβράβευση ή συγχαρητήρια από κανένα, και δεν γνωρίζω τι είδους ευλογία έχει άνθρωπος να μοιράζει ή να (απο)λαμβάνει τέτοιες "τιμές" (Ιωάννη ε΄ 44) καθώς επίσης πότε, πώς και γιατί "κλειδώνει" ένα θέμα :?

Απλώς ήθελα ο τελικός Αποδέκτης του ερωτήματος να μην μου πει "αδάμ, διατί κρύβεσαι;".
Και βεβαίως, εάν με το ερώτημά μου αυτό έδωσα την εντύπωση του "κακού" και του "αντίθεου" εντός αυτού του ιστοχώρου, πάλι δε θέλω να κρύβομαι. Προτιμώ να με κατατάξει στους ψυχρούς, παρά στους χλιαρούς.

Ευχαριστώ για τις παραπομπές στα σημεία του Ευαγγελίου. Ηταν αρκετά ικανοποιητικές. Ευπρόσδεκτη και κάθε τυχόν υπάρχουσα επιπλέον παραπομπή.

( :?: Μάλλον λοιπόν είναι λίγο αδιόρατη η θέσπιση των Μυστηρίων και δεν αποκαλούνται ευθέως "Μυστήρια" από τον θεσπίσαντα αυτά :?:
Τα θέματα στην παρούσα Δημόσια Συζήτηση κλειδώνουν σύμφωνα με την ανακοίνωση: http://athos.edo.gr/modules.php?name=Fo ... opic&t=439
Εικόνα
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Μία ΣΠΟΥΔΑΙΑ και ΕΓΚΥΡΟΤΑΤΗ μελέτη για τά Ιερά Μυστήρια τής Εκκλησίας τού Χριστού, είναι το βιβλίο «Μελέτη περί τών Θείων Μυστηρίων» πού έγραψε ο Άγιος Νεκτάριος Μητροπολίτης Πενταπόλεως ο Θαυματουργός.
Το βιβλίο αυτό εκδίδεται από τον Νεκτάριο Παναγόπουλο στην Αθήνα.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά θέματα”