Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Συζητήστε με τα μέλη μας για τύχον θαύματα που είδατε, αισθανθήκατε ή σας τα εξιστόρησαν φίλοι και γνωστοί σας.

Συντονιστής: Συντονιστές

vasilisalt
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6173
Εγγραφή: Παρ Ιουν 19, 2009 12:19 pm

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από vasilisalt »

Πολύ ευχαριστήθηκα για την αδερφούλα μας.
Όμως πέρα από το γεγονός, της βγάζω το καπέλο,
για τη σεμνή ενημέρωσή μας, που στο κάτω κάτω δεν ήταν και υποχρεωμένη να την κάνει.
Επίσης πιθανόν να γινόταν και περίγελος από κάποια μέλη
που εμφανίζονται συχνά στο φόρουμ - δηλώνοντας χριστιανοί -
γράφοντας <<άλλα αντ΄ άλλων>>, χωρίς καμμιά επί της ουσίας σχέση με τη πίστη μας.

Και να πω και ένα μεγάλο μπράβο, γιατί η ψυχούλα ναι μεν έχει μπει στις καρδιες μας και
ελπίζουμε και εμείς στη δική της, όμως δεν έχει ανοιχτεί με προσωπικά της στοιχεία κλπ
με αποτέλεσμα να της είναι πιο εύκολο να μας ανοίξει την καρδιά της και να μας μιλήσει
για την ευεργεσία της από τον Άγιο.

Προσωπικά για τους όλους τους άνωθι λόγους δύσκολα θα τόλμαγα να το κοινοποιήσω.

Σ ευχαριστώ πολύ ψυχούλα. Καλή συνέχεια στον αγώνα σου!

(Ο Διονύσης έδωσε τα ρέστα του με τη δημοσίευσή του!!!)
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από ψυχουλα »

vasilisalt έγραψε:Πολύ ευχαριστήθηκα για την αδερφούλα μας.
Όμως πέρα από το γεγονός, της βγάζω το καπέλο,
για τη σεμνή ενημέρωσή μας, που στο κάτω κάτω δεν ήταν και υποχρεωμένη να την κάνει.
ΗΜΟΥΝ.
Επίσης πιθανόν να γινόταν και περίγελος από κάποια μέλη
που εμφανίζονται συχνά στο φόρουμ - δηλώνοντας χριστιανοί -
γράφοντας <<άλλα αντ΄ άλλων>>, χωρίς καμμιά επί της ουσίας σχέση με τη πίστη μας.
Αυτο θα με συνεφερε να γινει καθως "Μακάριοί ἐστε ὅταν ὀνειδίσωσιν ὑμᾶς καὶ διώξωσιν καὶ εἴπωσιν πᾶν πονηρὸν ῥῆμα καθ' ὑμῶν ψευδόμενοι ἕνεκεν ἐμοῦ"

Και να πω και ένα μεγάλο μπράβο,ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΒΑΣΙΛΗ ΗΜΑΡΤΟΝ ΘΑ ΣΗΚΩΘΩ ΚΑΙ ΘΑ ΦΥΓΩ :45 :20 γιατί η ψυχούλα ναι μεν έχει μπει στις καρδιες μας ΝΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΑΑΑΑ... και ελπίζουμε και εμείς στη δική της,ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΨΥΧΟΥΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ? όμως δεν έχει ανοιχτεί με προσωπικά της στοιχεία κλπ με αποτέλεσμα να της είναι πιο εύκολο να μας ανοίξει την καρδιά της ΠΡΑΓΜΑ ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΟ ΠΙΣΤΕΥΩ και να μας μιλήσει για την ευεργεσία της από τον Άγιο. ΚΑΛΑ ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΑ

Προσωπικά για τους όλους τους άνωθι λόγους δύσκολα θα τόλμαγα να το κοινοποιήσω.
ΣΙΓΑ ΒΡΕ ΒΑΣΙΛΗ ΤΗΝ ΤΟΛΜΗ ΠΙΑ, ΑΠΟ ΚΗΛΗ ΑΠΑΛΛΑΧΤΗΚΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΨΩΡΑ!!!! :lol: :lol: :lol:

Σ ευχαριστώ πολύ ψυχούλα. Καλή συνέχεια στον αγώνα σου!
κι εγω σ ευχαριστω Βασιλη που εισαι τοσο ευγενικος και θα σε ευχαριστησω ακομη πιο πολυ αμα σταματησεις τους επαινους!!!

