Αγιος Κοσμάς ο Αιτωλός

Ότι έχει σχέση με την Ορθοδοξία γενικότερα.

Συντονιστές: konstantinoupolitis, Συντονιστές

tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

Μπράβο Dirfys ,πολύ καλά κάνεις , αλλά δεν νομίζω πως πρέπει να υποθέτουμε πως , κάποιος/α που γονατίζει πολλές φορές μπροστά σε εικόνες , ταυτόχρονα όταν του έρθει από χέρι κάνει πολύ κακό στους συνανθρώπους του κτλπ παραδείγματα που ανέφερες .
Eγώ δεν σου κόλλησα ταμπέλες , ή ότι κάνεις σαν αιρετικός , Ιεχωβάς κτλπ, ρώτησα μονό αν είσαι Ορθόδοξη . θα παρακαλούσα όταν εκφράζεσαι να μην φέρνεις άσχετα παραδείγματα δημιουργώντας έτσι σύγχυση , και μετά να ζητάς και τα ρέστα . δεν θέλω να σχολιάσω άλλο την απάντηση σου ,θα μείνω μόνο στα παρακάτω .

Αν θυμάμαι καλά λες στη αρχη

Αναρωτιέμε αν είναι δυνατόν ο Θεός της αγάπης ...να τιμωρεί και να πεδευει όπως ακριβώς γράφεις και να στερεί την ζωή απο ενα μικρό παιδί επειδή η μητέρα του....του φορούσε στο κεφάλι στολίδια (σήμερα βάζουμε αρκετά κοκκαλάκια και λαστιχακια με διάφορα παιχνιδάκια στα μαλλιά των παιδιων μας) Ειναι ποτε δυνατόν να εχει υποθεί,να εχει γραφεί κάτι τετοιο?


Και μετα λες ΈΞΗΓΉΣΤΕ ΜΟΥ .ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ.

Αφού λοιπόν εξέφρασες την άποψη σου για το κείμενο που διάβασες , μετά ζητάς να σου το εξηγήσουν ( για να αποκτήσεις άποψη λες ) . και συνεχίζεις παρακάτω χωρίς να έχεις όμως πάρει απάντηση από κάποιον εδώ μέσα να λες την ( άποψη σου ) γι΄ αυτό που μας λες ότι δεν έχεις άποψη , ( λές: συνεχίζεις να μου γράφεις αποσπασματα απο το ίδιο βιβλίο ...
ενος Αγίου τιμωρού...ενός Θεού που μόνο παιδέματα κανει....
ενος Θεού που τιμωρεί...)

Και δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει , ότι ο Θεός . . . ο τιμωρός Άγιος . . . και ο παιδευτείς θεός του αποσπασματος που αναφέρετε ο pan , είναι ο Θεός που πιστεύουν οι Ορθόδοξοι . ( πιστεύω να με καταλαβαίνεις , και δεν νομίζω πως χρειάζεται να το αναλύσω περισσότερο )

Ποιος να σου το εξηγήσει αγαπητή μου ?, μήπως αυτό είναι κάποια προσωπική γνώμη κάποιου από εδώ μέσα ? και δεν κατάλαβες καλά κάτι ?

Αυτό που διάβασες είναι γεγονός ούτε να αλλάξει μπορεί ούτε να εξηγηθεί με διάφορους τρόπους .
Ο μοναδικός που είναι αρμόδιος να σου δώσει εξήγηση για αυτό το γεγονός , είναι αυτός που το έκανε , ρώτησε λοιπόν τον Άγιο Κοσμά , και πες του , τι είναι αυτά που είπε, και έκανε, Πως είναι δυνατόν . . .πες του ,Tι πράγματα είναι αυτά ξανά πες του ,τι κατηγορείς εμάς ? Ε Dirfys ?.

