Διαδρομές στον Άθω

Διαδρομές μονοπάτια στο Αγιον Ορος

Συντονιστής: Συντονιστές

giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από giorgospa »

..Προς το παρον ας κάνω τη ερώτηση εδώ :smile:
αρχές Ιουνίου ξεκίνησαμε 3 φίλοι απο την Αγία Αννα προς Καυσοκαλύβια, φτάσαμε στο Σταυρο και μετά κατηφορίσαμε αντι να πάμε ευθεία .Βρήκαμε λοιπόν εκεί ένα πολυ μεγάλο οικημα αλλα χωρίς κανέναν μέσα πολλά δωμάτια προφανώς για προσκυνητές,μεγάλη δυνατότητα φιλοξενίας,, αδεια όμως,μόνο ένα μουλάρι ήταν εκεί με το οποιο πιασαμε φιλιες :smile:
ξέρει κανείς τι μπορεί να ήταν αυτο το οικημα, μου έχει μείνει η απορία.Δυστυχώς μονο το μουλάρι φωτογραφίσαμε όχι το σπίτι για να το δείξω..
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Γιώργο στην έρημο δεν έχω περπατήσει.
Μήπως έχεις κάνει τη διαδρομή Ιβήρων - Καρακάλλου - Φιλοθέου? Με τα πόδια πόσο απέχει η Φιλοθέου?
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από Koyk »

Η Φιλοθέου απτην Καρακάλλου απο το μονοπατι ειναι περιπου μιση ώρα και το μονοπάτι ειναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλα ανηφορικό.Απο Ιβήρων να πάς κατευθέιαν Φιλοθέου ειναι 2 ωρες περίπου αποτο μονοπάτι που δεν το συνιστώ γιατι δεν ειναι πάντα τακτοποιημένο και ειναι κουραστικό.

Επίσης μια πολύ καλή βόλτα ειναι απο Καρακάλλου προς τα κελιά της Προβάτας με το μονοπάτι που ειναι πραγματική υπέροχο ...περνάς απο ρεμματα ενα πανέμορφο γεφυράκι και μεσα απτις καστανιές...πολύ ωραίο.

Καλά περπατήματα
giorgospa
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Οκτ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Γιώργος@Αθηνα

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από giorgospa »

Ναι το εχω κάνει απο Ιβηρων προς Φιλοθέου ομως απο το μονοπάτι.μετα καρακάλλου.Είναι όμως αρκεταα ..χρόνια πριν.Κάπου 2 μιση ωρες θα έκανα ,αλλα δεν παω συνηθως καθόλου γρήγορα,προσαρμόζομαι βεβαια !ανάλογα με την παρεα.Αν εισαι γρηγορος 1 μιση ώρα οκ.Παντως μαρεσε παρα πολυ αυτη η διαδρομη ,εχει σκια και πυκνη βλαστηση,ειναι επίσης ανηφορικη διαδρομη, :lol: κανει καλο στο καρδιοαναπνευστικο συστημα!παντως δεν είναι δυσκολη ,καμμια σχεση με αυτες στην έρημο.
Πάτερ, ευχαριστούμε για απάντηση ,τι εχει το μονοπάτι τοχω ακουσει και εγω,παλια ηταν μια χαρα .Δηλαδή καλυτερα απο τον δρόμο αμαξητο και μετα πριν τον αρσανα φιλοθεου δεξια?
Μια πάρα πολυ καλη ιδεα αποΙ.Μ. Καρακάλλου προς τα κελια της Προβάτας!Πόση ωρα είναι το κελλι του Αγίου Ανδρέα απο Ι. Μ. Καρακάλλου?Εχει σήμανση?Ακουω συχνα,αλλα δε έχω πάει.
Καλα , να πω και γω μια πραγματικά πανεμορφη βολτα της περιοχής.. απο Φιλοθέου βγαινεις προς τα δεξια πανω,ρωτας τους πατερες ,ακολουθεις ενα ρυακι μεσα απο πολυ πυκνη βλαστηση και φτάνεις σύντομα σε μια μικρη λιμνουλα με νερα να πέφτουν σαν καταράκτες..μη φανταστεισ καταρακτες σαν είπα :smile: Ειναι απο τα πιο ωραια που εχω δεί ιδίως το χειμωνα,αλλα και το καλοκαίρι δροσια.
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από petrosathonas »