(Ο Διονύσης έδωσε τα ρέστα του με τη δημοσίευσή του!!!)
Πραγματι, ειδικα γι αυτο που ειπε για την περηφανεια.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
evagelia
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 505
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Η Π Α!!!!

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από evagelia »

ΨΥΧΟΥΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΣΟΥ Ο ΑΓΙΟΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ ΠΡΟΣ ΔΟΞΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΗΜΩΝ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ
Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΕΙ ΟΛΟΥΣ
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από ψυχουλα »

evagelia έγραψε:ΨΥΧΟΥΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΗΣ ΣΟΥ Ο ΑΓΙΟΣ ΑΡΤΕΜΙΟΣ ΠΡΟΣ ΔΟΞΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΗΜΩΝ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΙΝΗΘΗΚΑ
Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΛΕΕΙ ΟΛΟΥΣ
να ειστε καλα! εύχομαι κι εγω η Παναγία να σας σκεπάζει με τη χάρη Της!
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από smarti »

ψυχουλα έγραψε: (Ο Διονύσης έδωσε τα ρέστα του με τη δημοσίευσή του!!!)
Πραγματι, ειδικα γι αυτο που ειπε για την περηφανεια.
Και εδώ αν θέλετε έχω ένα πολύ ωραίο παράδειγμα να σας πω... :( :( :(
Ας με συγχωρέσει η ψυχούλα που θα βγούμε λίγο εκτός του θέματος της...αλλά νομίζω κάποια σχέση υπάρχει..που αποδεικνύει τα παραπάνω λόγια.

