Συνάντηση στην Πελοπόννησο 30 και 31 Ιανουαρίου 2010

Συζητήσεις αλληλογνωριμίας μελών και οργάνωσης συναντήσεων.

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25135
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από aposal »

Η πρωτευουσιάνικη συνάντηση θα γίνει μετά το Πάσχα, οπότε οι φίλοι του Μωρηά μπορούν να εκστρατεύσουν απτόητοι!
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
nikiforos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2185
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από nikiforos »

aposal έγραψε:Η πρωτευουσιάνικη συνάντηση θα γίνει μετά το Πάσχα, οπότε οι φίλοι του Μωρηά μπορούν να εκστρατεύσουν απτόητοι!
Μετά την αναβολή της συνάντησης των Αθηνών.... (ευχαριστούμε τον Αποστόλη γι' αυτό), θα πρέπει να οριστικοποιήσουμε ώρα κ τόπο συνάντησης ώστε να κανονίσουμε κ τα της διαμονής.....
Το σίγουρο είναι ότι θα βρίσκομαι εκεί από το βράδυ της Παρασκευής...
Καπετάνιε πάρε το καράβι στα χέρια σου κ χάραξε πορεία!!!!!!
Συλλογάται Καλά!!!, όποιος Συλλογάται Ελεύθερα , Χριστιανικά και Ορθόδοξα......
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ευλογήτε

Επειδή η περιοχή είναι σχετικά γεμάτη από κόσμο και ιδιαίτερα τα Σαββατοκύριακα , μέχρι και την Καθαρά Δευτέρα , θα σας παρακαλούσα να καταλήξουμε –λαμβανομένης υπ’ όψιν της ανακοινώσεως του Απόστολου-
Θα στείλω ΠΜ με τηλέφωνο καταλύματος

Υ.Γ. δεν είχα δει τα ποστάκια όταν το έγραφα!!
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Captain Yiannis έγραψε:Ευλογήτε

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τελικά αντίρρηση , και έτσι λοιπόν καταληκτική ημερομηνία είναι η 30 και 31 Ιανουαρίου Σάββατο και Κυριακή του Ασώτου.
Έτσι θα είναι εύκολο και για τον Απόστολο να ρυθμίσει , και τα της Αθήνας .

Πρώτα ο Κύριος συμμετέχοντες μέχρι στιγμής

1) Nikiforos μετά συζύγου και ζεύγους φίλων υποθέτω Σαββατοκύριακο

2) inaap μετά την Θεία λειτουργία Σάββατο ή Κυριακή

3) Andreasmas Σάββατο με Κυριακή

4) Nikolaos 9 από Παρασκευή μετά της Οικογενείας

5) Captain Yiannis από Σάββατο μεσημέρι μετά της Δεσποίνης του

Το σκέπτονται Δημήτρης39 και ο Απόστολος , ο Νικόλας ο Άγιον Όρος με την Τασία του , ο Μιχαήλ που δεν τον λένε Μιχάλη όπως επίσης και μερικοί φίλοι που δεν γράφουν , αλλά μας διαβάζουν , καληώρα όπως ο φίλος μας ο Παναγιώτης ο Μετεωρήτης ο Ταχυδρόμος , και άλλοι .

Ίδωμεν

Εν αναμονή τηλεφώνων και πληροφοριών για τους διανυκτερεύοντας
-τις οποίες θα σας δώσω σύντομα – :103 :8 :6 :103

Νάναι Ευλογημένο

Τι έγινε κολλήσαμε , έλα Απόστολε τι κάνεις ,????


Το πρόγραμμα θα αναρτηθεί μετά την επιστροφή μου από το Όρος
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25135
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από aposal »

Δεν θα μπορέσω να είμαι παρών στη συνάντηση της Πελοποννήσου. Ψάχνω ακόμη ένα ήσυχο ΠΣΚ για να πάω στην Τήνο, αλλά ακόμη δεν το έχω βρει, γιατί έχω και πολλές υποχρεώσεις που με κρατούν, τα περισσότερα Σαββατοκύριακα εκτός, Αθηνών. Αύριο πχ φεύγω για Βόρειο Ελλάδα (Θεσ/νικη - Αλεξ/πολη) και επιστρέφω το βράδυ της Δευτέρας.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από Dimitris39 »

aposal έγραψε:Δεν θα μπορέσω να είμαι παρών στη συνάντηση της Πελοποννήσου. Ψάχνω ακόμη ένα ήσυχο ΠΣΚ για να πάω στην Τήνο, αλλά ακόμη δεν το έχω βρει, γιατί έχω και πολλές υποχρεώσεις που με κρατούν, τα περισσότερα Σαββατοκύριακα εκτός, Αθηνών. Αύριο πχ φεύγω για Βόρειο Ελλάδα (Θεσ/νικη - Αλεξ/πολη) και επιστρέφω το βράδυ της Δευτέρας.
Θεσσαλονικη
Σερρες-Σιδηροκαστρο :wink:
Αλεξανδρουπολη
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25135
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από aposal »

Από Θεσσαλονίκη και μετά το ταξίδι θα είναι οδικό, μέσω Εγνατίας. Λόγω μνημοσύνου θα πάμε και θα γυρίσουμε (πρώτα ο Θεός) "σφαίρα".
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Πρώτα ο Κύριος , και εν συντομία θα σας δώσω μία προσέγγιση των κινήσεων μας το Σάββατο απόγευμα και την Κυριακή πρωί τριάντα και τριανταμί του Γενάρη.

