Τελευταία επιθυμία?????

Εδώ τίθενται Πνευματικά Ερωτήματα.

Συντονιστής: Συντονιστές

Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από dionysisgr »

Σταθη το αποτελεσμα και για τις δυο "κατηγοριες", ανθρωπων που παραθετεις το ιδιο ειναι.

Μακραν του Θεου και οι δυο ειναι. Και ο συνειδητα και ο ασυνειδητα, ας πουμε για την οικονομια της συζητησης ανθρωπος.

Και μαλιστα ο αρνητης, με την σταση του, που δηλωνει και στα λογια Ορθοδοξος, ειναι σε πολυ χειροτερη θεση, απο αυτον που εχει μια αντιθεη φιλοσοφια ως σταση ζωης.

Γιατι ευκολα καταλαβαινει καποιος, οτι θα "ερωτηθει" απο τον Θεον: "Καλα αφου εσυ ελεγες οτι ησουν δικος μου, τι εκανες για να μου το δειξεις";

Ενω ο αλλος, μπορει να ισχυριστει, οτι: "Κυριε, ζωντοβολο γεννηθηκα, ζωντοβολο πεθανα, αλλα τουλαχιστον δεν σε "δουλεψα", οτι ταχα μου, ημουν δικος σου.. Τωρα που σε ειδα, Ελεησε με, και καταλαβα τι εχανα ολη την ζωη μου!!"

Aρα ποιος ειναι σε χειροτερη θεση, πρεπει να προβληματισθεις..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από stathis73 »

dionysisgr έγραψε:Σταθη το αποτελεσμα και για τις δυο "κατηγοριες", ανθρωπων που παραθετεις το ιδιο ειναι.

Μακραν του Θεου και οι δυο ειναι. Και ο συνειδητα και ο ασυνειδητα, ας πουμε για την οικονομια της συζητησης ανθρωπος.

Και μαλιστα ο αρνητης, με την σταση του, που δηλωνει και στα λογια Ορθοδοξος, ειναι σε πολυ χειροτερη θεση, απο αυτον που εχει μια αντιθεη φιλοσοφια ως σταση ζωης.

Γιατι ευκολα καταλαβαινει καποιος, οτι θα "ερωτηθει" απο τον Θεον: "Καλα αφου εσυ ελεγες οτι ησουν δικος μου, τι εκανες για να μου το δειξεις";

Ενω ο αλλος, μπορει να ισχυριστει, οτι: "Κυριε, ζωντοβολο γεννηθηκα, ζωντοβολο πεθανα, αλλα τουλαχιστον δεν σε "δουλεψα", οτι ταχα μου, ημουν δικος σου.. Τωρα που σε ειδα, Ελεησε με, και καταλαβα τι εχανα ολη την ζωη μου!!"

Aρα ποιος ειναι σε χειροτερη θεση, πρεπει να προβληματισθεις..
Αδελφε Διονυση, ειπα και ποιο πανω οτι σημαντικο ρολο παιζει η οπτικη γωνια που βλεπεις και κρινεις μια κατασταση.

ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

Εσυ ποιο πανω λες πολυ σωστα αυτα που παραθετεις, να κανω και εγω κατι παρομοιο.

Ο Αρνητης δεν σημαινει οτι δεν ξερει ωστε να πει την ημερα τις κρισεως "Κυριε δεν ηξερα..........*" ( πανω σε αυτο θελω στο τελος να πω και κατι αλλο)..........γιατι ηξερε και τον αρνηθηκε.

Ο ΧΛΙΑΡΟΣ να το πω ετσι απο την αλλη μπορει να πει "ΚΥΡΙΕ εγω γνωριζα και αυτα εκανα, σιγουρα μπορουσα περισσοτερα σε παρακαλω ελεησε με"

* Ο Αρνητης ή οποσδηποτε αλλος που θα πει δεν γνωριζα για μενα δεν στεκει και το λεω αυτο γιατι.

