Πρεπει να βγαλω νεα αστυνομικη ταυτοτητα

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Η επόμενη πληροφορία που παραθέτω, προέρχεται από ένα γνωστό μου, που είναι αρκετά αξιόπιστος και σοβαρός.
Ο γνωστός μου αυτός, συναντήθηκε με τον Γέροντα Παΐσιο στο Άγιο Όρος το Σεπτέμβριο του 1991 ( λίγα χρόνια πριν κοιμηθεί ο Γέροντας Παΐσιος ).
Ο γνωστός μου συζήτησε με τον Γέροντα Παΐσιο, για τις επίσημες ηλεκτρονικές ταυτότητες που θα κυκλοφορήσουν μελλοντικά, και θα έχουν πάνω τους το σατανικό σύμβολο 666.
Ο Γέροντας Παΐσιος, είπε στον γνωστό μου:
«Αυτός που θα πάρει την ηλεκτρονική ταυτότητα, έχασε την αιωνιότητα».
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
friend
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από friend »

lovethink έγραψε:Eτσι είναι όπου υπάρχει ΕΦΟΡΙΑ υπάρχει και σατανάς :lol:
και κάτι αλλο που άκουσα πρόσφατα τσιπάκια λέει στους κάδους σκουπιδιών τα οποία εκπέμπουν και σήμα με την θέση τους???
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

friend έγραψε:
lovethink έγραψε:Eτσι είναι όπου υπάρχει ΕΦΟΡΙΑ υπάρχει και σατανάς :lol:
και κάτι αλλο που άκουσα πρόσφατα τσιπάκια λέει στους κάδους σκουπιδιών τα οποία εκπέμπουν και σήμα με την θέση τους???
Ο καθεις πλεον στην ενορεια η στο δημο θα πληρωνει μηνιατικο για τα σκουπιδια που θα παραγει ή θα καταθέτει, οπότε τουλάχιστον ο καταλογισμός ας ειναι αναλογικος. Αρκει βεβαια το καθε σπιτι να εχει το δικο του σκουπιδοτενεκε που θα ανοιγει με μοναδικο κωδικο........

Γιατι ενα μαγαζι μπορει να παραγει τονους σκουπιδιων και μια οικια μονο μια τσαντα την εβδομαδα....
AnastasiaD
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 03, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Αγγλία

Δημοσίευση από AnastasiaD »

Iosif έγραψε:Η επόμενη πληροφορία που παραθέτω, προέρχεται από ένα γνωστό μου, που είναι αρκετά αξιόπιστος και σοβαρός.
Ο γνωστός μου αυτός, συναντήθηκε με τον Γέροντα Παΐσιο στο Άγιο Όρος το Σεπτέμβριο του 1991 ( λίγα χρόνια πριν κοιμηθεί ο Γέροντας Παΐσιος ).
Ο γνωστός μου συζήτησε με τον Γέροντα Παΐσιο, για τις επίσημες ηλεκτρονικές ταυτότητες που θα κυκλοφορήσουν μελλοντικά, και θα έχουν πάνω τους το σατανικό σύμβολο 666.
Ο Γέροντας Παΐσιος, είπε στον γνωστό μου:
«Αυτός που θα πάρει την ηλεκτρονική ταυτότητα, έχασε την αιωνιότητα».
Εγω δε τα πιστευω αυτα τα πραγματα γιατι ο καθενας κυκλοφορει ηδη με πεντακοσιες καρτες τραπεζων, καρτες,,,κτλ, οποτε η ταυτοττα μας ενοχλησε και μας μαρανε?

Ελεο πια....

Μεχχρι ομως να κυκλοφορησουν τα rfid , εγω προσωπικα θα εχω πεθανει.... το αν κατι κυκλοφορησει ανεξελεγκτα?

