Υπέβαλαν μηνυσεις στο Θεό!

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
preloude
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 25, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: athens
Επικοινωνία:

Re: Υπέβαλαν μήνυσεις… στο Θεό!

Δημοσίευση από preloude »

ROMFAIA έγραψε:Αν εχει μπει σε λάθος ενότητα μεταφέρετέ το . Εγω το χαρακτηρισα "σημείο των καιρων"

Μηνυση νο 1..

Κάποτε ο μεγάλος βάρδος του ελληνικού πενταγράμμου, Στράτος Διονυσίου, ζητούσε «ακρόαση Θεού», ωστόσο κανείς δεν τον παρεξήγησε χάριν της ποιητικής αδείας του άσματος. Ένας Ρουμάνος, ωστόσο, πήγε το θέμα λίγο παραπέρα. Υπέβαλε μήνυση εναντίον του… Θεού, διότι δεν τήρησε το συμβόλαιο που είχαν συνάψει…

Όσο απίστευτη και αν φαίνεται σε πρώτη ανάγνωση αυτή η ιστορία είναι αληθινή. Ο 40χρονος Μιρτσέα Παβέλ μάλλον δεν τα κατάφερε στη ζωή του και πλέον εκτίει ποινή κάθειρξης 20 ετών σε φυλακές της Ρουμανίας καθώς κρίθηκε ένοχος για ανθρωποκτονία.ΜΑΣ ΚΟΥΦΑΝΕΣ.

Και έτσι μέσα στην απελπισία του θεώρησε δέον να υποβάλει μήνυση κατά του Θεού κατηγορώντας Τον για… αισχροκέρδεια και κατάχρηση της εμπιστοσύνης, μιας και δεν απάντησε ποτέ στις παρακλήσεις του.

Στο κείμενο της μήνυσης τονίζει ότι καταφέρεται εναντίον του «ονομαζόμενου Θεού, που κατοικεί στους ουρανούς και εκπροσωπείται στη Ρουμανία από την Ορθόδοξη Εκκλησία με την κατηγορία της αισχροκέρδειας, κατάχρησης της εμπιστοσύνης και της διαφθοράς».

Και προσθέτει: «Κατά τη βάπτισή μου, συνήψα ένα συμβόλαιο με τον κατηγορούμενο προκειμένου να λυτρωθώ από το κακό. Έως σήμερα, ο τελευταίος δεν τίμησε αυτό το συμβόλαιο, αν και είχε λάβει από εμένα διάφορα καλά και αρκετές προσευχές».

Λογικά οι εισαγγελείς πρέπει να έτριβαν τα μάτια τους όταν είδαν το κείμενο της μηνυτήριας αναφοράς. Το απέρριψαν πάντως με το σκεπτικό ότι «ο Θεός δεν υπόκειται στο Δίκαιο και δεν έχει διεύθυνση»…

==========================================

Μηνυση νο 2...

Μια απίστευτη είδηση ήρθε στο φως της δημοσιότητας από τις Ηνωμένες Πολιτείες. O Ernie Chambers, γερουσιαστής στο επάγγελμα, υπέβαλλε μήνυση, όχι σε οποιονδήποτε, αλλά στο…Θεό, τον οποίο κατηγορεί ότι ευθύνεται για όλα τα άσχημα που έχουν συμβεί στην ανθρωπότητα.

ʽΔεν είναι αγωγή ενάντια στο θρήσκευμα. Είναι μήνυση εναντίον ενός κατηγορουμένου που διαπράττει εγκλήματα στο ανθρώπινο γένοςʼ, δήλωσε ο Chambers, που έκανε μήνυση στο Θεό, τον οποίον κατηγορεί ότι ευθύνεται για σεισμούς, λοιμούς και καταποντισμούς, προκαλώντας τεράστιο κακό στον άνθρωπο.

ΠΗΓΗ:http://news.contra.gr/[/b]
Άβαταρ μέλους
Evi_J
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1086
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 17, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από Evi_J »

ROMFAIA έγραψε:Σε λίγο θα μας πεις να σεβόμαστε και τον Δαλάι Λάμα..σαν θρησκευτικό ηγετη των ..βουδιστων. :roll:
Δεν είναι αστείο Romfaia. Λίγο ο σεβασμός που πρέπει να έχουμε σε κάθε συνάνθρωπο μας, λίγο του ότι και αυτοί σαν μη χριστιανοί που δεν ξέρουν άρα έχουν την δικαιολογία, λίγο από δω, λίγο από κει και... βουαλά!

Πόση παραπλάνηση όμως.... :cry:
oceangr2
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2007 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από oceangr2 »

ROMFAIA έγραψε:Σε λίγο θα μας πεις να σεβόμαστε και τον Δαλάι Λάμα..σαν θρησκευτικό ηγετη των ..βουδιστων. :roll:
Πρέπει πρώτα να σεβαστείς τον εαυτό σου, μετά τους συνανθρώπους σου (ο Χριστός ακόμα περισσότερο λέει "αγάπα τον εχθρό σου") και μετά θα σε σεβαστούν και οι υπόλοιποι άνθρωποι με τελικό αποδέκτη τον ΘΕΟ.