Ο Χριστιανισμος και γενικα η Ορθοδοξια ειναι απο αρχαιωτατων χρονων διαδεδομενη απο τους Αποστολους ( Ο ιδιος Ο Κυριος ειπε κυρηξατε ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΕΘΝΗ) οσποτε η δικαιολογια δεν ηξερα για μενα δε θα εχει βαση εκεινη την ημερα.
Οπως ψαχνουμε ολοι μας σε ολα τα πραγματα να βρουμε το καλυτερο ετσι πρεπει να ψαχνουμε και για το καλο της ψυχης μας το καλυτερο και οχι να χρησιμοποιουν πολλοι την δικαιολογια " και εσυ εαν ζουσες στο νεπαλ θα ησουν ξερω εγω βουδιστης ή κατι παρομοιο)

Τωρα στο σημειο που λες οτι οταν ερωτηθει απο Τον Θεό " εσυ εισουν δικος μου τι εκανες για να μου το δειξης" νομιζω οτι ο καθενας μας θα πει και θα παρουσιασει τα καλα εργα που εχει κανει γιατι δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να μην εχει κανει τιποτα καλο στην ζωη του.
Τωρα εαν θα ειναι αρκετα ή οχι αυτο θα το ξερει μονο ΕΚΕΙΝΟΣ.


Γι αυτο ειπα στην αρχη οτι ειναι ενα μεγαλο θεμα που εχει πολλες ασαφειες ή καλυτερα θελει να μπουνε διευκρινησεις για να μην υπαρχουν πολλες και διαφορετικες τοποθετησεις.

Το μονο σιγουρο αδερφια ειναι οτι κανεις μας, μα κανεις δεν μπορει να ξερει κατω απο ποια μετρα θα κριθει ο καθενας μας απο τον μονο Δικαιο Κριτη Τον Θεό μας και γι αυτο ο ιδιος ειπε θα δειτε την ημερα της κρισεως στον παραδεισο και στην καλαση αντιστοιχα ανθρωπους που δεν θα το βαζει ο ανθρωπινος νους.
Ευλογειτε και μην καταραστε οπως ελεγε και ο παπουλης μας εδω στην σουρωτη.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
filotas
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4117
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 11, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Νίκος@Κοζάνη
Επικοινωνία:

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από filotas »

Διονύση για τούς αρνητές ισχύει:

"ο δε μη πιστεύων ήδη κέκριται, ότι μη πεπίστευκεν εις το όνομα τού μονογενούς υιού τού Θεού." (Ιωαν. 3, 18)

Όλοι οι άλλοι ζεστοί ή χλιαροί ελπίζουν στο Έλεος του Θεού.
aposal
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 25051
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 5:00 am
Τοποθεσία: Απόστολος @ Άγιος Δημήτριος (Μπραχάμι)

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από aposal »

Θεωρώ πως αν έχουμε κάποιον συγγενή, ή φίλο που θέλει να καεί η σωρός του μετά θάνατον, αυτό που μπορούμε να του προσφέρουμε είναι να τον πληροφορήσουμε τι ακριβώς σημαίνει αυτό και να τον φέρουμε σε θέση ώστε μόνος του να επιλέξει να ταφεί Χριστιανικά. Αν δεν το καταφέρουμε αυτό, τότε δεν γνωρίζω κατά πόσον θα τον βοηθήσει να αλλάξουμε την τελευταία του επιθυμία. Πιθανόν να τον βλάψουμε περισσότερο. Εγώ, όπως προέγραψα, θα συμβουλευόμουν τον πενυματικό μου και θα έκανα ό,τι εκείνος θα μου έλεγε.
Μελίζεται και διαμερίζεται ο Αμνός του Θεού, ο μελιζόμενος και μη διαιρούμενος, ο πάντοτε εσθιόμενος και μηδέποτε δαπανόμενος, αλλά τους μετέχοντας αγιάζων.
Άβαταρ μέλους
eleimon
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 3520
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 11, 2008 6:34 am
Τοποθεσία: Ελπίδα-Αθήνα

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από eleimon »

Εμενα παντως ο πατερας μου καποτε σε μια συζητηση που ειχαμε και με οσα εκτροπα βλεπει να γινονται στις κηδειες εννοω οτι μεχρι κι εκει πρεπει να χεις ενα μασουρι λεφτα για να σε θαψουν,μου ειπε οτι θαθελε να τον καψουμε και να πεταξουμε τη σταχτη του στη θαλασσα του απαντησα οτι μπορει να το χεις σαν επιθυμια αλλα εγω το ρητο απο χωμα φτιαχτηκαμε και στο χωμα γυρναμε οπως μου χε πει ενας γεροντακος που χα επισκεφτει καποτε,δε προκειται ποτε να το αναιρεσω για κανεναν ειτε πατερας ειναι αυτος ειτε οποιοσδηποτε.

