Υπέβαλαν μηνυσεις στο Θεό!

Γενικότερη συζήτηση σχετικά με την ερμηνεία των προφητειών της Ορθοδοξίας και τα Σημεία των Καιρών στην Εποχή μας.

Συντονιστής: Συντονιστές

nkope
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: Σάβ Απρ 08, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nkope »

Παιδιά ψυχραιμία. Οι ίδιες συζητήσεις γίνονται εντός της Εκκλησίας εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια. Η ήρεμη σκέψη και συζήτηση οδηγεί σε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Η οξεία αντιπαράθεση οδηγεί τους συνομιλητές να κλείνουν τ΄αυτιά τους και ν΄ακούν μόνο τη δική τους φωνή.
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

ROMFAIA έγραψε:Ξεσαλωσαν οι αιρετικοί, το παν κλυδωνίζεται γυρω μας, η αποστασία ολοκληρωνεται και με ρωτας τι μου συμβαίνει...?
Προτείνεις δηλαδή να πάρουμε τα όπλα και να αρχίσουμε να βομβίζουμε εκκλησίες αντορθόδοξων και λοιπών αιρετικών και πλανεμένων ?

Είναι νεοεποχίτικη στάση η απόδοση τιμών στον παγκόσμια αποδεκτό ηγέτη των καθολικών ?

Μάλλον θα έπρεπε κατα την επίσκεψή του στην Αθήνα να είχες οργανώσει ντοματοπόλεμο... ή να μεταβείς στην Ρώμη και κάθε φορά που θα ευλογεί τις χιλιάδες πιστών να βγάζεις τα πλακάτ "ουστ στον Πάπα"...

Ελεος

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Ένας είναι ο εχθρός ο ...ιμπεριαλισμός. (πού 'σαι Χαρίλαε).

Η συνθηματολογία κι η στείρα επιθετική στρατηγική δεν παράγουν ποτέ θετικό αποτέλεσμα.

Αυτό φάνηκε και στις πρόσφατες βουλευτικές εκλογές. Ψήφο παίρνουν μόνο όσοι έχουν να προτείνουν κάτι θετικό, η αρνητικές στρατηγικές δεν αποδίδουν.

Αν έχετε να προτείνετε κάει θετικό κάντε το. Το να βομβαρδίζετε με κριτική τους πάντες και τα πάντα δεν οφελεί. Μόνο βλάπτει και διώχνει τον κόσμο μακριά απ΄την Εκκλησία.
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

nkope έγραψε:Παιδιά ψυχραιμία. Οι ίδιες συζητήσεις γίνονται εντός της Εκκλησίας εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια. Η ήρεμη σκέψη και συζήτηση οδηγεί σε πιο ασφαλή συμπεράσματα.

Η οξεία αντιπαράθεση οδηγεί τους συνομιλητές να κλείνουν τ΄αυτιά τους και ν΄ακούν μόνο τη δική τους φωνή.
Η Α΄Οικουμενικη Σύνοδος κρατησε τρία χρόνια και παρα την όποια ψυχραιμη συζήτηση, ο Αρειος δεν θελησε να καταλάβει την πλάνη του ....
Στο τέλος ο Αγιος Νικόλαος του οποίου φερεις και το όνομα του σβούριξε μια ανάποδη μπας και συνέλθει....
Για το χαστούκι αυτό η εκκλησία μας τον ονόμασε "κανόνα πίστεως και εικόνα πραότητος".

Όπως και συ λες δυο χιλιάδες χρόνια κρατάει αυτό το σήριαλ...
Εγω προσωπικά ειμαι πάρα πολύ ψύχραιμη...αλλά πάρα πολύ. Αυτό όμως δεν συνεπάγεται πως θα ανεχτω τον κάθε πλανεμένο να καθυβρίζει τα ιερα και τα όσια μου.
Εσύ όμως γιατί χανεις την ψυχραιμία σου Νικόλα μου? Τι φοβασαι..? μηπως παρεξηγηθούν οι αιρετικοί και μας κόψουν την καλημέρα?
Δεν φοβασαι μηπως μας κόψει την καλημερα ο Πατέρας μας...?
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

ROMFAIA έγραψε: Εγω προσωπικά ειμαι πάρα πολύ ψύχραιμη...αλλά πάρα πολύ. Αυτό όμως δεν συνεπάγεται πως θα ανεχτω τον κάθε πλανεμένο να καθυβρίζει τα ιερα και τα όσια μου.


Σε ποιον πλανεμένο αναφέρεσαι αυτή τη φορά;
eortologio_gr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Τρί Ιουν 13, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Χρήστος@Thessaloniki
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από eortologio_gr »

Ψάχνοντας στο ιντερνετ για αιρέσεις και λοιπούς πλανεμένους βρήκα το www.aireseis.gr όπου υπάρχει και σχετική σελίδα με αιρετικά sites.

Χρ.
στα εύκολα ξέρω τι να κάνω - στα δύσκολα σε θέλω ...
Εικόνα
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

eortologio έγραψε:Προτείνεις δηλαδή να πάρουμε τα όπλα και να αρχίσουμε να βομβίζουμε εκκλησίες αντορθόδοξων και λοιπών αιρετικών και πλανεμένων ?
Σε καμμία περίπτωση...αλλά ενα ψιλοκραξιμο στην γιαγια που κάθε πρωί πουλάει "Σκοπια" στον σταθμό του μετρό δεν αντεχω να μην το κανω...
eortologio έγραψε:Μάλλον θα έπρεπε κατα την επίσκεψή του στην Αθήνα να είχες οργανώσει ντοματοπόλεμο...
Όχι δεν ηταν ντοματοπολεμος αυτό που ειχα τότε οργανώσει...Άλλο πραγμα ήταν, και χαίρομαι που δεν είχε περασει απαρατήρητο....Πάντως ενημερωτικά σας λέγω ότι μετείχα όλων των σχετικών κινητοποιήσεων...
Εσύ Χρήστο που ήσουν αλήθεια εκείνες τις ημέρες?
filotas έγραψε: Σε ποιον πλανεμένο αναφέρεσαι αυτή τη φορά;
Εσύ ποιόν υποψιάζεσαι?
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

ROMFAIA έγραψε:
filotas έγραψε: Σε ποιον πλανεμένο αναφέρεσαι αυτή τη φορά;
Εσύ ποιόν υποψιάζεσαι?
Υποψιάζομαι ότι δεν πρόκειται να μου απαντήσεις, γιατί πιθανότατα γενικολογείς.
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Αφού λοιπόν το καταλαβες προς τι η ερώτηση...?Για να γεμίζουμε το φορουμ με ποστ...?
Για την ταμπακιέρα εχεις κάτι να προσθέσεις..?
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

ROMFAIA έγραψε:Αφού λοιπόν το καταλαβες προς τι η ερώτηση...?Για να γεμίζουμε το φορουμ με ποστ...?
Για την ταμπακιέρα εχεις κάτι να προσθέσεις..?
Αφού, λοιπόν, δεν υπάρχει κάτι νεώτερο που να δικαιολογεί την σημερινή αγανάκτησή σου και την αγωνία σου ότι τα πάντα καταρρέουν γύρω μας, δεν μένει παρά να υποθέσω ότι αυτή προέρχεται από κεκτημένη ταχύτητα από παρελθούσες καταστάσεις, η οποία δεν έχει ακόμη αποσβεστεί.

Ας ελπίσουμε ότι αυτό θα συμβεί σύντομα για να επανέλθουμε στους κανονικούς ρυθμούς συζήτησης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προφητείες-Σημεία των Καιρών”