Το "σπίτι" της Πορταΐτισσας

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Το "σπίτι" της Πορταΐτισσας

Δημοσίευση από petrosathonas »

Είχα ακούσει τόσα πολλά για τη θαυματουργή εικόνα της Παναγίας της Πορταίτισσας.

Τώρα ερχόταν και η στιγμή να την αντικρύσω με τα ανάξια μάτια μου και να την φιλήσω με τα βρωμερά μου χείλη.
Προετοιμάστηκα όσο ήταν δυνατόν για μένα πνευματικά. Πριν από τρεις μέρες ο Πνευματικός μου σε άλλο μοναστήρι του Άθωνα δε μ' άφησε να κοινωνήσω αμέσως. Όταν με ρώτησε για το πρόγραμμα που θα ακολουθούσα μου είπε να κοινωνήσω τελικά στη μονή Ιβήρων τη μεθεπόμενη. Το είχα κρυφή μου επιθυμία και τώρα γινόταν πραγματικότητα.

Διαβαίνοντας τη μεγάλη πύλη της μονής Ιβήρων και τον τεράστιο προθάλαμο εισήλθαμε στην αυλή του μοναστηριού ψάχνοντας με τα μάτια μας το παρεκκλήσι της Πορταίτισσας. Αυτό βισκεται αριστερά, δίπλα από την παλιά χτισμένη πύλη του μοναστηριού. Εκείνη την ώρα ήταν κλειδωμένο.

Στον πίνακα ανακοινώσεων στο αρχονταρίκι έγραφε πως στο παρεκκλήσι της Πορταίτισσας θα γίνει μόνο η παράκληση και το απόδειπνο αργά το απόγευμα. Η Θεία Λειτουργία θα γινόταν στο μεγάλο καθολικό.

Το πρόγραμμα ακολουθήθηκε κανονικά. Τακτοποίηση στα δωμάτια, ξεκούραση, καθάρισμα σκόρδων και κρεμμυδιών στην κουζίνα, εσπερινός, ξενάγηση στο καθολικό, τράπεζα, προσκύνηση ιερών λειψάνων, παράκληση και απόδειπνο. Λίγο πριν κλείσουν οι πύλες του μοναστηριού πήγαμε στο αγίασμα που τρέχει από τότε που έβγαλαν την εικόνα της Παναγίας από τη θάλασσα και την απόθεσαν στην ακτή. Αυτό βρίσκεται σε απόσταση περίπου μισού χιλιομέτρου από τη μονή, δίπλα εκεί που σκάει το κύμα.

Γύρω στις τρεις σηκωθήκαμε για το μεσονυκτικό. Το καθολικό της μονής Ιβήρων είναι μεγαλοπρεπέστατο. Και τα στασίδια ακόμα είναι πιο μεγάλα και άνετα από τα άλλα μοναστήρια. Εγώ από μέσα μου ευχαριστούσα το Θεό που με καταδεχόταν να κοινωνήσω στη μονή Ιβήρων. Βέβαια η Θεία Κοινωνία είναι το ίδιο είτε λαμβάνεται στο ναό της Αναστάσεως στα Ιεροσόλυμα είτε στο ερειπωμένο ξωκκλήσι του πιο απόμερου χωριού. Όμως είναι και η επιθυμία του να κοινωνήσεις κάπου ειδικά. Δεν πειράζει που η Θεία Λειτουργία θα γινόταν στο καθολικό. Αρκεί που είδα και προσκύνησα τη θαυματουργό εικόνα. Δεν ήταν όμως έτσι.

Στις εξίμισυ περίπου τελείωσε ο όρθρος. Ενώ περιμέναμε να ακούσουμε "Ευλογημένη η βασιλεία ....", βλέπουμε να κλείνουν οι πόρτες και οι κουρτίνες του Ιερού και όλοι οι μοναχοί να εγκαταλείπουν το καθολικό.
Ξαφνικά ένας γέροντας που καθόταν στον αριστερό χορό έρχεται προς εμάς και λέει "Η Θεία Λειτουργία θα γίνει στη Πορταίτισσα" και φεύγει με ταχύ βήμα.

...!!!Η καρδιά μου πήγαινε να σπάσει. Δεν το πίστευα. Άλλαξε το πρόγραμμα. Θα κοινωνούσα τελικά κάτω από το βλέμμα της Παναγίας. Σ' ευχαριστώ Παναγία μου, σ' ευχαριστώ Θεέ μου έλεγα συνέχεια.

Το παρεκκλησάκι της Πορταίτισσας δεν χωράει ούτε δέκα άτομα και αυτά όρθια. Τα στασίδια ελάχιστα και αυτά πιασμένα από γεροντότερους. Μέσα στο ταπεινό εκκλησάκι δεσπόζει η τεράστια εικόνα.

