Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Γενικά Πνευματικά Θέματα

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Νοερά προσευχή. Η αξία της και η αμφισβήτησή της.

Δημοσίευση από dionysisgr »

Αδελφια, ανοιγω αυτο το θεμα, και προτεινω να τοποθετησουμε εδω τις γνωμες μας, και την εμπειρια μας, σχετικα με την Νοερα προσευχη.

Και οχι μονο την αξια να τονισουμε, αλλα εαν υπαρχει και αντιλογος, να τοποθετηθει.

Γιατι εχει παρει το ματι μου, τωρα τελευταια καποιες φωνες, (που εχουν καθε δικαιωμα βεβαια να μιλανε και να αμφισβητουν, δεν τους φιμωνει κανεις), και καποια δημοσιευματα, και καποια βιβλια ακομη, που αμφισβητουν ανοιχτα την ορθοτητα, και εν τελει την χρησιμοτητα της απ'αιωνων παραδεδομενης Νοερας προσευχης.

Τωρα θα μου πειτε, καλα, επειδη βγηκαν καποιοι και ειπαν κατα της ευχης, εσυ προβληματιστηκες; Οχι, αλλα δεν ειναι ασχημο να ακουγεται και το διαφορετικο, και να γινεται διαλογος. Δεν φοβομαστε την ερευνα, την συγκριση, την αμφισβητηση, αρκει να μην γινεται εμπαθως και με δολιο σκοπο για την φθορα.

Καλο ειναι να τοποθετηθουν και Ιερεις, Μοναχοι, εχουμε εδω στο φορουμ, με την γνωμη τους φυσικα να βαρυνει περισσοτερο, και να την εχουμε αναγκη.

Τι λετε. Ας πει ο καθενας, την γνωμη του. Την δικη μου την εχω πει, οποτε περιττο ειναι να την επαναφερω εδω. Απλα βαζω το θεμα προς συζητηση.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Re: Νοερα προσευχη. Η αξια της και η αμφισβητηση της.

Δημοσίευση από max1 »

[quote="dionysisgr"]Αδελφια, ανοιγω αυτο το θεμα, και προτεινω να τοποθετησουμε εδω τις γνωμες μας, και την εμπειρια μας, σχετικα με την Νοερα προσευχη.
quote]
Όσον αφορά την εμπειρία μας, μου έρχεται να γελάσω (ή να κλάψω) γιατί με το που θα πω τρεις φορές την ευχή έχει φύγει το μυαλό μου σε άλλα. Καλά λένε πως είπε κάποτε ένας Γέροντας (νομίζω): "Μη φοβάσαι μήπως ξεχάσεις κάποια δουλειά που έχεις να κάνεις. Άρχισε την προσευχή και ο εξαποδώ θα σου θυμίσει όλες σου τις εργασίες για να σε διακόψει"

Πάντως με την ελαχιστότατη εμπειρία μου, νομίζω πως έστω και η μικρή άσκηση στην ευχή προκαλεί μια εσωτερική ευφορία, αρκεί το μυαλό να είναι συγκεντρωμένο και να είσαι ήρεμος.
Αυτό που ήθελα να συστήσω (και με την ευκαιρία αυτή dionysisgr μου το θύμισες) είναι ένα βιβλίο που τέλειωσα χθες με τίτλο:

ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΝΟΕΡΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ '' ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ''
του αρχιμαντρίτου ΠΑΥΛΟΥ ΝΤΑΝΑ.

Πού καλό βιβλίο με αποσπάσματα από λόγια Αγίων και θαύματα γύρω από τη νοερά προσευχή.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

Η νοερα προσευχη ειναι η δυσκολοτερη απο ολα τα πνευματικα αγωνισματα ,

ολα αυτα καλα και κοινα θα πειτε ,,,,, εχετε δικιο

Κατι που μου ειπε ενας γεροντας ειναι το εξης :

η ευχη δεν ειναι μονολογος ,,,,οσες φορες και να λες την ευχη ετσι ξερα δεν εχει δυναμη ,,,,,,,
Η ευχη ειναι διαλογος με τον κυριο μας

Με κατι αγαπητοι που διαφωνω ειναι το εξης , ακουω απο πολλους
να λενε την ευχη κυριε ιησου ελεησον με ,,,,
νομιζω οτι ειναι μιση ετσι ,,,,,,χωρις το [ τον αμαρτωλον ]

πως θα μας απαντησει ο κυριος μας ;
αν δεν θεωρησουμε τον εαυτον μας αματωλο.

