Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από ψυχουλα »

dora gian έγραψε:Απο τοτε που ο διακονος του λογου ,εγινε εξουσιαστης τιμωρος ,αυταρχικος ηγετης προκαλεσε διαστρεβλωσεις στο λογο του Χριστου ,απο τοτε που η θρησκεια των διωγμων και βασανιστηριων ,μετατραπηκε με το διαταγμα των μεδιωλανων σε κατεστημενη θρησκεια.
Για την Ορθοδοξια μιλας; υπαρχουν διαστρεβλωσεις του Λογου στην Ορθοδοξια; Ρωτω επειδη το θεμα εχει να κανει με την Ορθοδοξη Θεολογια οχι με τους καθολικους ή τους προτεσταντες.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από dionysisgr »

dora gian, δεν πας καλα..

Ολο και πιο περιεργα πραγματα γραφεις, οσο παει ο καιρος.

Ευχομαι αυτα που διαβαζεις, να σου βγουν σε καλο, στο τελος, αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος, οτι θα γινει αυτο.

Μπορω να γινω πολυ συγκεκριμενος, και με επιχειρηματα να διαλυσω τις ανοησιες, που αναπαραγεις, μια προς μια,
και που σου εχουν γεμισει το μυαλο, αλλα ισως δεν εχει νοημα αυτην την στιγμη, καθως εισαι μπερδεμενη.

Εισαι επηρεασμενη, και κοιτα να απεμπλακεις, το συντομοτερο,
γιατι μπορει να κινδυνευσει σε βαθος χρονου, ακομα και η ιδια σου η υποσταση ως Ορθοδοξη,
απο τα ματαια νοηματα, με τα οποια θρεφεις την ψυχη σου.

Πολυ φιλικα και αδελφικα σου μιλω, εαν με εννοεις, εαν παλι δεν θελεις μπορεις να με κατηγορησεις, δεν με ενδιαφερει.
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από filotas »

Να μην εξελιχτεί η συζήτηση σε προσωπική κόντρα παρακαλώ πολύ.

Δώρα αν αναφέρεσαι στον Ορθόδοξο κλήρο, πρέπει να ξέρεις ότι στην Ορθόδοξη Εκκλησία ο ρόλος του κλήρου είναι να διακονεί το πλήρωμα της Εκκλησίας και όχι να άρχει κατά την έννοια των λόγων του Χριστού: "Εί τις θέλει πρώτος είναι, έσται πάντων έσχατος και πάντων διάκονος."(Μαρκ. 9, 35) Βεβαίως και οι κληρικοί είναι άνθρωποι και μερικές φορές ξεφεύγουν απ' αυτά τα πλαίσια, αλλά δεν μπορείς από μεμονωμένες περιπτώσεις να χαρακτηρίσεις το σύνολο.

Αντίθετα στους ρωμαιοκαθολικούς ο ρόλος του κλήρου είναι να εκπροσωπεί το Θεό στους ανθρώπους και να ερμηνεύει το λόγο του Θεού, γι αυτό έχουν αυτά τα χάλια.

Επομένως πρόσεχε μήπως αποδίδεις στο μυαλό σου στον Ορθόδοξο κλήρο ρόλο που δεν έχει.

Ο Διονύσης έχει δίκιο. Η Εκκλησία δεν ασκεί εξουσία. Είναι ανεξάρτητη και ζει παράλληλα με την εξουσία και ασχολείται με τους ανθρώπους από άλλη πλευρά απ' αυτή που ενδιαφέρει την εξουσία. Έχουν υπάρξει στην ανθρώπινη ιστορία παραβιάσεις αυτού του κανόνα, αλλά όπως είπαμε τα μεμονωμένα δεν μπορούν να χαρακτηρίζουν το σύνολο.

