Aς βοηθήσουμε όλοι-Ένα συγνώμη

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

Λοιπόν αγαπητέ Filota το τί πιστεύω γιά το έργο του μακαριστού Αρχιεπισκόπου διαφέρει από πολλούς εδώ ναι αυτό είναι αλήθεια.
Όμως τί έχω ζητήσει από τον Θεό γιά τον μακαριστό το ξέρει ο Θεός και όχι εσύ, οπότε μη βγάζεις το συμπέρασμα που σε συμφέρει, εγώ πόνεσα γιά αυτόν τον άνθρωπο πιό πολύ από πολλούς εδώ που τον λιβανίζεται.
Αλλά τώρα τί να λέω, περριτεύουν τα λόγια καταλαβαίνετε μόνο ότι θέλετε.
Λοιπόν αν θέλει ο διαχειριστής και πιστεύει ότι χαλάω το φόρουμ να με διώξει να τελειώνουμε.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Άννυ δυστυχώς προσπαθείς να φιμώσεις εμένα με τις απαντήσεις σου. Κατ΄αρχήν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα εμφανίζεσαι ως αυτόκλητος υπερσπιστής του Θωμά. Αισθάνεσαι ότι έχει ανάγκη υπεράσπισης;

Δεύτερον ότι είχα να πω για τη συμπεριφορά του το είπα, πιστεύεις ότι δεν έχω το δικαίωμα, όταν ενοχλούμαι από τη συμπεριφορά ενός μέλους, να το λέω;

Για ν΄αλλάξω άποψη για το Θωμά θα πρέπει ν΄αλλάξει τη συμπεριφορά του, όχι όσον αφορά αυτά που λέει, αλλά τον τρόπο που τα λέει. Φοβάμαι όμως ότι αυτό είναι μάλλον δύσκολο, αφού συμπεριφέρεται έτσι από την πρώτη μέρα που εμφανίστηκε σ΄αυτό το forum. Απλά η σημερινή συμπεριφορά του ξεχείλισε το ποτήρι.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2740
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agiooros »

agiooros έγραψε:o titlos lei: Aς βοηθήσουμε όλοι-Ενα συγνώμη
Telika den imaste axioi oute ena sygnomi na zitisoume kai theloume kai ton paradiso.
Sygnomi alla mou fenete ligo diskolo na vroume paradiso etsi.
pantos san anthropoi pou imaste vlepo o egoismos na mas exi pari apo kato.
Den imaste axioi.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Νικόλα επειδή σέβομαι τη γνώμη σου και την προσπάθεια που κάνεις θα σου πω ότι η παρέμβασή μου δεν αφορά τις προσβολές του Θωμά εις βάρος μου. Αν το πρόβλημα έμενε εκεί τότε δεν θα έθετα καν θέμα. Η παρέμβασή μου αφορά την καταστροφή του κλίματος του forum και την εκτροπή των συζητήσεων από το αρχικό τους θέμα εξ αιτίας της συμπεριφοράς του.

Εγώ έκανα μια πρόταση όπως δικαιούμαι σαν μέλος αυτού του forum. Ο διαχειριστής είσαι εσύ και μπορείς να κάνεις όπως νομίζεις.
anny
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από anny »

filotas έγραψε:Άννυ δυστυχώς προσπαθείς να φιμώσεις εμένα με τις απαντήσεις σου. Κατ΄αρχήν δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάντα εμφανίζεσαι ως αυτόκλητος υπερσπιστής του Θωμά. Αισθάνεσαι ότι έχει ανάγκη υπεράσπισης;

Δεύτερον ότι είχα να πω για τη συμπεριφορά του το είπα, πιστεύεις ότι δεν έχω το δικαίωμα, όταν ενοχλούμαι από τη συμπεριφορά ενός μέλους, να το λέω;

Για ν΄αλλάξω άποψη για το Θωμά θα πρέπει ν΄αλλάξει τη συμπεριφορά του, όχι όσον αφορά αυτά που λέει, αλλά τον τρόπο που τα λέει. Φοβάμαι όμως ότι αυτό είναι μάλλον δύσκολο, αφού συμπεριφέρεται έτσι από την πρώτη μέρα που εμφανίστηκε σ΄αυτό το forum. Απλά η σημερινή συμπεριφορά του ξεχείλισε το ποτήρι.

