Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίνοις

Ερωτήσεις και πληροφορίες περί των Ορθοδόξων Προσκηνυμάτων

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από panagiotisspy »

marinam έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Για μένα δυστυχώς τα Γιάννινα είναι σχεδόν απαγορευτικά, εγώ τέρμα νοτιοανατολικά, τα Γιάννινα τέρμα βορειοδυτικά.. :( :cry:

Πασά μου μην στεναχωριέσαι για τίποτα, έχει ο Θεός. Απο που νοτιοανατολικά;
Στο νοτιότερο και ανατολικότερο σημείο της Λακωνίας, Νεάπολη..
Πιό μακρυά δε γίνεται, αν εξαιρέσεις τα νησιά..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

panagiotisspy έγραψε:
marinam έγραψε:
panagiotisspy έγραψε:Για μένα δυστυχώς τα Γιάννινα είναι σχεδόν απαγορευτικά, εγώ τέρμα νοτιοανατολικά, τα Γιάννινα τέρμα βορειοδυτικά.. :( :cry:

Πασά μου μην στεναχωριέσαι για τίποτα, έχει ο Θεός. Απο που νοτιοανατολικά;
Στο νοτιότερο και ανατολικότερο σημείο της Λακωνίας, Νεάπολη..
Πιό μακρυά δε γίνεται, αν εξαιρέσεις τα νησιά..
έχω έρθει αλλά πριν απο 10 χρόνια... περάσαμε Καλαμάτα, Σπάρτη, Τρίπολη και επιστροφή Αθήνα
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

«Την ανακομιδήν εορτάζομεν…»



Εικόνα


Ο σημερινός Μητροπολίτης Ιωαννίνων Θεόκλητος, κατά την ανακομιδή των λειψάνων του νεομάρτυρα



«…και νυν μετά πολυχρόνιον ταφήν, τα σα λείψανα τα σεπτά, οσίαις χερσίν ανακομισθέντα εκ λαγόνων της γης, χαράς έπλησαν πάντας…»

«Την ανακομιδήν εορτάζομεν των τιμίων και αγίων λειψάνων του Αγίου ενδόξου Νεομάρτυρος Γεωργίου του εν Ιωανίννοις αθλήσαντος, του θαυματουργού»… Που πραγματοποιήθηκε στις 26 Οκτωβρίου του 1971, εκατόν τριάντα τρία χρόνια από το «δι’ αγχόνης» μαρτύριο του Αγίου μας, στις 17 Γενάρη του 1838.
«Συνέχει βαθεία συγκίνησις την καρδίαν μου και πληροί την ψυχήν μου δέος και φόβος ιερός, διότι επεφύλαξεν εις εμέ την μεγάλην αυτήν τιμήν ο Ύψιστος, να ψαύσω ο ελάχιστος εγώ και να αποθέσω ο ανάξιος δούλος του, τα Ιερά Λείψανα εκ του τάφου εις τη οικείαν θέσιν των…», έγραφε -τότε- ο μακαριστός Μητροπολίτης Ιωαννίνων Σεραφείμ, μετέπειτα Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος, σε εγκύκλιο επιστολή του προς το «χριστεπώνυμον πλήρωμα της Ιεράς Μητροπόλεως Ιωαννίνων», με ημερομηνία 12 Οκτωβρίου 1971.
Και συνέχιζε: «Στηρίξατέ με τεκνά μου εν Κυρίω αγαπητά και ενισχύσατέ με εις το μέγα τόλμημα, όπερ επιχειρώ, της εκταφής του Πολιούχου ημών, δια των θερμών προσευχών σας…».
Σημαίνοντα ρόλο στην ανακομιδή έπαιξε και ο σημερινός Μητροπολίτης Ιωαννίνων Θεόκλητος, αρχιμανδρίτης τότε και πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεώς μας. Ήταν εκείνος, που έκανε την εκταφή και ανέσυρε εκ του τάφου «ως μυρίπνοα κρίνα του αγρού» τα άγια λείψανα και την τίμια κάρα του Πολιούχου μας Νεομάρτυρα. Ο ίδιος θυμάται: «Επιφωσκούσης της εικοστής έκτης Οκτωβρίου, πάσα η πόλις των Ιωαννίνων… προσπελάζοντας τον Τάφο του Νεομάρτυρα Γεωργίου, του εν Ιωανίννοις αθλήσαντος, για να αναλάβει εξ’ αυτού τα καθαγιασθέντα λείψανα του τιμίου σκηνώματος του πολιούχου της… και να αποδώσει την προσήκουσαν τιμήν στα λείψανα του προστάτη της Αγίου, να εκφράσει το θαυμασμό και το δέος, να καταθέσει ικεσίαν εκτενή, για να κερδίσει την πρεσβεία Του, ώστε να καταξιωθεί της, έστω και για ελάχιστα, προσπέλασης στο χώρο του Αγίου και της Θεότητας…».