Ηδη κυκλοφορουν πολλα νουμερα ...ανθρωπινα,,,,δε νομιζω το rfid να βλαψει,,,,ο μοναδικος εχθρος ειναι η ζηλεια, η αδικια, η ελλειψη αγαπης-υπαρξη μισους, κα....
cool
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Κυρ Απρ 15, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από cool »

Επειδη ειδα διαβατηριο γνωστου μου προσωπου (το παρελαβε ιουνιο 07), μπορειτε να μου πειτε που υπαρχει το περιβοητο τσιπακι που λετε?
Εγω οσο μπορεσα το εψαξα, το κοιταξα, δεν μπορεσα να δω κατι.
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

cool έγραψε:Επειδη ειδα διαβατηριο γνωστου μου προσωπου (το παρελαβε ιουνιο 07), μπορειτε να μου πειτε που υπαρχει το περιβοητο τσιπακι που λετε?
Εγω οσο μπορεσα το εψαξα, το κοιταξα, δεν μπορεσα να δω κατι.
Μην κουράζεσαι άλλο να το ψαχνεις ...δεν θα το βρεις το τσιπάκι στο νεο διαβατήριο. Ήταν να βγουν με τσιπάκι αλλά κάποιοι χακερς (καλή τους ώρα) έσπασαν τους κωδικούς και ετσι προς το παρόν βγαίνουν μόνο με bar code...
Ας μην λέμε ανακρίβειες αδέλφια σχετικά με το θέμα το οποίο είναι σοβαρότατο.
Πάντως ανεξάρτητα από την ύπαρξη ή όχι του τσιπ στο διαβατήριο θα σε συμβούλευα να μην το πάρεις.
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25135
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Δημοσίευση από aposal »

cool έγραψε:Επειδη ειδα διαβατηριο γνωστου μου προσωπου (το παρελαβε ιουνιο 07), μπορειτε να μου πειτε που υπαρχει το περιβοητο τσιπακι που λετε?
Εγω οσο μπορεσα το εψαξα, το κοιταξα, δεν μπορεσα να δω κατι.
Αδελφέ, ρώτησα έναν πνευματικό, που εμπιστεύομαι απόλυτα, σχετικά με τα διαβατήρια και μου είπε ότι δεν έχουν επάνω τους τον αριθμό του διαβόλου, επομένως μπορούμε να τα πάρουμε!
Με τον ραγδαίο ρυθμό ανάπτυξης της τεχνολογίας όμως, πολύ φοβάμαι ότι σύντομα θα δούμε και τις περιβόητες ταυτότητες! Αυτές δεν πρέπει να τις πάρουμε, αλλά είμαι 100% πεπεισμένος ότι η Εκκλησία μας θα μας προειδοποιήσει έγκαιρα γι' αυτό!
justin
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 508
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από justin »

strumfi έγραψε: ...Τοῦ λέω: «Μὲ διαβατήριο, Γέροντα». — «Ἑλληνικὸ ἢ τουρκικό;» Τοῦ λέω: «Δὲν ξέρω». —«Ἔ, μοῦ κάνεις καὶ τὸ σοφό. Μὲ τουρκικὸ ἦρθε. Καὶ ποιό εἶναι τὸ ἐθνόσημο τῆς Τουρκίας, ξέρεις;» Τοῦ λέω: «Δὲν ξέρω, Γέροντα». —«Ἔ, τότε τὰ παράκανες, δὲν ξέρεις τὸ ἐθνόσημο τῆς Τουρκίας; Εἶναι ἡ ἡμισέληνος. .... Γιʼ αὐτὸ σᾶς τὰ λέω ἔτσι. Καὶ συνεχίζει: «Ἡ ἡμισέληνος εἶναι σημεῖο τοῦ ἀντιχρίστου. Ἐὰν εἶναι σημεῖο τοῦ ἀντιχρίστου ἡ ἡμισέληνος καὶ ὁ Πατριάρχης μας ἔχει στὸ διαβατήριό του τὸ σημεῖο τοῦ ἀντιχρίστου ...
[/code]

ΜΙΑ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ.

Διαβάζοντας τις αγιοπνευματικές συζητήσεις του μεγάλου Αγίου Πορφυρίου του Καυσοκαλυβίτου για τον αντίχριστο και το 666, θα μπορούσε κανείς να συμπεράνει- βεβιασμένα βέβαια- ότι ο Άγιος Πορφύριος έρχεται σε οξεία αντίθεση με τον Άγιο Παϊσιο .

