Ο βίος του καλού Χριστιανού

Διάφορα Θέματα που δεν μπορούν να είναι σε άλλη κατηγορία

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
stratos
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2005 6:00 am
Τοποθεσία: Ηλίας @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από stratos »

stratos έγραψε:Επειδή αισθάνομαι ενοχος γιά τό βήμα πού δίνω στόν κύριο νά περνάει αιρετικές απόψεις
Θά απαντησω αν μού δώσει τό οκ ο διαχειριστής γιατί τό θέμα πού θέλεις νά ανοίξεις βρήκε εδαφος ξαφνικά σ αυτό τό φόρουμ
Λουκούμι σού ηρθε
[και εχω να πωωωω :wink: ]
Τί εγινε mr?
Δέ μάς εκατσε τό ψέμα τού μπαλαμαντ;

Μπορείς νά προτείνεις αποτειχηση από τήν Εκκλησία χωρίς κανείς νά κηρύσσει αίρεση η γυμνή κεφαλή οπου αλλού θές .
Καί μέ οσα νίκ νειμ θέλεις.

Μέχρι τότε

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vasilikirimp
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 1403
Εγγραφή: Δευ Μάιος 05, 2008 5:00 am
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vasilikirimp »

βρε παιδιά λιγο με απλά λόγια μου εξηγείτε και εμένα τι είναι όλα αυτά;

δηλ. εμείς αναφερόμαστε και στον πάππα Βενέδικτο;

δεν έχω καταλάβει σας έχω χάσει λίγο για το τι γίνεται.

δηλ. έχουμε παραδεχθεί ήττα απέναντι στους καθολικούς;

με απλά ελληνικά βοηθήστε να καταλάβω

αν θέλετε!!!!
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

===============================================
H αδελφή μας Βασιλική (vasilikimp ), γράφει :
δηλ. έχουμε παραδεχθεί ήττα απέναντι στους καθολικούς;

με απλά ελληνικά βοηθήστε να καταλάβω

αν θέλετε!!!!
Καλή μου αδελφή, με την χάρη της Κυρίας Θεοτόκου θα σε βοηθήσω
όσο μου επιτρέπουν οι δυνάμεις μου.

Ίσως έχεις ακούσει να ονομάζουμε την Εκκλησία μας, στρατευομένη, αυτή που υπάρχει στη γη, και θριαμβεύουσα, αυτή που υπάρχει στον Ουρανό.

Γιατί την ονομάζουμε στρατευομένη;
Διότι ο Σατανάς φθονεί τον Θεό μας και προσπαθεί δι όλων των δυνάμεών του να καταστρέψει την ανθρώπινη δημιουργία Του. Άρχισε από τον Παράδεισο, που εξαπάτησε την Εύα, και θα συνεχίζει έως την Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου μας. Αν διαβάσεις την Αγία Γραφή, εκτός των άλλων, έκανε επίθεση και στον Κύριό μας με τους πειρασμούς.

Το Πνεύμα το Άγιον, μας προειδοποιεί να προσέχουμε διότι μέσα από την Εκκλησία, θα ξεπετάγονται ποιμένες που θα διαστρέφουν το Ποίμνιο της Εκκλησίας.

Υπάρχουν πάρα πολλά εδάφια, θα αναφέρω μόνο ένα, για συντομία:

εγώ γαρ οίδα τούτο, ότι εισελεύσονται μετά την άφιξίν μου λύκοι βαρείς εις υμάς μη φειδόμενοι του ποιμνίου και εξ υμών αυτών αναστήσονται άνδρες λαλούντες διεστραμμένα του αποσπάν τους μαθητάς οπίσω αυτών.
(Πράξεις Κ, 29 ).

Τέτοιοι λύκοι βαρείς, εμφανίστηκαν στην Εκκλησία από πολύ ενωρίς.
Ένας ήταν ο Άρειος, που δίδασκε ότι ο Χριστός δεν είναι Θεός.

Άλλοι ήσαν οι : Διόσκουρος, Ευτυχής, κ.λ.π. που δίδασκαν ότι ο Κύριος έχει μια φύση. Αυτούς τους αιρετικούς τους ονομάζουμε μονοφυσίτες.

Αφήνω όλες τις άλλες αιρέσεις για να μη σε κουράσω, και έρχομαι στις
αιρετικές διδασκαλίες των Παπικών. Μία αιρετική διδασκαλία τους, είναι το Φιλιόκβε, δηλ. ότι το Πνεύμα το Άγιον εκπορεύεται και από τον Υιόν.