Πιστεύω πως είναι φρόνιμο να προσέχουμε τι ρωτάμε
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

" μοναδικός που είναι αρμόδιος να σου δώσει εξήγηση για αυτό το γεγονός , είναι αυτός που το έκανε , ρώτησε λοιπόν τον Άγιο Κοσμά , και πες του , τι είναι αυτά που είπε, και έκανε, Πως είναι δυνατόν . . .πες του ,Tι πράγματα είναι αυτά ξανά πες του ,τι κατηγορείς εμάς ? Ε Dirfys ?."

σε ευχαριστω για την απάντηση
κρατώ μόνο αυτό ....
δεν θα πω τίποτα άλλο γιατι σέβομαι το χωρο που μου διεθεσαν καποιοι που με κόπο και πιστη καταθετουν καθε μερα την ελευθερη ώρα τους δημιουργωνατας αυτη την σελίδα και το κυριώτερο σεβομαι εμενα.....
που μπαινοντας εδω έμαθα πολλα και κυρίως διάβασα αλλα τόσα.
ευχαριστώ και πάλι ..
καλο σου απόγευμα
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Είμαστε εδώ για να ανταλλάξουμε απόψεις, να μάθουμε αλλά και να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας, με όποιον τρόπο μπορούμε, να μάθουν για την Αλήθεια, να την γνωρίσουν, να την αγαπήσουν.
Πιστεύω TomR, ότι μπορούμε να πούμε την γνώμη μας, έτσι ώστε να επιτευχθεί ο παραπάνω στόχος.
Κάποιος (στην περίπτωσή μας η Dirfys), διάβασε κάτι, μας έδωσε την σκέψη της και αυτό που κατάλαβε από αυτό που διάβασε, και μας ρώτησε την γνώμη μας.
Με το να της αποδίδουμε την λάθος (πιθανόν) σκέψη, δεν την βοηθάμε, αλλά την δυσκολεύουμε ακόμα περισσότερο.

Και θέλω αν το επιθυμείς, να μου εξηγήσεις το κάτωθι :
Και δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει , ότι ο Θεός . . . ο τιμωρός Άγιος . . . και ο παιδευτείς θεός του αποσπασματος που αναφέρετε ο pan , είναι ο Θεός που πιστεύουν οι Ορθόδοξοι . ( πιστεύω να με καταλαβαίνεις , και δεν νομίζω πως χρειάζεται να το αναλύσω περισσότερο )
Ποιοι είναι οι Ορθόδοξοι που πιστεύουν σε Αυτόν τον Θεό ? Τι ακριβώς εννοείς με αυτό ?
Η πρώτη σκέψη που μου δίνεις με αυτήν την πρόταση είναι ότι δεν ανήκεις σε αυτήν την ομάδα (Ορθοδόξων).

Έχω μάθει στην ζωή μου να βλέπω καλοπροέραιτα τους ανθρώπους, και να προσπαθώ να τους δείξω (με ότι δυνάμεις και γνώσεις έχω) τον Δρόμο.
Αυτές οι απαντήσεις που δίνετε στην φίλη μας, μόνο Χριστιανούς δεν απεικονίζουν.
Λυπάμαι πραγματικά...
tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

Αγαπητε g_aggelos λέει η Dirfys (συνεχίζεις να μου γράφεις αποσπασματα απο το ίδιο βιβλίο ...
ενος Αγίου τιμωρού...ενός Θεού που μόνο παιδέματα κανει....
ενος Θεού που τιμωρεί...)

Αυτα που είναι στην παρενθεση το λεει η Dirfys

Δηλαδή τι μας λέει εδώ η Dirfys ότι αυτός ο Θεός και αυτός ο Άγιος που αναφέρετε το κείμενο είναι ,,ότι μας είπε ότι είναι, . . . ..και συμπληρώνω εγώ ότι άσχετα με το τι λέει η Dirfys ο θεός που πίστευε ο Άγιος Κοσμάς είναι ο Θεός τον Ορθοδόξων που δυστυχώς η Dirfys τον αποκαλεί όπως τον αποκαλεί , και αλλού πάλι δεν πιστεύει ότι (Είναι ποτέ δυνατόν να έχει υποθεί,να εχει γραφεί κάτι τετοιο? )

Δεν ξέρω αν μπορείς να με καταλάβεις . Ο Θεός του Αγίου Κοσμά , του Αγίου που έκανε αυτό το γεγονός που η Dirfys έκρινε έτσι σ΄ αυτόν εγώ αναφέρομε ,πιστεύεις εσύ λοιπόν πως ο Θεός του Αγίου Κοσμά δεν είναι ο Θεός των Ορθοδόξων ? ή ότι εγώ που πιστεύω σε αυτόν τον Θεό δεν είμαι Ορθόδοξος ?