Στεκόμουν όρθιος μπροστά της, σε μία απόσταση όχι πάνω από πέντε μέτρα. Ακίνητος σε όλη τη διάρκεια της Θείας λειτουργίας. Είχα ξεχάσει ότι ήμουν τσακισμένος από το μεσονυκτικό και τον όρθρο. Μπροστά στην εικόνα της Παναγίας. Εκεί θέλησε να βρίσκεται. Μέσα σε ένα ταπεινό εκκλησάκι. Την πήγαιναν οι μοναχοί που την βρήκαν στο μεγάλο καθολικό για να την τιμήσουν όπως της έπρεπε. Αλλά αυτή έφευγε και πήγαινε και καθόταν πάνω στην παλιά πύλη του μοναστηριού. Δεν ήθελε τιμές. Ήθελε να υπηρετεί. Να διακονεί. Επέμεναν οι μοναχοί σκεφτόμενοι ως άνθρωποι. Τελικά εμφανίστηκε στον ηγούμενο και του είπε να μην την ξαναπάρουν από την πύλη γιατί ήρθε εκεί για να τους προτατεύει αυτή και όχι οι μοναχοί εκείνη στο καθολικό. Γι' αυτό και ονομάστηκε Πορταίτισσα.

Από τότε βρίσκεται στο "σπίτι" της η Πορταίτισσα. Στο μικρό εκκλησάκι. Καλοσωρίζει όσους έρχονται και ευλογεί όσους φεύγουν. Όλους ανεξαιρέτους. Καθημερινά.Όλους τους ακούει. Για όλους προσεύχεται. Αυτή είναι η Παναγία μας. Έθεσε από την αρχή όλο της το είναι στην υπηρεσία της ανθρωπότητας. Από ταπείνωση και υπακοή στον Θεό.

Την ευχαρίστησα που με δέχτηκε και μου εκπλήρωσε την επιθυμία να κοινωνήσω μπροστά της.
Άκουσε την σκέψη μου και την επιθυμία μου χωρίς καν να το προφέρω με τα χείλη μου.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Το "σπίτι" της Πορταίτισσας

Δημοσίευση από giorgospa »

/Users/mhge/Desktop/Photo-0109.jpg
να το και το σπιτι :)
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Το "σπίτι" της Πορταίτισσας

Δημοσίευση από giorgospa »

δε φανηκε πρεπει να σταλει αλλιως...
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Το "σπίτι" της Πορταίτισσας

Δημοσίευση από petrosathonas »

aggelikiglafki
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 424
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 5:00 am

Re: Το "σπίτι" της Πορταίτισσας

Δημοσίευση από aggelikiglafki »

ΑΥΤΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΖΩ Η ΑΚΟΥΩ ΜΑΚΑΡΙΖΩ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΥΛΟΓΙΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ.ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΜΩΣ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΒΑΤΟ ΓΙΑΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΘΕΣΗ ΣΤΟΝ ΑΘΩ
Άβαταρ μέλους
maralin
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Μαρίνα@Πατρα

Re: Το "σπίτι" της Πορταίτισσας

Δημοσίευση από maralin »

πολυ ωραιες εικονες...!!!
ειναι ευλογια πραγματικα για όσους μπορούν να επισκέπτονται το Όρος.
μακάρι η Παναγια η Πορταϊτισσα να ανοίγει "πόρτες" σε όλους όσους αντιμετωπίζουν δυσκολίες και ψάχνουν διέξοδο......
Katerina
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 25, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Μοντρεαλ-Καναδας

Re: Το "σπίτι" της Πορταίτισσας

Δημοσίευση από Katerina »

Γι΄αυτές τις διηγήσεις και πνευματικές εμπειρίες αγαπώ πολύ να περιδιαβαίνω εδώ.Πολύ παραστατική και λεπτομερής αναφορά και με λίγη φαντασία ζείς την εμπειρία.Ευχαριστώ πολύ που μας μετέφερες νοητά στο Περιβόλι της Μεγαλόχαρης κι εύχομαι Καλές Γιορτές.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: Το "σπίτι" της Πορταίτισσας

Δημοσίευση από petrosathonas »

Αντίγραφο της θαυματουργής εικόνας της Παναγίας της Πορταίτισσας υπάρχει στον Ιερό Ναό Αγίων Κυρίλλου και Μεθοδίου στην Θεσσαλονίκη.
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Το "σπίτι" της Πορταίτισσας

Δημοσίευση από giorgospa »

ευχαριστουμε Πέτρο και για κείμενο και για φωτογραφίες που δεν κατάφερα να βαλω..ωραία ευχη maralin..
αντιγραφο υπάρχει και στην Αστυπάλαια αν πάτε καλοκαίρι..
gladiator79
Τακτικό Μέλος
Τακτικό Μέλος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Το "σπίτι" της Πορταίτισσας

Δημοσίευση από gladiator79 »

Πολυ συγκινητικηα οσα γραφεις φιλε...επισκεφτηκα πριν απο περιπου ενα μηνα τη Μονη Ιβηρων και η εικονα της Πορταιτισσας δεσποζει στο πολυ μικρο παρεκκλησι και οχι μονο...να'σαι καλα που μου εφερες στο μυαλο ευχαριστες αναμνησεις...
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”