Μην προσβάλλεις τους συνανθρώπους σου, διότι προσβάλλεις τον Κύριο!
Προσκυνώ Πατέρα, Υιό και Άγιο Πνεύμα, Τριάδα Ομοούσιο και Αχώριστο, νυν και αεί και εις τους αιώνας των αιώνων. Αμήν
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Το έξυπνο αυτό θέμα το έχει διαπραγματευτεί μια Αυστραλιανή εταιρεία με φίλμ του 2003 με τίτλο "The Man Who Sued God" δηλ. Ο Ανθρωπος που μηνυσε τον Θεό (υπάρχει στα βιντεο κλαμπ)

Η περίληψη της υπόθεσης έχει ως εξής :

"κάποιος ψαράς είχε ασφαλίσει το σκάφος του για όλους τους κινδύνους εκτός απο την εξαίρεση Act of God δηλ. μια ζημία πέραν των καθιερωμένων όπως καταστροφή απο φυσικά φαινόμενα πχ πλημμυρα, κεραυνός, χαλάζι κλπ.

Ενω ψάρευε έπεσε κεραυνός στο σκάφος του το οποίο και κατέστρεψε. Η ασφαλιστική του δεν πλήρωσε διότι το θεώρησε (και σωστά έπραξε) σαν act of God και έτσι ο ζημιωθείς στράφηκε εναντίον του αντιπροσώπου του Θεού που είναι η τοπική εκκλησία.

Η υπόθεση έγινε αποδεκτή προς συζήτηση στο δικαστήριο όπου έγινε πολύ ντόρος κατα πόσο νομικά στέκει να θεωρηθεί η εκκλησία αντιπρόσωπος του Θεού αλλά και ποιά απο όλες τις εκκλησίες είναι ο πραγματικός εκπρόσωπος του Θεού.

Το Δικαστήριο κανονικά θα αποφάσιζε οτι πράγματι ειναι αντιπρόσωπος οπότε η εκκλησία θα έπρπε να καταβάλει αποζημίωση για την ζημία του σκάφους. Αν το Δικαστήριο αποφάσιζε οτι η εκλησία δεν ήταν αντιπρόσωπος τότε ευθέως καταφερόταν εναντίον του κύρους της εκκλησίας (της όποιας εκκλησίας)

Οι εκκλησίες συνασπίστηκαν και αποφάσισαν οτι όλες είναι εκπρόσωποι και ξεκίνησε το Δικαστήριο.

Προς το τέλος και ενω έγινε πολύς ντόρος, ο ζημιωθείς απέσυρε την μήνυση για να μην φέρει σε δύσκολη θεση την εκκλησία αλλά απο το βιβλίο που εν τω μεταξύ εξέδωσε και λόγω της δημοσιότητας της δικης έβγαλε πολλα λεφτά και έτσι ξαναγόρασε το σκάφος του, παντρευτηκε με την αγαπημένη του και έζησαν αυτοί καλα...

Υπογραμμίζω οτι οι σύγχρονοι όροι των ασφαλιστηρίων στο μεταξύ έχουν αλλάξει και ο όρος "Act of God" (θέλημα Θεού) αντικαταστάθηκε απο το πολύ ευφυές "force majeure" (ανωτέρα δύναμη) που μπορεί να περιλαμβάνει διάφορες καταστροφές κατα το δοκούν πέραν της ανθρώπινης αμέλειας !!!

Πολλά πράγματα με την λογική είναι ανεξήγητα. Με την πίστη όμως εξηγούνται ή καλύτερα δεν χρειάζεται να εξηγηθούν. Θα πρέπει όμως να διαθέτουμε τόνους πίστης για να ξεφύγουμε απο τον κολοσσιαίο σκόπελο της λογικής.

Τέτοια πίστη προσωπικά δυστυχώς δεν έχω και κατεπειγόντως χρειάζομαι εκείνον τον Αγιο για να μου την δείξει.

Ελα όμως που είναι δυσεύρετοι...

Χρ.

ΥΓ. Θα σας πρότεινα να δείτε τον φιλμ έτσι για προβληματισμό και για ευχάριστες 2 ώρες.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

ROMFAIA έγραψε:Σε λίγο θα μας πεις να σεβόμαστε και τον Δαλάι Λάμα..σαν θρησκευτικό ηγετη των ..βουδιστων. :roll:
Σαφώς και πρέπει να σεβόμαστε τον Δαλάι Λάμα σαν θρησκευτικό ηγέτη όχι όμως και σαν θρησκευτική αυθεντία αλλά σαν εκπρόσωπο μιας μερίδας συναθρωπων μας. Οπως και τον Πάπα.