Διάβασε λίγο ποιο προσεκτικά και αυτά που λέω εγώ , και αυτά που λέει η Dirfys . δηλαδή τι επρεπε να κάνουμε , να την πούμε και μπράβο ?

Έκανε την ερώτηση της όπως την έκανε , της είπε ο pan , ότι έτσι είναι , και μετά η Dirfys έλεγε

(
Δημοσιεύθηκε: Παρ Νοέ 25, 2005 4:06 pm Θέμα δημοσίευσης:

ayta ta leei h dirfys
________________________________________
Αρα ..δεν ειναι γραμμένα απο το Αγιο Κοσμά τον Αιτωλό
αλλα ενα βιβλίο γραμμένο για τον ίδιο!!!!
αν ρωτήσω.... και λεω αν ρωτήσω που ακριβως τα βρήκε και τα έγραψε τα στοιχεία αυτά ο Επισκοπος Αυγουστινος Ν. Καντιωτου Μητροπολιτου Φλωρινης, που γράφεις?
αν εγώ η αμαθής..εγώ η μικρή στο πνεύμα μπροστά στους Αγιους Πατέρες σου ζητήσω να μου γράψεις σε ποιούς άλλους βιους Αγίων αναφέρεται κάτι ανάλογο?
Γράψε μου εναν...που να αναφέρετε κάτι ανάλογο σε μια τιμωρία ,σε ενα θάνατο παιδιού για παίδεμα ... για τα στολίδια στο κεφαλάκι του ......
Περιμένω αγαπητέ μου μαζί με τα βιβλίο που μου προτίνεις να αγοράσω και αυτό που σου ζήτησα.
--------------------------------------------------------------

Τιμωρός παιδευτείς . είναι χαρακτηρισμοί που απεύθυνε η Dirfys αγαπητέ μου όχι εγώ .
Προσπάθησε να είσαι λίγο ποιο προσεκτικός σε παρακαλώ
Και αν είσαι Ορθόδοξος να το δείχνεις κιόλας , όχι μονό να το λες .

Περιληπτικά . η Dirfys μας λέει από την μια ότι είναι Ορθόδοξη αλλά από την άλλη δεν θέλει να δεχτεί ένα γεγονός που αναφέρετε σε έναν μεγάλο Άγιο τις Ορθοδοξίας , και πέραν αυτού άφησε και αιχμές , λέγοντας τη θεός είναι αυτός που θα έκανε κάτι τέτοιο , και τι Άγιος είναι , επίσης , αυτός που το προφήτευσε , Ε, αυτός όμως ο Θεός της είπα εγώ , είναι ο θεός των Ορθοδόξων , που και εσύ λες ότι πιστεύεις . που ειδές εσύ ότι είπα εγώ κάτι μη Ορθόδοξο ?

και που ειδές εσύ ότι δεν υπάρχει αγάπη από μέρος μου , και που ειδές πες μου σωστή συμπεριφορά από την Dirfys ?



δεν νομίζω ότι δεν έχεις καταλάβει τι θέλω να πω . ότι ο Θεός . . . ο τιμωρός Άγιος . . . και ο παιδευτείς θεός του αποσπασματος που αναφέρετε ο pan ,( αυτό το λεει η ντιρφους ) και συμπληρώνω εγώ μετά είναι ο Θεός που πιστεύουν οι Ορθόδοξοι .

