Είμαι ΑΘΕΟΣ!

Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.

Συντονιστές: pAntonios, Συντονιστές

lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

Διάλογος μεταξύ του διαφωτιστή Βολταίρου( γνωστού για τις αθεϊστικές αντιλήψεις του) και χριστιανού :
Χριστιανός: είσαι ικανοποιημένος με την αθεΐα σου;
Βολταίρος:Ναι φυσικά..
Χ: Εάν λοιπόν έχεις δίκιο ότι δεν υπαρχει Θεός, όταν πεθάνουμε και οι δυο θα είμαστε πάτσι;
Β: όχι φυσικά, αφού εγώ θα έχω δίκιο , γιατί να είμαστε πάτσι;
Χ:μα αφού και εγώ είμαι ικανοποιημένος με την πίστη μου γιατί όχι , μιας και δεν μας περιμένει μετά τίποτε;Απλώς ζήσαμε και οι δυο μια ζωή ευτυχισμένη..
Β:Από αυτή την άποψη το δέχομαι, θα είμαστε πάτσι.
Χ: Αν όμως εγώ έχω δίκιο ότι υπάρχει θεός που είναι και κριτής των ανθρώπων , τότε όταν θα πεθάνουμε και οι δυο θα είμαστε πάτσι;Δεν το νομίζω!
Β:........... :? :x 8O :oops:
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
konstantinoupolitis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1080
Εγγραφή: Τετ Ιαν 17, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Μακεδονία

Δημοσίευση από konstantinoupolitis »

Ερώτημα 1ο: Διεγράφησαν δημοσιεύσεις απο το θέμα και αν ναι για ποιό λόγο;

Ερώτημα 2ο: Η Πίστη είναι συμπέρασμα λογικό ή Κλήση υπο του Πατρός;

Ερώτημα 3ο: Το να μεμφθείς κάποιον γιατί δεν έχει κληθεί στην Πίστη, συνιστά διάκριση; Συλλυπητήρια δίνεις στις κηδείες και τα μνημόσυνα.
lazarr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 330
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 13, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Λάζαρος @ Περιστέρι

Δημοσίευση από lazarr »

Έστι δε πίστις ελπιζομένων υπόστασις, πραγμάτων έλεγχος ου βλεπομένων(Εβρ.11,1)
Η πίστη είναι έκφραση ελευθερίας και καρπός θείας αναζήτησης ... είναι συνάντηση που προκύπτει αργά ή γρήγορα σε μια ψυχή που ποθεί να βρεί την πηγή της .. δεν είναι κλήση.
Χριστός γαρ εγήγερται, ευφροσύνη αιώνιος...
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ...
ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΡΩΜΑΙΟΣ ΦΟΒΑΜΑΙ....
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25135
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

giannisxr έγραψε:ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ...
ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΡΩΜΑΙΟΣ ΦΟΒΑΜΑΙ....
Αν την πιστεύεις Γιάννη, να την γράψεις! Θα είναι καλό κίνητρο για περαιτέρω συζήτηση! Εξ άλλου, όπως είπε και ο Βολταίρος (άθεος κατά ορισμένους, Θεομάχος σύμφωνα με την λογική της Μελπωμένης, με την οποία δεν μπορώ να διοαφωνήσω) "Διαφωνώ μεν μ' αυτά που λες, θα περασπιστώ όμως, μέχρι θανάτου, το δικαίωμά σου να τα λες".
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Harrys1934
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 28, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ¨οπου γη και Πατρις
Επικοινωνία:

Re: Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν...

Δημοσίευση από Harrys1934 »

pAntonios έγραψε:Οι ουρανοί διηγούνται δόξαν Θεού λέει ο Προφήτης Δαβίδ.
Και έχει απόλυτο δίκιο!
Αν τα θαύματα της δημιουργίας δεν μπορούν να πείσουν έναν άνθρωπο, δε νομίζω ότι μπορούν να τον πείσουν τα λόγια!
Ειλικρινά σας το λέω μετά από τόσα χρόναι συζητήσεων και προβληματισμών πάνω στα θέματα αυτά.

Η πίστη είναι ευκολότερη από την απιστία. Διότι πρέπει μετά να εξηγήσει ο άπιστος ποιός έκανε το σύμπαν, ποίος έκανε τη μέλισσα, ποιός έκανε τη νυχτερίδα, ποιός όρισε τις φάσεις της σελήνης και του ήλιου, ποιός έκαν ένα τόσο τέλειο μάτι που ακόμη και η πιο σύγχρονη κάμερα δεν μπορεί να το ξεπεράσει....

Και μην μου πείτε βέβαια η Θεά Τύχη!