Λοιπόν...
Πριν 3 με 4 μήνες περίπου διαπίστωσε ο ιατρός ότι μετά την εγχείρηση που έκανα στη μέση τις 2 δισκοκήλες, εμφανίστηκε τωρα η δισκοκήλη στον αυχένα, με αποτέλεσμα να έχω εδώ και μερικούς μήνες μεγάλους πόνους και παραλύει και το αριστερά χέρι...τα βράδια δεν μπορώ να κοιμηθώ από τον πόνο...και όλη την ημέρα υποφέρω..
Διαβάζοντας την Αγία γραφή ένα βράδυ διάβασα το σημείο που λέει ο Χριστός..ότι ζητήσετε θα σας το δώσω αρκει να να έχετε πίστη..και οποιος είναι άρρωστος να πάει στον ιερέα και να τον αλλοίψει με το ιερό λαδάκι και θα γίνει καλά. με πίστη λοιπόν και ελπίδα πήγα κάποια ημέρα για εξομολόγηση και εκεί ανέφερα τους πόνους του χεριού και την εγχείρηση που είναι να κάνω στο θυρεοειδή τα Χριστούγεννα γιατί πρέπει να βγει όλος ........και τα λόγια που διάβασα..και ρωτησα τον ιερά αν μπορεί και αν είναι θέλημα Θεού αν μπορεί να με σταυρώσει με το λαδάκι του Αγίου Φωτίου. Την στιγμή που τα έλεγα αυτά ένιωθα ακόμα τον πονο στο χέρι.....Ο Ιερέας λοιπόν πήγε πήρε λαδάκι από το καντηλάκι του Αγίου Φωτίου με διάβασε πολλές ευχές και μια με μία λόγχη απο το ιερό πέρασε τα σημεία του αυχένα και την δισκοκήλης στον αυχένα και μου έδωσε λαδάκι για το σπίτι απο το καντηλάκι του Αγίου. Φεύγοντας από τον Ναό, παιδιά δεν ΄ενιωθα τίποτα...ο πόνος είχε περάσει! Μετα απο μερικές ημρες θέλοντας να ευχαριστήσω τον Αγιο πήγα ανθοδέσμες στον Άγιο Φώτιο..και μετά από λίγες ημέρες και 2 ανθοδέσμες απο κρίνα η μια για την μεριά που είναι η Παναγία μας και ο Άγιος Φώτιος και η άλλη για τον Χριστούλη μας και τον Άγιο Ιωάννη τον Πρόδρομο. Και νομίζω πω εδώ αρχίζει η κατήφορος.....είδη η αυτή η κίνηση που έκανα να προσφέρω κατι απο την καρδιά μου να τους ευχαριστήσει...νομίζω πως είχε μέσα της υπερηφάνεια....Εδώ τώρα ερχόμαστε στα λόγια του Διονύση μας...όταν είχα τον πόνο μου δεν μπορούσα να είμαι υπερήφανη...όταν όμως έγινε το καλό και μετά ο αγώνας μου μειώθηκε, η υπερηφάνεια μου μεγάλωσε....και δρόμος και πάλι άρχισε να γίνεται κατηφορικός...Ειδη ακόμα και μετά το καλό που ένιωθα...είχα μέσα μου αμφιβολίες και η πίστη μου δεν ήταν μάλλον αυτή που έπρεπε. Ενώ δεν πονούσα άλλο και μπορούσα επιτέλους να κοιμηθώ..εγώ μέσα στο νου μου φοβόμουν, προσεχα τις κινήσεις των χεριών μου, μήπως και ξαναρχίσει ο πόνος.......Άρα η πίστη μου ήταν ανύπαρκτη..είχα τόσο μεγάλη ευεργεσία από τον Άγιο από τον θεούλη μας...και εγω ακόμα μέσα μου είχα κρυφή η και φανερή υπερηφάνεια και αμφιβολία.....ο άπιστος άνθρωπος που ακόμα και θαύμα να γινει επάνω του η υπερηφάνεια του δεν τον αφήνει..να πιστέψει. Ο πόνος ξαναγύρισε και με δάκρυα στα μάτια σας το γράφω τώρα πως για τον Θεό όλα είναι δυνατά...ζει ο Θεός...εγώ όμως έδειξα για άλλη μια φορά οτι τελικά μόνο στα λόγια είμαι καλή και στην πράξη ...δεν κάνω τίποτα.
Ο πόνος συνεχίζει να με βασανίζει, συνεχίζω να αλείφομαι κάθε μέρα με λαδάκι που έχω, προσεύχομαι, μόνο που τώρα νομίζω έχω καταλάβει ότι ο Θεός για να μας στείλει κάτι..πρέπει να είμαστε και αξιοι να το διατηρήσουμε.....Απο την άλλη κάποιες φορές σκέφτομαι...ότι ισως τωρα είναι καλύτερα έτσι, να νιώθω τον πόνο για να μην υπερηφανεύομαι...απλώς αυτό που παρακαλώ τον Χριστό μας και τους Αγίους τώρα είναι ..αν είναι Θελημα Θεού, ας μου δίνει τουλάχιστον την δύναμη να υποφερω τον πόνο και να κάνω τον αγώνα μου.
Ψυχούλα όταν έγραψα σε ευχαριστώ που έιχες θαρρος να το ανφέρεις αυτό εννοούσα...εγώ δεν είχα το θαρρος να το αναφερω γιατί είχα μέσα μου ακόμα αμφιβολίες, η πίστη μου δεν έφτανε...και ελπίζω απο καρδιάς γιατί αυτός είναι και ο λόγος που τα γράφω όλα....να παραδειγαμτιστούν άλλοι άνθρωποι απο την ολιγοπιστία μου και να μην πέσουν στην υπερηφάνεια όπως έπεσα εγώ...Δίπλα μας είναι οι Αγιοι , Ο Χριστός μας ο Θεός η Παναγία μας, μας ευεργετούν καθε ημέρα σε κάθε ανάσα μας....εμείς με τα καμώματα μας..ομως δυστυχώς τους απομακρύνουμε.
Σε ευχαριστώ και πάλι ψυχούλα..για την κατάθεση σου.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από stathis73 »