Είναι λίγο βιαστική η απάντηση μου , αν και πάλι δεν μπορείς να με καταλάβεις πες μου να ετοιμάσω μια ποιο σωστά διατυπωμένη εξήγηση
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Δεν αμφισβήτησα τον Άγιο, ούτε φυσικά τον Θεό μας. Δεν είπα κάτι τέτοιο εγώ.
Ας ξεχάσουμε τι είπε η Δίρφυς. Ας ξεχάσουμε όλη την κουβέντα πυ έχει γίνει μέχρι τώρα. Και ας μείνουμε στο αρχικό κείμενο, που συζητάμε.
Και λέω. Αν ένα μικρό παιδάκι (πιθανότατα το παιδάκι σου), διαβάσει αυτό το κείμενο. Και ρωτήσει : "Μπαμπά, γιατί ο Θεούλης τιμώρησε αυτό το κοριτσάκι; Γιατί για την ξεροκαφαλιά της μαμάς του, "τιμωρήθηκε" αυτό;
Εκεί θα ήθελα την γνώμη σας. Τι μπορούμε να πούμε σε ατό το παιδάκι που θα ρωτήσει. Απλά ζητάω την γνώμη σας. Είναι μία ερώτηση που θέτουν και πολλοί άθεοι και νομίζω ότι θα ήταν καλό να ξέρουμε κάτι να απαντήσουμε. Ξέρω ότι τέτοιου είδου απαντήσεις είναι πολύ δύσκολο να δωθούν, και είναι και πολύ επικύνδυνο να δωθούν.
Την ερώτηση την κάνω με όση καλή θέληση μπορώ να βάλω και σε καμία περίπτωση δεν είναι κακοπροαίρετη.
Και εγώ γράφω βιαστικά, και ζητώ συγγνώμη για το χθεσινό μήνυμά μου, που κι αυτό βιαστικό, είχε μεγάλη δόση κρίσης και το καταλαβαίνω και γι' αυτό ζητώ συγγνώμη.
Αν μπορείς να το εκλάβεις μόνο σαν καλοθελημένη ερώτηση, και μπορείς να βοηθήσεις, θα είμουν υπόχρεος....
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

καλημέρα
δεν αμφισβήτησα κανεναν a_aggele ουτε εγώ
ρώτησα και διατύπωσα μια απορία μου απο τα γραφόμενα..
δεχτηκα απαντήσεις που θεωρω οτι δεν ήταν σωστες ουτε όμως και ο τρόπος που απάντησαν το ύφος και η γραφή ...
λες να ξεχάσουμε οτι ειπε η Dirfys,γιατί?
απο ότι βλέπω διατυπώνεις και εσύ την ίδια σκέψη με εμένα ..αναρωτιέσε το ίδιο ακριβώς που ρώτησα και εγώ...
οφείλω όμως να ομολογήσω πολύ ποιό σωστά δομημένο και με περισσότερη διπλωματικότητα (δεν βρίσκω άλλη λέξη να γράψω..ισως και να μην ειναι η σωστή )
Δεν θα ξαναγράψω ξανά σε καμιά συζήτηση την γνώμη μου και δεν θα ξανακαταθέσω καμιά απορία μου.
Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα παρακολουθώ με μεγάλη χαρά τις απαντήσεις και τις συζητήσεις σας.
Σας ευχαριστώ για το χρονο και το χώρο
έμαθα να μην κλείνω τα μάτια και τα αυτιά και πόσο μαλλον να χαιδευω άλλον τα δικά τους.
καλημέρα και καλη συνέχεια.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