Και αυτό γιατί με μιά πρώτη ματιά, ο μεν Άγιος Πορφύριος φαίνεται να υποβαθμίζει το σφράγισμα, ο δε Άγιος Παϊσιος λέγει σαφώς ότι σφράγισμα= άρνηση Χριστού και θάνατος.

Όμως αν κοιτάξουμε προσεκτικώτερα το κείμενο του Αγίου Πορφυρίου, θα διαπιστώσουμε ότι ο Άγιος Πορφύριος αναφέρεται σε δύο γεγονότα, που ΔΕΝ αφορούν το σφράγισμα του αντιχρίστου, όπως το εννοεί ο Άγιος Παϊσιος.

Τι λέει λοιπόν ο Άγιος Πορφύριος;

Πρώτα απʼ όλα αναφέρεται στο ΒΙΑΙΟ σφράγισμα, δηλαδή στην άσκηση σωματικής και ψυχολογικής βίας πάνω στον άνθρωπο , με σκοπό να δεχθεί το χάραγμα !

Ο Άγιος Παϊσιος όμως μίλησε για ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΕΣ σφράγισμα, δηλαδή σφράγισμα που ο χριστιανός με την ίδια την θέλησή του, με την υπογραφή του , συμφωνώντας δηλαδή με τον αντίχριστο, το αποδέχεται ....

Δεν μίλησε ο Άγιος Παϊσιος για βίαιο, με βασανισμούς και πιέσεις σφράγισμα. Είπε ότι «θα είναι Ευρωπαίοι», δηλαδή ευγενικοί, απαλοί, ήρεμοι και ...πολιτισμένοι οι υπηρέτες του αντίχριστου. Θέλεις να το πάρεις; Πάρʼ το, αλλα΄με την υπογραφή σου.... Δεν το θέλεις; Δεν θα σε δείρουνε. Απλώς δεν θα μπορείς να αγοράσεις ούτε να πουλήσεις τίποτε...

Αντίθετα, ο Άγιος Πορφύριος εδώ πέρα μιλάει για χάραγμα με βασανισμούς και πιέσεις και βία. Ξαναδιαβάστε το κείμενό του , να δείτε τι λέει και θα διαπιστώσετε ότι αναφέρεται σε σφράγισμα που επιβάλεται στανικώς, με βία, στον άνθρωπο.

Ασφαλώς και τότε δεν εγκαταλείπει η Χάρις τον άνθρωπο, παρά τον ενισχύει, όπως στους Αγίους μάρτυρες . Άλλο όμως το σφράγισμα με τη θέλησή μας και την υπογραφή μας , και άλλο το σφράγισμα με τη βία.

Γιατί ο Άγιος Παϊσιος μίλησε για σφράγισμα, που με την θέλησή σου, με την υπογραφή σου το παίρνεις ( ταυτότητα, διαβατήρια, κλπ), για να κάνεις την δουλειά σου και να μην κακοπεράσεις για τον Χριστό.... Σε αυτή την περίπτωση είναι που χάνεις την Χάριν του Βαπτίσματος και αρνείσαι τον Χριστό. Όχι όταν βασανίζεσαι, σου δένουν τα χέρια και μετα σε σφραγίζουν. Τότε δεν είσαι αρνητής του Χριστού αλλά μάρτυράς Του. Καταλάβατε τη διαφορά;

Και κατά δεύτερον , ο Άγιος Παϊσιος μίλησε για σφράγισμα μέσω των εγγράφων με τον αριθμό 666. Ενώ ο Άγιος Πορφύριος μίλησε για ένα απλώς αντίχριστο σύμβολο, το «μισοφέγγαρο» στο διαβατήριο, όχι για ΤΟ 666! Αλλά το μισοφέγγαρο δεν είναι το σφράγισμα του αντιχρίστου. Το 666 όμως είναι το σφράγισμα γιατί το λέει το Ευαγγέλιο!