Οποτε του λεω κοιτα να ζητησεις τιποτα αλλο πιο ανωδυνο ως τελευταια επιθυμια και να μη μας κολασεις εκεινες τις μερες.
Και με τον πνευματικο μου που το συζητησα δε σηκωνε κουβεντα πανω στο θεμα της καυσης των νεκρων.
Αλοιμονο αν καναμε ολες τις επιθυμιες των μελλοθανατων πραξη,δηλαδη η καημενη η Βασιλικη που οταν πια ηταν στα τελευταια της και καταλαβαινε το τελος της ελεγε στους δικους της οτι αν την βαλουν στα μηχανηματα ενω στην ουσια θα ηταν κλινικα νεκρη να την αποσυνδεσουν για να μη τυραναει τους δικους της τι θα πρεπε να κανουν αυτοι?να τραβηξουν τα καλωδια και να τη στειλουν μια ωρα αρχιτερα?

Αν δε κανω λαθος ρωτησαμε με τη Σμαρω πνευματικο γι αυτο και ηταν ανενδοτος σ αυτο....
«Το θάνατο δεν τον φοβά­μαι, όχι βέβαια ένεκα των έργων μου, αλλά επειδή πιστεύω στο έλεος του Θεού».
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από stathis73 »

aposal έγραψε:Θεωρώ πως αν έχουμε κάποιον συγγενή, ή φίλο που θέλει να καεί η σωρός του μετά θάνατον, αυτό που μπορούμε να του προσφέρουμε είναι να τον πληροφορήσουμε τι ακριβώς σημαίνει αυτό και να τον φέρουμε σε θέση ώστε μόνος του να επιλέξει να ταφεί Χριστιανικά. Αν δεν το καταφέρουμε αυτό, τότε δεν γνωρίζω κατά πόσον θα τον βοηθήσει να αλλάξουμε την τελευταία του επιθυμία. Πιθανόν να τον βλάψουμε περισσότερο. Εγώ, όπως προέγραψα, θα συμβουλευόμουν τον πενυματικό μου και θα έκανα ό,τι εκείνος θα μου έλεγε.
Αποστολε κανονικα σε ολες τις αποφασεις τις ζωης μας πρεπει πιο μπροστα να περνουμε ευλογια απο τον πνευματικο μας, απο κει και περα εγω ειπα οτι εχετε δικιο σε αυτα που λετε...........δηλαδη οτι παρακαπτουμε την γνωμη του ετοιμοθανατου, απλως λεω οτι το να διαβασεις τον νεκρο δεν νομιζω οτι προσβαλω τον Θεό, αλλα οτι προσπαθω εκ μερους του νεκρου να τον εξευμενισω, αυτο λεω με απλα λογια.
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από dionysisgr »

Σταθη το θεμα δεν ειναι μοναχα ηθικολογικο,
ουτε θεμα υποκειμενικης οπτικης γωνιας,
αλλα ξεκαθαρα πνευματικο και ορθοδοξου πιστεως.

Aλλο το ΠΩΣ, θα μας κρινει ο Θεος, και αλλο το να λεμε ποια ειναι η ορθη διδασκαλια της Εκκλησιας μας. Μην τα μπερδευουμε.

Δεν σωζομαστε με τα καλα μας εργα. Ειναι λαθος αυτο. Ειναι μονομερεια. Ειναι ελλειψη. Αυτο λεει η Ορθοδοξια.

Δεν αρκει να γινει καποιος "καλος ανθρωπος", ετσι απλα, να πω,
για να σωθει εν Χριστω και να θεωθει κατα το ορθοδοξο δογμα μας.

Αυτα τα πιστευουν αλλες ομολογιες.

Βλεπε και Αγιο Μαξιμο Ομολογητη: "Ου δια την αρετην η αληθεια, αλλα, δια την αληθειαν η αρετη". Αυτο τα λεει ολα.

Οπου Αληθεια, εκει, ο Κυριος μας Ιησους Χριστος. Eαν ηταν απλα ηθικο το θεμα, δεν χρειαζοταν η Ενανθρωπηση Του.

Το θεμα ειναι πρωτιστως οντολογικο, και επειτα και δευτερευοντως, ηθικολογικο.

Γιατι αλλιως, θα αρκουσε να ριξει εναν ανανεωμενο Νομο ο Θεος, εξ'ουρανου,
συνοδευομενο μετα πασης Δυναμεως και Ισχυος, και να κανουν ολοι απο κατω,
"τουμπεκι ψιλοκομμενο", κατα το σοφον αυτο λαϊκο αποφθευγμα,
και αφου θα ειχαν κατουρηθει επανω τους καμμια δεκαρια φορες, μεσα σε 10'',
να σωζονται στο εφεξης δια της απλης υπακοης στον Νομο.