Dirfys έγραψε:καλημέρα
δεν αμφισβήτησα κανεναν a_aggele ουτε εγώ
ρώτησα και διατύπωσα μια απορία μου απο τα γραφόμενα..
δεχτηκα απαντήσεις που θεωρω οτι δεν ήταν σωστες ουτε όμως και ο τρόπος που απάντησαν το ύφος και η γραφή ...
λες να ξεχάσουμε οτι ειπε η Dirfys,γιατί?
απο ότι βλέπω διατυπώνεις και εσύ την ίδια σκέψη με εμένα ..αναρωτιέσε το ίδιο ακριβώς που ρώτησα και εγώ...
οφείλω όμως να ομολογήσω πολύ ποιό σωστά δομημένο και με περισσότερη διπλωματικότητα (δεν βρίσκω άλλη λέξη να γράψω..ισως και να μην ειναι η σωστή )
Δεν θα ξαναγράψω ξανά σε καμιά συζήτηση την γνώμη μου και δεν θα ξανακαταθέσω καμιά απορία μου.
Αυτό δεν σημαίνει οτι δεν θα παρακολουθώ με μεγάλη χαρά τις απαντήσεις και τις συζητήσεις σας.
Σας ευχαριστώ για το χρονο και το χώρο
έμαθα να μην κλείνω τα μάτια και τα αυτιά και πόσο μαλλον να χαιδευω άλλον τα δικά τους.
καλημέρα και καλη συνέχεια.
Με το "ξέχασε τι έγραψε η Δίρφυς", δεν ήθελα σε καμία περίπτωση να σε μειώσω. Απλά ήθελα να "ξεκολλήσω" την απάντηση από γραφόμενά σου, γιατί οι απαντήσεις περιτριγυρίζονταν γύρω από μικρές εκφράσεις δικές σου. Με συγχωρείς αν σε έκανα να νιώσεις άσχημα. Δεν το ήθελα με κανέναν τρόπο αυτό.
Όπως δεν θα ήθελα να μην ξαναγράψεις στις συζητήσεις μας. Οι απόψεις όλων μας είναι πολυτιμες, αφού πηγάζουν από την ίδια πηγή.
tomR
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2005 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tomR »

(Γιατί ο Κύριος τον πατερά τίμησε με εξουσία πάνω στα παιδιά του , και στη μάνα δικαιώματα έδωσε για τα παιδιά της ΣΕΙΡΑΧ . 3 -2 )

Εγώ πιστεύω πως θα πρέπει οι γονείς να μεγαλώσουν έτσι τα παιδιά τους , ώστε να μην επιθυμούν εκείνα πλέον να βάζουν φτιασίδια κτλπ. δεν νομίζω πως πρέπει να συμπεριφερόμαστε σε ένα μικρό παιδί σαν να είναι γλάστρα ή κάποιο έπιπλο , και να βάζουμε πάνω του διάφορα διακοσμητικα αντικείμενα . θα πρέπει ( πιστεύω εγώ ) να του συμπεριφερόμαστε ως μια ανεπανάληπτος προσωπικότητα , ως έναν νέο άνθρωπο που ( οι γονείς ) έχουμε την ευθύνη να του δώσουμε τα σωστά εφόδια που θα τον βοηθήσουν στην μετέπειτα ζωή του να κερδίσει την Βασιλεία των Ουρανών .
( Έχεις γιους ? Εκπαίδευσε τους , κι απ΄ τα μικρά τους χρονιά μάθε τους να υπακούν , Έχεις κορίτσια ? Πρόσεχε το σώμα τους ΑΛΛΑ μην είσαι επιεικής μπροστά τους . ΣΕΙΡΑΧ . 6 – 23, 24)