Υπάρχει μονοπάτι Δάφνη-Παντελεήμονος-Ξενοφώντος-Δοχειαρίου?
ravniotis
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 26, 2006 6:00 am

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από ravniotis »

Αγαπητέ Πέτρο αυτή τη διαδρομή την έκανα το καλοκαίρι αν και πήγα και στην Ξηροποτάμου πρώτα.
παίρνεις τον δρόμο από τη Δάφνη για Καρυές και μετά από μια γέφυρα ξεκινάει στα δεξιά σου το μονοπάτι για Ξηροποτάμου (30 λεπτά). φτάνοντας στη Ξηροποτάμου για να πας στο Ρώσικο πρέπει να βγεις από την κεντρική πύλη της μονής και να βρεις το μονοπάτι για Ρώσικο πάνω στο κεντρικό δρόμο για Καρυές (40 λεπτά). από το Ρώσικο (πραγματικό μοναδικό μοναστήρι κτηριακά) υπάρχει δασικός δρόμος για Ξενοφώντος που στην αρχή είναι παραλιακός και μετά ανεβαίνει λίγο προς το βουνό (45 λεπτά). Τέλος από τη Ξενοφώντος η Δοχειαρίου είναι πολύ κοντά (20 λεπτά) μέσω ενός ωραίου και εύκολου μονοπατιού.
βασικό για όλη αυτή τη διαδρομή είναι οτι είναι εύκολη, βατή και πολύ καλά σηματοδοτημένη
καλό προσκύνημα, ravniotis
Koyk
Βασικός Αποστολέας
Βασικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 10, 2008 5:00 am

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από Koyk »

giorgospa έγραψε: Πάτερ, ευχαριστούμε για απάντηση ,τι εχει το μονοπάτι τοχω ακουσει και εγω,παλια ηταν μια χαρα .Δηλαδή καλυτερα απο τον δρόμο αμαξητο και μετα πριν τον αρσανα φιλοθεου δεξια?
Εννοείτε καλύτερα ειναι αλλα και πάλι καπου έχει ρουμανιάσει και θέλει καθάρισμα.
Μια πάρα πολυ καλη ιδεα αποΙ.Μ. Καρακάλλου προς τα κελια της Προβάτας!Πόση ωρα είναι το κελλι του Αγίου Ανδρέα απο Ι. Μ. Καρακάλλου?Εχει σήμανση?Ακουω συχνα,αλλα δε έχω πάει.
Είναι πόλυ ωραία διαδρομη προς τα κελλιά αλλα προς τον Αγ.Ανδρέα πάς απο τον δρόμο ειναι περίπου 45 λεπτα. έχει σημανση...Να πάς...Ή να ρθείς απο δω να πάμε μαζι...χεχεχε
Καλα , να πω και γω μια πραγματικά πανεμορφη βολτα της περιοχής.. απο Φιλοθέου βγαινεις προς τα δεξια πανω,ρωτας τους πατερες ,ακολουθεις ενα ρυακι μεσα απο πολυ πυκνη βλαστηση και φτάνεις σύντομα σε μια μικρη λιμνουλα με νερα να πέφτουν σαν καταράκτες..μη φανταστεισ καταρακτες σαν είπα :smile: Ειναι απο τα πιο ωραια που εχω δεί ιδίως το χειμωνα,αλλα και το καλοκαίρι δροσια.
Μπράβο ...πραγματικά αυτην η διαδρομή ειναι φοβερή....αξίζει πολλά.
efraim21
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 5:00 am

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από efraim21 »

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ (ΟΧΙ ΓΟΧ)ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ
petrosathonas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1460
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 29, 2008 4:55 pm

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από petrosathonas »

efraim21 έγραψε:ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΗΤΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ (ΟΧΙ ΓΟΧ)ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΠΟΙΕΣ
Τι είναι ΓΟΧ?
Άβαταρ μέλους
iliasgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1196
Εγγραφή: Δευ Απρ 07, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Ηλιας33@ΔυτικηΕλλαδα

Re: ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟΝ ΑΘΩ

Δημοσίευση από iliasgr »

ΓΟΧ ειναι οι γνησιοι ορθοδοξοι χριστιανοι(sic),oι κοινως λεγομενοι παλαιοημερολογητες,αμφιβολου αποστολικης διαδοχης και μη εχοντες κοινωνια με καμια αυτοκεφαλη εκκλησια και πατριαρχειο
ελεησον με ο Θεος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαδρομές μονοπάτια στον Αθω”