Τα πάθη

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Gewrgiosgr έγραψε: το χειρότερο ναρκωτικό κατα την γνώμη μου είναι ο εγωησμός και η υπερηφάνεια.
Σίγουρα !!
Και σε αυτά εγώ είμαι εθισμένη (μη σου πω και στο τελικό στάδιο :wink: ).
Χρειάζομαι επειγόντως αποτοξίνωση από υπερηφάνεια και εγωισμό.

Αλλά, αν θες την ταπεινή μου γνώμη αγαπητέ gewrgiosgr, αυτό που πρωτίστως ενδιαφέρει τον πονηρό δεν είναι τόσο να καταστρέψει την υγεία του σώματός μας, αλλά να καταλάβει το νου και την ψυχή μας. :roll:

Δεν έχω εμπειρία από ναρκωτικά οπότε λέω απλά αυτό που φαντάζομαι ότι συμβαίνει.
Αν η κάνναβις προκαλεί αποχαύνωση, υπερβολική ευθυμία ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο, επηρεάζει την προσωπικότητά σου (όπως και τα υπόλοιπα ναρκωτικά).

Μην χαρίζεις τον εαυτό σου στον πονηρό και μην αφήνεις κανέναν - ούτε δήθεν φίλους σου- να παίζουν με το μυαλό σου και την ψυχική διάθεσή σου !!!

Προσπάθησε σε παρακαλώ να ελέγχεις εσύ τον εαυτό σου και όχι κάποια ουσία έστω και αν προβάλεται από τις έρευνες ως ένα απλό φυτό.

Χρειάζεσαι καθαρό μυαλό για να αποφασίζεις εσύ τι θα κάνεις και όχι άλλοι για σένα.

ΥΓ: Έχω μεγάλη καχυποψία για τέτοιου τύπου έρευνες γενικά. Άλλωστε στις εν λόγω έρευνες αυτό που διαπιστώθηκε υποθέτω είναι η βλάβη στο σώμα και όχι στη ψυχή ή η αλλοίωση στην προσωπικότητα των χρηστών.


Καλή δύναμη !
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Gewrgiosgr έγραψε:το χειρότερο ναρκωτικό κατα την γνώμη μου είναι ο εγωησμός και η υπερηφάνεια.
Συμφωνώ, είναι οι μεγαλύτερες αρρώστιες, πολύ πιο μεγάλες και επικίνδυνες από τον καρκίνο!
Και με ασυγκρίτως περισσότερα θύματα (όλους μας, ανεξαιρέτως).
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Έρευνες, στατιστικές, νούμερα.... Πού είναι μέσα σε όλα αυτά ο άνθρωπος, η ψυχή, η ελεύθερη βούληση;; Εσύ που δίνεις τον αγώνα σου στην απεξάρτηση είσαι απλά μια τελίτσα πάνω σ' ένα χαρτί. Σε αντιπροσωπεύει αυτό;; Δε νομίζω!

Δες το και λίγο μέσα από τη "λογική" της στατιστικής: σε δείγμα 100 ανθρώπων (που θα ρωτήσεις τυχαία στο δρόμο) πόσοι καπνίζουν; πόσοι πίνουν αλκοόλ; πόσοι κάνουν χρήση κάνναβης; Να πώς βγαίνουν τα ποσοστά και πώς ο καθένας μετά εξάγει ό,τι συμπέρασμα τον βολεύει! Αφού ποσοστιαία οι καπνιστές είναι περισσότεροι από τους χρήστες κάνναβης άρα και οι συνέπειες του καπνίσματος είναι χειρότερες!!!! Δεν απέχει και πολύ από εκείνο το χαριτωμένο που μαθαίναμε στο σχολείο στο μάθημα της "Λογικής":
Το μπουζούκι είναι όργανο. Ο αστυνόμος είναι όργανο. Άρα ο αστυνόμος είναι μπουζούκι!
:? :? :?
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Σας ευχαριστώ όλους και έχετε δίκιο σε όλα.