Δια Πιστεως πρωτιστως, στον Χριστον, και μετα συνεπικουρουντων των εργων,
που την αποδεικνυουν στην πραξη μεν, αλλα χωρις αυτην ειναι ματαια, σωζομαστε.

Εαν δεν ομολογεις με πιστη και εργα μεσα στην Εκκλησια τον Χριστο, πως θα σωθεις;

Οσο για τους χλιαρους αστα να πανε..

Οι χλιαροι ειναι χαμενοι απο χερι. Το εχει πει ο Ιδιος ο Χριστος. "Θα τους εμμεσω εκ του στοματος μου.." εχει πει ο Κυριος.

Συνεπως, και αυτος που ειναι μακραν συνειδητα, της Εκκλησιας,
αλλα και αυτος που υποτιθεται οτι ειναι τυπικα μεσα στην Εκκλησια,
αλλα πορρω απεχει στην πραξη απο την Πνευματικη ζωη εν Χριστω,
και την μυστηριακη κοινωνια μαζι Του, και γενικα την Εκκλησιαστικη πορεια εν Θεω,
ουσιαστικα ειναι οι δυο πλευρες ενος νομισματος, αυτου της αρνησεως του Θεου.

Απλα ο ενας αρνειται τον Θεον εκτος Εκκλησιας, ισως πιο τιμια, και ειλικρινα,
ενω ο αλλος Τον αρνειται εντος της Εκκλησιας, οπου υποτιθεται οτι ζει και αναπνεει.

Φανταζομαι οτι επιθυμεις να δωσεις με καλο λογισμο, ενα ελαφρυντικο σε καποιον που δηλωνει Ορθοδοξος στους τυπους,
αλλα φτανει στο τελος να πει καψτε με, καντε με σταχτη, γιατι δεν πιστευω στις "θεολογιες" των.. παπαδων!

Και ο Θεος φυσικα, πολυ περισσοτερο απο εμας, εμενα και εσενα, επιθυμει να τον σωσει και να του δωσει ευκαιρια, αλλα πρεπει επισης να δεις οτι ο ιδιος, αποστερησε απο τον εαυτο του, αλαζονικα, εγωϊστικα, το διεξοδο αυτο, εγκλωβιζομενος μεσα στην προσωπικη δοξασια του.

Ετσι επεσε και ο εωσφορος. Δεν εκανε κανενα φονο..
Κλειστηκε στην γνωμη του, την δοξα του, στο θελημα του, και αποκοπηκε επι τοπου απο τον Θεον.

Συνεπως καθε ανθρωπος νομοτελειακα, που κλεινεται σε μια προσωπικη κλειστη "πνευματικοτητα", και απορριπτει την Εκκλησιαστικη - Αγιοπνευματικη διδασκαλια και παραδοση, αυτο-καταδικαζεται στην ιδια πτωση με τον προαιωνιο εχθρο μας.

Συνιστα παλι, και ξανα και ξανα, μια μικρογραφια της πτωσης αυτης. Κατ'αναλογιαν αυτο ειναι και η κακοδοξια της καυσης των νεκρων.

Τωρα εαν θελουμε να τα σκεπαζουμε με χωμα, αυτα τα θεματα, γιατι μας δυσκολευουν,
αυτο δεν σημαινει, οτι δεν πρεπει να διατυπωνουμε ορθα και καθαρα την αληθεια της Πιστεως μας, και οποιος αντεξει.
Αλλιως δεν γινεται.

Να βαζουμε τον καλο λογισμο, που λεει και ο π.Παϊσιος, αλλα στα θεματα Πιστεως ου χωρει συγκαταβασιν..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Άβαταρ μέλους
dionysisgr
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 4278
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2008 6:00 am
Τοποθεσία: Νικαια

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από dionysisgr »

eleimon έγραψε:Εμενα παντως ο πατερας μου καποτε σε μια συζητηση που ειχαμε και με οσα εκτροπα βλεπει να γινονται στις κηδειες εννοω οτι μεχρι κι εκει πρεπει να χεις ενα μασουρι λεφτα για να σε θαψουν,μου ειπε οτι θαθελε να τον καψουμε και να πεταξουμε τη σταχτη του στη θαλασσα του απαντησα οτι μπορει να το χεις σαν επιθυμια αλλα εγω το ρητο απο χωμα φτιαχτηκαμε και στο χωμα γυρναμε οπως μου χε πει ενας γεροντακος που χα επισκεφτει καποτε,δε προκειται ποτε να το αναιρεσω για κανεναν ειτε πατερας ειναι αυτος ειτε οποιοσδηποτε.