Ειλικρινά, αν ποτέ ο αγαπητός μου διαχειριστής αυτού του χώρου, οργανώσει μια συνάντηση στην οποία θα μπορούσαμε να παραβρεθούμε και οι δυό μας, θα μου δινόταν η ευκαιρία να σου πώ πολλά και πάντα με αγάπη.
Μπορεί να συγκρουστήκαμε πολλές φορές, αλλά νάσαι σίγουρος ότι ποτέ δεν λειτούργησα εχθρικά στις απόψεις σου.
Είμαστε δύο άνθρωποι που βλέπουμε την ορθοδοξία από διαφορετικό οπτικό πρίσμα.
Δεν έχω χρόνο να ανατρέξω στις δημοσιεύσεις μου, για να δώ πόσες φορές ήμουν αυτόκλητη στην υπεράσπιση του Θωμά, αλλά θεωρώ οτι ο φίλος μας δεν χρειάζεται "δικηγόρους", επειδή γνωρίζει ο ίδιος ευθαρσώς να υπερασπίζεται τις θέσεις του.
Επεμβαίνω κάθε φορά, επειδή εξοργίζομαι με την δική σου ηγεμονική διάθεση επιβολής γραμμής, σε τούτο εδώ τον χώρο.
Επειδή με σκανδαλίζει η επαρμένη συμπεριφορά σου.
Και επειδή, δεν ξεχνώ το πρόσφατο παρελθόν, και τους ανορθόδοξους τρόπους σου.
Είμαι πολύ ξεκάθαρη.
Επεμβαίνω, όταν νοιώθω οτι προσπαθείς να αδικήσεις ανθρώπους, όταν αυτοί δεν συμπλέουν μαζί σου.
Και...κανείς δεν προσπαθεί να σου επιβάλλει να συμπαθήσεις κάποιον.
Περισσότερη αίσθηση δικαιοσύνης σου ζητείται να έχεις στην διαφορετικότητα.
Ευτυχώς που ο φίλτατος διαχειριστής ορθοπραττεί περισσότερο σού.
ROMFAIA
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 21, 2006 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ROMFAIA »

Το φορουμ θα ήταν μια χαρωπή παρέα, αν έλειπαν οι αντιπολιτευόμενοι. Κατανοητό.
Συγγνώμη, για την αντιπολίτευση που κάνουμε (άκου αντιπολίτευση)..?
Χλωμό μιας και γνωμονας ειναι η Ορθόδοξη Παράδοση...
Συγγνώμη, πιθανά για εριστική συμπεριφορά..? Θεμιτό, μα όταν δέχεται κάποιος επίθεση σε προσωπικό επίπεδο από κάποια μέλη, πόση ανοχη και υπομονή πρέπει να έχει ?
Ενοχλεί ο Θωμάς, σαφως ενοχλεί η Ρομφαία, η Αννυ, ο Ελλαδικός, ο john1984 και άλλοι ενοχλητικοί αντιοικουμενιστές. Ενοχλούν γιατί μας δείχνουν αυτό που δεν θέλουμε να δούμε, γιατί κλονίζουν το έδαφος κάτω από τα πόδια μας...?
Σε κάθε ποστ τους φράσεις του τύπου "είστε φανατικοι, ταλιμπάν, παλαιοημερολογίτες, σχισματικοί, θέλετε κρέμασμα (το είδα και αυτό), δεν ξερετε τι γράφετε, μην μας ζαλίζετε με τα δικά σας, δεν εχετε αγάπη" πέφτουν σαν βροχή χωρίς όμως (και αυτό ειναι το φοβερό) να επιχειρηματολογεί κανείς στα γραφόμενα. Αφορισμοί, μονον αφορισμοί είναι οι απαντησεις.
Πόση ανοχή λοιπόν ...?