Πιστεύω πως το θέμα μας πλέον δεν είναι μόνο για το αν πρέπει να βάζουμε φτιασίδια στα παιδιά μας , αλλά ποια είναι η σωστή διαπαιδαγώγηση των παιδιών μας ,για να μην θέλουν έτσι από μόνα τους τα παιδιά μας τα φτιασίδια.
Θέλω να πω επίσης πως αν εμείς εδώ συμφωνήσουμε πως τελικά έχει δίκιο π.χ. η Dirfys λόγω τις εμμονής της , στο λάθος ή λόγω του άκομψου τρόπου που κάποιοι τις είπαν πως έχει λάθος ,δεν πάει να πει πως αυτήν η συμφωνία που άμα θα κάνουμε θα αλλάξει κάτι από τα παρακάτω .
( Όποιος το γιο του αγαπάει, τον τιμωρεί συχνά, για να μπορεί στα τελευταία του να χαίρεται για κείνον. )
( Το γιο του όποιος τον κακομαθαίνει, θα φτάσει να του δένει τις πληγές• στην κάθε του κραυγή Θα τρέμουνε τα φυλλοκάρδια του. Το άλογο που δε δαμάστηκε, γίνετε δύστροπο• κι ο γιος που στον εαυτό του αφέθηκε, Θα γίνει αυθάδης.)
( Παραχαΐδεψε το παιδί σου και Θα σε τρομάξει• παίξε μαζί του και Θα σε κάνει να λυπηθείς. Μαζί του μη γελάσεις, για να μην υποφέρεις μαζί μʼ αυτό και τέλος φτάσεις τα δόντια σου να τρίζεις.)
( Ελευθερίες μην του αφήνεις όσο είναι μικρό [και μην κλείνεις τα μάτια μπρος στα λάθη του. ΣΕΙΡΑΧ . 30)
(Μην κουρεύετε κυκλικά τις άκρες των μαλλιών σας . . και μην χαράζετε ανεξίτηλα σημάδια στο σώμα σας .Εγώ είμαι ο Κύριος . ΛΕΥΙΤΙΚΟΝ 19 -27 )
( η γυναίκα δεν πρέπει να φοράει τα ρούχα του άνδρα , ούτε ο άνδρας τα ρούχα τις γυναίκας . Όποιος κάνει αυτά τα πράγματα τον αποστρέφετε ο Θεός , - σαφώς αυτό ισχύει και για τα μικρά παιδιά -, ΔΕΥΤΕΡΟΝΟΜΙΟΝ 22 -5 )

Πιστεύω επίσης πως είναι φρόνιμο να δεχόμαστε τις διδαχές τον Αγίων μας ,και να μην προσπαθούμε να δίνουμε δικές μας ερμηνείες ,ή όταν δεν μπορούμε να δώσουμε δικές μας ερμηνείες , να λέμε πως είναι αδύνατων να έχουν ειπωθεί αυτά αλλά πως κάποιοι τα έχουν νοθεύσει .
( Ο ανόητος καταφρονεί την πατρική διδαχή ,φρόνιμα πράττει όποιος τον έλεγχο με προσοχή ακούει. ΠΑΡ. 15 – 5 )
( Όποιος την διδαχή την απορρίπτει , τον εαυτό του καταφρονεί . .ΠΑΡ. 15 – 31)
( Όποιος τηρεί τις εντολές φυλάει τη ζωή του , μα θα πεθάνει όποιος αδιαφορεί για την συμπεριφορά του . ΠΑΡ . 19 – 16 ),άρα λοιπόν δεν φταίει ο Άγιος Κοσμάς , απλά ο Άγιος προσπάθησε να συνετίσει τη γυναίκα .Η γυναίκα είναι αυτή που φταίει γιατί παραβήκε τις εντολές του Θεού , και ήξερε ότι το έκανε
αυτό από την στιγμή που τις το είπε ο Άγιος ( αν υποθέσουμε ότι πριν είχε άγνοια ), αλλά όμως συνέχισε να τις παραβαίνει .
Επίσης η Ορθόδοξη Εκκλησία μας μιλάει για το Τελώνιο των ΧΡΩΜΑΤΟΠΡΟΣΩΠΩΝ . το τελώνιο αυτό εξετάζει της γυναίκες και τους ανδρες που βάζουν φτιασίδια ,και στολίζουν τα πρόσωπα τους ( τα δικά τούς και των παιδιών τους ) με διάφορα χρώματα , επειδή η μορφή που τους έδωσε ο Θεός δεν τους άρεσε , την καταφρόνησαν και την απέβαλαν θεληματικά και δέχτηκαν την δική τους μορφή . Και βλέπουμε στην μαρτυρία της Θεοδώρας να λέει ότι το έκανε αυτό ΔΥΟ φορές και πώς για αυτές τις ΔΥΟ φορές ζητούσαν οι δαίμονες να πάρουν την ψυχή της .




g_aggelos . αδυνατώ να απαντήσω στην ερώτηση σου , πιστεύω όμως πως ο πατέρας που δεν γνωρίζει αυτήν την απάντηση , μπορεί να συμβουλευτεί των πνευματικό του για το θέμα αυτό .