Κι αν Δώρα δε συμφωνείς μ' όλα αυτά τότε τι στην ευχή γυρεύεις σ' ένα Ορθόδοξο forum; Έχουμε πει ότι ανθρωπισμός και Ορθοδοξία δεν μπορούν να παντρευτούν γιατί βλέπουν τον άνθρωπο με διαφορετικό τρόπο και πολύ περισσότερο ανθρωπισμός κατά την έννοια των θεωρητικών του κομμουνισμού. Πρέπει ν' απαλλαγείς απ' αυτές τις καταβολές για να μπορέσεις να νοιώσεις το αληθινό νόημα της Ορθοδοξίας και τον τρόπο που βλέπει τον άνθρωπο.
dora gian
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 23, 2008 1:56 pm

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από dora gian »

Εχετε απολυτο δικιο ................αποχωρω ,νομιζω οτι δεν ειμαι πλανεμενη πρεπει τοτε να αποκυρηξετε και ολους τους επισκοπους πατριαρχες που διαφωνουν μαζι σας.Η ιστορια επαναλαμβανετε και το διαβα των αιωνων δεν εχει αποδιξει τιποτα ΑΙΩΝΙΑ ΔΙΧΑΣΜΟς ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από filotas »

Δεν σου ζήτησε κανείς ν' αποχωρήσεις, αλλά να μην αμφισβητείς την ουσία της Ορθοδοξίας με βάση τα φαινόμενα.

Η πορεία της Εκκλησίας μέσα στην ανθρώπινη ιστορία έχει δυο πλευρές την ουσία και τα φαινόμενα. Η ουσία είναι το έργο που πραγματοποιείται μέσα στις ψυχές των ανθρώπων και επηρεάζει έμμεσα μόνο την ιστορία γι αυτό και δεν καταγράφεται από αυτή, και τα φαινόμενα είναι συνήθως οι τυχόν συγκρούσεις ή αλληλεπιδράσεις της Εκκλησίας με την εξουσία ή το κατεστημένο, οι οποίες καταγράφονται από την ιστορία, αλλά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να χαρακτηρίσουν την Εκκλησία επειδή δεν αποτελούν παρά μεμονωμένα περιστατικά γι αυτή, είτε είναι θετικά είτε είναι αρνητικά.
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από stathis73 »

Παιδια εγω κατα την ταπεινή μου γνώμη πιστεύω οτι δεν πρέπει να αποχωρή κανένας απο το φορουμ γιατι και αντίθετες ιδεες να εχει και επικινδυνες ακόμα να ειναι πρέπει να τον-την βοηθήσουμε ωστε να δει την ορθοδοξη πραγματικοτητα, ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΗΣΤΟΣ δεν διωχνει ουτε τον πιό αμαρτωλο ανθρωπο απο κοντα του αλλα παντα προσπαθεί να τον φέρει κοντα του με διαφορους τρόπους, για αυτον τον λόγο να μην προτρέπουμε ποτέ κανένα να φευγει απο αυτόν τον χώρο, μόνο και μόνο επειδή λεει κατι αλλο η κατι που δεν ειναι ορθόδοξο και συμφωνα με την διδασκαλία του θεού μας.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
Dimitris39
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5841
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 5:46 pm

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από Dimitris39 »

ΣΤΑΘΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ έγραψε:ο ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΗΣΤΟΣ δεν διωχνει ουτε τον πιό αμαρτωλο ανθρωπο απο κοντα του
Καμια αμαρτια δεν ειναι μεγαλυτερη απο το ελεος και την αγαπη του Κυριου
εκεινος συνχωρει ειμει ομως οχι????????
Κύριε,Θεέ μου,Νύμφιε της ψυχής μου, λυτρωτή μου.
Μνήσθητί μου εν τη βασιλεία σου

«Χαίροις μετά Θεόν ή Θεός, τα δευτερεία της Τριάδος ή έχουσα»

ἳνα ὦσιν ἓν, καθώς ἡμεῖς

Θεέ μου σ'αγαπώ
Άβαταρ μέλους
ψυχουλα
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 2324
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 06, 2008 11:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από ψυχουλα »