Δεν θα αναφέρω το πλήθος των αιρέσεων των Παπικών, για συντομία.

Οι Πνευματοφόροι Πατέρες της Εκκλησίας το 1054, αναθεματίζοντας τους
Παπικούς διέκοψαν κάθε κοινωνία μαζί τους.

Κατά την διάρκεια των μετέπειτα αιώνων, όταν το Βυζάντιο κινδύνευε ζητούσε βοήθεια από τον πανίσχυρο Πάπα. Ο Πάπας πάντα πρόθυμος να βοηθήσει με ένα όρο : την υποταγή της Ορθοδοξίας στην Παπική παγκόσμια
εξουσία. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χωρίσουν οι Ορθόδοξοι σε ενωτικούς και ανθενωτικούς.

Οι ανθενωτικοί, αυτοί δηλαδή που θέλουν την ένωση μόνον εάν απορρίψουν οι Παπικοί όλες τις αιρετικές διδασκαλίες, αγωνίζονται να κρατήσουν την Νύμφη του Χριστού μας, την Εκκλησία Του, καθαρή, μακριά από κάθε αίρεση, σύμφωνα με τις εντολές του Αρχηγού της Πίστεώς μας, Ιησού Χριστού.

Σήμερα, και ενώ οι Παπικοί δεν εγκατέλειψαν καμμία αιρετική διδασκαλία,
μία μερίδα "Ορθοδόξων" βλέποντας την γήινη παντοδυναμία του Βατικανού, σπεύδουν να υποταχτούν. Δεν τους ενδιαφέρει τι γράφουν οι Άγιοι Πατέρες για τους αιρετικούς Παπικούς, όπως : Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός (τον Πάπα να καταράσθε ), τον Άγιο Μέγα Φώτιο, τον Άγιο Νεκτάριο κ.λ.π.

Δεν τους ενδιαφέρει το Θαύμα του Αγίου Φωτός, που επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο, από τον Κύριο στο Ελληνορθόδοξο Ναό στα Ιεροσόλυμα,
τους ενδιαφέρει η πτωμαϊνη των Παπικών και η πανίσχυρη υλική δύναμή του!

Εμείς--οι αμαρτωλοί--αλλά πιστά τέκνα της Μίας Αγίας Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας του Χριστού μας αναφωνούμε:

Ουκ αρνησόμεθά σε φίλη Ορθοδοξία
Ου ψευσόμεθά σε πατροπαράδοτο σέβας
Εν σοι εγεννηθημεν, εν σοι ζώμεν εν σοι κοιμηθησόμεθα
Ει δε και καλέσει καιρός
και μυριάκις υπέρ σου τεθνηξόμεθα (Ιωσήφ Βρυένιος)

Νάσαι πάντα καλά η Κυρία Θεοτόκος σκέπη σου!
===============================================
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

μεγαλο πραγμα η ταπεινωση , καμια φορα τουμπαρουμε και τον θεο

τα λαθη ειναι για τους ανθρωπους
δειχνουν οτι ζουμε
αμα σταματησουμε ;

εγω αγαπητε φιλε silver κανω συνεχεια λαθη

και στην ζωη μου και στην γραφη μου ,
ισως πιο πολλα απ ολους

εσυ κανεις λαθη φιλε μου ;
αν κανεις δεν ειναι κακο
πεστο .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

===============================================
Ο Αδελφός μας panos greece, έγραψε :
εγω αγαπητε φιλε silver κανω συνεχεια λαθη

και στην ζωη μου και στην γραφη μου ,
ισως πιο πολλα απ ολους

εσυ κανεις λαθη φιλε μου ;
αν κανεις δεν ειναι κακο
πεστο .

Ειλικρινά δεν σε καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις!

Με ρωτάς αν κάνω λάθη;

Βεβαίως και κάνω λάθη, μόνο ο ......Πάπας είναι αλάνθαστος....

Αν όμως εννοείς για θρησκευτικά λάθη, σε διαβεβαιώνα απόλυτα
δεν κάνω ποτέ λάθη. Ίσως πεις, μεγάλος λόγος φίλε μου!

Έχει όμως μια απλή εξήγηση. Θέλεις να την μάθεις; Άκουσε λοιπόν.

Εδώ και 25 χρόνια, που γνώρισα την Ορθοδοξία, δεν κάνω τίποτα άλλο
από μελέτη, και αντιγραφή. Πρόσεξες τι είπα; Αντιγραφή!

