Μόνο άντρες

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

helen
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 03, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Δημοσίευση από helen »

Συγνώμη αλλά μου έχει γεννηθεί μια απορία-λίγο άσχετο-αλλά διαβάζοντα ς μια λίστα με τους ανά τους αιώνες γνωστούς "φιλοσόφους" δεν είδα καμιά γυναίκα... :roll: ΄Αραγε δεν υπήρξε καμία? Εντάξει στην εκκλησία δεν διέπρεψαν....? δεν μπορεσαν να σταθούν...? Αλλά στην φιλοσοφία γιατί? Πρέπει να είσαι πολύ φαλοκράτης για να το πιστέψεις....
ΜΕΙΖΩΝ ΕΣΤΙ Ο ΕΝ ΥΜΙΝ 'Η Ο ΕΝ ΤΩ ΚΟΣΜΩ
mirto
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από mirto »

helen έγραψε:Συγνώμη αλλά μου έχει γεννηθεί μια απορία-λίγο άσχετο-αλλά διαβάζοντα ς μια λίστα με τους ανά τους αιώνες γνωστούς "φιλοσόφους" δεν είδα καμιά γυναίκα... :roll: ΄Αραγε δεν υπήρξε καμία? Εντάξει στην εκκλησία δεν διέπρεψαν....? δεν μπορεσαν να σταθούν...? Αλλά στην φιλοσοφία γιατί? Πρέπει να είσαι πολύ φαλοκράτης για να το πιστέψεις....
Αγαπητή helen, η "σοφία" δεν βρίσκεται στα λόγια και στους στοχασμούς ..... βρίσκεται στον έμπρακτο βίο του κάθε ανθρώπου και στην ολοκλήρωσή του.

Αυτή είναι, κατά την γνώμη μου πάντα, η "φιλοσοφία" των γυναικών, όπου αν ανατρέξεις στους βίους των αγίων γυναικών θα συλλάβεις με το νού σου σε τι επίπεδα έφτασαν.....
Πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται κανείς τον άνεμο, που κινείται ακατάπαυστα, πιο σίγουρο είναι να εμπιστεύεται όσα χαράζουν τα παιδιά πάνω στην άμμο, όταν παίζουν, παρά την ανθρώπινη ευτυχία.

Αγιος Γρηγοριος Θεολογος
omirosx
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Κάτι Να Προσθέσω;

Δημοσίευση από omirosx »

Κοπέλες μου καλές και η Κασσιανή τι ήταν και Αλέξια η Κομνηνή 11ον αιώνα Που είχε σπουδάσει όλη τη σοφία και με το υπέροχο έργο της το αθάνατο Αλέξια Παγκοσμίως γνωστό έτσι τα θυμάμαι έτσι τα έγραψα. Η Αγία Αικατερίνη; Η Αγία Βαρβάρα; Εκτός και δεν κατάλαβα το νόημα σας. Άν χρειάζεται διόρθωση να μου πείτε να βρώ τα σωστά
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Η αγία Ολγα επίσης στην οποια οφείλεται ευρέως η διάδωση του χριστιανισμού στην Ρωσία και Ουκρανία. Η αγία Ταβιθά η τροφός των ορφανών και των φτωχών. Η αγία Νόνα η εξαίρετη αυτή μητέρα του αγίου Ιωάννου του Χρυσοστόμου και το καλύτερο το αφ'ηνουμε για το τέλος την Παναγία μας φυσικά.
Τώρα όσο για τη φιλοσοφία που λέτε, οι αρχαίοι μας πρόγονοι και φιλόσοφοι για τους οποίους τόσο πολύ υπερηφανευόμαστε ας μην πουμε καλύτερα σε τι θέση και υπόληψη είχαν τις γυναίκες εκείνον τον καιρό.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

smarti έγραψε:ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΙΛΑΕΙ ,ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ!!!!!!!ΕΙΔΑΤΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ,ΠΟΥ ΣΤΕΙΛΑΜΕ.ΑΣ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ,ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!!!!!!!!!!!!!ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!!!!! :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1: :hello1:
Αχ ! Θου Κυριε φυλακη τω στοματι μου :-S :-S :-S
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”