Διετές μνημόσυνο του Αρχιμανδρίτου Μάρκου Μανώλη

Εδώ τοποθετήστε τις Ανακοινώσεις των Ιερών Μητροπόλεων σας

Συντονιστής: Συντονιστές

Απάντηση
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Διετές μνημόσυνο του Αρχιμανδρίτου Μάρκου Μανώλη

Δημοσίευση από angieholi »

Τό Σάββατον 31ην Μαρτίου 2012 εἰς τόν Ἱερόν Ναόν τοῦ Ἁγίου Γεωργίου Διονύσου μετά τήν θείαν Λειτουργίαν

θά τελεσθῆ τό διετές μνημόσυνον ὑπέρ ἀναπαύσεως τῆς ψυχῆς τοῦ μακαριστοῦ Ἱερομονάχου π. Μάρκου Μανώλη,

ἐφημερίου τοῦ Ἱ. Ναοῦ καί πνευματικοῦ προϊσταμένου τῆς «Πανελληνίου Ὀρθοδόξου Ἑνώσεως» καί τοῦ «Ὀρθοδόξου Τύπου».


Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Διετές μνημόσυνο του Αρχιμανδρίτου Μάρκου Μανώλη

Δημοσίευση από xristianos.net »

Αιωνία του η μνήμη!
Κι επειδή εκεί που είναι, εν σκηναίς δικαίων ένθα οι δίκαιοι αναπαύονται, σίγουρα θα έχει παρρησία. Ας πρεσβεύει λοιπόν και υπέρ ημών των αμαρτωλών!
Αιωνία η μνήμη αυτού!
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Άβαταρ μέλους
panagiotisspy
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 7181
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 04, 2009 4:57 am
Τοποθεσία: ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

Re: Διετές μνημόσυνο του Αρχιμανδρίτου Μάρκου Μανώλη

Δημοσίευση από panagiotisspy »

Αιωνία του η μνήμη..
Καλό Παράδεισο Γέροντα..
Εάν ταις γλώσσαις των ανθρώπων λαλώ και των αγγέλων,Αγάπην δε μη έχω,γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον. Και εάν έχω προφητείαν και ειδώ τα μυστήρια πάντα και πάσαν την γνώσιν και έχω πάσαν την πίστιν,ώστε όρη μεθιστάνειν,Αγάπην δε μη έχω, ουδέν ειμί.
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Διετές μνημόσυνο του Αρχιμανδρίτου Μάρκου Μανώλη

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Αἰωνία σου ἡ μνήμη... ἀξιομακάριστος Γέροντα... πρέσβευε υπέρ ημών στον Γλυκύ μας Ιησού Χριστό.
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
angieholi
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3227
Εγγραφή: Τρί Μάιος 05, 2009 5:25 pm
Τοποθεσία: Αγγελική@Αθήνα

Re: Διετές μνημόσυνο του Αρχιμανδρίτου Μάρκου Μανώλη

Δημοσίευση από angieholi »

Εικόνα
Να ξαναθυμήσω στην αγάπη σας το αυριανό μνημόσυνο του παππούλη μας, π. Μάρκου.....

Και με αφορμή το θέμα που έβαλε ο αγαπητός μας Διονύσης: viewtopic.php?f=7&t=16636,
είπα να σας γράψω κάτι που δείχνει το ακέραιο φρόνημα του π. Μάρκου και το πως από την αρχή μέχρι το τέλος της ζωής του μαχόταν για την αλήθεια της Ορθοδοξίας. Είχε μια πολύ μεγάλη αγάπη που αγκάλιαζε όλον το κόσμο και όσους έτρεχαν κοντά του, ήταν πάντοτε πολύ πράος, ήρεμος και συγκαταβατικός, τον έβλεπες και θαρρείς η αγάπη ξεχείλιζε από την μορφή του, χωρίς να χρειαστεί να σου μιλήσει και μόνο με το ζεστό του βλέμμα που σε αγκάλιαζε.... Σε θέματα όμως πίστεως ήταν πάντοτε αμείλικτος και δεν "χαριζόταν" σε κανέναν και πάντοτε πολεμούσε για την αλήθεια της Ορθοδοξίας και μέσα από την εφημερίδα που ίδρυσε ο π. Βασιλόπουλος και ο ίδιος συνέχισε μέχρι την κοιμησή του, και μέχρι και τώρα τολμώ να πω!