χαρακτηριστικα ειναι ανοικτο τηλεφωνο .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΝΟΕΡΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ '' ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ''
του αρχιμαντρίτου ΠΑΥΛΟΥ ΝΤΑΝΑ.

Θα το παρω αυτο, ακουγεται καλο. Ευχαριστω. Και για τις συμμετοχες σας στην ωφελιμη, θεωρω αυτη συζητηση.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
costisk
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κώστας@Αθήνα

Δημοσίευση από costisk »

dionysisgr έγραψε:ΘΕΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΝΟΕΡΑΣ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ '' ΚΥΡΙΕ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΕ ΕΛΕΗΣΟΝ ΜΕ ''
του αρχιμαντρίτου ΠΑΥΛΟΥ ΝΤΑΝΑ.
...από που μπορούμε να το πάρουμε αυτό το βιβλίο; Ξέρει κανείς κάτω στην Αθήνα (Ομόνοια) με θρησκευτικά βιβλία ;
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

Ποιός μπορεί να αμφισβητήσει την αξία της ευχής ή νοεράς προσευχής, όταν επικαλείται τον ίδιο τον Χριστό και το έλεός του;;;;

Δεν θα αναφερθώ σε κείμενα γιατί αν και έχω διαβάσει αρκετά όπως "τις περιπέτειες ενός προσκυνητή" και άλλα, δεν συγκρατώ συγκεκριμένες έννοιες και λογότυπα που αναφέρονται στην αξία αυτής της ευχής.

Θα ήθελα όμως να καταθέσω την ευλογία που πήρα όταν άρχισα πριν από 2 χρόνια περίπου, όταν βρέθηκα σε μια πολύ δύσκολη περίσταση της ζωής μου και άρχισα να την απαγγέλω μέσα μου πάρα πολύ συχνά.

Εκείνο το διάστημα είχα φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι έως και την αυτοκτονία ..... ποιός εγώ!!!!!!!!! που για την οικογένεια μου και όλους τους γύρω μου ήμουν το πρότυπο "καλής και ευσεβούς χριστιανής, καλής και υπάκοης κόρης, καλής και αξιόπιστης συζύγου, φιλέσπλαχνης και άξιας μάνας"!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όμως η βιτρίνα έσπασε....... (γιατί ο πατέρας μου με είχε βάλει σε μια γιάλα όπως γίνεται συνήθως στα πρωτότοκα παιδιά) και εμφανίστηκαν όλα τα πάθη τα λάθη και οι αμαρτίες ..... έτσι επέτρεψε ο Θεός να βιώσω έναν πλήρη εξευτελισμό.

Με τη βοήθεια αυτής της ευχούλας στην αρχή και με προσευχή ο Θεός με λυπήθηκε νομίζω και δεν με άφησε να πραγματοποιήσω τους λογισμούς και τα αδιέξοδα που βίωνα.

Μέχρι σήμερα με συνεχή αγώνα πάνω σ' αυτή την ευχούλα και όχι μόνο, προσπαθώ να ξαναγεννηθώ και να πιάσω το νήμα της ζωής μου από την αρχή χωρίς βέβαια να ξεχνώ το παρελθόν που τώρα το βλέπω σαν μια "ευκαιρία" για να βιώσω την πραγματικότητα.

Συγχωρέστε με αν μακρυγόρισα, αλλά ήθελα να δηλώσω την αξία αυτής της ευχής έτσι όπως βιοματικά το έζησα και το ζω.
Πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται κανείς τον άνεμο, που κινείται ακατάπαυστα, πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται όσα χαράζουν τα παιδιά πάνω στην άμμο, όταν παίζουν, παρά την ανθρώπινη ευτυχία.

Αγιος Γρηγοριος Θεολογος
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

mirto έγραψε:Ποιός μπορεί να αμφισβητήσει την αξία της ευχής ή νοεράς προσευχής, όταν επικαλείται τον ίδιο τον Χριστό και το έλεός του;;;;

Δεν θα αναφερθώ σε κείμενα γιατί αν και έχω διαβάσει αρκετά όπως "τις περιπέτειες ενός προσκυνητή" και άλλα, δεν συγκρατώ συγκεκριμένες έννοιες και λογότυπα που αναφέρονται στην αξία αυτής της ευχής.