Να γιατί ποτέ δεν κάνω λάθος. Αν ο Χριστός δεν είναι Θεός, τότε κάνω λάθος. Αν όλα αυτά που γράφει ο Απόστολος Παύλος είναι λάθος, τότε είμαι λάθος.
Αν οι Θεοφόροι Άγιοι της Ορθοδοξίας, τα κείμενα των οποίων αντιγράφω,
έκαναν λάθος και μας εξαπάτησαν, τότε και εγώ κάνω λάθος και με την διδασκαλία τους, σε εξαπατώ!

Όταν γράφω για τον αιρετικό Πάπα, μου το λέει ο Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός,
ο Μέγας Φώτιος, ο Άγιος Γρηγόριος ο Παλαμάς, ο Άγιος Νεκτάριος κ.λ.π.
κάνουν όλοι αυτοί λάθος; τότε κάνω και εγώ διότι τους μεταφέρω τα κείμενα στο φόρουμ.

Δεν ξέρω, τι έχεις στο νου σου, γίνου πιο σαφής να σου απαντήσω
σε ό,τι σε ενδιαφέρει.

Νάσαι πάντα καλά.
===============================================
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

αγαπητε silver , να ξερεις οτι σεβομαι απολυτα την εμπειρια σου

και σε πολλα μαθαινω απο εσενα .

στον διαλογο που ειχες με τον stratos πιστευω οτι επρεπε να πας

πασο ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση γιατι δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου

συγνωμη αν κανω λαθος
λεω απλα την γνωμη μου σε θεματα που ειναι ξεκαθαρισμενα ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ .

με καθε σεβασμο , ο φιλος παναγιωτης
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

===============================================
ο αδελφός μας Παναγιώτης (panosgreece ), έγραψε :
στον διαλογο που ειχες με τον stratos πιστευω οτι επρεπε να πας πασο ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Παναγιώτη αδελφέ μου, σέβομαι την γνώμη σου, αλλά για να την ασπασθώ
θα πρέπει να την αιτιολογήσεις!

δεν θελω να μπω σε αντιπαραθεση γιατι δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου


Αν δεν θέλεις αντιπαράθεση, νάναι ευλογημένο. Όμως αν δεν καταθέσεις την γνώμη σου αναλυτικά, πως θα οικοδομηθεί εν Χριστώ, ο αδελφό σου;

Πες καλέ μας αδελφέ, πέντε λέξεις, δόξα τω Θεώ δεν πληρώνουμε εδώ στο "Athos.edo", είναι δωρεάν, (ο Κύριος να ευλογεί τον ιδιοκτήτη ).
συγνωμη αν κανω λαθος
λεω απλα την γνωμη μου σε θεματα που ειναι ξεκαθαρισμενα ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ .
Ακριβώς εδώ είναι το πρόβλημα. Ενώ τα πράγματα για εμάς τους Ορθοδόξους είναι ξεκαθαρισμένα, έντεχνα--αυτοί που ο Κύριος αποκαλεί λύκους βαρείς μη φειδόμενοι του ποιμνίου-- έρχονται και ανατρέπουν τα πάντα!

Και ενώ οι Άγιοι της Ορθοδοξίας για 1000 χρόνια μας προειδοποιούν να καταρώμεθα τον Πάπα-- εν όσω παραμένει στις αιρετικές διδασκαλίες--
έρχονται μερικοί και τον αγκαλιάζουν στα χώματα της αγιοτόκου Ελλάδος, και συλλειτουργούν και τον αποκαλούν "αγιώτατο ποιμένα"!!!

Που λοιπόν βλέπεις λάθος, ώστε δεν πρέπει να ομιλώ στον αδελφό μας Ηλία (Stratos );
με καθε σεβασμο , ο φιλος παναγιωτης
Τα αισθήματα είναι αμοιβαία, αδελφέ και φίλε Παναγιώτη!

===============================================
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filotas »

Η μετατροπή ενός θέματος σε κάτι άλλο απ' αυτό που ξεκίνησε και μάλιστα σ' ένα χιλιοπαιγμένο θέμα το οποίο έχει επί χρόνια ταλανίσει αυτό το χώρο, έπρεπε να τιμωρείται με άμεση με άμεση διαγραφή ή μεταφορά των εκτός θέματος δημοσιεύσεων.

