Εξομολόγηση?

Απαντήσεις σε λειτουργικά θέματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Cordelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 408
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Cordelia »

dionysisgr έγραψε:Μην μπαινεις σε ψυχικο καταναγκασμο, να καθαριζεις συνεχως και να προσπαθεις να διατηρεις "ασπιλη" την ψυχη σου, ανθρωπινως δεν γινεται...

Λοιπον, μην αγχωνεσαι, φυλαγε τον εαυτο σου απο αφορμες, οσο μπορεις, αλλα μην παρεις και τον Πνευματικο μονιμα στο σπιτι σου στο τελος..

Ειρηνευσε, και παρε τα πραγματα πιο γλυκα.

Και να ήθελα "άσπιλη" δεν γίνεται απ' ό,τι φαίνεται :lol:

Χμ... πνευματικός στο σπίτι ??? καθόλου κακή ιδέα :D :idea: :-k

Λοιπόν, στην αρχή είχα πανικό και αισθανόμουν ότι έπρεπε να είμαι σε συνεχή online εξομολόγηση, γιατί κάθε τι μου φαινόταν τραγική πτώση... :(( :((

Τώρα πια νομίζω ότι ειρήνευσα =)) Φαίνεται άλλωστε :lol: :lol:

Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές :)
omirosx
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

ΕΞΟΜΟΛΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΓΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ

Δημοσίευση από omirosx »

Καλή μου Σμάρω συμφωνα με το Πηδάλιο που έχει τους Κανόνες της Εκκλησίας μας (Ορθοδοξοι) λέει. Ο καλός Χριστιανός πρέπει να εξομολογείται κάθε μήνα και να κοινωνεί κάθε μήνα με την πρέπουσα προετοιμασί. Άν στο διάστημα αυτό από μήνα σε μήνα τύχει να πέσεις σε κάποιο σοβαρό αμάρτημα δεν θα περημένεις να περάσει ο μήνας, αλλά το συντομότερο να πας να εξομολογηθείς. Γιατί δεν ξέρουμε πότε φεύγουμε, και τότε το αμάρτημα θα το πάρεις μαζίσου για να μπει στην ζυγαριά με τα υπέρ ¨η τα κατά. Είναι και πολοί που νιώθουν ΄τοιμοι να κοινωνύν πιο τακτικά Όμως έχι και εναν άλλον όο. Δεν θα κοινωνίσεις ην ίδια μέρα ια να έχεις καιο ροτοιμασίας, και αν ακόμη σου έβαλε κάποιον κανονα ο εξομολόγος σου να έχεις καιρό να κάνεις τον κανόνα σου. .
Εάν ο κανόνας που σου έβαλε ο εξομολόγος σου, σου φανεί αυστηρός δεν μπορείς να πηγαίνεις μαρκέτα γύρω να δεις ποιός άλλος παπάς θα σου δώσει λιγότερο Δεν ανερείται, παρά μόνο δια αιτίσεως σου προς τον Αρχιερέα, και αν αυτός κρίνει ότι πράγματι είναι αυστηρός να ελατώσει την πινή. Θα κάνεις τον κανόνα σου και εάν δεν σου αρέσει αυτός ο Ιερέας μην ξανά πας σε αυτόν. .
ΠΗδάλιο σελις 230-και 13-111
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

ο καλος χριστιανος 1 φορα το μηνα

ο κακος οπως εγω ;;;;

δεν υπαρχουν νουμερα στα πνευματικα
μονο στους ανθρωπους
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
omirosx
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ

Δημοσίευση από omirosx »

+Φίλε μου, αυτά είναι από την έκτη οικουμενική Σύνοδο, και διαταγές Αποστόλων. Είναι δυνατόν να υπερισχύσει η δική μας γνώμη έναντι μιας οικουμενικής Συνόδου, που έγιναν με Άγιο Πνεύμα; Είναι;
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητε φιλε

ηταν καποτε ενας ναυαγος ,,,,καποια στιγμη περναει ενα πλοιο και του κανουν νοημα να ανεβει αυτος τους λεει οτι δεν θελει γιατι θα τον σωσει ο θεος ,,,,,,,αυτο εγινε και με αλλα πλοια .

Οταν πεθανε και ανεβηκε στον παραδεισο λεει στον θεο .....θεε μου γιατι δεν με εσωσες

και ο θεος του λεει : βρε χαζε τοσα πλοια σου εστειλα .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητε δεν λεω οτι δεν εχεις ενα δικιο στα λεγομενα σου
αλλα μην τα βλεπουμε ολα με παροπιδες

ειμαστε ανθρωποι και εχουμε αδυναμιες και παθη
οταν ο πομπος [ πνευματικος ] στελνει το σημα ανα τακτα χρονικα
εχουμε συντονισμο . οταν συντονιστουμε τα πραγματα αλλαζουν
πρεπει ομως ο δεκτης να ειναι παντα σε αγωνα .

ο αγωνας πρεπει να στηριζεται σε πνευματικους νομους
αλλα πανω απ ολα στις αναγκες που εχει ανθρωπος
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Ο Παναγιώτης είπε σε άλλο παρόμοιο θέμα ότι ο Χριστός είπε να εξομολογούμαστε και να κοινωνούμε μια φορά το μήνα. Αυτό απεδείχθη ότι είναι λάθος γιατί δεν μπόρεσε να μου απαντήσει στο πότε το είπε αυτό ο Χριστός.