Θα ήθελα όμως να καταθέσω την ευλογία που πήρα όταν άρχισα πριν από 2 χρόνια περίπου, όταν βρέθηκα σε μια πολύ δύσκολη περίσταση της ζωής μου και άρχισα να την απαγγέλω μέσα μου πάρα πολύ συχνά.

Εκείνο το διάστημα είχα φτάσει σε σημείο να σκέφτομαι έως και την αυτοκτονία ..... ποιός εγώ!!!!!!!!! που για την οικογένεια μου και όλους τους γύρω μου ήμουν το πρότυπο "καλής και ευσεβούς χριστιανής, καλής και υπάκοης κόρης, καλής και αξιόπιστης συζύγου, φιλέσπλαχνης και άξιας μάνας"!!!!!!!!!!!!!!!!!! Όμως η βιτρίνα έσπασε....... (γιατί ο πατέρας μου με είχε βάλει σε μια γιάλα όπως γίνεται συνήθως στα πρωτότοκα παιδιά) και εμφανίστηκαν όλα τα πάθη τα λάθη και οι αμαρτίες ..... έτσι επέτρεψε ο Θεός να βιώσω έναν πλήρη εξευτελισμό.

Με τη βοήθεια αυτής της ευχούλας στην αρχή και με προσευχή ο Θεός με λυπήθηκε νομίζω και δεν με άφησε να πραγματοποιήσω τους λογισμούς και τα αδιέξοδα που βίωνα.

Μέχρι σήμερα με συνεχή αγώνα πάνω σ' αυτή την ευχούλα και όχι μόνο, προσπαθώ να ξαναγεννηθώ και να πιάσω το νήμα της ζωής μου από την αρχή χωρίς βέβαια να ξεχνώ το παρελθόν που τώρα το βλέπω σαν μια "ευκαιρία" για να βιώσω την πραγματικότητα.

Συγχωρέστε με αν μακρυγόρισα, αλλά ήθελα να δηλώσω την αξία αυτής της ευχής έτσι όπως βιοματικά το έζησα και το ζω.
Σε ευχαριστουμε ,παρα πολυ για ολα αυτα που εγραψες.Μεσα απο τη δικια σου ζωη μας εδειξες γιατι ειναι τοσο πολυτιμη η ευχη!!!!Εγω προσωπικα σε ευχαριστω απο ολην μου την καρδια!!!! :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

Η ευχη ειναι το οξυγονο της ψυχης

και μονο που μιλουμε στον κυριο ειναι μεγαλο πραγμα

οταν μας απαντα ακομα μεγαλυτερο .

ελεγε ο γεροντας παισιος :
οταν εχω το κομβοσχοινι στο χερι και ξεκινω να μιλω με τον κυριο ιησου χριστον μας γινεται ........γενικη επιστρατευσις των δαιμονων

λεγει ο γεροντας αργοτερα ..... για να σου πω αδελφε τους λογισμους μου απο μια ημερα προσευχης πρεπει να μιλω εναν μηνα .

αναφερα τον γεροντα που ηταν πρυτανης της νοερας προσευχης.
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

smarti έγραψε: Σε ευχαριστουμε ,παρα πολυ για ολα αυτα που εγραψες.Μεσα απο τη δικια σου ζωη μας εδειξες γιατι ειναι τοσο πολυτιμη η ευχη!!!!Εγω προσωπικα σε ευχαριστω απο ολην μου την καρδια!!!! :)
Κι εγώ σ' ευχαριστώ Σμαρώ για τα ωφέλιμα ερωτήματά σου και τις γνήσιες απαντήσεις σου σε όλα τα θέματα.
Πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται κανείς τον άνεμο, που κινείται ακατάπαυστα, πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται όσα χαράζουν τα παιδιά πάνω στην άμμο, όταν παίζουν, παρά την ανθρώπινη ευτυχία.

Αγιος Γρηγοριος Θεολογος
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

Με ολο το θαρος και τον πρεπον σεβασμο αγαπητη mirto ,
πιστευω οτι εχεις ηδη ανεβει , αλλα μολις το καταλαβεις
θα φυγεις με 1000..............

ο παθων ειναι και μαθων .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Θέματα”