πηγή
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Εικόνα


Την Τετάρτη 26 Οκτωβρίου γιορτάζεται η ανακομιδή των Σεπτών Λειψάνων του Νεομάρτυρος Αγίου Γεωργίου. Στον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό του της Πλατείας Πάργης την Τρίτη και ώρα 18:00 το απόγευμα, θα τελεστεί Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός μετά Αρτοκλασίας. Την ίδια μέρα, στις 21:00 το βράδυ θ' αρχίσει η Αγρυπνία στο Παρεκκλήσιο του τάφου του Νεομάρτυρα στον Ιερό Μητροπολιτικό Ναό του Αγίου Αθανασίου.

Το πρωί της Τετάρτη θα τελεστεί στον Ι. Ν. Αγίου Γεωργίου, στην Πλατεία Πάργης, Πανηγυρική Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και το απόγευμα της ίδιας μέρας και ώρα 18:00 ο Εσπερινός μετά Παρακλήσεως.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Παιδιά σήμερα δεν πήγα Καστρίτσα, στην Μονή, αλλά πήγα στον Άγιό μου, κέντρο Γιάννενα. Πόσο καιρό είχα να πάω; Πιθανον 5 Κυριακές. Ακόμα και οι ψάλτες μου λείψανε. Τον αριστερό κι όλας που έχει φωνή "κρύσταλλο" που λένε, (όχι ότι ο δεξιός δεν έχει, άλλη φωνή ο ένας άλλη φωνή ο άλλος, αλλά ο αριστερός ... δεν θέλει μικρόφωνο ο άνθρωπος ... και οι δυο είναι φοβεροί) τον βρήκα μετά απο τον Καφέ μας στο Αρχονταρίκι έξω στο δρόμο και του πα ότι δεν φαντάζεται πόσο πολύ μου έλειψε να τον ακούω. Θα με παρεξήγησε ο άνθρωπος, παλαβή είναι αυτή θα πε σίγουρα, δεν τίθεται θέμα για αυτό :28 :28 , αλλά δεν πειράζει, την αλήθεια είπα. Όλοι μου λείψανε είχα τόσο καιρό να πάω Κυριακή να Εκκλησιαστώ εκεί :105 :105 !!