Το απογευματάκι και μάλλον το απομεσήμερο του Σαββάτου , θα συναντηθούμε στην Ιερά Μονή Φιλοσόφου Νότια της Δημητσάνας .
Οι πρωινοί θα έχουν χρόνο εάν επιθυμούν να κάνουν μία γρήγορη επίσκεψη στην Ι. Μονή του Τιμίου Προδρόμου στον δρόμο από Δημητσάνα προς την Στεμνίτσα να επισκευθούν την νεροτριβή και διάφορα άλλα.

Περί τις 17 00 Εσπερινός στην Μ. Φιλοσόφου , και στην συνέχεια δίπλα στο Τζάκι στην Τράπεζα της Μονής γνωριμία και συζήτηση μέχρι όσο πάρει.
Με τις ευλογίες του Γέροντος της Μονής το Μαγέρικο και η τράπεζα με το Τζάκι στην διάθεση μας .

Την άλλη μέρα Κυριακή στις 06 30 ξεκινά ο Όρθρος και μετά η Θεία λειτουργία στην συνέχεια το τζάκι στην τράπεζα μας περιμένει όπου δι ιδίων μέσων κάνουμε ότι επιθυμούμε για πρωινό και τα λοιπά.

Η συνέχεια θα αποφασισθεί επί τόπου και αναλόγως.

Περισσότερες λεπτομέρειες μόλις γυρίσω από το Όρος.

Νάναι ευλογημένο.

Λίγες πληροφορίες για την Μονή

Ι.Μ. Φιλοσόφου - Κρυφό Σχολειό
Νότια της Δημητσάνας σε κοίλωμα βράχου της χαράδρας που διαρρέει ο Λούσιος ποταμός βρίσκεται ερειπωμένη μια από τις αρχαιότερες και ιστορικότερες μονές της Ελλάδας, η παλιά Μονή της Παναγίας Φιλοσόφου. Είναι κτίσμα του 963 μ.Χ. και ιδρύθηκε από τον Ιωάννη Λαμπαρδόπουλο - Φιλόσοφο και Πρωτοκρίτη του Νικηφόρου Φωκά. Είχε χαρακτηριστεί σταυροπηγιακή. Σήμερα διατηρείται αυτό το μικρό εκκλησάκι της Βυζαντινής τεχνοτροπίας του 10ου αιώνα με τις τοιχογραφίες του.


Κοντά στα ερείπια της παλιάς μονής βρίσκεται η Νέα Μονή Φιλοσόφου που υπήρχε προ του 1691. Σώζεται μόνο η εκκλησία της βυζαντινής τεχνοτροπίας με πλούσια εικονογράφηση. Στη μονόπορη, έτσι λέγεται η περιοχή της παλιάς μονής, και σε όλο το νότιο μήκος της χαράδρας του Λουσίου υπήρχαν σπηλιές και σειρά ασκηταριών που καταστράφηκαν από τις επιδρομές των Σλάβων τον 7ο και 8ο αιώνα.

Η περιοχή αναδείχτηκε σαν κέντρο παιδείας και πνευματικής καλλιέργειας την περίοδο της τουρκοκρατίας όπου λειτουργούσε Κρυφό Σχολειό. Εβδομήντα (70) αρχιερείς και επτά (7) Πατριάρχες μαθήτευσαν στο "Κρυφό Σχολειό" της Δημητσάνας.
Από τη Δημητσάνα υπάρχουν δυο διαδρομές για τη Μονή Φιλοσόφου και το Κρυφό Σχολειό.
Η πρώτη, νότια της Δημητσάνας περνώντας από το Παλιοχώρι, μετά το μικρό γεφύρι του Λούσιου φτάνει ο επισκέπτης στη νέα Μονή Φιλοσόφου
Η δεύτερη, ακολουθώντας το δρόμο νοτιοδυτικά μετά τη Ζάτουνα περνώντας το χωριό Μάρκου φτάνει στη νέα Μονή Φιλοσόφου.
Μέρος των δυο διαδρομών είναι χωματόδρομος σε καλή κατάσταση.
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
Άβαταρ μέλους
Captain Yiannis
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 18, 2008 9:34 pm

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από Captain Yiannis »

Ζητούνται Ιεροψάλτες Εσπερινού και Όρθρου :8 :8 !!!!!!!!!
Κανείς δεν είναι τέλειος και κανείς δεν θα πρέπει να απαιτεί από τους άλλους τελειότητα.
Όλοι ως ατελείς πορευόμαστε και με ατέλειες συμπορευόμαστε.
Η τελειότητα δεν ανήκει στους ανθρώπους παρά μονάχα στον Θεό.
agiooros
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 2740
Εγγραφή: Τρί Φεβ 08, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Εύβοια
Επικοινωνία:

Re: Συνάντηση στην Πελοπόννησο Πρώτο 10ήμερο Φεβρουαρίου

Δημοσίευση από agiooros »

Captain Yiannis έγραψε:Ζητούνται Ιεροψάλτες Εσπερινού και Όρθρου :8 :8 !!!!!!!!!
:lol: :lol:
Την πάτησα στα Μετέωρα :lol:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλληλογνωριμία & Συναντήσεις μελών του agiooros.net”