Δεν σας κρύβω κύριε διευθυντή ότι πριν μερικούς μήνες είχα γράψει μια επιστολή για κάποιο θέμα και μου επιτέθηκε ένας αναγνώστης της εφημερίδας μας! Μελέτησα προσεκτικά όλα αυτά που παρέθεσε ο κύριος αυτός και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι εγώ είχα λανθασμένες απόψεις!.
Τις οποίες αναθεώρησα βέβαια και από τότε, δεν έκανα την παραμικρή νύξη για το θέμα αυτό! Αφού ο κύριος αυτός και συμπατριώτης μας κατάφερε με τα επιχειρήματα του να φέρει τούμπα όλα αυτά που πίστευα, τότε, γιατί να επιμένω να φορώ παρωπίδες; Τον ευχαριστώ από καρδιάς, σημείωσα το όνομα του και το καταχωρώ στην επιστολή μου γιατί θα του κάνω κακό!.Θα πιστέψει ότι είναι παντογνώστης και θα το πάρει επάνω του!!!..Τέλος πάντων, σας κούρασα όλους με την πολυλογία μου και ας προχωρήσω σ’αυτό που θέλω να δημοσιεύσετε.Παρακολούθησα τον Αγιασμό των Υδάτων στο –RYE-την περασμένη Κυριακή και θα πρέπει να σας πω ότι ενθουσιάστηκα.. :Oχι γιατί δεν είχα παρακολουθήσει προηγουμένως τέτοια τελετή, αλλά γιατί ο ΄κόσμος αυτός που ήλθε στην παραλία είχε έναν αυθορμητισμό που πραγματικά συγκινούσε!.Επιβλητικός ο πατήρ Ελευθέριος τέλεσε τον Αγιασμό των Υδάτων με όλη εκείνη την θρησκευτική κατάνυξη που διακρίνει την Ορθόδοξία μας και τις παραδόσεις της φυλής μας, ενώ θα πρέπει να πώ εδώ ότι ο αριθμός του κόσμου που ήλθε εκεί, ξεπέρασε κάθε προσδοκία και τις κάθε αισιόδοξες προβλέψεις!.Το βράδυ της περασμένης Κυριακής πληροφορήθηκα τα διαδραματιζόμενα στο λιμάνι της Μελβούρνης, στον τόπο που πατήσαμε για πρώτη φορά το πόδι μας όταν ήλθαμε εδώ πριν μερικές δεκαετίες.¨Εμαθα από πολλούς ότι ο αριθμός του κόσμου που πήγε εκεί ήταν απογοητευτικός!.¨Οχι, δεν είμαι χαιρέκακος για να πανηγυρίσω επειδή ο κόσμος αγνόησε το περιβόητο Φεστιβάλ Θεοφάνια’ όπως το έχουν κακώς ονομάσει οι οργανωτές του.Αλλά έπεσα σε μαύρες σκέψεις και αναλογιζόμουν πως ήταν κάποτε τα πράγματα, σε κάποιες άλλες εποχές. Τότε , πηγαίναμε στην εκκλησία του Φράνκστον, επειδή εκεί είναι και ο ιερός ναός των Θεοφανίων. Χιλιάδες οι συμπάρικοι που έμπαιναν στον κόπο να επισκεφθούν το Φράνκστον, να εκκλησιαστούν και να πάρουν από το χέρι του Ιερέα τον Θείο Αγιασμό. Τα τελευταία χρόνια όμως άλλαξε το σκηνικό προς το χειρότερο, φυσικά..
Γιατί, σε τι χρειάζονται τόσοι Αγιασμοί των Υδάτων σε πέντε διαφορετικές παραλίες, αφού ο Ιερός ναός των Θεοφανίων είναι στην περιοχή του Φράνκστον; Δεν θα μπορούσε να γίνει ένας Αγιασμός των Υδάτων στο Φράνκστον, με την συμμετοχή όλου του Ιερού κλήρου της Μελβούρνης;; Κάνουμε λόγο για διάσπαση των διαφόρων Οργανισμών της Ελληνικής Παροικίας, αλλά δυστυχώς, τα πράγματα και στην Εκκλησία δεν πάνε καλύτερα! Αν κάποιος άλλος συμπάροικος έχει μια διαφορετική γνώμη, είμαι έτοιμος να την ακούσω..Και αν θα καταφέρει να με πείσει, τότε θα πάρω ένα ακόμη μάθημα !



Ευχαριστώ πολύ για
Τη φιλοξενία.
Ν. Σμτζής.
(ΜELB.)

