Νέα απαράδεκτη συμπεριφορά

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του www.agiooros.net.

Συντονιστής: Συντονιστές

Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

konstantinoupolitis έγραψε:Βασίλη εγώ θα σου μερικά πράγματα απο καρδιάς σωστά ή λάθος δεν ξέρω.

Χωρίς να θέλω να γίνω ο καλός, είναι λάθος η τακτική του "άλλα λόγια να αγαπιόμαστε", θέλω φωνές σαν τη δική σου εδώ. Φανταστείτε ένα κήπο που έχει μόνο μια ποικιλία λουλουδιών.
Ποικιλια ναι,φτανει να ειναι λουλουδια ...η τουλαχιστον να μην καταστρεφουν τα λουλουδια...
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Δεν μου απαντήσατε όμως στο συγκεκριμένο ερώτημά μου. Γιατί η εκκλησία και συγκεκριμένα ο Χριστοδουλος τα έκανε ''λαμπόγυαλο'' επί Πασοκ για τις ταυτότητες και μετά επι νέας κυβέρνησης ενώ εφαρμόστηκε ο νέος νόμος και στις ταυτότητες δεν αναγράφεται κανένα θρήσκευμα, η στάση της εκκλησίας ήταν ''μουγκα στη στρούγκα'';

Όσο για την Σαρακοστή, δεν καταλαβαίνω γιατί να πάω σε πνευματικό. Αυτον τον καιρό έχω σχέση και δεν χρειάζεται πολύ φαντασία για να μαντέψω τι θα μου πει ο εξομολόγος!!
Nici-D
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 6:00 am
Τοποθεσία: Germania

Δημοσίευση από Nici-D »

vasilis_m21 έγραψε:Δεν μου απαντήσατε όμως στο συγκεκριμένο ερώτημά μου. Γιατί η εκκλησία και συγκεκριμένα ο Χριστοδουλος τα έκανε ''λαμπόγυαλο'' επί Πασοκ για τις ταυτότητες και μετά επι νέας κυβέρνησης ενώ εφαρμόστηκε ο νέος νόμος και στις ταυτότητες δεν αναγράφεται κανένα θρήσκευμα, η στάση της εκκλησίας ήταν ''μουγκα στη στρούγκα'';

Όσο για την Σαρακοστή, δεν καταλαβαίνω γιατί να πάω σε πνευματικό. Αυτον τον καιρό έχω σχέση και δεν χρειάζεται πολύ φαντασία για να μαντέψω τι θα μου πει ο εξομολόγος!!
Les gia tous klirikous dektos kai poion endiaferei omos apo tous laikous oi tautotites?? e tha mou peis mazepsan upografes, megalo katorthoma! otan omos theloune auksiseis misthou ginetai polemos. Les k eimaste kaluteroi, gia tin thriskeia den exoune apergisei pote se tetoio megisto bathmo.
Άβαταρ μέλους
nasos
Έμπειρος Αποστολέας
Έμπειρος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Δεκ 05, 2007 6:00 am

Δημοσίευση από nasos »

vasilis_m21 έγραψε:

Όσο για την Σαρακοστή, δεν καταλαβαίνω γιατί να πάω σε πνευματικό. Αυτον τον καιρό έχω σχέση και δεν χρειάζεται πολύ φαντασία για να μαντέψω τι θα μου πει ο εξομολόγος!!
:cry: :cry: :oops:
Εικόνα
Εγώ είμαι η ανάστασις και η ζωή· ο πιστεύων εις εμέ, και αν αποθάνη, θέλει ζήσει·
(’Ιωαννου 11, 25)
Ionas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1964
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ionas »

Για το Βασίλη ισχύει ένα παλιό τραγούδι ( του Κώστα Χατζή νομίζω) : .......και το Ρωμιό να λέει , να λέει , να λέειιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι..........
Έχεις και το Βασίλη να λέει , να λέει , να λέει ..................
Εμείς θα του απαντήσουμε και με ένα έλλο τραγούδι:
Άστους να λένε άστους να πουν
αυτοί δεν ξέρουν να αγαπούν.
Βασίλη, νομίζω, ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ Ν' ΑΓΑΠΑΣ ...
Γνώσεσθε την αλήθεια και η αλήθεια ελευθερώσει υμάς
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Ionas, λες δεν ξέρω να αγαπάω αλλά δεν έχει την ίδια γνώμη η φιλενάδα μου (ας το πω ευγενικά αν και έτσι που με προκαλείς ότι δεν ξέρω ν αγαπάω μου ρχόταν να γράψω ''η ερωμένη μου''!!)

Μου φαίνεται θα βαρεθώ να ρωτάω γιατί ενώ στην αρχή η εκκλησία μάζευε υπογραφές για τις ταυτότητες κλπ μετά δεν αντέδρασε καθόλου όταν πέρασε το μέτρο.
Συνήθως όταν είμαστε κατά ενός μέτρου προσπαθούμε όχι μόνο να μην περαστεί, αλλά και στην πορεία να σταματήσουμε την εφαρμογή του. Ας μην αναφέρω παραδείγματα για να μην πάει πολιτικά για άλλη μια φορά το θέμα αλλά έτσι δεν είναι;

Τουλάχιστον ο νέος αρχιεπίσκοπος δεν πρόκειται να μαζεύει υπογραφές ούτε να κάνει λαοσυνάξεις για τις ταυτότητες. Μου είναι πολύ πιο συμπαθής ο Ιερώνυμος.
Melpomeni
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2005 5:00 am
Τοποθεσία: USA

Δημοσίευση από Melpomeni »

vasilis_m21 έγραψε:Ionas, λες δεν ξέρω να αγαπάω αλλά δεν έχει την ίδια γνώμη η φιλενάδα μου (ας το πω ευγενικά αν και έτσι που με προκαλείς ότι δεν ξέρω ν αγαπάω μου ρχόταν να γράψω ''η ερωμένη μου''!!)