Άλλο όμως το «μισοφέγγαρο», η πυραμίδα, τα φίδια που τρώνε την ουρά τους, κλπ αντίχριστα σύμβολα, που δεν έχουν όμως καμμία αξία σφραγίσματος , και άλλο το 666 που είναι ΤΟ σφράγισμα του αντιχρίστου, και αν το βάλεις πάνω σου οικειοθελώς, τότε αρνείσαι τον Κύριον και το Άγιο Βάπτισμά Του. Γιατί το μισοφέγγαρο δεν είναι το σφράγισμα του αντιχρίστου, αλλά απλώς ένα από τα τόσα πολλά αντίχριστα σύμβολα, που δεν έχει όμως καμμία μα καμμία πνευματική αξία σφραγίσματος.

Επομένως οι δύο Άγιοι καθόλου δεν διαφωνούν μεταξύ τους, γιατί απλούστατα μιλάνε για δύο τελείως διαφορετικές καταστάσεις.

Έτσι ο μεν Άγιος Πορφύριος μιλάει για βίαιο, «αιματηρού τύπου» hard σφράγισμα ( που δεν έχει επιπτώσεις πνευματικές), ενώ ο Άγιος Παϊσιος μιλάει για το οικειθελές soft σφράγισμα «ευρωπαϊκού- πολιτισμένου -ευγενικού τύπου» των ημερών μας, που έχει όμως αιώνιες πνευματικές συνέπειες.

Λοιπόν, ας τα έχουμε υπʼ όψη μας αυτά, για να μην δημιουργούνται ψευδείς εντυπώσεις, για δήθεν διαφωνίες Αγίων.

Και μη ξεχνάμε παρακαλώ, ότι δια των Αγίων μας φθέγγεται το Άγιον Πνεύμα και πάσα διαφωνία με τους Αγίους είναι βλασφημία κατα του Παρακλήτου, δηλαδή αμαρτία μη συγχωρήσιμη...
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

friend έγραψε:
lovethink έγραψε:Eτσι είναι όπου υπάρχει ΕΦΟΡΙΑ υπάρχει και σατανάς :lol:
και κάτι αλλο που άκουσα πρόσφατα τσιπάκια λέει στους κάδους σκουπιδιών τα οποία εκπέμπουν και σήμα με την θέση τους???
Οσο ειναι δήμαρχος ο τωρινός μη φοβάσαι καθόλου
Ολη η Αθήνα βρωμοκοπάει από κάδους γεμάτους σκουπίδια πεσμένα στους δρόμους
Αμα βγει άλλος βλέπουμε :lol:
Καλή Σαρακοστή
Iosif
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευση από Iosif »

Ελπίζω, όταν θα εκδοθούν μελλοντικά οι επίσημες ηλεκτρονικές ταυτότητες με το 666, να εκφρασθεί δημόσια, επίσημα και ξεκάθαρα ολόκληρη η ολομέλεια της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος ( και όχι μόνο η Διαρκής Ιερά Σύνοδος ), σχετικά με εκείνες τις ταυτότητες.
Με αυτό τον τρόπο θα λυθούν οι όποιες αμφιβολίες υπάρχουν σε κάποιους καλοπροαίρετους Χριστιανούς.
Φυσικά δεν μιλάμε για τους κακοπροαίρετους, διότι αυτοί ακολουθούν ανυποχώρητα τον δικό τους δρόμο.
Εάν, παρ' ελπίδα, δεν εκφραστεί δημόσια ολόκληρη η ολομέλεια της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, εγώ θα ακολουθήσω τα λόγια του Γέροντος Παϊσίου, διότι εμπιστεύομαι και βρίσκω αληθινά αυτά τα λόγια.
Τέλειος Θεός, και τέλειος και ΑΠΟΛΥΤΑ αναμάρτητος άνθρωπος, και ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Σωτήρας τού κόσμου, Ιησούς Χριστός: «Εγώ θα είμαι μαζί σας όλες τις ημέρες, έως την συντέλεια τού κόσμου».
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”