¨Οταν δεν χρησημοποιούμε την Αγία Γραφή σαν τα ποιήματα και προσπαθίσουμε να δουλέψουμε πάνω σε αυτήν με τους διάφορους γενικά που είναι γύρω μας θα φέρουμε καλά αποτελέσματα Και ίσως καταλάβουν και μερικοί γιατί το Τίτον -Γ-10- το είπε ο Απ. Παύλος.
pAntonios
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 545
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: p.Antonios @otenet.gr
Επικοινωνία:

[b]κ.Εισαγγελεύ !!![/b]

Δημοσίευση από pAntonios »

konstantinoupolitis έγραψε:Ερώτημα 1ο: Διεγράφησαν δημοσιεύσεις απο το θέμα και αν ναι για ποιό λόγο;

Ερώτημα 2ο: Η Πίστη είναι συμπέρασμα λογικό ή Κλήση υπο του Πατρός;

Ερώτημα 3ο: Το να μεμφθείς κάποιον γιατί δεν έχει κληθεί στην Πίστη, συνιστά διάκριση; Συλλυπητήρια δίνεις στις κηδείες και τα μνημόσυνα.
Απάντηση 1η (κ.Εισαγγελεύ !!!) :lol:
Καμιά δημοσίευση δεν διαγράφηκε, αν δεν με απατάει η μνήμη μου!
Ακόμη και όταν γίνονται διαγραφές (σπανίως) γίνονται για λόγους αισθητικής και αποσυμφόρησης της σελίδας και τίποτε περισσότερο...

Απάντηση 2η Η κλήση του Πατρός είναι πάγια, διαρκής και δεδομένη, όσο είναι ο αέρας που αναπνέουμε... Ο Θεός <<θέλει πάντας ανθρώπους σωθήναι και εις επίγνωσιν αληθείας ελθείν>>.

Απάντηση 3η Η απάντηση αγαπητέ μου, δεν ήτανε μομφή προς κανέναν. Αντίθετα το ερώτημά σας αυτό ισοδυναμεί με βλασφημία διότι επιρρίπτει στο Θεό τις ευθύνες της απιστίας μας...
Συλλυπητήρια έδωσα διότι η απιστία είναι χειρόετρη από κηδεία και μνημόσυνο, αφού η κηδεία οδηγεί στο θάνατο του σώματος ενώ η απιστία σε οδηγεί στον αιώνιο θάνατο! (Θεός φυλάξει!)

Η απάντησή μου είχε την έννοια του να συνέλθει όποιος βρίσκεται στην κατάσταση αυτή της απιστίας και να ταρακουνηθεί, διότι αν δεν το κάνει εγκαίρως μπορεί να είναι μοιραίο!

συγνώμη αν παρερμηνεύτηκα...
ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ
ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ!
giannisxr
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από giannisxr »

aposal έγραψε:
giannisxr έγραψε:ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ...
ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΓΕΓΟΝΟΤΟΣ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΡΩΜΑΙΟΣ ΦΟΒΑΜΑΙ....
Αν την πιστεύεις Γιάννη, να την γράψεις! Θα είναι καλό κίνητρο για περαιτέρω συζήτηση! Εξ άλλου, όπως είπε και ο Βολταίρος (άθεος κατά ορισμένους, Θεομάχος σύμφωνα με την λογική της Μελπωμένης, με την οποία δεν μπορώ να διοαφωνήσω) "Διαφωνώ μεν μ' αυτά που λες, θα περασπιστώ όμως, μέχρι θανάτου, το δικαίωμά σου να τα λες".
ειναι αγαπητε η περιφημη προσευχη του αγιου(;) φραγκισκου της ασιζης

giornio e notte io chercato
giorno e notte io trovato

μερα και νυχτα σε αναζητω
μερα και νυχτα σε βρησκω
η αναλυση σκοτωνει την αγαπη
(αγιος νικολαος βελιμιροβιτς)
Ierodiakonos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 369
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από Ierodiakonos »

Εις την Πρώτη Ώρα λέγεται το παρόν
"Λύτρωσαί με από συκοφαντίας ανθρώπων και φυλάξω τας εντολάς σου"
Ο φερόμενος άθεος το μόνον που κάμνει με το λόγο του είναι να συκοφαντεί αυτό το οποίο "πληρεί" και "ευωδιάζει" την ψυχή του Χριστιανού, τον Κύριο, αδελφοί μου. Προσωπικώς θλίβομαι για τους ανθρώπους αυτούς διότι θάνατον βιώνουν καθημερινώς και όχι Ζωή και Ανάσταση όπως ημείς. Ας κάμνουμε μια προσευχούλα για αυτούς να επιστρέψουν κοντά μας και να μην παραμένουν στην πλάνην και στο σκότος που το μόνον που τους χαρίζει είναι πνευματικός θάνατος
Nici-D
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Germania

Δημοσίευση από Nici-D »

As proseuxithei mia fora mono, tosa xronia tha tou elega den pisteuei ti exei na xasei ean to kanei kai katsei monos tou se ena domatio kai milisei ston Kurio. O Kurios kanenan den afinei, giati oso isxurizetai o nous oti den uparxei toso i psyxi ton anazitaei kai to ekdilonei me ena keno stin zoi auton ton anthropon.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα ερωτήματα στον π. Αντώνιο.”