Οποτε του λεω κοιτα να ζητησεις τιποτα αλλο πιο ανωδυνο ως τελευταια επιθυμια και να μη μας κολασεις εκεινες τις μερες.
Και με τον πνευματικο μου που το συζητησα δε σηκωνε κουβεντα πανω στο θεμα της καυσης των νεκρων.
Αλοιμονο αν καναμε ολες τις επιθυμιες των μελλοθανατων πραξη,δηλαδη η καημενη η Βασιλικη που οταν πια ηταν στα τελευταια της και καταλαβαινε το τελος της ελεγε στους δικους της οτι αν την βαλουν στα μηχανηματα ενω στην ουσια θα ηταν κλινικα νεκρη να την αποσυνδεσουν για να μη τυραναει τους δικους της τι θα πρεπε να κανουν αυτοι?να τραβηξουν τα καλωδια και να τη στειλουν μια ωρα αρχιτερα?

Αν δε κανω λαθος ρωτησαμε με τη Σμαρω πνευματικο γι αυτο και ηταν ανενδοτος σ αυτο....
Καλως και ορθοτατα τα λεγεις, και μπραβο σου Ελπιδα. Ετσι ειναι τα πραγματα, απλα και ξεκαθαρα.

Στα πνευματικα, οι σαρκικες-κοσμικες σχεσεις, οσο στενες και εαν ειναι, πανε στην ακρη,
εδω μιλαμε για την αιωνιοτητα,
η οποια κερδιζεται η χανεται απο την εδω σταση μας.

Δεν ειναι αστεια, ουτε και συναισθηματικα πραγματα αυτα.
Διακυβευεται η ιδια μας η σωτηρια.
Δεν χωρανε πατεντες και μπαλωματα εδω.

Οτι λεει η Εκκλησια, και οι Πατερες, αλλιως παμε κατα του κεφαλιου μας..
"ἰδοὺ ἐγὼ μεθ᾿ ὑμῶν εἰμι πάσας τὰς ἡμέρας ἕως τῆς συντελείας τοῦ αἰῶνος. ᾿Αμήν."
Athanasius
Συστηματικός Αποστολέας
Συστηματικός Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2010 8:35 am

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από Athanasius »

Αν θέλει κάποιος από το σπίτι μας στην τελευταία του επιθυμία του θέλει να αποτεφρωθεί θα μιλήσω με τον πνευματικό μου και θα πράξω ανάλογα

Όσο αν κάποιας ζει με τα μηχανήματα είμαι κάθετος δεν κλείνω το μηχάνημα.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Το να μη γνωρίζεις είναι αμάθεια. Το να μη θέλεις, όμως, να μάθεις, είναι υπερηφάνεια"
,Άγιος Γρηγόριος
Είναι γεναιότερο και βασιλικότερο να νικάς τα πάθη και τις αδυναμίες σου, από το να νικάς στην μάχη τον εχθρό".
Μέγας Αλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
stathis73
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 6456
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 8:44 am
Τοποθεσία: Ευστάθιος-Λευκός Πύργος της Μακεδονίας.

Re: Τελευταία επιθυμία?????

Δημοσίευση από stathis73 »

Γι αυτο ειπα Διονυση στην αρχη ειναι ενα τεραστιο θεμα αλλα και συναμα πολυ ασαφες, για ολα αυτα που ειπες πριν και εχεις δικιο, σε θεματα πιστεως ουτε εγω δεχομαι τιποτα αλλο απο αυτο που μας αφησε ο ιδιος Ο Θεός.

Βαλαμε την συζητηση οπως το περιμενα σε ενα γενικο πλανο και τα βαλαμε ολα μεσα....................

Η Ερωτηση απο μονη της μας εβαλε σε αυτην την θεση, δηλαδη αλλιως κρινετε η πραξη μας σε εναν που δεν πιστευει και αλλιως σε εναν που πιστευει.

Τωρα απο κει και μετα εγω εξεφρασα προσωπικη γνωμη δεν σημαινει οτι ειναι και σωστη απλως ειπα οτι κανοντας το αντιθετο με την γνωμη του νεκρου δεν παρωργιζουμε τον καλο Θεό και οτι και Εκεινος μπορει να το δει σαν μια απελπιδα δικια μας προσπαθεια να κανουμε κατι τελευταιο καλο για την ψυχη του αλλου.

Παιδια δεν θελω να τα μπερδευουμε και να διαφωνουμε συμφωνοντας ετσι; :wink:
Τις θεός Μέγας ως ο Θεός ημών.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πνευματικά Ερωτήματα”