Επίσκεψη στο Όρος

Συζήτηση σχετικά με το Αγιο Όρος γενικότερα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από theodosis79 »

Πηγαίνω συχνά στην Νέα Σκήτη αλλά μόνο χειμώνα μπορώ. Παναγιώτη υπάρχει κάτι που να σε εντυποωσίασε ιδιαίτερα στου Τιμίου Προδρόμου?
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

theodosis79 έγραψε:Πηγαίνω συχνά στην Νέα Σκήτη αλλά μόνο χειμώνα μπορώ. Παναγιώτη υπάρχει κάτι που να σε εντυποωσίασε ιδιαίτερα στου Τιμίου Προδρόμου?
Δεν υπάρχει σημείο του Ορους, που να μην μου έχει αφήσει το δικό του ιερό ίχνος, την δικιά του ιδιαιτερότητα. Αυτό βέβαια ισχύει λιγάκι λιγότερο για τις "ξενόγλωσσες" μονές και σκήτες. Δυσκολότερη η επικοινωνία, αλλιώτικο ύφος στα τελετουργικά θέματα.
Από πνευματική άποψη δεν έχω και πολλά να πω. Και μάλιστα δεν πήγα στην λειτουργία, γιατί ξεκίνησα ξημερώματα πεζοπορία για την Αγίου Παύλου. Στην Σκήτη ήμασταν όλοι κι όλοι 5 προσκυνητές, οι 3 εξ αυτών Ρουμάνοι. Εντύπωση μου έκανε η αχειροποίητος εικόνα της Παναγίας.
Επίσης η απέριττη και ανεπιτήδευτη φιλοξενία.
Το πρώτο πράγμα που μούρχεται στο μυαλό, όταν σκέφτομαι την Σκήτη, είναι ένας μακρύς σκοτεινός εσωτερικός διάδρομος. Επίσης οι ευθυτενείς υψηλόσωμες φιγούρες των μοναχών.
Ο χώρος γενικότερα, προκαλούσε ένα αίσθημα θλίψης και σιωπηλής μελαγχολίας (αυτό δεν το αναφέρω ως κάτι αρνητικό, ίσα-ίσα που κάτι τέτοια αισθήματα κάνουν την επίσκεψη στο Αγιο Ορος, πραγματικά μοναδική).
Για όσους δεν έχουν πάει να αναφέρω, ότι η Τιμίου Προδρόμου, τυπικά είναι Σκήτη. Ουσιαστικά όμως είναι μοναστήρι κοινοβιακό. Και κτηριακά και λειτουργικά. Επειδή το καθεστώς του Ορους δεν επιτρέπει την αύξηση, ή την μείωση των μονών από 20, για αυτό αναφέρεται ως Σκήτη και αντί Ηγουμένου προηγείται Δικαίος.
Η Σκήτη είναι χτισμένη σε ένα πλάτωμα, που διακόπτεται απότομα προς τα νότια και ανατολικά και κατακρημνίζεται στη θάλασσα.
Νότια της Σκήτης, κανά 20λεπτο με τα πόδια, βρίσκονται τα σπιτάκια της Βίγλας. Εκεί απαντά κανείς, τους πιο φοβερούς γκρεμούς του Αθωνα. Σε κάποια σημεία, σου κόβεται η ανάσα από το ύψος. Κατεβαίνοντας έναν αρκετά μεγάλο αριθμό σκαλοπατιών, υπάρχει και το σπήλαιο του Αγίου Αθανασίου. Αξίζει πραγματικά τον κούραση αδελφοί, να κατεβείτε ως εκεί.

Πάντως Θεοδόση νάσαι καλά, μου ξύπνησες μνήμες και σκέφτομαι να βάλω σε κάποιο μελλοντικό πρόγραμμά μου, να πάω κατά κει. Εχει γίνει εξάλλου ακόμα και το Ορος τόσο πολυσύχναστο πια, που αξίζει να απομονωνόμαστε που και που, σε κάποια πιο ήσυχα μέρη του, όπως η Σκήτη του Τιμίου Προδρόμου.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από theodosis79 »

Ευχαριστούμε πολύ Παναγιώτη για τα όσα πολύτιμα μας είπες! Δεν ήξερα σχεδόν τίποτα για αυτήν τη Σκήτη και σίγουρα η μαστυρία ενός απλού προσκυνητή είναι πιο ότι πιο πολύτιμο μπορεί να ακούσει κανείς και να ζήσει έστω και λίγο νοερά κάτι απο εκεί. Πολύ ωραία Παναγιώτη, μπράβο!!!
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από giorgospa »

ειχα μεινει τον περασμενο Νοέμβριο,στην Λαυριωτικη Σκήτη Τιμίου Προδρόμου,υπάρχει και η Ιβηρίτικη,τωρα πολλοί Ρουμανοι προσκυνητές, 2 γεμάτα πουλμανάκια,εγω μοναδικός Ελληνας.Η λειτουργία στα Ρουμανικά,οι μοναχοι απλοι γλυκεις ασκητικοι,λιγα ελληνικα ο αρχοντάρης, δωμάτιο λιτο όπως Κωνσταμονιτου περίπου,αν εχεις παει, με σομπα. Ευκαιιρία για επίσκεψη εκτός απο το Σπήλαιο του Αγίου Αθανασίου,με τις σκάλες κλπ που εγιναν με τη φροντίδα του αρχοντάρη της Λαυρας,τα πανεμορφα κελια της Βίγλας όπου και θα μιλήσεις με τους μοναχούς και θα γνωρίσεις τον φίλο των αεροπόρων,εχεις σιγουρα δει τα σχετικά βιντεο με τις σημαίες και τα αεροπλάνα απο πάνω.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από theodosis79 »

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο! Ολους σας ευχαριστώ για όσα παραθέσατε! Μακάρι να με αξιώσει και μένα ο Θεός να πάω κάποτε.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Dimitris39 έγραψε:Στης 20-09 θα ειμε στην Νεα Σκητη εχει μεγαλο πανηγυρι και θα εινε πολλοι αγιορειτες γεροντες,αν καπιο μελος απο το φορουμ θα εινε εκει και θελει να βρεθουμε πολλυ ευχαριστος δινω και το νουμερο απο το κινητο μου για ευκολια
Αλλαζω ημερομηνια 19/09 οχι 20/09
πηρα προσκληση και μπαινω μια μερα νωριτερα μιας και δεν εργαζωμαι σαββατο
καπιος εκεινες τις ημερες εκει?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Dimitris39 έγραψε:
Dimitris39 έγραψε:Στης 20-09 θα ειμε στην Νεα Σκητη εχει μεγαλο πανηγυρι και θα εινε πολλοι αγιορειτες γεροντες,αν καπιο μελος απο το φορουμ θα εινε εκει και θελει να βρεθουμε πολλυ ευχαριστος δινω και το νουμερο απο το κινητο μου για ευκολια
Αλλαζω ημερομηνια 19/09 οχι 20/09
πηρα προσκληση και μπαινω μια μερα νωριτερα μιας και δεν εργαζωμαι σαββατο
καπιος εκεινες τις ημερες εκει?
Κανεις απο το φορουμ την ημερομηνια αυτη στο Αγιον ορος?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από Dimitris39 »

Εδω και μερες προσπαθω να βγαλω στο τηλεφωνο την ιερα μονη αγιου παυλου στο αγιον ορος για φιλοξενια στις 19-09.
διαφορετικες ωρες και μερες αλλα δεν το σηκωνει κανεις, ξερει καποιος γιατι και πως μπορω να κλεισω για ενα βραδυ εκει?
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Σου έστειλα π.μ. Δημήτρη.
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: Επίσκεψη στο Όρος

Δημοσίευση από ravniotis »

η μονη αγιου παυλου δεχεται αιτησεις για φιλοξενία μόνο μέσω φαξ (23770-23355)
πάντως τον αυγουστο που την επισκεφτηκα ειχε απο τη μια λιγους επισκεπτες και απο την αλλη έχει αρκετα δωματια για φιλοξενια
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το Αγιο Όρος”