Πασχαλινό κόκκινο αυγό!

Συζητήσεις και γνώμες για τα Ιερά Μυστήρια της Εκκλησίας μας. Θέματα Λατρείας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Πασχαλινό κόκκινο αυγό!

Δημοσίευση από smarti »

Τις προαλλες διαβασα σε ενα φυλλαδιο για το πασχαλινο αυγο, οτι, εως και το επομενο πασχα , οτι δεν χαλαει.Αυτο που εχουμε στο εικονοστασι!!Και αυτο ειναι ενα θαυμα!!
Ξερετε να μου πειτε , μηπως , τον λογο για τον οποιο γινετε αυτο το εθιμο?Και ποια η σημασια του?Εχω ακουσει οτι ειναι καλο να το κραταμε για να πηγαινουν ολα καλα μεσα στο σπιτι.Ειναι σωστο αυτο?Και αν περασει ο ενας χρονος και ερθει ξανα το Πασχα, τι το κανουμε αυτο το βαμμενο αυγο? :oops:
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Ένας υπέροχος θεολόγος που είχα στο Λύκειο , ο κ. Ξακουστός, μας είχε πει ότι το κόκκινο αυγό που έχουμε μαζί μας στην Αναστάσιμη Λειτουργία ή/και εκείνο που θα μας δώσει ο ιερέας μετά το πέρας της Αν. Λειτουργίας δεν παθαίνει τίποτα! Και το επόμενο Πάσχα να το σπάσεις να το φας θα είναι φρέσκο φρέσκο!

Τώρα για το αυγό στο εικονοστάσι: Κάθε Μεγάλη Τετάρτη το θάβω στον κήπο της οικοδομής και κάθε Μεγάλη Πέμπτη βάζω το καινούριο. Η μαμά μου τα έθαβε σε μια γλάστρα. Κοίτα να δεις τι θυμήθηκα τώρα: Σ' εκείνη τη γλάστρα είχε άσπρα λίλιουμ τα οποία πάντα έβγαζαν κλαρί και φύλλα και σχεδόν ποτέ λουλούδια. Μια χρονιά έβγαλε πολλά και υπέροχα λουλούδια κι η μαμά μου από τη χαρά της τα έκοψε και τα πήγε στην εκκλησία, στην εικόνα της Παναγίας τη μέρα του Ευαγγελισμού. Τον Οκτώβρη κοιμήθηκε. Μέχρι που έφυγα από κείνο το σπίτι, η γλάστρα δεν ξαναέβγαλε πρασινάδα Εξακολουθούσα να θάβω εκεί κάθε χρόνο το αυγό.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Kαλο παραδεισο να εχει Κατερινα η μαμα σου!


Εμεις θυμαμαι απο τη γιαγια μου,οτι στο εικονοστασι μπαινει νομιζω αυτο το αυγο που παιρνουμε μαζι στην εκκλησια!Και οποιο αντεξει να σπασει τα αλλα πασχαλινα αυγα,αυτο βαζουμε στο εικονοστασι!Νομιζω η καθε περιοχη τελικα εχει και το δικο της εθιμο!
Τωρα τελευταια ,δεν δινουν κοκκινα αυγα μετα την Ανασταση!!Μονο μια φορα ετυχε να παρω!!!Πριν χρονια.
Ξερεις να μου πεις για ποιο λογο το κραταμε?Μηπως για να θυμωμαστε τη σταυρωση?Η για υγεια ,αυτο που ειχα ακουσει και να πηγαινουν ολα καλα μεσα στην οικογένεια?
Το εθιμο της μαμας σου ,θα το κανω φετος το Πασχα.Πρωτα ο θεος!
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Σε πολλά μέρη το πρώτο αυγό που βάφουν είναι της Παναγίας και το βάζουν στο εικονοστάσι. Με αυτό σταυρώνουν τα παιδιά και όλα τα μέλη της οικογένειας.

Λένε ότι τα Πασχαλινά κόκκινα αυγά συμβολίζουν το αίμα του Ιησού Χριστού που έσταξε όταν τον λόγχισε ο Ρωμαίος στρατιώτης. (όταν βρισκόταν στον Σταυρό). Σύμφωνα όμως με τον Κοραή τα κόκκινα αυγά συμβολίζουν το αίμα των προβάτων με το οποίο οι Ιουδαίοι έβαψαν τις πόρτες τους, για να αποφύγουν την "υπό εξολοθρευτικού Αγγέλου φθοράν". Αλλά είναι γνωστή και η λαϊκή παράδοση που λέει: "...όταν είπαν ότι αναστήθηκε ο Χριστός, κανείς δε το πίστευε. Μια γυναίκα μάλιστα που κρατούσε ένα καλάθι με αυγά, φώναξε: - Μπορεί από άσπρα να γίνουν κόκκινα αυτά τα αυγά; Και πράγματι έγιναν! Επί τουρκοκρατίας, το κόκκινο αυγό είχε την έννοια της αντίστασης, ήταν σύμβολο επανάστασης και αιματοχυσίας.Αλλά και αντοχής στη σκλαβιά και τα βάσανα.
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Δημοσίευση από smarti »

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου :) Παλι κατι εμαθα σημερα.Σε ευχαριστω! :)
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικά Θέματα.”