Επίσης κάτι που έμαθα σήμερα. Δυο πραγματάκια έμαθα. Νομίζω :45 :45 μόνο και μόνο για αυτές τις δυο ερωτήσεις μου, ο Διαχειριστής μας ο Νίκος θα πρέπει να μου απαγορευσει να μπαίνω εδώ μέσα και να μιλάμε :20 :20 :20 . Είχαν να κάμουν με το Ιερό μας Ευαγγέλιο οι ερωτήσεις μου. Ρώτησα τον Ιερέα του Ναού, τον Πατέρα Ευάγγελο, γιατί τον βλέπω να αλλάζει "μεριά" του Ευαγγελίου και γιατί Το τοποθετεί μετά το πρώτο Ευαγγέλιο, δηλαδή το Εωθινό, ανάποδα, απο την ανάποδη πλευρά (ελπίζω να γίνομαι κατανοητή). Παιδιά δεν γνώριζα ότι το Ευαγγέλιο έχει 2 όψεις, (ναι ναι ωωω ναι δεν το γνώριζα) την Σταύρωση και την Ανάσταση.. Και ότι απο σήμερα στον Εσπερινό, μέχρι την άλλη Κυριακή (που είναι η Αναστάσιμη ημέρα) πρέπει να είναι τοποθετημένο ανάποδα, έτσι ώστε η Σταύρωση να είναι απο την πάνω μεριά. Ντράπηκα που ρώτησα φυσικά, αλλά ένιωσα τόσο δέος με την απάντησή του, που μόνο στην Εξομολόγηση το νιώθω τόσο έντονα αυτόν τον σεβασμό - φόβο - και ότι άλλο περικλύει η λέξη "δέος". Ειλικρινά μου "έμεινε", μου έκανε τόσο εντύπωση αυτό, που του ζήτησα να το δω να ανοίξω ένα Ευαγγέλιο και πραγματικά βρήκαμε ένα στην Βιβλιοθήκη μας. Έτρεμαν τα χέρια μου καθώς το άγγιζα, χαμογελούσα χωρίς να θέλω, η καρδιά μου ... δεν ξέρω ... σε κάπου σε ένα ποιημα διάβασα το ...η καρδιά μου φτερούγισε... και έλεγα ... μας πως "φτερουγίζει" η καρδιά ενός ανθρώπου, τι νιώθει κάποιος, ποιό συναίσθημα μεταφράζουμε με αυτή την λέξη; Αυτό που κατάλαβα σήμερα, μάλλον δεν είμαι και τόσο σίγουρη, εδώ και αρκετό καιρό έπαψα να με εμπιστευομαι, είναι ότι εννοούν κάποιο περίεργο χτύπο της καρδιάς που σε κάνει να χαμογελάς χωρίς να θες, να εφραίνεσαι χωρίς κάποιον εμφανή λόγο που θα έκανε τον διπλανό μας συνάθρωπο να το δει και να το καταλάβει για να νιώσει και αυτος το ίδιο, ένιωθα τόσο περίεργα καθώς το άνοιγα σελίδα σελίδα, ένιωθα αναπαυση χωρίς να ξέρω το γιατί και ακόμα φυσικά δεν το καταλαβαίνω και αυτό μπορώ να το πω δις και τρις εκατομμύρια φορές, νομίζω δεν άκουγα κανέναν σαν να είχα κουφαθεί και ήμουν μέσα σε 15 άτομα που μιλούσαν, φωνάζαν. Εκείνη την στιγμή κάτι μου πε η διπλανή κοπέλα, η Άννα, δεν ακουσα τι, δεν απάντησα, ούτε καν την κοίταξα την κοπέλα κατάλαβα ότι μου μιλά γιατί έσκυψε προς το μέρος μου και με άγγιξε στην πλάτη, επίσης είδα να μου μιλα και ο Ιερέας, ματα - επίσης δεν κατάλαβα τι είπε αν και έκαμα προσπάθεια να διαβάσω τα χείλια του, πάλι δεν κατάφερα τίποτα να καταλάβω. Ήθελα να το δω, να διαβάσω κάτι, ένα σημείο Του, αλλά ντράπηκα τα υπόλοιπα παιδιά, τον Ιερέα, σηκώθηκα και το τοποθέτησα στην θέση Του, αλλά θα το ξανακοιτάξω όταν θα μαι μόνη μου, "τέτοια πράγματα" μάλλον πρέπει να είμαι μόνη μου να τα κάνω απο ότι κατάλαβα! Τέλος πάντων. Θα μου πεις ένα βιβλίο είναι, χαρτί, γράμματα έχει, γραμματοσειρά διαφορετική απο ότι έχω δει. Δεν είναι έτσι. Είναι το Ευαγγέλιο μας. Η Ελπίδα μας. Ό Λόγος Του Θεού. Πολύ χάρηκα εν τέλει που είχα αυτή την πνευματικά ανώριμη απορία, περισσότερο όμως χάρηκα για την απάντηση που πήρα.

Η παρακάτω εικόνα είναι το πρόγραμμα του εορτασμού για τον Άγιό μου.




Εικόνα

Καλό σας βράδυ. Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου να έχει μια όμορφη νύχτα όλος ο κόσμος. Καληνύχτα. Καλό ξημέρωμα.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Καλησπέρα φορουμ μου,
άργησα να μπω τόσο μα τόσο καιρό γιατι είχα αρκετά πράγματα που έπρεπε να κάμω, είχα και κάποια προβληματάκια, γενικά δεν είχα χρόνο. Πραγματικά μου λείψατε.

Για την εορτή της Ανακομιδής των Σεπτών Λειψάνων του Αγίου Γεωργίου ότι και να σας πω δεν θα μπορούσα να σας περιγράψω τις εικόνες, τα συναισθηματα και την αγαλλίαση της ψυχής, και δεν νομίζω ότι θα ήταν και τόσο δίκαιο να μιλούσα εγώ... :28 :28 Όλα ήταν όμορφα, αρκετός ο κόσμος, πάρα πολύ κόσμο, ο οποίος είχε μεγάλη συγκίνηση, θες ο καιρός δύσκολος, θες τα προβλήματα, θες η Πίστη, ότι και να ναι χάρηκα που ο κόσμος δεν ήταν μόνο και μόνο να παραστεί, να βγει απο την υποχρέωση, σεβασμός παντού και απο όλους και αυτό ήταν πολύ ωραίο πράγμα. Τα πάντα ήταν όπως έπρεπε να ήταν. Ευχομαι πρώτα ο Θεός του χρόνου τέτοια μέρα να μας βλέπετε απο το site του.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