dora gian έγραψε:Θα ηθελα να πω την προσωπικη μου αποψη για το θεμα χωρις θεολογικες γνωσεις, απλα πως βιωνω τα πραγματα σε μια χριστιανικη χωρα.1 απο τους χριστιανους οι περισσοτεροι ειναι οι ποιο ΠΛΑΝΕΜΕΝΟΙ απο τους λεγομενους ΧΛΙΑΡΟΥΣ ,γεματοι αγαπη για τον θεο .λιγη για τον συζυγο ,γεματοι ψθχολογικα προβληματα και ΝΕΥΡΩΣΕΙΣ.Αυτο δεν ειναι εφαρμογη του λογου του χριστου αλλα σχετη Πλανη ,αφου δεν ειναι ελευθεροι ουτε στην ψυχη ,ουτε στο πνευμα .2 Προτημουν τη σιγουρη σωτηρια οπως....να ακολουθουν τους κανονες ,νομιζοντας οτι ετσι ευαρεστουν τον θεο ασχετα αν οι πραξεις τους δημιουργουν χαος στον συνανθρωπο η ακομα και στα ιδια τα παιδια τους .Ο χριστος υπηρξε η μεγαλυτερη ανατροπη .....και χαιρετιζω την ανατροπη που η εκκλησια δεν τολμα να κανει εδω και ΑΙΩΝΕΣ σε καποια τουλαχιστον μερη.....με μοναδικο σκοπο την διατηρηση τιης εξουσιας και μονο
Δωρα αν καποιοι εχουν νευρωσεις κτλ και δημιουργουν χαος γυρω τους δε φταινε οι κανονες αλλα οι ιδιοι! δε φταινε οι κανονες, η ιερη μας παραδοση, το θέλημα του Κυριου αν εμεις δεν εχουμε αγαπη και φερομαστε σα ρομποτακια.
«Όπου έρως θείος ήψατο καρδίας, εκεί φόβος ρημάτων ουκ ίσχυσε».
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από dionysisgr »

dora gian έγραψε:Εχετε απολυτο δικιο ................αποχωρω ,νομιζω οτι δεν ειμαι πλανεμενη πρεπει τοτε να αποκυρηξετε και ολους τους επισκοπους πατριαρχες που διαφωνουν μαζι σας.Η ιστορια επαναλαμβανετε και το διαβα των αιωνων δεν εχει αποδιξει τιποτα ΑΙΩΝΙΑ ΔΙΧΑΣΜΟς ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Βρε dora gian, τι ειναι αυτα που γραφεις;

Εαν και εσυ η ιδια δεις γραπτα σου, παλαιοτερα, θα δεις οτι δεν συμφωνουν με αυτα που γραφεις το τελευταιο διαστημα.

Εχεις αλλαξει, εμφανως ιδεες και κοσμοθεωρηση, και αυτο βγαινει ακομα και στην εικονα που εχεις για την Εκκλησια,
πραγμα που φαινεται αισθητα στους αλλους, γιαυτο αλλωστε και στο επισημαινουμε,
και εσυ μας κατηγορεις και απο πανω;

Την αλλη φορα εσυ δεν μου ελεγες οτι διαβαζες ανατολικες ηλιθιοτητες, κομφουκιανισμο και δεν ξερω τι αλλες μπαρουφες;

Μονη σου δεν τα ελεγες; Που ξερω λοιπον εγω, τι αλλο εχει πεσει στα χερια σου, και σε εχει επηρεασει; Αυτο σου λεμε.

Και επειδη ηξερα την αντιδραση σου, τωρα ειμαι πιο πεπεισμενος ακομα, οτι εχεις πεσει σε παγιδα. Και βρισκω και τον μπελα μου.

Μηπως θα παρουμε κανενα ποσοστο, η προαγωγη, εμεις, εαν σου πουμε να προσεχεις; Εδω ειναι μια ζωντανη κοινοτητα, και ο ενας ενδιαφερεται για τον αλλον, εχει αποδειχθει αυτο, χρονια τωρα, και δεν ειναι το θεμα να πουμε: δεν παει να πνιγει ο ενας και ο αλλος, τι μας νοιαζει εμας..

Και αυτο ακριβως, αντι να εκτιμαται, παρεξηγειται, και γυρνα εναντιον μας. Πως το βλεπεις δηλαδη; Δικαιο;

Σου λεω οτι η Ορθοδοξια, δεν εχει καμμια σχεση με το μοντελο που εχεις στο μυαλο σου.