Θαυμάστε ποστ "αδελφού" με αγάααπη και καταλαγή και προ παντος με διάθεση να μου υποδείξει το λάθος μου. Θαυμάστυε ορθόδοξο φρόνημα και λόγο:
Τί φανατισμός είναι τούτος? Μα καλά αυτή είναι χριστιανική συμπεριφορά? Εσείς αδελφοί μου του Παλαιού διατί κάμνετε κηρύγματα? Τί ακριβώς προσπαθείτε να κερδίσετε? Χριστόν έχουμε και ήμεις και όπως υποστηρίζετε και ύμεις. Θεωρείτε πως έχετε πιο πολύ Χριστόν εσείς? Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά? Δε ντρεπόμαστε λίγο? Ο ένας Κανόνας λέει αυτο ο αλλός Κανόνας το άλλο, η μία Σύνοδος εκείνο η άλλη το άλλο, φαύλος κύκλος και ο εγωισμός σε όλο το μεγαλείο του. Εύγε, λαμπρά.
Θέλετε και άλλα? Εδω ούτε λίγο ούτε πολύ κάθε αντιοικουμενιστης θεωρείται και "εντεταλμένο όργανο" ποιων υπόπτων κέντρων δεν μας αναφερει ο αδελφός. Να λοιπόν Ρομφαια, εκτός από κακιά, στριμμένη, στρίγγλα, ανάποδη, με εωσφορική υπερηφάνεια και χαιρεκακία (αυτά τα έχω ακούσει κατα καιρούς), είσαι και πράκτορας...!!! Ω της διακρίσεως, από κληρικό μάλιστα κατα τα λεγόμενά του.
Σε εντεταλμμένη υπηρεσία είστε και μας έχετε γεμίσει με τις αερολογίες σας και με τα δήθεν χριστιανικά σας και καλοπροαίρετα αισθήματα? Χωνέψατέ το είσθε ξένον σώμα όσο απέχετε από την Μητέρα Εκκλησία και ας επικαλείστε Κανόνες και Συνόδους
Το καλύτερο όμως το είδα χτες στο shoutbox:
ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΦΡΟΥΤΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΡΟΜΦΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ (ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΣΦΙΓΜΕΝΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΛΥΘΕΙ ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ, ΕΝΩ ΕΧΟΥ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΡΕΜΑΣΜΑ!!!
Πάρτε λοιπόν το σκοινί, πάρτε και το σαπούνι και κρεμάστε μας όλους. Καλό θα μας κάνετε, μιας και θα μας ..αγιάσετε.
Εμείς λοιπόν "τα μαυρα πρόβατα" οφείλουμε να ζητήσουμε κάποια συγγνώμη....
Συγγνωμη για την πίστη μας, για την ομολογία μας, γιατι μαρτυράμε Χριστό και αυτόν Εσταυρωμένο, γιατί σεβόμαστε τους θείους και ιερούς κανόνες, γιατί φωνάζουμε μαζί με τους Πατέρες μας "πάσι τοις αιρετικοίς ανάθεμα" και δεν καταλαβαίνουμε την αγαπολογία σας...?
Για ποιό απ΄όλα οφείλουμε την συγγνώμη...?
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΖΕΙ
ΕΦ΄ΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΕΛΛΗΝΑΣ
ΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Ζωή ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την γενίκευση. Εγώ εξέφρασα άποψη μόνο και αποκλειστικά για τη συμπεριφορά του Θωμά. Αυτή μ΄ενοχλεί και το είπα και στον ίδιο.

Το ξαναλέω δεν έχω πρόβλημα με την άποψη που εκφράζει ο Θωμάς αλλά με τον τρόπο που την εκφράζει. Είναι αναίτια επιθετικός και προσβλητικός.

Αυτά για να μην βγαίνουν λάθος συμπεράσματα.