Κορδελία αυτοι οι δήθεν φίλοι μου είναι 10 χρόνια φίλοι μου.

Στην κοινωνία ακόμη και στην φλώρινα με τους 15000 κατοικους και με πρώην μητροπολίτη ασκητή και άγιο ο κόσμος έχει ξεφύγει τελείως ομως.
Βλασφημάνε για πλάκα,υποκρισία στο φούλ, πουθενά λόγος για Χριστό και αρετή,συνεχής πόθος για ηδονή και για υληκά αγαθα.εχουμε ξεχάσει οτι υπάρχει και άλλη ζωη δυστηχώς :cry:


Πάντως ο Χριστός βρίσκεται μέσα σε όλους τους ανθρώπους.
και πολλές φορές αυτοι που πέρνουν ναρκωτικά είναι πολοί ποιο καλόι ανθρωποι απο μερικούς γεροντοκοριστές και τυπολάτρες που έχουν ξέχασει ποιο είναι το κήρυγμα του Κυρίου (απαρνησάσθω εαυτόν,αγάπη στον Θεό και στους ανθρώπους)και που ερχόνται στην εκκλησία απο συνήθεια και περιμένουν και ανταμηβή κιόλας λες και ο Θεός μας χρωστάει κατι επειδή κανουμε καμια μετανοια και ξυπναμε την Κυριακή το πρωή(8 η ώρα εντωμεταξύ).

Δεν μπορώ να δώ Χριστό μέσα σε ανθρώπους βλάσφημους και σατανιστές(σταλιν χιτλερ και λοιπα), αλλα σε ανθρώπους που αγαπάνε τον Χριστό και τους ανθρώπους εστω και ενα τις εκατο και που δεν έρχονται στην εκκλησία βλέπω και μακάρι αυτά τα άτομα που έχουν καλη προαίρεση να φωτίσει ο Θεός και να αρχίσουν την προσευχή και τον εκκλησιαμό που είναι τοσο σημαντικα για την πνευματική προοδο.


μακάρι να αγαπήσουμε ολοι σε αυτο το φόρουμ οχι ενα τις εκατο αλλα οποως θέλει ο Θεός και μας είπε δηλαδη με όλη την ψυχή και την διανοία μας και τον πλησίον οπως τον εαυτό μας.


αλλο ένα πάθος που μου εμφανίστικε τελευτάια είναι η ταπεινολογία όλο αυτομεμψία χωρις να τα ενοοώ αυτα που λέω.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Που πήγε το πνευματικό ανέκδοτο με τον αγγέλο που στο τέλος λεεί ποσο ευλογημένοι είμαστε εμεις που έχουμε ενα ευρο στην τζέπη και ενα πιατο φαι και την υγεία μας και το μόνο που πρέπει να πούμε είναι ευχαριστώ στον Θεό και να χαμογελάσουμε.γιατι το βγάλετε απο τα πνευματικά ανέκδοτα.???
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

Gewrgiosgr έγραψε: Κορδελία αυτοι οι δήθεν φίλοι μου είναι 10 χρόνια φίλοι μου.

....
πολλές φορές αυτοι που πέρνουν ναρκωτικά είναι πολοί ποιο καλόι ανθρωποι απο μερικούς γεροντοκοριστές και τυπολάτρες που έχουν ξέχασει ποιο είναι το κήρυγμα του Κυρίου...
Καλέ μου gewrgiosgr,

ειλικρινά δεν είχα καμία πρόθεση να θίξω τους φίλους σου.
Άλλωστε, εγώ μπορεί να βρισκόμουν σε πολύ χειρότερες παρέες από αυτές, που περιγράφεις. Μόνο η πρόνοια του Θεού με γλύτωσε από ακόμη πιο δυσάρεστες καταστάσεις.

Το μόνο που ήθελα να σου πω είναι να προσέχεις το μυαλό σου και την ψυχή σου και τίποτε άλλο !!!