Ο π. Μάρκος λοιπόν για όσους δεν γνωρίζουν, έμεινε 19 ολόκληρα χρόνια Διάκος!!!!!!!!!! Και ο λόγος ήταν ο εξής:
Το 1970 τον Μάρτιο, είχε ασθενήσει ο τότε Οικουμενικός Πατριάρχης Αθηναγόρας Α΄ και ο τότε Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος είχε εκδόσει εγκύκλιο να γίνει ειδική δέηση σε όλες τις ακολουθίες, υπέρ υγείας του. Πράγματι λοιπόν στην πρώτη Θεία Λειτουργία που έγινε στην Ι. Μονή Πετράκη όπου μόναζε, ο π. Μάρκος και λίγο πριν το "Δι ευχών", ενώ είχε ακουστεί η δέηση υπέρ υγείας του Πατριάρχη, όπως επίσης και η περίεργη προσθήκη: «καί ὑπέρ τῆς τῶν πάντων ἑνώσεως ὑπό ἕνα ποιμένα», ο. π. Μάρκος από το ψαλτήρι που βρισκόταν, σηκώθηκε, διέσχισε τον κατάμεστο ναό και φθάνοντας στην πόρτα, γύρισε και ΒΡΟΝΤΟΦΩΝΗΣΕ: "ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ Ο ΑΘΗΝΑΓΟΡΑΣ!!!!*"

Αυτό βέβαια του κόστισε να παραμείνει επι χούντας 7 χρόνια Διάκος, υπό του Αρχιεπισκόπου Ιερωνύμου και άλλα 11 χρόνια υπό Αρχιεπισκόπου Σεραφείμ, διότι παρά τις ανεπάλληλες προτροπές να ανακαλέσει, ουδέποτε το έκανε!!!!! Ευτυχώς όμως ο τότε Αττικής, μετά από τόσα χρόνια τον χειροτόνησε Ιερέα και του έδωσαν για ενορία ένα ξεχασμένο, απόμερο και έρημο Ιερό Ναό νεκροταφείου. Κι όμως με την αγάπη και τη Χάρη του Θεού, ο Ιερός αυτός Ναός του Αγίου Γεωργίου έγινε το κέντρο μιας ενορίας που τώρα "σφύζει από ζωή" και πάντοτε είναι γεμάτος!!!!

Ποτέ του δεν παραπονέθηκε και δεν γόγγυσε σε ότι του συνέβαινε, πάντοτε έκανε υπακοή στους ανωτέρους και με πολλή υπομονή δέχτηκε όποιον "πόλεμο" γινόταν εναντίον του. Όλη του η επίγεια ζωή συνδύαζε Ορθοδοξία και Ορθοπραξία και παν-άξια ετίμησε το όνομα του, το όνομα του Αγίου Μάρκου του Ευγενικού, υπερασπίζοντας πάντοτε την Ορθοδοξία μας από ότι Αιρετικό και Οικουμενιστικό!!!!

Αιωνία του η μνήμη.........