Αδέλφια ο Χριστός μας έδωσε την Ιερά Εξομολόγηση για να καθαρίζουμε την καρδιά μας από τις αμαρτίες μας και τη Θεία Κοινωνία για να μπορούμε να κοινωνούμε μαζί Του και να παίρνουμε δύναμη να συνεχίζουμε την πορεία μας για να Τον συναντήσουμε. Το κάθε πότε χρειάζεται το ένα και πότε το άλλο εξαρτάται από το σε ποιο σημείο της πορείας βρισκόμαστε. Υπάρχουν άγιοι Γέροντες που κοινωνούν με την καρδιά τους κάθε μέρα με το Θεό και δεν έχουν ανάγκη πλέον από άλλα βοηθήματα γι αυτό.

Εμείς όμως που είμαστε ακόμη πνευματικά νήπια έχουμε ανάγκη από τακτική επαφή με τον Πνευματικό μας και από συχνή (όσο μας επιτρέπει ο πνευματικός μας) Θεία Κοινωνία. Δεν είναι Κανόνας ούτε νόμος το κάθε πότε κάνουμε το ένα και πότε το άλλο. Είναι για τη δική μας βοήθεια. Μακάρι να είχαμε συνέχεια το Χριστό στην καρδιά μας και να μη χρειαζόμασταν τίποτε απ΄αυτά. Ο κάθε άνθρωπος καθορίζει την πνευματική του πορεία με τον Πνευματικό του και μέσα σ' αυτή περιλαμβάνεται και η συμμετοχή του στα Μυστήρια της Εκκλησίας μας.

Λογικές τύπου Πηδαλίου και κανόνων, τότε πρέπει το ένα και τότε το άλλο, μου θυμίζουν πολύ παπικούς και με απωθούν ιδιαίτερα, πέρα απ' ότι κάθε άλλο παρά Ορθόδοξες είναι. Η σχέση μας με το Θεό είναι προσωπική. Είναι μια σχέση Αγάπης. Είναι δυνατόν να χρειαζόμαστε κανόνες για το κάθε πότε θα συναντιώμαστε μ΄Αυτόν που αγαπούμε ή κάθε πότε θα βγάζουμε από μέσα μας αυτά που μας εμποδίζουν να Τον πλησιάσουμε.

Στατιστικά πάντως από την προσωπική μου εμπειρία κάθε 4-8 βδομάδες είναι απαραίτητο σ' εμάς τους κοσμικούς να ξεφορτωνόμαστε τις αμαρτίες μας, γιατί αρχίζουν να επιδρούν αρνητικά στην πνευματική μας πορεία. Όσο για τη Θεία Κοινωνία νομίζω είναι ευλογία για όσους μπορούν να κοινωνούν κάθε Κυριακή. Αυτά όμως είναι προσωπικές μου σκέψεις μην τα πάρετε σαν κανόνα.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4279
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Δημοσίευση από dionysisgr »

Η σωστη και μονη απαντηση θα ηταν: Aυτα, μονο με τον Πνευματικο σου.

Ισως εκει θα επρεπε να ειχαμε μεινει ολοι μας.

Κακως που το πλατιασαμε πολυ, αφου ο καθενας ακολουθει τον λογισμο του, και πολλοι ζητουν απαντησεις, ενω εχουν ηδη κατασταλαξει μεσα τους, μονο για να γινεται λογος αλογιας.

Και στο πλατιασμα φυσικα, ειμαι και εγω μεσα.

(Παντως το εχω πει στον Πνευματικο μου, οτι ξεκατινιαζομαι σε φορουμ, και εχω ησυχη την συνειδηση μου, οταν βεβαια, δεν την στελνω διακοπες για λιγες μερες, και αφου επιστρεψει, με ελεγχει ενιοτε..)

Σαν συμπερασμα λογικο και αξιο, νομιζω παντως οτι ειναι ξεκαθαρα πνευματικο το θεμα, και σε σχεση με τον Πνευματικο μας πατερα, εκει πρεπει να μενει, μεσα σε αυτην την σχεση. Οχι παραεξω. Δεν χρειαζεται, δεν ωφελει η κοινοποιηση.

[/b]
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
fosterer
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τρί Μαρ 10, 2009 10:09 am

Re: Εξομολογηση?

Δημοσίευση από fosterer »

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ!
Όπως θα καταλάβατε είμαι καινούριος και προσπαθώ να μπω στο πνεύμα!Σας ζητώ εκ των προτέρων να συγχωρήσετε τα όποια λάθη μου!
Θα ήθελα απλά να αναφέρω ότι ενώ νοιώθω συχνά την ανάγκη να εξομολογηθώ,το αποφεύγω γιατί ντρέπομαι φοβερά!
Έτσι έχω να εξομολογηθώ περίπου τέσσερα χρόνια και σίγουρα από τότε έχουν συμβεί πολλά που με βαραίνουν!
Το ξέρω ότι αυτό που λέω δεν είναι σωστό,αλλά έτσι νοιώθω!
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Εξομολογηση?

Δημοσίευση από eleimon »

Κοιτα λιγο εδω μηπως σε βοηθησει....http://orthodox-world.pblogs.gr/2008/11 ... oghsh.html

Καλως ορισες στη παρεα μας.... :P :P :P
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λειτουργικές απορίες.”