Το Ιερό Λείψανο του Οσίου Λουκά του Ιατρού στην Αθήνα

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Το Ιερό Λείψανο του Οσίου Λουκά του Ιατρού στην Αθήνα

Δημοσίευση από g_aggelos »

Εχθές ενημερώθηκα ότι την Τρίτη 21 Οκτωβρίου και ώρα 17:00 το απόγευμα, θα γίνει η άφιξη των Ιερών Λειψάνων του Οσίου Λουκά του Ιατρού, στον Ιερό Ναό Αγίου Δημητρίου στους Αμπελόκηπους (200 περίπου μέτρα από την Λ. Αλεξάνδρας).
Δεν ξέρω αν είναι, και δεν έχω δει, επίσημη ανακοίνωση, αλλά μας το έδωσαν σαν υπηρεσία στο Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, που θα βρισκόμαστε εκεί σαν άγημα.

Επ΄ ευκαιρίας, να σας πω ότι θα είμαι εκεί την Τρίτη 17:00 - 19:00, το Σάββατο 18:00 - 20:00 και την Κυριακή 17:00 - 19:00 (εννοείται όχι αύριο και μεθαύριο, αλλά την άλλη εβδομάδα), οπότε θα ήταν χαρά μου να σας δω ή να σας γνωρίσω έστω και για έναν χαιρετισμό, αφού η θέση μου πιθανότατα να μην μου επιτρέπει συνομιλίες. Όποιος λοιπόν έρθει και θέλει να ανταλλάξουμε έστω και έναν χαιρετισμό, ας ρωτήσει οποιονδήποτε συνάδελφό μου "Ποιος είναι ο Άγγελος" και θα με βρείτε....
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι τα λείψανα του Αγίου αυτού (κάποιο μέρος τους, φαντάζομαι) φυλασσονται στην Ι. Μονή Σαγματά, στη Θήβα. Ο Ηγούμενος είχε έρθει στην ενορία μας παλαιότερα και είχε κάνει ομιλία για τη ζωή του συγκεκριμένου αγίου, με σύγχρονη προβολή ντοκυμαντέρ.
Πρόκειται για μεγάλο άγιο, χειρούργο και μάλιστα είναι ο πρώτος στον κόσμο που έκανε μεταμόσχευση ζωτικού οργάνου (νομίζω ήπατος) από ζώο σε άνθρωπο.
Η πληροφορία σου Άγγελε σημαίνει ότι η δική μου ενορία, που διοργανώνει, όπως κάθε χρόνο, εκδηλώσεις (ΔΗΜΗΤΡΙΑ) θα στερηθεί τον συγκεκριμένο άγιο!
Δεν πειράζει! Δόξα τω Θεώ, ο Δημιουργός μας, μας χάρισε πολλούς αγίους.
Υποσχέθηκα να ανακοινώσω το πρόγραμμα των ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ 2008 της ενορίας μου, αλλά ακόμη δεν το έχω λάβει. Θα επανορθώσω όμως σύντομα, ευελπιστώ.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Λυπάμαι αν σε στεναχώρησα με αυτήν την "ανεπίσημη" ανακοίνωση...

Τονίζω το ανεπίσημη γιατί όπως είπα δεν το είδα πουθενά επίσημα, παρά μόνο από τις υπηρεσίες του σώματος, που μας έδωσαν πληροφορία ως: "υποδοχή Ιερών Λειψάνων Οσίου Λουκά Ιατρού".

Να σας πω την αλήθεια, ήμουν λίγο διστακτικός να σας βάλω το νέο, μιας και δεν έχει ανακοινωθεί και δεν είμαι και 100% σίγουρος ότι έτσι έχουν τα πράγματα.

Και μένα όταν μου είπαν για την υποδοχή, και ότι θα γίνει στον Άγιο Δημήτριο, η πρώτη μου σκέψη ήταν η δική σου Ενορία, γιατί ξέρω ότι (τουλάχιστον) πέρισυ ήταν εκεί. Αλλά μετά μου είπαν στους Αμπελόκηπους.... :(
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Σύντομος Βίος του Αγίου

http://www.impantokratoros.gr/D5E5D960.el.aspx


Όσο ζούσε όλοι μιλούσαν για την καλοσύνη του και για το πόσο "μεγάλη καρδιά" είχε.

Κατά την εκταφή του Ιερού Λειψάνου του, ενώ το σώμα του είχε αποσυντεθεί, η καρδιά του βρέθηκε άφθορη!!!

Την ευλογία του να έχουμε!
Άβαταρ μέλους
Teri
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Αικατερίνα@Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Teri »

Και ιστοσελίδα

http://www.agiosloukas.org/
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 24979
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Όχι δεν με δυσαρέστησες Άγγελε, γιατί άλλωστε! Τα λείψανα πρέπει να πηγαίνουν παντού, να βοηθιέται όλος ο κόσμος.
Κάποια άλλα λείψανα θα έχει κανονίσει ο πρωτοπρεσβύτερός μας να έρθουν. Πέραν βέβαια αυτών του μεγάλου μας Αγίου που τα έχει μόνιμα ο Ιερός μας Ναός.
Πέρυσι είχαμε και την χείρα του Αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου, μια και τα ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2007 ήταν αφιερωμένα στον μεγάλο τέως επίσκοπο.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Τελικά το διασταύρωσα και είναι έτσι όπως σας τα είπα...

Και έμαθα ότι η αναχώρηση των Ιερών Λειψάνων θα γίνει την Πέμπτη 30 Οκτωβρίου...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”