Οικτηρμων και ελεημον ο Κυριος αδερφη αλλα γνωριζει εκεινος καλυτερα απο εμας τι μας χρειαζετε και τι οχι, απλος εμεις δεν μπορουμε να το καταλαβουμε και σαν ανθρωποι που ειμαστε με τα ελατωματα μας καμια φορα εχουμε αμφιβολιες ενω δεν θα επρεπε, πιστεψε με δεν εισαι η μονη, απεναντιας ειχες το θαρος να κανεις μια καταθεση ψυχης και ενα μαθημα σε εμας ολους που μπορει να εχουμε καποιο παρομοιω συμβαν και να μην το εχουμε κατανοησει οπως εσυ.

Ο Κυριος μας δεν ειναι ουτε τιμωρος ουτε μνησικακος ουτε τιποτα απο αυτα που μας μπαινουν στο νου καμια φορα, ειναι ο Πατερας μας και ξερει για τον καθενα μας τον τροπο και τον δρομο της σωτηριας μας, μας τον δειχνη ευγενικα και με αγαπη και στο χερι μας ειναι ( αυτεξουσιο) να τον διακρινουμε και να τον ακολουθησουμε.
ΑΜΗΝ.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από eleimon »

Εγω γιατι δε καταλαβα βρε Σμαρω τωρα που υπηρχε η υπερηφανεια σε ολη αυτη την ιστορια; πηγες λουλουδια λες και αμεσως αρχισε ο κατηφορος......γιατι το λες αυτο;
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
smarti
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5165
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 09, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Σμαρώ@Κατερίνη, Σέρρες

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από smarti »

eleimon έγραψε:Εγω γιατι δε καταλαβα βρε Σμαρω τωρα που υπηρχε η υπερηφανεια σε ολη αυτη την ιστορια; πηγες λουλουδια λες και αμεσως αρχισε ο κατηφορος......γιατι το λες αυτο;
Στην ιστορία Ελπιδάκι...δεν υπήρχε. Η καρδιά ήταν όμως γεμάτη από αυτήν.
Θεοτόκε Παρθένε, χαίρε κεχαριτωμένη Μαρία ο Κύριος μετά Σου. Ευλογημένη Συ εν Γυναιξί και ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου, ότι Σωτήρα έτεκες των ψυχών ημών.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από eleimon »

smarti έγραψε:
eleimon έγραψε:Εγω γιατι δε καταλαβα βρε Σμαρω τωρα που υπηρχε η υπερηφανεια σε ολη αυτη την ιστορια; πηγες λουλουδια λες και αμεσως αρχισε ο κατηφορος......γιατι το λες αυτο;
Στην ιστορία Ελπιδάκι...δεν υπήρχε. Η καρδιά ήταν όμως γεμάτη από αυτήν.
Δε το νομιζω αυτο απ οσο σε γνωριζω.......επιτρεψε μου να εχω διαφορετικη γνωμη για σενα :8 :8 :8
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25165
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Σήμερα η ψυχούλα ευεργετήθηκε από τον Αγ. Αρτέμιο

Δημοσίευση από aposal »

Αποσπάσματα από το βιβλίο «Ο ΓΕΡΩΝ ΠΑΪΣΙΟΣ» του Ιερομονάχου Χριστοδούλου Αγιορείτου