Άννυ λυπάμαι για την άποψη που έχεις για μένα. Κυρίως γιατί μου καταλογίζεις έπαρση, την οποία δεν αποδέχομαι. Ότι έκανα το έκανα από αγαθή πρόθεση κι η μεγαλύτερη απόδειξη γι αυτό ήταν η οικειοθελής αποχώρησή μου, όταν ένοιωσα ότι δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο με την παρουσία μου. Η αποχώρησή μου όμως από το συντονισμό δε μου στερεί το δικαίωμα σαν απλό μέλος να εκφράζω την άποψή μου τόσο στα διάφορα θέματα, όσο και σχετικά με τη λειτουργία το forum.
NIKOSZ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6135
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2006 5:00 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από NIKOSZ »

agiooros έγραψε:
agiooros έγραψε:o titlos lei: Aς βοηθήσουμε όλοι-Ενα συγνώμη
Telika den imaste axioi oute ena sygnomi na zitisoume kai theloume kai ton paradiso.
Sygnomi alla mou fenete ligo diskolo na vroume paradiso etsi.
pantos san anthropoi pou imaste vlepo o egoismos na mas exi pari apo kato.
Den imaste axioi.
Η κοντρα πια καλα κρατει με λογια κι αντεγκλησεις
τα ιδια αναμοχλευονται χωρις υποχωρησεις

Ο Εγωισμος μας θεριεψε και δεν ακουει λεξη
απο αυτο το αλαλουμ να δουμε ποιος θα αντεξει

Εμεις καλοι κι εσεις κακοι λεει ενας τον αλλον
θ'αργησουμε την προκοπη να την εδουμε μαλλον

Ταπεινωση τι παει να πει ξεχασαμε νομιζω
και στο ελεος του Ιησου μοναχα τωρα ελπιζω!
Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον με τον αμαρτωλό
Thomas15n
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 873
Εγγραφή: Τετ Μαρ 28, 2007 5:00 am

Δημοσίευση από Thomas15n »

filotas έγραψε:δεν έχω πρόβλημα με την άποψη που εκφράζει ο Θωμάς αλλά με τον τρόπο που την εκφράζει. Είναι αναίτια επιθετικός και προσβλητικός.
Εγώ έχω καταλάβει το ακριβώς αντίθετο, και όσον αφορά επιθετικότητα και προσβολές αυτό έχω να πώ από τότε που μπήκα στο φόρουμ έχω φάει τέτοιες προσβολές όσο λίγοι. Και δεν κρατώ κακία σε κανέναν το ξέρουν αρκετοί αν θέλουν μπορούν να επιβεβαιώσουν τα λόγια μου.
Αν όμως εσύ θεωρείς επιθετικό και προσβλητικό ότι δεν συμφωνεί με την αποψή σου θα σου πω ότι υπάρχει κι'άλλη προσβολή μη λεκτική και αυτή είναι η προσβολή της νοημοσύνης των άλλων και αυτή είναι πολύ χειρότερη γιατί δεν φαίνεται. Μέχρι βαλτοί από έξω έχουν μπεί εδώ να φιμώσουν στόματα πότε με το ένα πότε με τον άλλο τρόπο το έχουμε δει λοιπόν μην παρουσιάζεις μία εικόνα γαλήνια που την χαλάει ένας και μοναδικός γιατί απλά είναι ψέυτικη, μέχρι πριν από λίγο καιρό θυμάσαι τον κο θεολόγο που φεύγοντας από το φόρουμ με "έβρισε" που και γι'αυτόν ήμουν φανατικός και αγράμματος, αυτά έτσι γιά να μην ξεχνιώμαστε.
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

Τhomas μπορεις νά το καταλαβεις οτι δέν εχει τήν διαθεση να σε φιμωσει κανενας;
Μπορεις νά καταλαβεις οτι σε ενα θέμα που ανοιξε γιά πεί ο καθένας μέ τον τρόπο του ενα Θεος σχωρεσ στον Αρχιεπισκοπο εβγαλες Μόνο εσύ χολή;
Δέν σεβάστηκες ολους μας καί τό θέμα και ζητάς και τά ρεστα;

Οσο για τούς <Νεομάρτυρες και ομολογητες > που σεβονται τους Κανονες τής Εκκλησιας ,και οι καημενοι λενε τα καλυυυυυυυυτερα λογια για εμας στα φορουμ καί στίς Εκκλησιες τους ,λιγο ακομα θέλει να αυτοανακυρηχθουν καί Αγιοι.

Καί ετσι πιστευω νά καταλαβατε γιατι εγραψα ποιο επανω αυτα τά λογια γιά την [ Υποκριτική συγγνώμη ]
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”