Απλά αυτό που πιστεύω για τα ναρκωτικά είναι ότι σε κάνουν άλλον άνθρωπο και αιχμαλωτίζουν το μυαλό σου και σου στερούν το αυτεξούσιο, που σου έδωσε ο Θεός.

Δεν είπα ποτέ ότι όσοι παίρνουν ναρκωτικά είναι κακοί άνθρωποι.
Που ξέρεις μπορεί να ξέρω κάποιους :roll: και να έχω προσωπική άποψη... :wink:
Τους γεροντοκοριστές και τυπολάτρες τους βλέπω κι εγώ στην εκκλησία.
Το μόνο που μπορώ να πω είναι να προσέχουμε μην μας φάει κι εμάς η μαύρη υποκρισία....
gol
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: ΔΕΣΠΟΙΝΑ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από gol »

[.
Τέλος πάντων δεν θα υπερασπιστώ αλλο την χρήση κάνναβης γιατι δεν μπορώ να το κάνω.παντως έχω διαβάσει ερευνες που δείχνουν (και είναι εύκολο να καταλαβει κάποιος το γιατί) οτι τα 2 χειρότερα ναρκωτικά είναι το τσιγάρο και το αλκοόλ και οι ποιο πολύ θανάτοι σημβένουν απο αυτά.μετα πανε ολα τα άλα και τελευτάιο έρχετε το χασίς και η μαριχουάνα.

το χειρότερο ναρκωτικό κατα την γνώμη μου είναι ο εγωησμός και η υπερηφάνεια.[/quote]

ΑΓΑΠΗΤΕ ΓΙΩΡΓΟ ΑΥΤΕς ΟΙ ΕΡΕΥΝΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΛΕΝΕ ΜΠΟΥΡΔΕΣ!!!ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΕΠΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΣΙΣ ΕΞΙΣΟΥ... ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ.ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΔΑΗΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΝΝΑΒΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΝΑ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΩΑ! ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ!ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΝΕΤΕ "ΧΟΥΙ" ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΒΕΤΕ! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΣΤΑ 2-3....
ΤΟ ΚΑΤ΄ΕΞΟΧΗΝ ΠΕΔΙΟΝ ΔΡΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΩΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
(Γέροντας Επιφάνιος)
panagiotis2008
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 480
Εγγραφή: Δευ Απρ 28, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis2008 »

5 χρόνια εδώ ξενυχτούσα σε καθημερινή βάση στο Ίντερνετ έμενα 3-4-5-6 ώρες (η και παραπάνω),κάθε μέρα έμπαινα σε ένα chat system στο mirc.
Εκεί πέρα μέσα αισχρολογούσα ενώ ταυτόχρονα παρατηρούσα ότι πιο αισχρό θέαμα κυκλοφορεί στο Internet.
Δεν μπορούσα με τίποτα να το κόψω,είχε γίνει δεύτερη φύση μου,είχα εθιστεί σαν ένας αλκοολικός ,ενώ πήγαινα σε Internet καφέ (γιατί δεν είχα δικό μου pc) και έχω ξοδέψει όλα αυτά τα χρόνια μια ολόκληρη περιουσία στα Internet καφέ που αν πήγαινα να τα δώσω σε αναξιοπαθούντες θα σωζόταν πολύς κόσμος.
:cry:
Με την βοήθεια του Θεού βγήκα από αυτό και το έχω στρέψει σε μελέτη Πνευματικών σελίδων στο Internet. :oops:
Και το Πνεύμα και η νύμφη λένε ¨έλα.Και όποιος ακούει ας πει ¨έλα.και όποιος διψάει ας έρθει,και όποιος θέλει ας παίρνει δωρεάν το νερό της ζωής.
Gewrgiosgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 16, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Φλώρινα

Δημοσίευση από Gewrgiosgr »

Παγκόσμια ημέρα κατα των ναρκοτικών σήμερα.

Ας ανάψουμε ενα κεράκι και για όλους τους τοξικομανείς.
Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον.Τριάς Αγία Δόξα Σοι!
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25013
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Για όλους τους εξαρτημένους γενικά.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”