Κάποιος αδελφός ενημέρωσε τον Γέροντα για την κατάσταση ενός ασθενή, που ήταν πολύ σοβαρά και ζητούσε τη γνώμη του Γέροντα για το τι να κάνει.
Ο Γέροντας είπε :
-Δύο λύσεις υπάρχουν : Η μία είναι ν’ αφήνει κανείς με εμπιστοσύνη τα πάντα στα χέρια του Θεού και να επιθυμεί να ενεργήσει η αγάπη Του και να έχει ακλόνητη πίστη ότι θα ενεργήσει κατά το συμφέρον του. Τότε ο Θεός κάνει τα πάντα και τίποτα δεν του είναι αδύνατο. Και σ’ αυτή τη περίπτωση όλα για τον Θεό είναι πολύ εύκολα. Το δύσκολο είναι στο να πάρει ο άνθρωπος αυτή την απόφαση, να ταπεινωθεί δηλαδή πλήρως και να αφήσει τα πάντα στην Πρόνοια και την αγάπη του Θεού.
Η δεύτερη περίπτωση είναι, αν δεν μπορεί να αφήσει την υπόθεσή του με εμπιστοσύνη στα χέρια του Θεού, να ενεργήσει ανθρώπινα, να ρωτήσει δηλαδή έναν καλό γιατρό και να κάνει υπακοή σε ό,τι του πει εκείνος.


Ήρθε ένας ιερέας στον Γέροντα και του διηγήθηκε ότι επί πολλά χρόνια υπέφερε από φοβερούς πονοκεφάλους (ημικρανίες). Δεν μπορούσε με κανέναν τρόπο να ησυχάσει λίγο και προσευχόταν συνέχεια στον Θεό να τον απαλλάξει από αυτό το μαρτύριο. Μια μέρα, που ο ιερέας είχε πάει σε μια μονή για να προσκυνήσει την θαυματουργό εικόνα της Παναγίας, προσευχήθηκε θερμά εκεί, μπροστά στην εικόνα, για το πρόβλημά του. Αμέσως θεραπεύτηκε και δόξασε την Παναγία για το θαύμα Της. Ήρθε λοιπόν όλος χαρά και στο Όρος, κατέβηκε στο κελί του Γέροντα και του διηγήθηκε το θαύμα! Τότε ο Γέροντας του είπε :
-Ευλογημένε, ένα βιβλιάριο καταθέσεων είχες στην Τράπεζα στο οποίο συνέχεια κατέθετες και ζήτησες από την Παναγία να σου το αφαιρέσει! Δεν μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτεσαι και χαίρεσαι!


Αποσπάσματα από το βιβλίο «Σκεύος εκλογής» του ιερομονάχου Χριστόδουλου Αγιορείτου

Είπε ο Γέροντας :
-Κάθε ασθένεια που μας βρίσκει έχει τα αίτιά της στη δική μας απροσεξία. Ο καλός Θεός όμως την χρησιμοποιεί για το καλό μας και βρίσκει από αυτήν αφορμή για να μας σώσει. Γι’ αυτό πρέπει να αντιμετωπίζουμε τις ασθένειες με υπομονή και ευχαριστία προς το Θεό. Κάνοντας έτσι, μπορούμε να σωθούμε! Όμως για να έχουμε τη δύναμη να υπομένουμε καρτερικά μια ασθένεια, θα πρέπει να παίρνουμε το νου μας από τον εαυτό μας και να τον στρέφουμε γύρω στους άλλους αδελφούς μας, αφού υπάρχει και ο πόνος του συνανθρώπου μας, που είναι μεγαλύτερος από τον δικό μας πόνο. Έρχονται μερικοί και μου παραπονούνται: «Γέροντα, έχω κάτι πόνους στο κεφάλι» (προφανώς από κρυολόγημα) και δεν κοιτάζουν το παιδάκι δίπλα τους που είναι παράλυτο και δεν μπορεί ούτε καν να περπατήσει. Όταν ο άνθρωπος κοιτάξει λίγο τον πόνο του αδελφού του, ελαφρύνεται κατά πολύ και ο δικός του πόνος.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαύματα”