Ι.Μ. Αγ. Θεοδόσιος ο Κοινοβιάρχης

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
max1
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 519
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: BE

Ι.Μ. Αγ. Θεοδόσιος ο Κοινοβιάρχης

Δημοσίευση από max1 »

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΗ ΤΟΥ ΑΓ. ΘΕΟΔΟΣΙΟΥ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΙΑΡΧΗ; ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ. ΑΠ' ΟΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΤΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΚΔΩΣΕΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΑΓ. ΣΤΕΦΑΝΟ ΑΤΤΙΚΗΣ.
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;
ΤΟ ΕΡΧΟΜΕΝΟ ΠΣΚ ΘΑ ΚΑΤΕΒΩ ΑΘΗΝΑ (ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΕΜΑΧΙΟ ΤΗΣ ΚΑΡΑΣ ΤΗΣ ΑΓ. ΘΕΟΔΟΣΙΑΣ Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΣΥΓΓΕΝΗ.
δημητρης
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 3:01 pm

Re: Ι.Μ. ΑΓ. ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ Ο ΚΟΙΝΟΒΙΑΡΧΗΣ

Δημοσίευση από δημητρης »

Οἱ Ἅγιοι Θεοδοσία ἡ βασίλισσα καὶ Γερόντιος ὁ εὐνοῦχος της



Ἡ μνήμη αὐτῶν δὲν ἀπαντᾷ στοὺς Συναξαριστές. Γνωρίζουμε γιὰ τοὺς Ἁγίους ἀπὸ τὸ Λαυριωτικὸ Κώδικα Ι 70, ὅπου ὑπάρχει σχετικὸ ὑπόμνημα.

Η Ἁγία Θεοδοσία ἦταν θυγατέρα τοῦ βασιλέως Ἀνδριανοῦ (117-138 μ.Χ.). Ἐπειδὴ δὲν ἤθελε νὰ νυμφευθεῖ, ἐγκατέλειψε τὸν βασιλικὸ οἶκο καὶ μαζὶ μὲ κάποιον εὐνοῦχο ποὺ ὀνομαζόταν Γερόντιος ἔφθασε στὰ Ἱεροσόλυμα. Ἐκεῖ προσκύνησε τοὺς Ἁγίους Τόπους καὶ βαπτίσθηκε στὸν Ἰορδάνη. Ἀφοῦ ἐπισκέφθηκε τὰ μοναστήρια καὶ τὶς σκῆτες τῆς περιοχῆς, κατοίκησε σὲ κελλὶ καὶ διῆλθε τὸ βίο της μὲ νηστεῖες, ἀγρυπνίες καὶ προσευχές. Ὁ εὐνοῦχος Γερόντιος ἔγινε μοναχὸς σὲ μοναστῆρι καὶ ἀφοῦ ἔφθασε σὲ ὕψη ἀρετῆς, κοιμήθηκε μὲ εἰρήνη.

Ἡ Ὁσία Θεοδοσία, ἀφοῦ ἔζησε θεοφιλῶς καὶ ἀξιώθηκε τοῦ προορατικοῦ χαρίσματος καὶ τῆς συνομιλίας μὲ Ἀγγέλους, προεῖδε τὸ τέλος της, μετέλαβε τῶν Ἀχράντων Μυστηρίων ἀπὸ τὸν Ἐπίσκοπό τῆς περιοχῆς καὶ παρέθεσε τὸ πνεῦμα της στὰ χέρια τοῦ Κυρίου.
δημητρης
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 3:01 pm

Re: Ι.Μ. ΑΓ. ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ Ο ΚΟΙΝΟΒΙΑΡΧΗΣ

Δημοσίευση από δημητρης »

Δυστυχως δεν γνωρίζω καποιο μοναστήρι στη μνήνη του Αγίου Θοδοσίου.Το μόνο που ξέρω είναι ότι βρίσκεται κάπου στο ΙΣΡΑΗΛ.
PRETORIAN
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Δευ Μαρ 05, 2007 6:00 am

Re: Ι.Μ. ΑΓ. ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ Ο ΚΟΙΝΟΒΙΑΡΧΗΣ

Δημοσίευση από PRETORIAN »

δημητρης έγραψε:Δυστυχως δεν γνωρίζω καποιο μοναστήρι στη μνήνη του Αγίου Θοδοσίου.Το μόνο που ξέρω είναι ότι βρίσκεται κάπου στο ΙΣΡΑΗΛ.
ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ ΝΑ ΣΕ ΑΞΙΩΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΟΠΩΣ ΑΞΙΩΘΗΚΑ Κ ΕΓΩ
-Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν με τον αμαρτωλό και ανάξιο δούλο σου.
-Γνώρισόν μοι, Κύριε, οδόν, εν ή πορεύσομαι, ότι πρός σέ ήρα τήν ψυχήν μου.
-Εξομολογήσομαί σοι είς τον αιώνα, ότι εποίησας και υπομενώ το όνομά σου ότι χρηστόν εναντίον των οσίων σου.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”