Ουτε κοσμικο κρατος εκανε, ουτε καταδυναστευσε ποτε τον κοσμο, ουτε εμεινε ποτε ησυχη απο τον διαβολο και τους ανθρωπους που την πολεμανε.

Οποτε την χρειαστηκε η κοσμικη εξουσια, την χρησιμοποιησε την Ορθοδοξια, και μετα την πεταξε, χωρις να ευθυνεται η ιδια η Ορθοδοξια, αλλα οι κοσμικοι αρχοντες του αιωνος τουτου.


Αυτα ειναι πολυ απλα και κατανοητα, αλλα και ιστορικα αποδεδειγμενα. Που ειναι το προβλημα σου ακριβως;

Θες να σε αγνοουμε, η να σου λεμε ναι, δεν πειραζει, ακομα και εαν αυτα που γραφεις σε βλαπτουν, εσενα την ιδια,
και οχι στο παραμικρο εμας, που τα εχουμε ξεκαθαρα μεσα στο μυαλο και την καρδια μας;


Εμενα και αλλους πολλους αδελφους, εδω, dora gian, οτι και να μου γραψουν, δεν με πειραζει.

Ουτε θα με επηρεασει στο παραμικρο, απο το να πιστευω τον Κυριο και Θεο μου,
αλλα εχω να φοβαμαι την δικη μου αμαρτια και απιστια.

Τωρα εσυ, κατσε και ακου τον καθενα, και επηρεασου απο οπου θελεις, και παρε και την ευθυνη σου.

Εγω δεν ξανασχολουμαι, αλλα δεν θα σου επιτρεψω να γραφεις ανυποστατα πραγματα για την Εκκλησια μας.

Σκεψου, ειλικρινα και πες μας..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Andreasmas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 31, 2009 1:23 pm
Τοποθεσία: Κορινθία

Re: Αποκηρύσσουν την Ορθόδοξον Θεολογίαν

Δημοσίευση από Andreasmas »

filotas έγραψε:Ανδρέα, όπως έχουμε πει πολλές φορές, κανείς δεν μπορεί να πει ότι κάποιος που βρίσκεται εκτός Εκκλησίας θα χαθεί υποχρεωτικά ούτε ότι όλοι οι εντός Εκκλησίας θα σωθούν. Από τον αγώνα του καθενός εξαρτάται. Όμως είναι βέβαιο ότι οι εντός Εκκλησίας αγωνίζονται κατ΄επίγνωσιν και με τη βοήθεια της Θείας Χάριτος των Μυστηρίων, ενώ οι εκτός με μόνο όπλο την συνείδησή τους. Οι πιθανότητες επομένως είναι κατά των εκτός Εκκλησίας.

Για τους παλαιοημερολογίτες ισχύει ότι και για τους υπόλοιπους εκτός Εκκλησίας, η Εκκλησία είναι εδώ και τους περιμένει, όποτε αποφασίσουν μπορούν να έλθουν να ενωθούν και πάλι μαζί της. Μάλιστα γι αυτούς είναι ευκολότερο λόγο δογματικής συγγένειας να επιστρέψουν. Δυστυχώς το μυαλό των περισσοτέρων έχει δηλητηριαστεί από ασύστολη προπαγάνδα κατά της Εκκλησίας και του κλήρου κι αυτό τους δημιουργεί κάποια εμπόδια, όμως ο Θεός είναι Μεγάλος κι, όποιον αγωνίζεται ειλικρινά, βρίσκει τον τρόπο να τον οδηγήσει στην ποίμνη του.
Δε διαφωνώ Νίκο σ` αυτά που γράφεις ,απεναντίας μάλιστα.
Έχω ζήσει εξ` ιδίων τη συμπεριφορά τους και με έχει λυπήσει πολύ η ανένδοτη επιμονή τους ,σε σημείο μάλιστα να βλαστημούν Αγίους .
Κρίμα ,λυπούμαι γι` αυτό.
Ο Θεός ας τους βοηθήσει.
Λογίζομαι γάρ ότι ουκ άξια τά παθήματα του νυν καιρού πρός τήν μέλλουσαν δόξαν αποκαλυφθήναι εις ημάς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εκκλησιαστική Επικαιρότητα”