Το θέμα περί πάπα το έχουμε όλοι μπουχτίσει. Μιλούσα περί αυτού προχτές με σχολάζοντα (συνταξιούχο) Επίσκοπο εξ Αμερικής, ο οποίος επισκέφθηκε την Κοζάνη με πρόσκληση του τοπικού Μητροπολίτη. Συζητήσαμε διάφορα θέματα μεταξύ των οποίων και το θέμα του διαλόγου με τα άλλα δόγματα. Η άποψή τους είναι ότι ο διάλογος είναι: "σ' αγαπώ μ' αγαπάς και τίποτε πέραν τούτου". Η εντύπωσή του από την τελευταία επίσκεψη στο Φανάρι είναι ότι ο διάλογος με τους παπικούς έχει φτάσει σε αδιέξοδο και ότι στο μυαλό του Οικουμενικού Πατριάρχη δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ σκέψη για ένωση.

Του έκανε μάλιστα τόση εντύπωση που ασχολούμαστε με τέτοιο τρόπο με το διάλογο, ώστε στο τέλος με παρότρυνε να πάψω να είμαι φανατικός!!!

Φανατικός εγώ, άμα κρεμάσουν τους φανατικούς θα πάω αδικοσκοτωμένος

:D :D :D .

Λοιπόν, τέλος με την παρένθεση επανερχόμαστε στο θέμα μας:
filotas έγραψε:Τι είναι αυτό που ζητά ο Θεός από μας; Γιατί μας έπλασε; Απαντώντας αυτές τις ερωτήσεις, έχεις βρει και την απάντηση στο τι πρέπει να κάνουμε όσο είμαστε σ' αυτή τη ζωή.

Βασιλική, ο Θεός μας έπλασε από τέλεια Αγάπη, για να μοιραστούμε τι Δόξα Του, για να συμβεί όμως αυτό πρέπει να ποθήσουμε να βρεθούμε κοντά Του περισσότερο από κάθε τι άλλο.

Και πως μπορούμε να το πετύχουμε αυτό;

Μας το είπε ο Χριστός με δυο απλές φράσεις: Ν' αγαπήσουμε το Θεό με όλη μας την καρδιά πάνω από κάθε τι άλλο κι αυτό να Του το δείξουμε αγαπώντας τους συνανθρώπους μας τουλάχιστον όσο αγαπούμε τον εαυτό μας.

Πως όμως μπορεί να εφαρμοστεί αυτό στην καθημερινή μας ζωή;

Αυτό δεν είναι εύκολο να το καταλάβουμε πάντοτε, γι αυτό, παρ' ότι μπορεί πράγματι ν' αγαπούμε το Θεό με όλη μας την καρδιά, μπορεί να κάνουμε λάθη και ν' αμαρτάνουμε άθελά μας. Γι αυτό και ο ίδιος ο Χριστός και οι Απόστολοι και οι μετέπειτα Πατέρες της Εκκλησίας έδωσαν κάποιους κανόνες, που μπορούν να μας βοηθήσουν στην εφαρμογή των εντολών του Θεού. Αυτούς τους κανόνες πρέπει όμως να τους δούμε σαν συμβουλές ανάγοντας την εφαρμογή τους πάντα στις δυο βασικές εντολές, αλλοιώς η εφαρμογή τους με αδιακρισία μπορεί να καταλήξει σε αντίθετο αποτέλεσμα (στο ν΄απομακρυνθούμε δηλαδή από το Θεό αντί να Τον πλησιάσουμε).

Μπορούμε πιο εύκολα να βρούμε αν κάτι είναι σύμφωνο με το θέλημα του Θεού ή όχι, αν το υποβάλλουμε σε δυο κριτήρια:

1. Είναι προς Δόξαν Θεού ή Τον προσβάλλει;

2. Αναπαύει ή στενοχωρεί τους συνανθρώπους μας;

Αν με τη βοήθεια του Πνευματικού μας εφαρμόσουμε αυτά τα δυο κριτήρια σ' ότι κάνουμε, μπορούμε σταδιακά να βρούμε την ισορροπία που οδηγεί μέσα απ' αυτό τον κόσμο στη Βασιλεία των Ουρανών.
Άβαταρ μέλους
panosgreece
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2941
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2008 5:00 am

Δημοσίευση από panosgreece »

Το ξερω οτι γραφουμε δωρεαν αγαπητε silver

εγω ειμαι ορθοδοξος αγαπητε φιλε και κατοικω μεσα στο σπιτι του
κυριου μας , ιησου χριστου μας ,,,,,,,,,