Το ίδιο αλλωστε θέλουμε και αυτοί να κάνουν για τον Αρχιεπίσκοπό μας αλλά και για τον Οικουμενικό Πατριάρχη καθώς και για όλους τους προκαθήμενους των Ορθόδοξων Πατριαρχείων.

Δεν είναι έτσι ?

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

oceangr2 έγραψε:
Μην προσβάλλεις τους συνανθρώπους σου, διότι προσβάλλεις τον Κύριο!
Συγγνωμη για να καταλάβω δηλαδή. Προσβαλλω κάποιον συνανθρωπό μου επειδη τον θεωρώ "αιρετικό" ή "πλανεμένο", ασεβή ή αθεο...?

Φίλε μου δεν μου κάνει καμμία εντυπωση η θέση σου γιατί αυτή καθ΄αυτή θεση αιρετική και νεοεποχίτικη είναι. Πως αλλιως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί άλλωστε. Η σχεση σου με την ορθοδοξία φαινεται και από αυτό αλλά και από άλλες δημοσιεύσεις σου.

Σεβασμός στον συνανθρωπο ειναι άλλο και σεβασμός σε θρησκευτικό ηγετη άλλο. Εμαθα στην ζωή μου να σεβομαι τους ανθρωπους, αλλα δεν ειμαι σε καμμία περίπτωση υποχρεωμενη να σεβομαι τις όποιες αιρετικές απόψεις, όταν μαλιστα οι Πατερες μου οι Αγιοι της Ορθοδοξίας μου μου υπενθυμίζουν πως "ούτε χαιρειν" δεν οφείλω να εχω μαζί τους.
Σεβομαι τον πάπα σαν άνθρωπο και ας ειναι καλά δηλαδή μα σε καμμία περίπτωση δεν πρόκειται να τον σεβαστω σαν θρησκευτικό ηγετη για τον απλόυστατο λόγο ότι τότε θα ειναι σαν να αποδεχομαι και την πλάνη του. Για μενα ειναι όπως ειναι και ο μπακάλης της γειτονιάς μου (για να μην πω δηλαδη ότι τον μπακάλη μου τον σεβομαι περισσότερο).

Δεν θα ήθελα να χρησιμοποιησω πιο βαριά εκφραση για να σου μεταφερω που ειναι "καταχωρημενο" και το όνομα του πάπα αλλά και του Δαλάι Λάμα στην δική μου συνείδηση.

Αν εχεις κανενα πατερικό που να μου αποδεικνύει τις απόψεις σου καλώς να το παραθέσεις διαφορετικά πάψε να προσπαθείς να περασεις νεοεποχήτικες θεσεις σε ενα καθαρά ορθόδοξο φορουμ....
Απορω με το θρασος σου
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Ζωή μου, σε βρίσκω λίγο αγριεμένη σήμερα. Σου συνέβη κάτι ιδιαίτερο αυτό το Σαββατοκύριακο;
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

nkope έγραψε:Ζωή μου, σε βρίσκω λίγο αγριεμένη σήμερα. Σου συνέβη κάτι ιδιαίτερο αυτό το Σαββατοκύριακο;
Ξεσαλωσαν οι αιρετικοί, το παν κλυδωνίζεται γυρω μας, η αποστασία ολοκληρωνεται και με ρωτας τι μου συμβαίνει...?

Την ομολογία μου κρατω, όπως την παρελαβα και με λές αγριεμενη...?

Α ρε Νικόλα, απορω με την ...μακαριότητά σου
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25135
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Αδελφή μου, μπορεί να μην συμφωνούμε 100%, αλλά μου αρέσει πολύ η παρουσία σου!
Δεν ειρωνεύομαι (προς Θεού), αλλά ειλικρινά μου αρέσουν οι μαχητικές δηλώσεις! Ίσως χρειάζονται, για να ξυπνάνε τα αίματα μερικών υπερηλίκων (όπως εγώ)!
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

ROMFAIA έγραψε:Αν εχεις κανενα πατερικό που να μου αποδεικνύει τις απόψεις σου καλώς να το παραθέσεις διαφορετικά πάψε να προσπαθείς να περασεις νεοεποχήτικες θεσεις σε ενα καθαρά ορθόδοξο φορουμ....
Απορω με το θρασος σου

ΣΩΣΤΑ ΜΙΛΑΕΙ Η ΖΩΗ!!!!!! ΔΕΝ ΚΑΤΑΡΑΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ (ΑΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΓΙΑ ΤΑ ΟΣΑ ΔΕΙΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΗΓΕΤΩΝ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΛΑΟΠΛΑΝΗ "ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ" ΗΓΕΤΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΣΥΡΘΕΙ......
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ .... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ!!!!

ΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΕΥΤΙΑ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”