τέλος, αυτή την Παρασκευή που είναι πρώτη του μήνα, (καλό μήνα να έχουμε) θα τελεστεί το Ιερό Μυστήριο του Ευχελαίου. Θα σας ενημερώσω όταν μάθω και εγώ. Φαντάζομαι όμως ότι θα είναι μετά τον Εσπερινό ο οποίος αρχίζει στις 17:00 για τον μήνα αυτό.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

Παιδιά, δεν παιρνα η ωρα εδω που ειμαι και ειπα και το κανα κι ολας, να καλέσω στον Ναό του Αγίου μου. Το τηλέφωνο το σηκωσε και μίλησα με τον παπα - Λευτέρη (εκ Βουνοπλαγιάς, υπεροχος ανθρωπος, κ με πολύ καλη αισθηση του χιουμορ που το βλεπω σπάνια σε ανθρώπους τέτοιας ηλικιας). Μου πε ο άνθρωπος πως αυριο το Ευχελαιο θα γινει (όπως προ - ειπα) μετα τον Εσπερινο. Ο Εσπερινος ειναι στις 5 το απογευμα. Όσοι πιστοι προσελθετε :105 :105 :105 .
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Βοήθειά σου Μαρίνα.. :8 :8

Βοήθειά σας, σε όσες και όσους παραστούν.. :8 :8
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
marinam
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1018
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 08, 2010 3:47 pm
Τοποθεσία: ΕΝ ΙΩΑΝΝΙΝΟΙΣ

Re: Ιερός Προσκυνηματικός Ναός Αγίου Γεωργίου του έν Ιωαννίν

Δημοσίευση από marinam »

panagiotisspy έγραψε:Βοήθειά σου Μαρίνα.. :8 :8

Βοήθειά σας, σε όσες και όσους παραστούν.. :8 :8

Ωωω Παναγιώτη μου να είσαι καλά. Σε ευχαριστώ. Την βοηθεια του Αγίου μου και της Παναγίας να την έχουν όλοι οι άνθρωποι.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατι την τελευταία φορά ήταν κάπως περίεργα τα πράγματα. Έως πολύ θα έλεγα. Πήγα αλέυρι και 2 κυριες μου ζήτησαν τα κεράκια και λίγο αλεύρι, δεν ξέρω γιατι μου ζήτησαν μόνο σε μένα ενώ ήταν 3 τα μπολ με αλευρι :45 :45 :45 :45 . Τους απάντησα αυθόρμητα ότι δεν ξέρω αν επιτρέπεται και θα ρωτήσω τον Πατέρα μου για την επόμενη φορά και έκανα 1 βήμα πίσω και 2 που ήταν η στροφή δηλαδή 3 βήματα για να φιλήσω τον Αγιο μου. Αν σου πω ότι δεν πρόλαβα να φιλήσω την Εικόνα του ένιωσα στο κεφάλι μου να πέφτει κασμάς;;; Πόση απόσταση είναι 3 βήματα; εε εκείνο το βράδυ νόμιζα θα πεθάνω, πως ξημέρωσα ο Θεός ξέρει αλλά ακόμα είμαι ζωντανή :20 :20 δυστυχώς για τις κυρίες μάλλον. Στο τέλος μια κι όλας μου πε ...θες να λέγεσαι και χριστιανή; Κ να φανταστείς δεν ρώτησα τον Πατέρα μου αν πρέπει να δώσω αλλά και να πρέπει δεν δίνω τίποτα πλεόν. Τέλος πάντων. Υπάρχουν 2 με 3 ανθρώπους που τους '"φοβάμαι" απο εκεί πέρα αλλά τι να κάνω; συμπεριφέρονται παράξενα εως αρρωστημένα! Μόνο τον Θεό φοβάμαι, εγώ Τον αφήνω όχι Αυτός και έτσι καλέ μου Παναγιωτή ευχομαι να μην τις δω αυριο αυτές τις κυριες για να είμαι καλά.
Μὴ χωρίσεις μὲ τῆς δόξης τῶν μαρτύρων σου γλυκύτατε Ἰησοῦ ὅτι τέτρωμαι τῆς σῆς ἀγάπης ἐγώ ἀλλὰ ἐνίσχυσον μὲ διὰ τὸ μέγα σου ἔλεος, Χριστέ * Τίς Θεὸς μέγας ὡς ὁ Θεὸς ἡμῶν; σὺ εἶ ὁ Θεὸς ὁ ποιῶν θαυμάσια μόνος * Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ Υἱὲ τοῦ Θεοῦ ἐλέησόν με
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ιερές Μονές/Προσκυνήματα εκτός του Αγίου Όρους”