Georgiou . καλησπέρα . Δεν συζητάμε ( πιστεύω όλοι μας ) για το κοκαλάκι στα μαλλιά του κοριτσιού , αλλά για το , (με πολλά φλωρία καί άλλα στολίδια περιττά.) πάνω σ΄ αυτό το θέμα μιλάμε , για το περιττό , και προκλητικό .
( χείλη αλλοτρίων εν τούτοις βαρυνθησεται , λόγοι δε φρονίμων εν ζυγώ σταθήσονται. Εν στόματι μωρων η καρδια αυτών ,καρδία δε σοφών στομα αυτών.) ΣΟΦΙΑ ΣΕΙΡΑΧ .κεφ.21 .παρ.25 -26.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tomR την Τρί Νοέμ 29, 2005 6:39 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
g_aggelos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1474
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Άγγελος @ Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από g_aggelos »

tomR, με κάλυψες μπορώ να πω. Και πολύ σωστά το έθεσες, το να προετοιμάζουμε πρώτα τους εαυτούς μας και τα παιδιά μας έτσι ώστε να ακολουθούν (όσο είναι δυνατόν) το γράμμα του Κυρίου μας. Και να τα μαθαίνουμε να ζουν με αυτό.
Σίγουρα χρειαζόμαστε την γνώμη του Πνευματικού μας (έτσι κι αλλιώς..)

Georgioy, αυτό που παρέθεσες ήταν ένα χθεσινό μήνυμα που ζήτησα συγγνώμη από τον tomR γιατί γράφτηκε πάνω σε πίεση χρόνου.
Dirfys
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dirfys »

Καλημέρα ...με ενα ηλιόλουστο ήλιο σήμερα να ζεστάνει όλους μας

Τι σημαίνει εδώ; Ότι ο Θεός σκότωσε το κοριτσάκι για να τιμωρήσει την μητέρα; Αν είναι έτσι, και αυτό είναι το «λάθος» της Δίρφυς που δεν «καταλαβαίνει», τότε καταλαβαίνω και εγώ γιατί αντέδρασε όπως αντέδρασε!..
ΑΚΡΙΒΩΣ georgiou αυτο ρώτησα...
αυτο ζήτησα να μου εξηγήσουν..
ας μην συνεχίσω το ίδιο όμως
η απάντηση σου μου έλυσε τις απορίες μου
καμια φορά πρέπει να μαθουμε να διαβάζουμε μεσα και περα απο τις λέξεις..
και να μην στεκόμαστε σε αυτές και μονο εκει...και να μην μεταφέρουμε με την γλωσσα που σε πολλους απο εμας ειναι δυσανάγνωστη...
πόσες φορές δεν το εχουμε όλοι κάνει σε ενα λογοτεχνικό βιβλιο ?
γιατι να μην κάνουμε το ίδιο και με τα λόγια και τα βιβλια των Αγίων ,των Πατέρων,των Μοναχών?
διαβάζοντας πολλούς διαλόγους Αγιορείτων Πατερων (δεν ντρέπομε να πω ότι ηταν πολύ λίγα αυτά που ειχα φροντίσει να έχω στα χέρια μου)
είδα ΄ότι ο λόγος τους εχει αυτήν την δυνατότητα ..
όσες φορές εκτύπωσα και πηρα μαζί μου κείμενα τους (λογω φόρτου δουλειας αναγκάζομαι να διαβάζω βιαστικα ) διαβάζοντας μέσα απο την κάθε λεξη τους ειδα αλλο νόημα απο αυτό που σαν αρχή διαβάζει ο αναγνώστης
θα ήθελα να μου πεις αν ειναι έτσι η απλά η αμάθεια μου με κανει να το βλέπω...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ορθοδοξία”