βλεπω τους καθολικους να διαμενουν εις την αυλη , δεν εχουν
στεγη , ειναι ΕΚΤΟΣ .
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ


πανε εδω και χρονια και προσπαθουν σιγα σιγα και υπουλα
να γκρεμισουν το σπιτι μας

ειναι η αιτια για τις δονησεις που δεχεται η ορθοδοξια


εδω λοιπον ηταν η διαφωνια μου

αυτη ειναι η γνωμη μου ,

αν εισαι και εσυ απο αυτους που ειναι μεσα στο σπιτι
καλως


εαν δεν εισαι δεν πειραζει κατσε απ εξω .
«Άγιοι της ημέρας, πρεσβεύσατε υπέρ ημών»
silver
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3145
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:00 am
Τοποθεσία: Κων/νος@Μόντρεαλ-Καναδά.
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silver »

===============================================
O panosgreece έγραψε :
πανε εδω και χρονια και προσπαθουν σιγα σιγα και υπουλα
να γκρεμισουν το σπιτι μας
ειναι η αιτια για τις δονησεις που δεχεται η ορθοδοξια
εδω λοιπον ηταν η διαφωνια μου
αυτη ειναι η γνωμη μου ,
αν εισαι και εσυ απο αυτους που ειναι μεσα στο σπιτι
καλως
εαν δεν εισαι δεν πειραζει κατσε απ εξω .

Αδελφέ και φίλε Παναγιώτη, γράφεις : προσπαθούν σιγά-σιγά και ύπουλα να γκρεμίσουν το σπίτι μας

Αυτή η πρότασή σου, είναι αυτό, που για 1000 χρόνια οι Πνευματοφόροι Πατέρες της Ορθοδοξίας μας, φωνάζουν και καθοδηγούν το λαό του Κυρίου : Γρηγορείτε και προσέχετε τους λύκους που έρχονται με δέρμα προβάτου να σας κατασπαράξουν!

Και εγώ αδελφέ μου, ως μέλος της Μίας Αγίας Καθολικής και Αποστολικής Εκκλησίας, της γλυκυτάτης Ορθοδοξίας μας, επειδή δεν είμαι κάτοχος της επιστήμης της θεολογίας, και επειδή είμαι αμαρτωλός χωρίς φωτισμό, αλλά με αγάπη για την Εκκλησία μας, μεταφέρω, μαζί με τους αδελφούς μου, που γνωρίζουν περισσότερα και καλλίτερα εμού, την φωνή των Αγίων Πατέρων σε αυτό το φόρουμ. Εκείνος που είναι τεταγμένος εις ζωήν αιώνιο, θα καταλάβει αμέσως το νόημα των γραπτών κειμένων των Αγίων μας και θα παραμείνει εντός της ποίμνης του Κυρίου μας, εντός της Ορθοδοξίας μας.

Στην αγάπη σου παραθέτω ένα μικρό δείγμα των γραπτών των Αγίων μας:


Τά πάντα εσοφίσθησαν, τά πάντα έδρασαν, όπως αναδείξωσι τούς Πάπας ηγεμόνας τής Έκκλησίας καί τυράνους τής Οίκουμένης.(Άγιος Νεκτάριος Πενταπόλεως).

Αύτός πού μνημονεύει τόν Πάπα σάν Όρθόδοξο άρχιερέα είναι ένοχος....,καί ό λατινόφρων θά κριθή μαζί μέ τούς Λατίνους καί θά ύπολογισθή ώς παραβάτης τής πίστεως. ( Άγιος Μάρκος ό Εύγενικός)

Ό χωρισμός τών Έκκλησιών συνετελέσθη έπί Φωτίου τά μάλα καλώς, άφού ή Έκκλησία διέτρεχε κίνδυνον νά άποβή έκ Μιάς Καθολικής καί Άποστολικής Έκκλησίας, Έκκλησία Ρωμαική ή μάλλον παπική, κηρύττουσα ούχί πλέον τά τών Άγίων Άποστόλων, άλλά τά τών Παπών δόγματα. ( Άγιος Νεκτάριος Πενταπόλεως).

Δεν θα σε κουράσω περισσότερο.
Το δρόμο που θα ακολουθήσεις, και τα συμπεράσματα είναι δική σου
προσωπική υπόθεση!

Νάσαι πάντα καλά.
===============================================
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Θέματα”