Μου φαίνεται θα βαρεθώ να ρωτάω γιατί ενώ στην αρχή η εκκλησία μάζευε υπογραφές για τις ταυτότητες κλπ μετά δεν αντέδρασε καθόλου όταν πέρασε το μέτρο.
Συνήθως όταν είμαστε κατά ενός μέτρου προσπαθούμε όχι μόνο να μην περαστεί, αλλά και στην πορεία να σταματήσουμε την εφαρμογή του. Ας μην αναφέρω παραδείγματα για να μην πάει πολιτικά για άλλη μια φορά το θέμα αλλά έτσι δεν είναι;

Τουλάχιστον ο νέος αρχιεπίσκοπος δεν πρόκειται να μαζεύει υπογραφές ούτε να κάνει λαοσυνάξεις για τις ταυτότητες. Μου είναι πολύ πιο συμπαθής ο Ιερώνυμος.

Βασιλη,ρωτας και ξαναρωτας και δεν φαινεται να βαριεσαι, απαντηση δεν παιρνεις,λοιπον,ασχολησου με τη σχεση σου και μην την παραμελεις τωρα που ειναι και Σαρακοστη. Δεν συμμεριζονται και πολλοι την αγωνια σου για τις υπογραφες.
...ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΜΕΘ`ΥΜΩΝ ΕΙΜΙ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ. ΑΜΗΝ.
theodosis79
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1260
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 6:00 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από theodosis79 »

Βρε Βασίλη μου τώρα περιμένεις να σου λύσουμε την απορία? Η απόφαση αυτή είχε παρθει ΤΟΤΕ απο την Ι.Σ και απο τα μέλη της. Αν ενδιαφέρεσαι τόσο πολύ να μάθεις στειλε μια επιστολή στην Αρχιεπισκοπή και ζήτα το λόγο απο αυτούς που πήραν και υποστήριξαν εκείνη την απόφαση ΤΟΤΕ. Και εντάξει ας πούμε ότι ο τότε Αρχιεπίσκοπος το παραράβηξε και το έφτασε στα άκρα με όλα αυτά. Ε λοιπόν εμείς θα απολογηθούμε γι' αυτό?
vasilis_m21
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 888
Εγγραφή: Δευ Μαρ 27, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από vasilis_m21 »

Δεν έχω καμμία αγωνία για τις υπογραφές, εξάλλου δεν είχα υπογράψει. Όσο για τη Σαρακοστή, πρόκειται να πάω σε διαιτολογο γιατί πρέπει να χάσω βάρος οπότε δεν θα νηστέψω. Οι δίαιτες για απώλεια βάρους από διαιτολόγους συνήθως έχουν πρωτείνες ζωικής προέλευσης πχ γάλατα, ελαφρύ κρέας όπως κοτόπουλο/γαλοπούλα διότι δίνουν αίσθημα κορεσμού.
lovethink
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5014
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 09, 2006 6:00 am

Δημοσίευση από lovethink »

Βασίλη μου ξέρω ότι είσαι καλό παιδί και έξυπνος και παίρνει το μυαλό σου στροφές με χίλια , είναι ολοφάνερο ότι σου αρέσει να κοντράρεις , και βγάζεις προς τα έξω μια "αντίδραση" που ο καθένας μπαίνει στη διαδικασία να σου "επιτεθεί" ή να σου "απαντήσει" ή ή ή ή
Επειδή όμως ο κάθε άνθρωπος για τις σκέψεις του και τον τρόπο που απαντά έχει ένα προηγούμενο , δηλαδή ποιοί τον έφτασαν ως σ'αυτό το σημείο να βγάζει την Χ αντίδραση , καθώς και σεβόμενος το γεγονός ότι δεν μπορώ ούτε για αστείο να γνωρίζω ποιές οι αρνητικές σου εμπειρίες ( προφανώς ) από τον Εκκλησιαστικό χώρο ή έστω τον χώρο απλά κάποιων πιστών τυχόν φανατισμένων που μπορεί σε παρελθόντα χρόνο να σε "ενόχλησαν" , βάζοντας όλα αυτά λοιπόν στην άκρη , θα σου ευχηθώ Καλή Σαρρακοστή
Η Σαρρακοστή είναι για όλους , ένα βήμα να κάνουμε εμείς 100 κάνει ο Χριστός προς το μέρος μας
Δεν είναι ο Χριστός σαν εμάς , είναι Αθώος Αγνός και γεμάτος Αγάπη και πόνο για εμάς τα πλάσματά Του
Γνωρίζει την καρδιά μας
Είναι ολοφάνερο λοιπόν ότι κοντράρεις τα παιδιά εδώ στο φόρουμ
Και εγώ το έχω κάνει κάποιες φορές , απλά εγώ βάζω το "χιούμορ" μπροστά γιατί μου αρέσουν τα αστεία
Αυτό το λέω και για σένα , αλλά το λέω και για τα παιδιά εδώ που θα βιαστούν να σε βάλουν ίσως σε κάποιο καλούπι
Ο δυνατός τη πίστη ας βοηθήσει τον αδύναμο , όχι με επίθεση αλλά με αγάπη και προσέγγιση
Και αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ , και για μένα και για σένα και για τον Χ και για τον Ψ και και και και
Δεν υπάρχει λόγος για θέματα με λογομαχίες μεταξύ μελών , ειδικά αυτή τη περίοδο
Καλή Σαρρακοστή σε όλους
Καλή Σαρακοστή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εισηγήσεις για το Φόρουμ”