Εικόνα




* Για τον τότε Οικουμενικό Πατριάρχη έχουν λεχθή τα εξής:
Δυστυχῶς, ὑπῆρχε πολύ τό μεμπτό καί ἀπαγορευτικό, τό ἴδιο τό πρόσωπο τοῦΠατριάρχη Ἀθηναγόρα, ὁ ὁποῖος ἤδη ὡς Ἀρχιεπίσκοπος Ἀμερικῆς καί μάλιστα ὡς Κωνσταντινουπόλεως εἶχε παραβῆ καί «ὑβρίσει» τούς Ἱ. Κανόνες, τά Ἱ. Δόγματα καί τίς Ἱ.Παραδόσεις τῆς Ἁγίας Ὀρθοδοξίας μας! Καί αὐτά, ὄχι μόνο μέ δηλώσεις του, ἀλλά καί μέ συγκεκριμένες παραβατικές ἐνέργειές του. Τά εἶχε σχεδόν ἰσοπεδώσει ὅλα, πορευόμενος «ἀγαλλομένῳ ποδί» (=χοροπηδώντας!), ὡς ἀρχιοικουμενιστής, καί μάλιστα φιλοπαπικός καί φιλενωτικός μέ τόν Παπισμό καί τόν Προτεσταντισμό!
Ἐκτός ὅμως ἀπό τά οἰκουμενιστικά καί αἱρετικά του δρώμενα στήν Ἀμερική, ἀλλά καί στήν Κωνσταντινούπολη (ἀπό τό 1948 ἕως τό 1965), τό 1965 μονομερῶς, μόνος του, ἐρήμην τῶν λοιπῶν Ὀρθοδόξων Ἐκκλησιῶν, ἔκαμε τή λεγομένη «ἄρση τῶν Ἀναθεμάτων» τῆς Ὀρθοδοξίας κατά τοῦ Παπισμοῦ, χωρὶς ὁ Παπισμὸς νὰ ἀλλάξει καὶ διορθώσει τίποτε ἀπὸ τὸν ἑσμὸ καὶ ὁρμαθὸ τῶν αἱρέσεών του. Ἐνῶ μνημονεύοντας τόν Πάπα Παῦλο Α´ ἔκαμε μαζί του καί κοινή-«ἀδελφική» συνάντηση στά Ἱεροσόλυμα, γιά πρώτη φορά μετά τό Σχίσμα τοῦ 1054!
Ἀλλά καί μόνο γιά τά πρίν ἀπό τήν ἀντικανονικότατη «ἄρση τῶν Ἀναθεμάτων…» τοῦ 1965 καί τή συνάντησή του μέ τόν Πάπα, ὁ ὄντως Ὀρθόδοξος Ἀρχιεπίσκοπος Ἀθηνῶν Χρυσόστομος Β´ (Χατζησταύρου) εἶχε δηλώσει καί ἔγραψε στά «Πεπραγμένα» του (τόμ. Β´…, Ἀθῆναι 1964, σ. 197): «Ὁ Ἀθηναγόρας Α´ οὐδέν πρεσβεύει, εἰς οὐδέν πιστεύει, εἰ μή μόνῳ ἑαυτῷ δουλεύει καί τήν ἀπαθανάτισιν τοῦ ὀνόματός του ἐπιδιώκει, ἔστω, κατά Ἡρόστρατον, διά τῆς καταστροφῆς τῆς Ἐκκλησίας»!
Ὅταν μάλιστα ὁ Ἀθηναγόρας τό 1970 ἀποδέχθηκε ἀκόμη καί τό αἱρετικότατο Φιλιόκβε (Filioque= καί ἐκ τοῦ Υἱοῦ…), ἀπαγορευμένη προσθήκη τοῦ Παπισμοῦ στό ἱερό Σύμβολο τῆς Πίστεως, ὡς δῆθεν «θεολογούμενο», δήλωση γιά τήν ὁποία οἱ περισσότερες Ἱ. Μονές τοῦ Ἁγίου Ὄρους διέκοψαν τό «μνημόσυνό» του (μάλιστα καί ὁ μακαρ. Γέροντας Παΐσιος στήν Ἱ. Μ. Σταυρονικήτα),
Φώς στους μοναχούς είναι οι Άγγελοι... και φώς στους κοσμικούς οι Μοναχοί...
Άβαταρ μέλους
ΜΙΧΣ
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 5035
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 23, 2012 9:24 am

Re: Διετές μνημόσυνο του Αρχιμανδρίτου Μάρκου Μανώλη

Δημοσίευση από ΜΙΧΣ »

Του χρόνου πρώτα ο Θεός να πάμε από το γκρούπ που είμαστε Αττική στα τρία χρόνια όποιος μπορεί... ελαφρύ να 'ναι το χώμα που σκεπάζει το αγιασμένο του κορμί και η ανδρεία του ψυχή ας αγάλετται στην αγκαλιά του Κυρίου μας! Πραγματικά ΑΞΙΟΣ! :25 :25 :25 :8 :8 :8 :25 :25 :25
+Η ελπίς μου ο Πατήρ, καταφυγή μου ο Υιός, σκέπη μου το Πνεύμα το Άγιον, Τριάς Αγία, δόξα σοι.
Άβαταρ μέλους
xristianos.net
Κορυφαίος Αποστολέας
Κορυφαίος Αποστολέας
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2011 7:54 pm
Επικοινωνία:

Re: Διετές μνημόσυνο του Αρχιμανδρίτου Μάρκου Μανώλη

Δημοσίευση από xristianos.net »

Α Ξ Ι Ο Σ !
Αιωνία του η μνήμη!
Τα πάντα δώσε για τον Χριστό, Τον Χριστό μη δώσεις για τίποτε. Άγ. Ιουστίνος Πόποβιτς
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις Ιερών Μητροπόλεων”